خانه / ادبیات / شاعران / محمدتقی زهتابی – Mohammad Taqi Zehtabi

محمدتقی زهتابی – Mohammad Taqi Zehtabi

محمدتقی زهتابی
محمدتقی زهتابی

محمدتقی زهتابی فعال سیاسی- عضو سابق فرقه دموکرات آذربایجان بود- استاد محمدتقی زهتابی در زمینه‌های مختلف علمی ـ ادبی صاحب نظر بودند- ایشان با آنکه مورخی توانا بودند- شاعری پر قریحه نیز بودند- در عین حال در ادبیات ترکی نیز از همگان سر بودند- استاد به پنج زبان ترکی- فارسی- عربی- روسی و فرانسه احاطه کامل داشت و در جاهای مختلف به تدریس این زبانها پرداخته بود

زندگی محمدتقی زهتابی

محمدتقی زهتابی در در 22 آذر ماه سال 1302 – ه.ش- در -چای محله‌سی- شهر شبستر در خانواده‌ای مذهبی دیده به جهان گشود. پدرش با زهتابی خرج عایله را در می‌آورد. در شش سالگی به کمک خواهرش در مکتب قرآن بانوان- قرایت قرآن و خواندن متون ترکی را یاد گرفت. چنانکه خودشان می‌گفتند در خانه- ایشان را بالای کرسی می‌نشاندند و همه دور کرسی جمع می‌شدند و او برای فامیل کتاب‌های داستان قرایت می‌کرد. در سال 1309 وارد مدرسه دولتی جدید التاسیس شبستر شد و بعد از شش سال در سال 1315 تحصیلات ابتدایی خود را به اتمام رساند. پس از آن به وسیله پدر از رفتن به مدرسه منع گردید و بدین ترتیب به مدت دو سال به کار کشاورزی و زهتابی پرداخت و سپس به خاطر علاقه‌ای که به آموختن داشت- به صورت پنهانی به تبریز نزد برادرش رفت و تا سال 1320 به مدت سه سال در دبیرستان فیوضات تا کلاس نهم درس خواند. پس از آن وارد دانشسرای پسران گشته- در مدت دو سال آن مقطع تحصیلی را نیز با موفقیت به اتمام رساند. طی سالهای 23 و1322 در دبیرستان‌های رشدیه و ادب تبریز به تدریس مشغول شد. در طول سال های 24 ـ 1320 در کلاسهای حاج یوسف شعار زبان عربی و در کلیسای کاتولیک‌ها زبان فرانسه را به خوبی یاد گرفت. در سال 1325 که دانشگاه تبریز به وسیله حکومت ملی آذربایجان تاسیس شد- استاد در دانشکده ادبیات آنجا پذیرفته شده و به عنوان یکی از دانشجویان اولین دوره در آن دانشگاه مشغول تحصیل شد.

پس از انحلال حکومت دموکرات آذربایجان به وسیله نیروهای ارتش پهلوی- استاد در سال 1327 برای فراگیری علم و تحصیل در زمینه ادب و تاریخ زبان ترکی به صورت قاچاقی وارد شوروی گردید.

در آنجا با اشاره حزب توده و رهبران فرقه دموکرات به دو سال زندان محکوم شده- به سیبری فرستاده شد. بعد از تحمل سه سال زندان در سیبری به دوشنبه تبعید گردید و سرانجام در سال 1333 -1954م- پس از سه سال تبعید توانست خود را به باکو برساند و در دانشکده زبان و ادبیات دانشگاه دولتی باکو مشغول تحصیل گردد.

همچنین از همین سال به عضویت هیات علمی دانشکده خاورشناسی باکو در آمد و در آن دانشکده به تدریس زبان و ادبیات عرب پرداخت. در سال 1969 با دفاع از تز دکترای خود با عنوان – زندگانی و خلاقیت ابونواس- مدرک دکتری گرفت و سه سال بعد موفق به اخذ لقب دوچنت شد. در همین سالها با خانم دکتر خاور اسلان محقق زبان و ادبیات آذربایجانی ازدواج نمود که حاصل این پیوند دو فرزند به نامهای بابک و آذر بود.

