خانه / سینما / محمدرضا فروتن – Mohammad Reza Foroutan

محمدرضا فروتن – Mohammad Reza Foroutan

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

محمدرضا فروتن بازیگر سینماست که در آثار کارگردانان معروف و بزرگی چون مسعود کیمیایی- رخشان بنی‌اعتماد- کیومرث پوراحمد و… بازی کرده‌است- فروتن چندین بار از جشنواره‌های مختلف ایرانی موفق به دریافت جایزه بهترین بازیگر مرد شده‌است.

زندگی محمدرضا فروتن

محمدرضا فروتن در ۷ دی ۱۳۴۷ در تهران متولد شد. و تنها فرزند پسر خانواده است. در دوران نوجوانی‌-خیلی بازیگوش و شیطان بود و اصلا اهل درس و کتاب و مدرسه نبود – طوری که در همان سال اول دبیرستان- تجدید آورد! اشتباهی که در دوران دبیرستان‌ انجام داد – این بود که رشته‌ای را انتخاب کرد که اصلا دوست نداشت -چرا که رشته تجربی- آن هیجان و اشتیاقی که باید را به وی نمی‌داد. همیشه تصور می‌کند اگر رشته‌های هنری یا حتی ادبیات را انتخاب می‌کرد- می‌توانست پیشرفت بسیار زیادی در تحصیلاتش داشته باشد. به‌هرحال زمانی که در دانشگاه- رشته روان‌شناسی بالینی قبول شد- بسیار سرذوق آمد – چرا که این- همان اتفاقی بود که دوستش داشت و با روحیاتش بسیار سازگار بود- به همین دلیل تا مقطع لیسانس تحصیلاتش را ادامه داد و بعد از آن به‌ دلیل آن‌که وارد دنیای بازیگری و سینما شد- فرصت ادامه تحصیل را از دست داد.

زندگی شخصی

محمدرضا فروتن در سال 1380 با خانم سحر ابراهیمی ثابت ازدواج کرد.

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن و همسرش سحر ابراهیمی ثابت

 

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

بهترین بازیگر نقش اول مرد:

برای بازی در قرمز از هفدهمین جشنواره فیلم فجر و برای بازی در شب یلدا از پنجمین جشن خانه سینما -جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد را به دست آورد.

سیمرغ بلورین:

زوج هنری فروتن و هدیه تهرانی در فیلم قرمز پس از زوج خسرو شکیبایی و بیتا فرهی در هامون- دومین زوج سینمایی تاریخ سینمای ایران بودند که برنده سیمرغ بلورین نقش اول مرد و زن سال شدند.

حضور در آثار پرسروصدا و جریان ساز دهه:

در سال ۱۳۷۷ دو فیلم پرفروش اول سال- فیلم های قرمز و دو زن با بازی فروتن بودند که هر دو فیلم در شمار آثار پرسروصدا و جریان ساز دهه بوده اند .

محمدرضا فروتن – سوپراستار سینمای ایران:

بعد از اکران مرسدس در سال ۱۳۷۶ تا پایان دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ او سوپراستاری سینمای ایران را نیز توامان با مورد توجه بودن از سوی مردم و البته منتقدان تجربه کرد و عنوان موفق ترین بازیگر مرد اواخر این دهه بدون شک در اختیارش بود و مجموعه ای از بهترین و مطرح ترین فیلم های آن سال ها را به عنوان جوان اول سینما خصوصا در نقش های عاشق عصیانگر تجربه کرد .

فروتن در دهه سوم بازیگری:

محمدرضا فروتن توانست مورد تشویق جشنواره ها و جوایز نیز قرار گیرد و همچنان خود را با وجود نزدیک شدن به سومین دهه فعالیتش در سینما به عنوان یکی از ستارگان مطرح سینمای ایران با کارنامه ای از بازی های خوب و قابل توجه نگه دارد. بنا به گفته خودش از اولین سال های فعالیتش تا به امروز همواره سعی کرده درست انتخاب کند- فیلم های گیشه ای بازی نکند و با انتخاب های خاص- سنجیده و حساب شده برای حرفه و کارش ارزش قایل شود.

