خانه / نام آوران / محمدرضا دادگر – Mohammad reza dadgar

محمدرضا دادگر – Mohammad reza dadgar

محمدرضا دادگر
محمدرضا دادگر

محمدرضا دادگر طراح گرافیک- نقاش و تصویرگری است که در طول فعالیت هنری خود- صدها پوستر برای نمایشگاه- تاتر‌- فیلم سینمایی و جلد کتاب‌ ونشریه های گوناگون طراحی کرده و تاکنون در نمایشگاه های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج کشور شرکت کرده است

زندگی محمدرضا دادگر

محمد رضا دادگر در ۱۶ اردیبهشت ۱۳۲۸ در همدان زاده شد. او پس از به پایان رساندن هنرستان هنرهای زیبای تهران- در رشته گرافیک دانشکده هنرهای زیبا به تحصیل پرداخت و پس از آن دوره کارشناسی ارشد رشته نقاشی را ادامه داد- او همچنین دوره تصویرگری کتاب کودک و نوجوان را در توکیو ژاپن گذرانده است.

دادگر کار حرفه‌ای خود را از سال ۱۳۴۸ آغاز کرد. نخست در شرکت‌های تبلیغاتی به عنوان طراح گرافیک مشغول به کار شد- مدتی هم به عنوان طراح پارچه و سرامیک کار کرد.

از سال ۱۳۵۰ همکاری با کانون پرورش فکری کودکان را آغاز کرد و نخستین فیلم‌های استریپ کانون را با نام -موش و گربه و بز ریش‌سفید- ساخت.

او مدتی در واحد انیمیشن کانون مشغول به کار بود تا آن که در سال ۱۳۵۳ به عنوان طراح گرافیک به استخدام کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان درآمد و از سال ۱۳۵۸ تا ۱۳۷۲ مدیر هنری و مدیر مرکز گرافیک کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان بود.

دادگر برای کتاب‌های بسیاری تصویرگری کرده است. نخستین آن ها به نام -جوجه اردک زشت- در سال ۱۳۵۰ بوده و سپس -مرغابی‌ها و روباه حیله‌گر- سال ۱۳۵۵ – آفتاب پرست سال ۱۳۵۶- قهرمان کوچک و… .

محمدرضا دادگر
محمدرضا دادگر

افتخارات :

محمدرضا دادگر برای آثار گرافیک و تصویرگری خود جوایز پر شماری دریافت کرده است که از آنها می‌توان به جوایزی چون جایزه نمایشگاه کنکور نوما ژاپن-۱۹۸۴- جایزه بزرگ -کامی‌شی‌بای- توکیو ژاپن -۱۹۸۴- جایزه پلاک طلایی بی‌ینال براتیسلاوا -۱۹۸۷- برگزیده جشنواره قلم طلایی بلگراد -۱۹۸۹- برنده اول جشنواره فیلم فجر به عنوان بهترین طراح پوستر -۱۳۶۴- برنده اول و جایزه بزرگ تندیس -مداد پرنده- جشنواره کتاب کودک و نوجوان تهران -۱۳۶۸- برنده پلاک طلایی جشنواره کتاب کودک و نوجوان -۱۳۶۸- برنده پلاک طلایی جشنواره کتاب کودک و نوجوان -۱۳۶۹- برنده جشنواره آسیایی تصویرگران کتاب کودک و نوجوان-۱۳۷۰- برنده جشنواره بین‌المللی تصویرگران -۱۳۷۸-‌ برنده بخش تصویرگری نمایشگاه بین‌الملی قرآن -ایران- -۱۳۸۱- منتخب نمایشگاه پوستر ادیان توحیدی تهران ۱۳۸۵- برگزیده سمپوزیوم بین‌المللی مجسمه‌سازی تهران -۱۳۸۵- و … اشاره کرد.

محمدرضا دادگر طراح گرافیک- نقاش و تصویرگری است که در طول فعالیت هنری خود- صدها پوستر برای نمایشگاه- تیاتر‌- فیلم سینمایی و جلد کتاب‌ و نشریه‌های گوناگون طراحی کرده و در نمایشگاه‌های گروهی و انفرادی بسیاری در داخل و خارج کشور شرکت کرده است.

عضویت در هییت علمی دانشگاه هنر- مدرس گرافیک و تصویرسازی دانشگاه‌هایی چون دانشکده هنرهای زیبای دانشگاه تهران و دانشکده هنر دانشگاه الزهرا نیز در کارنامه فعالیت این هنرمند تصویرگر مشاهده می‌شوند.

 

منبع :

مثل ماه

همشهری آنلاین

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 + 17 =