در طی سالهای اقامت در باکو و شوروی به دلیل مخالفت رهبران فرقه دموکرات آذربایجان- موفق به چاپ هیچ یک از آثار خود نگردید. سرانجام در سال 1350 از شوروی خارج و به عراق و بغداد رفت و در دانشگاه بغداد به تدریس -زبان دیرین ترکی- و -زبان فارسی- پرداخت. در سال 1357 به دلیل پدید آوردن آثار علمی فراوان مفتخر به دریافت لقب پروفسوری از دانشگاه بغداد گردید. در طی سالها اقامت در بغداد- استاد به دفعات مسافرتهایی به آلمان نیز داشتند و در آنجا نیز مشتاقان علم و ادب از گنجینه دانش بی‌کران ایشان بهره‌مند می‌شدند. اما آنچه در طی این سالها قلب استاد را به درد می‌آورد- فراق و دوری از وطن بود. ایشان که هدفش از سفر به خارج از کشور به دست آوردن علم و دانش به خصوص در زمینه ادب و فرهنگ آذربایجان ـ چیزی که با توجه به دوران خفقان رژیم منحوس پهلوی به دست آوردنش در ایران غیر ممکن بود ـ و انتقال آن به مردم سرزمینش بود- حال آن شایستگی را در خود می‌دید که به آغوش وطن بازگردد و سینه‌های تشنه طالبان علم را از دانش خود سیراب گرداند.وقوع انقلاب اسلامی- این امکان را برای استاد به وجود آورد. دیگر آن خفقان قبلی از بین رفته بود و او می‌توانست در کنار مردم سرزمینش قرار گیرد. به همین خاطر در پی نوشتن تقاضایی برای ورود به کشور و موافقت با آن- استاد در اوایل سال 1358 وارد کشور شد و از همان سال با ایجاد کرسی زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی در دانشگاه تبریز با عنوان استادی به تدریس زبانهای ترکی و عربی مشغول گردید. اما متاسفانه دو سال بعد به بهانه‌های واهی و در عین بی‌گناهی به چهار سال زندان محکوم و پس از آزادی از زندان نیز از تدریس در دانشگاه محروم گردید. بدین ترتیب استاد محمدتقی زهتابی بار سفر بسته- رحل اقامت در خانه آبا و اجدادی خود در شبستر افکند و در آنجا مشغول مطالعه و بررسی و تحقیق و نویسندگی شد.

 

محمدتقی زهتابی
محمدتقی زهتابی

مرگ

محمدتقی زهتابی سرانجام نیز در آخرین روز پاییز سال 1377 در حالیکه تنها چند روزی بود که از سفر علمی به آلمان برگشته بود- در اثر سکته قلبی- در پشت میز مطالعه جان به جان آفرین تسلیم کرد.

مراسم خاکسپاری آن عزیز از دست رفته با شکوه زیاد و با حضور بسیاری از شخصیت های علمی ـ فرهنگی آذربایجان در شهرستان شبستر انجام گرفت و بدین ترتیب مردی که تمام عمرش را در راه اعتلای وطن و ملت گذارده بود- به خاک سپرده شد. هرچند که یادش برای همیشه در قلوب مردم آذربایجان زنده خواهد بود.

مسیولیت و مقام ها

– عضو هیات علمی دانشکده خاورشناسی باکو
– تدریس در دانشگاه

آثار محمدتقی زهتابی

ماهنامه -اتحاد یولو-. بغداد
پروانه‌نین سرگذشتی. بغداد
باغبان ایل اوغلو. بغداد
چریک افسانه‌سی. استانبول
بذ قالاسیندا. برلین
بختی یاتمیش. بغداد
ارک هفته‌لییی. برلین
هستی نسیم. بغداد
جنایات ۲۵۰۰ ساله شاهان. بغداد
آیا زبان فارسی به زبان ملل دیگر ایران برتریت دارد؟ بغداد
قواعد الفارسیه. بغداد.
زبان آذری ادبی معاصر. تبریز.
معاصر آذری ادبی دیلی. تبریز
علم المعانی، لکسیکولوژی. تبریز
قوی اولسون اون. تبریز
باغبان ایل اوغلو ۲. تبریز
ایران تورکلری‌نین اسکی تاریخی -تاریخ دیرین ترکان ایران- در دو مجلد. تبریز
شاهین زنجیرده. تبریز