مشخصات فردی:

محمدرضا فروتن که با مسیر و هدف مشخصی وارد سینمای ایران شد – همواره این مسیر رو به رشد را حفظ کرده و به دور از حواشی و با پشتکار و جدیت به راهش ادامه می دهد.
این جوان لاغر اندام – با صدای خش دار و چهره دوست داشتنی در دهه 70 نمایشگر تصویر جوان‌های نسل تازه بود. حاصل تجربه‌ ‌های محمدرضا فروتن نشان می‌دهد که او بازیگری مناسب نقش مردان شهری است. اصولا آدم کم‌حرفیست و بسیار کم مصاحبه می‌کند .

 

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

عادات و علایق شخصی:

خودش می گوید: همه مکاتب را دوست دارم و هر رویکردی کارکرد خودش را دارد. فروید و یونگ آدم‌های عجیبی بودند- ولی مازلو و راجرز بحث‌هایشان برای من خیلی لذت‌بخش‌تر است. در میان کارهایم که به تحصیلات و علایقم مربوط است -خرده‌جنایت‌های زن و شوهری- -نوشته اریک امانویل اشمیت- را می‌توانم نام ببرم. دوست دارم خودم خوب زندگی کنم و هم آدم‌ها و اطرافیانم خوب زندگی کنند. با وجود آن که مشغله‌های کاری و فکری زیادی دارم- اما همیشه سعی می‌کنم کتاب‌هایی با مضمون ‌روان‌شناسی یا مربوط به حیات معنوی انسان را حتما بخوانم تا بیشتر به درون خودم پی ببرم و انسان‌تر شوم- خوب‌تر و بهتر شوم و…- -البته اگر ‌الان‌ این خصوصیات را داشته باشم!- در کل- بیشتر کتاب می‌خوانم تا روزنامه‌ها و مجلات. به‌ ندرت اتفاق می‌افتد سراغ روزنامه یا مجله خاصی بروم- فقط یک هفته‌نامه است که آن هم به‌خاطر مطالب پزشکی و سلامتش- هر هفته می‌خرم. اکثرا ساخته‌های کارگردانان بزرگی همچون رخشان بنی‌اعتماد- داریوش مهرجویی و به‌ خصوص عباس کیارستمی را دنبال می‌کنم و اغلب کارهای‌شان را دوست دارم. بین بازیگران هم- به‌ نظرم مرحوم خسرو شکیبایی واقعا یک فوق‌ استثنا بود و همه جا هم گفته‌ام- کارهای ایشان را خیلی دوست داشتم و اکثر آثارشان را دیده‌ام و تا زمانی که زنده بود- دوست داشتم از نزدیک ببینمش و از وجودش بهره ببرم و درس بیاموزم. در کل عاشق عمو خسرو بودم. البته افتخار این را داشتم که در کار -اتوبوس شب- در کنار ایشان بازی کنم که واقعا از این‌که در کنارش بودم- لذت بردم. در ضمن کارهای خانم گلاب آدینه را نیز بسیار دوست دارم و دنبال می‌کنم.

شهرت:

با بازی در فیلم‌های مرسدس و اعتراض به شهرت رسید و سپس فیلم‌های قرمز- دو زن- متولد ماه مهر- زیر پوست شهر و شب یلدا- او را به یک بازیگر مطرح در سینمای ایران تبدیل کردند.

فروتن دارای کارنامه‌ای پر فراز و نشیب:

در نیمه دوم دهه 80 کارنامه‌ای پر فراز و نشیب از خود به جای گذاشت- از سویی در فیلم‌هایی برای مخاطب عام مانند -مجردها- نوک برج و بازنده بازی کرد که موقعیت او را در رقابت با ستاره‌های نسل جدید تثبیت کرد و از سویی دیگر در تجربه‌های متفاوت مانند به آهستگی- خاک سرد- وقتی همه خواب بودند و باغ‌های کندلوس بازی کرد تا ثابت کند می‌تواند گزینه قابل اعتمادی برای کارگردان‌هایی باشد که فیلم‌های هنری و مخاطب خاص می‌سازند .

از یاد رفته:

محمدرضا فروتن در سال ۱۳۹۰ در اولین سریال تلویزیونی خود به نام از یاد رفته سه نقش متفاوت را ایفا کرد. این سریال توانست بینندگان زیادی را به خود جلب کند.