خصوصیات رفتاری و آثار قلمی پروفسور محمدتقی زهتابی

خصیصه‌ای که همگان در استاد به وضوح می‌دیدند- جوان‌دل بودن ایشان بود. وی با آنکه در اواخر عمر 75 سال از سنشان گذشته بود- ولی بسان جوانی 20 ساله پر شور و شوق بود. خستگی را نمی‌شد در چهره ایشان دید. رفتارشان به خصوص با جوانان چنان بود که هرکس کمی با او هم‌صحبت می‌شد مجذوبش می‌گشت. به دلیل همین مجذوبیتشان محبوب‌ترین فرد در بین دانشجویان و جوانان آذربایجانی به شمار می‌رفت.

زندگانیش بسیار بسیار ساده بود. نه در خانه‌اش و نه در پوشش‌اش و نه در هیچ جای دیگر نشانی از تجمل نمی‌توانستی پیدا کنی. بسیار ساده و بی‌ریا می‌زیست و به این سادگی نیز افتخار می‌کرد.

هیچگاه بسان بعضی‌ها در مقابل سیوالی که جوابش را نمی‌دانست- از خود جوابی در نمی‌آورد و می‌گفت : می‌گردم و پیدا می‌کنم. عدم پیشرفت ملل شرق را در عدم ایجاد محیطی مناسب برای اقوام مختلف جهت برخورداری از حقوق ملیشان می‌دانست و معتقد بود تا زمانی که این چنین محیطی ایجاد

نگردد- آن استعدادهای طبیعی که در مردم مشرق زمین نهفته است هیچگاه به منصه ظهور نخواهند رسید.

استاد محمدتقی زهتابی در زمینه‌های مختلف علمی ـ ادبی صاحب نظر بودند. ایشان با آنکه مورخی توانا بودند- شاعری پر قریحه نیز بودند. در عین حال در ادبیات ترکی نیز از همگان سر بودند. استاد به پنج زبان ترکی- فارسی- عربی- روسی و فرانسه احاطه کامل داشت و در جاهای مختلف به تدریس این زبانها پرداخته بود. در زمینه شعر- اشعار بسیاری از ایشان چاپ شده است بمانند :

-پروانه‌نین سرگوذشتی- -سرگذشت پروانه ـ بغداد- – باغبان ایل اوغلو- -نگاهی به حرکات مشروطه و انقلاب پرشور مردم ایران به خصوص آذربایجانیان و تبریزیان در مقابل استبداد و استعمار و بررسی زندگانی یکی از قهرمانان و سرداران جنگهای 11 ماهه تبریز به نام حسین خان باغبان به صورت شعر ـ بغداد– -چریک افسانه‌سی- -افسانه چریک ـ بغداد- -بذ قالاسیندا- -در قلعه بذ ـ برلین- -بختی یاتمیش- -بخت خوابیده ـ بغداد- -هستی نسیم–بغداد- -شاهین زنجیرده- -شاهین در زنجیر ـ تبریز– -باغبان ایل اوغلو- -تکمیل شده ـ تبریز- و …

اشعار استاد یکی از بهترین و پرمعناترین نمونه‌های شعر ترکی معاصر هستند و ایشان را می‌توان در زمینه شعر یکی از شاعران برجسته قرن حاضر در حوزه زبان ترکی خواند. استاد در زمینه ادبیات ترکی آذربایجانی دارای علمی سرشار و دانشی فراوان بودند- طوریکه شاگردان بسیاری علاوه بر ایران در خارج از کشور منجمله جمهوری آذربایجان- ترکیه- آلمان- سوید و … داشتند. ایشان را می‌توان بزرگترین ادیب زبان ترکی در ایران در سده اخیر دانست- چرا که خدمات بسیار ارزنده‌ای در این زمینه انجام داده‌اند که می‌توان به موارد زیر اشاره کرد :

ـ تدریس زبان و ادبیات ترکی آذربایجانی بعد از ورود به ایران تا پایان عمر ـ در طول این 20 سال ایشان هزاران شاگرد در ساحه ادبیات پروراندند که اینک هر یک برای خود عالمی هستند.