فروتن از حضور در سایه روشن گفت:

فیلمنامه -سایه روشن- را نخواندم و سرکار رفتم- چون درگیر مسایل تحصیلی‌ام بودم و یادم می‌آید نگاهی به فیلمنامه انداختم و همان بخش فیلمنامه به دلم نشست و به هر ترتیب کار را قبول کردم. از طرف دیگر فیلم -شب‌های روشن- فیلم معتبر و مطرحی در سینمای ایران شد و همان موقع که فیلم را دیدم- دوست داشتم و طی این سال‌ها همیشه از -شب‌های روشن- تعریف شده بود و با اینکه همیشه سعی می‌کنم جوگیر نشوم- اما جوگیر هم شدم و همین جو در انتخابم و حضورم در -سایه روشن- تاثیر گذاشت. در برخی مواقع نیز شهودی تصمیم می‌گیرم و الان کمتر شده است- چون شهود تا یک جایی کار می‌کند و همه جا شهود کار نمی‌کند و خداوند عقل را به آدم داده است تا از آن استفاده کند و همین جور بیکار نماند. فضای فیلمبرداری- خانه سرد و دلگیری بود که تابلوهای نقاشی عجیبی بر دیوار آن نصب شده و فقط حیاطی بود که می‌شد در آن نفسی تازه کرد و به دلیل شرایط و ویژگی‌های فیلمنامه حال خوشی بر فضای فیلم حاکم نبود. از سوی دیگر قرار بود فیلمبرداری فیلم ظرف 25 روز به اتمام برسد- اما فیلمبرداری در عمل 70 روز به طول انجامید- به همین دلیل نتوانستم در فیلم‌های دیگری حضور پیدا کنم و اضطراب وضعیت تحصیلم را نیز داشتم- قرار بود که در فیلم‌های -جامه‌دران- و -تمشک- -سامان سالور- حضور داشته باشم که به دلیل طولانی شدن -سایه روشن- نشد- فیلمی بود که موقعی که سر کار بودم لذت نبردم- اما امیدوارم فیلم موفق و مطرحی شود که این همه ایده و سرمایه هدر نرود. نمی‌دانم- نمی‌دانم… ولی هنوز می‌بینم که با پیچیده‌گویی می‌خواهیم کودک پرفسور نمای وجودمان ابراز وجود کند و با این روش پیچیده خودمان را اثبات کنیم تا اینکه بخواهیم فیلمی بسازیم که درد و مساله‌مان باشد .

 

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

حضور در آثار کارگردانان معروف:

وی در آثار کارگردانان معروف و بزرگی چون مسعود کیمیایی- رخشان بنی اعتماد- کیومرث پور احمد و… بازی کرده است.

فروتن در میانسالی:

فکر می‌کنم در شروع کارم شهرت را دوست داشتم که بگذریم و به فکر اعتبار حرفه‌یی‌ام بودم و می‌خواستم جایگاهم را تثبیت کنم. در ادامه با خانم بنی‌اعتماد و آقای درویش همکاری کردم و همین طور گذشت و گذشت و زمان زیادی را برای به دست آوردن و حفظ جایگاه و اعتبار حرفه‌یی‌ام صرف کردم و لابه‌لای این کارها در فیلم‌هایی بازی کردم که فیلم‌های خوبی نبودند- اما به دلایلی کار کردم. تا اینکه هدف‌های جدیدی در مسیرم قرار گرفته است و در این دوره جدید دیگر اولویتم ظاهر کارم نیست که فقط با آدم‌های صاحب نام کار کنم- دوست دارم در کارهایی باشم که موثر هستند- حرف دارند و آدم‌ها را به خودشان نزدیک می‌کنند. این نگاه هم شامل زندگی شخصی و زندگی حرفه‌یی‌ام می‌شود. دوست دارم بیشتر بتوانم مسیولیت حقیقی خودم را پیدا کنم تا بدانم در این دنیا چه باید انجام دهم. فکر می‌کنم زمان زیادی گذشت تا به این نقطه برسم و دلایلش را می‌دانم. در گذشته کمتر روی خودم متمرکز بودم .اما به تمام آن سالها احترام می‌گذارم و خودم را سرزنش نمی‌کنم- فکر می‌کنم سفر روحی بوده که باید آنها را می‌گذراندم و امیدوارم صد درصد وجودم را زندگی کنم. این نوع از زندگی هم ساده و مشخص است: کمک کردن و حمایت از آدم‌های اطرافم. در حوزه سینما هم دوست دارم عرصه‌های جدیدی را تجربه کنم- مثلا بدم نمی‌آید در فیلم‌های طنز اجتماعی خوب بازی کنم. تا به حال فرصتش پیش نیامده و امیدوارم چنین امکانی ایجاد شود. می‌خواهم میانسالی زندگی‌ام دستاورد و نتیجه خوبی داشته باشد.