ـ تحریر و چاپ آثار ارزشمندی در مورد زبان و ادبیات منجمله : -زبان آذری ادبی معاصرـ آواشناسی- قواعد نگارش- -تبریز- – موعاصیر ادبی آذری دیلی‌ ـ سس- صرف- -تبریز- -علم المعانی ـ لکسیکولوژی- -تبریز- -قوی اولسون اون- -مجموعه حکایات – تبریز – مقالات متعدد در روزنامه‌ها و مجلات مختلف از جمله وارلیق- امید زنجان- پیام اورمیه و… – – قواعد الفارسیه- -به زبان عربی ـ بغداد- و …

محمدتقی زهتابی
محمدتقی زهتابی

با وجود مطالب بالا- تخصص استاد در زمینه تاریخ بود. از ایشان دو اثر در زمینه تاریخی به چاپ رسیده است : -جنایات 2500 ساله شاهان- -بغداد- -ایران تورکلری‌نین اسکی تاریخی- -تاریخ دیرین ترکان ایران ـ جلد اول ـ از ماقبل از تاریخ تا حمله اسکندرـ تبریز- کتاب اخیر که چند ماه پیش از درگذشت استاد از زیر چاپ خارج شد و به دست مشتاقان رسید مهمترین اثر چاپ شده ایشان است. همانطور که می‌دانیم در زمان رژیم طاغوت به دلیل وجود افکار نژادپرستانه در خاندان پهلوی- وجود تبار ترک در ایران از سوی دولت و عالمان وابسته به آنان انکار می‌گردید. حال آنکه قضیه هیچگاه چنین نبود و ترکان در تاریخ از اولین آفرینندگان تمدنهای بشری به شمار می‌آیند. در این کتاب 870 صفحه‌ای اقوام از لحاظ زبان شناختی به سه گروه عمده تقسیم شده‌اند : التصاقی- تحلیلی -قالبی- و هجایی. التصاقی مانند ترکی- فنلاندی- مغولی ـ تحلیلی مانند فارسی- انگلیسی- عربی ـ و هجایی بسان چینی. استاد که در نوشتن این کتاب از منابع مختلفی به زبانهای مختلف سود برده‌اند- ثابت نموده‌اند سومریان که اولین پدید آورندگان تمدن بشری به حساب می‌آیند- التصاقی زبان بوده‌اند و زبان آنها صورت قدیمی زبان ترکی آذربایجانی امروزی است. همچنین در این کتاب در مورد اقوام متعددی که قبل از آمدن اقوام هند و اروپایی به ایران- در این سرزمین می‌زیسته‌اند بحثهای فراوان و دلپذیری انجام گرفته و با استناد به منابع متعدد ثابت گردیده که زبان همه آن اقوام -اقوامی که در آذربایجان و غرب ایران می‌زیسته‌اند- التصاقی بوده است. از این اقوام می‌توان ایلامی‌ها- قوتی‌ها- لولوبی‌ها- اورارتوها- کاسسی‌ها- اوتی‌ها- مانناها و سرانجام مادها را نام برد. این کتاب حاوی مطالب بسیار مهم تاریخی است و بحثهایی که در آن رفته و نظریاتی که در آن ارایه شده بسیار نو و بر اساس منطق و اسناد هستند.

البته آثاری که در بالا از آنان نام برده شد تنها حدود یک چهارم آثار نوشته شده توسط محمدتقی زهتابی هستند و بقیه آثار ایشان هنوز به زیور طبع آراسته نشده‌اند.

توضیح : بعد از نگارش این نوشته- یعنی در طی شش سال گذشته بسیاری از آثار قلمی پروفسور زهتابی به وسیله مرکز نشر آثار استاد و با همت شاگردان ایشان چاپ شده‌اند که از بین آنها می‌توان به -ایران تورکلری‌نین اسکی تاریخی ـ ایکینجی جیلد- – آذربایجان تورکجه‌سی‌نین نحوی– -علی آغا واحیددن خاطیره‌لریم-  شاهین زنجیرده- و … اشاره کرد.

 

منبع :

azarsasi.blogfa.com

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − 10 =