فروتن و دریافت جایزه:

دوست دارم جایزه بگیرم .این جایزه‌ها بخشی از زندگی است- مقطعی از یک دوران. جایزه یک شب است و باز زندگی ادامه دارد و باید درگیر اهداف مهم‌تری باشی و آنچه مهم است مسیر زندگی است و همه زندگی هم آن یک شب جایزه گرفتن نیست و نمی‌توانی به آن یک شب اکتفا کنی. مهم این است که چطور مسیر زندگی‌ات را به درستی طی کنی و آن کارهایی که دوست داری را انجام بدهی.

دنیای خوانندگی:

از دوران کودکی آ‌رزو و رویایش این بود که خواننده شود . جسته و گریخته به کلاس‌های آواز هم می‌رفت تا اینکه افشین یداللهی را دید و در مورد موسیقی صحبت کردند و او خیلی خوب حمایت کرد و دوست و رفیقش شد . در همین آشنایی و رفاقت جرقه کار موسیقی زده شد. افشین یداللهی- بابک زرین را معرفی کرد و ترانه‌ها از همان وقت شکل گرفت. سرانجام خواندن تیتراژ یک فیلم سینمایی به نام متروپل را تجربه کرد.

خوانندگی-رویا یا آرزو:

رویاها از حقیقت وجودی ما می‌آیند و همه ما دوست داریم به جایی که می‌خواهیم برسیم و رشد کنیم و شکوفا شویم. بخش دیگری هم هست که آرزوهای ما است و از سر کمبودهای ما است. می‌دانم که بازیگر شدن از آرزوهای من بوده- ولی هنوز نمی‌دانم خواننده شدن رویای من بوده یا آرزوی من بوده- آیا کمبود من است یا ارتباطی با حقیقت وجودی من دارد که حرف و کار دارد در این دنیا- ولی هرچه جلوتر می‌آیم فکر می‌کنم رویای من بوده است- دوست دارم با موسیقی- آدم‌ها را به درون خودشان نزدیک کنم. منتها شعرهایی که قرار است انتخاب شود و حرف‌هایی که می‌خواهم بزنم می‌خواهم شعرها و حرف‌هایی باشد که زندگی و تجربه خودم باشد و این‌طور شاید تاثیرگذارتر باشد- البته در این بین- کلام- تاثیر فوق‌العاده‌ ای دارد-‌ جمله‌هایی که روی دیوارها و پل‌های شهر می‌بینیم که وقتی آن جمله‌ها را می‌خوانیم تازه می‌شویم. از میدان انقلاب رد می‌شدم و جمله‌ ای خواندم: -توی چاله شکست آدم‌هایی می افتند که یا تندرو هستند یا کندرو- خب جمله‌ قشنگی است و کیف کردم. کلام- مثل بذر است که می تواند در وجود ما رشد کند و ببالد و به هر حال آگاهی است. برای انتخاب شعرهایم در آلبوم موسیقی نیز چنین تصمیمی دارم.

محمدرضا فروتن و رشته ی روانشناسی:

رشته تحصیلی‌ام کمک بسیاری به من کرد تا در کارم موفق‌تر شوم- چراکه به این موضوع پی بردم: این- فقط جسم انسان نیست که باید تغذیه شود و نیاز به رسیدگی دارد بلکه روح انسان نیز نیاز به پرورش و تغذیه دارد- اغلب ما تمام توجه و تمرکزمان را معطوف به جسم و اتفاقات دنیای بیرون‌مان می‌کنیم و به دنیای درون‌مان کوچک‌ترین توجهی نمی‌کنیم که این- اشتباه است. مسلما همه ما انسان‌ها دوست داریم به بهترین نحو ممکن زندگی کنیم و یک زندگی‌ سرشار از شادی داشته باشیم- تمام این اتفاقات با رشته روان‌شناسی ممکن می‌شود و شرایطی را فراهم می‌کند که انسان درون‌گرا شود و تمام فکر و ذهنش به سمت خوبی‌ها و زیبایی‌های دنیای معنوی گرایش پیدا کند .

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

فیلم سینمایی

1373 هدف
1373 آخرین بندر
1374 فاتح
1374 ماه و خورشید
1376 مرسدس
1377 فریاد
1377 دو زن
1377 قرمز
1378 زیر پوست شهر
1378 اعتراض
1378 متولد ماه مهر
1379 شب یلدا
1380 رقص با رویا
1381 ملاقات با طوطی
1381 بر باد رفته
1382 سربازهای جمعه
1383 هشت پا
1383 مجردها
1383 باغ های کندلوس
1383 بازنده
1384 به آهستگی
1384 نوک برج
1384 وقتی همه خواب بودند
1384 خاک سرد
1385 اتوبوس شب
1385 حس پنهان
1386 کنعان
1386 زن دوم
1387 پای پیاده
1387 محاکمه در خیابان
1387 پستچی سه بار در نمی زند
1387 شبانه روز
1387 میزاک
1387 عیار 14
1387 دعوت
1388 چهل سالگی
1388 دیگری
1388 دموکراسی تو روز روشن
1389 زمان معکوس-
1389 خیابان های آرام
1390 بی خداحافظی
1390 چارسو
1390 هیچ کجا هیچکس
1391 دلتنگی های عاشقانه
1392 متروپل
1392 طبقه حساس
1392 سایه روشن
1393شیفت شب
۱۳۹۳ خنده‌های آتوسا
۱۳۹۴نگار
۱۳۹۴ نقطه کور
۱۳۹۴ آااادت نمی‌کنیم
۱۳۹۵ مرداد
۱۳۹۶ آقای سانسور

تلویزیونی

1389 چشم آفتاب
1388 ذهن برتر
1387 5:28
1387 خرده جنایت های زن و شوهری

سریال ها

1391 فیلم مسابقه رالی ایرانی
1389 سرزمین کهن
1389-1388 از یاد رفته
۱۳۷۵ سرنخ

تیاتر

رومیو و ژولیت -علی رفیعی- تالار وحدت- ۱۳۷۹-

جوایز

نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از شانزدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -مرسدس- ۱۳۷۶
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از هفدهمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -قرمز- ۱۳۷۷
برنده سیمرغ بلورین بهترین بازیگر مرد از بخش بین‌الملل بیست و چهارمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -به آهستگی- ۱۳۸۴
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و ششمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -کنعان- ۱۳۸۶
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هفتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -عیار ۱۴- ۱۳۸۷
نامزد سیمرغ بلورین بهترین بازیگر نقش اول مرد از بیست و هشتمین جشنواره فیلم فجر برای بازی در فیلم -چهل سالگی- ۱۳۸۸
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم -قرمز-  ۱۳۷۸
نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهارمین دوره جشن خانه سینما برای بازی در فیلم -زیر پوست شهر- ۱۳۷۹
برنده تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم -شب یلدا-  ۱۳۸۰
نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از دهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم -به آهستگی-  ۱۳۸۵
نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش مکمل مرد در یازدهمین جشن خانه سینما برای بازی در فیلم -اتوبوس شب-  ۱۳۸۶
نامزد تندیس زرین بهترین بازیگر نقش اول مرد از چهاردهمین جشن خانه سینما برای فیلم -دیگری-  ۱۳۸۹
بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم -قرمز-  ۱۳۷۸
سومین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم -زیر پوست شهر-  ۱۳۷۹
بهترین بازیگر نقش اول مرد سال به انتخاب نویسندگان و منتقدان برای بازی در فیلم -شب یلدا- ۱۳۸۰
نامزد بهترین بازیگر نقش اول مرد در دومین جشن انجمن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای بازی در فیلم -کنعان-  ۱۳۸۷
برنده جایزه بهترین بازیگر نقش اول مرد از سومین جشن منتقدان و نویسندگان سینمایی برای بازی در فیلم -عیار ۱۴- ۱۳۸۸
برنده جایزه حافظ بهترین بازیگر نقش اول مرد از پنجمین جشن دنیای تصویر برای بازی در فیلم شب یلدا

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

 

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

 

محمدرضا فروتن
محمدرضا فروتن

 

منبع :

اولی ها

بیتوته

ساتین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

بریتنی اسپیرز

بریتنی اسپیرز – Britney Spears

بریتنی اسپیرز با نام کامل بریتنی جین اسپیرز خواننده- رقاص- ترانه سرا- هنرپیشه و نویسنده …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

یک × یک =