خانه / ادبیات / شاعران / متیو آرنولد – Matthew Arnold

متیو آرنولد – Matthew Arnold

متیو آرنولد
متیو آرنولد

متیو آرنولد شاعر و منتقد فرهنگی اهل انگلیس بود و به عنوان بازرس مدارس کار می‌کرد- او را عموما رساترین بیان علاپق معنوی انگلستان عصر ویکتوریا به شمار می‌آورند- اشعار او بیشتر لحن رثایی و درون‌مایه‌های شبانی- دارند- آرنولد فرهنگ را برترین ابزار در میان ابزارهای ارتقای وضعیت جامعه می‌دانست

زندگی متیو آرنولد

متیو آرنولد متولد ۱۸۲۲ و متوفی به سال ۱۸۸۸ در انگلیس- شاعر و منتقدی ادبی است که در عرصه آموزش و سیاست این کشور- شخصیتی فعال به حساب می‌آمد.
البته شهرت وی عمدتا به دلیل کتاب فرهنگ و هرج و مرج -culture and Anarchy- -1869- اوست که می‌توان با توجه به نتایج به دست آمده آن را جزو نخستین آثار مربوط به مطالعات فرهنگی محسوب کرد.

متیو آرنولد- فرهنگ را در میان ابزارهای ارتقای وضعیت جامعه- برترین می‌دانست- فرهنگی که در میان متون برتر ادبی- حالت یک حکم و گزاره کلی را داشت.

از دیدگاه او نگرش‌های مبتنی بر پیوریتانیسم که صرفا صورت انجیل را به جای یک پروژه کل‌نگر تکاملی در تمامی عرصه‌ها می‌نگریست- آسیب‌رسان به حساب می‌آمد.

او به جامعه خود بر حسب طبقه‌بندی‌های دقیق می‌نگریست. طبقه برتر یا بربری‌ها- طبقه میانی یا ضد فرهنگ و بالاخره طبقه کارگری عوام.

از نظر وی- طبقه‌بندی فرهنگی او همه افراد را صرف نظر از جایگاه اجتماعی در بر می‌گرفت. البته به رغم این دیدگاه- خواندن بین السطور کتاب فرهنگ و هرج و مرج- اضطراب وی را در قبال طبقه کارگر- سیاسی نشان می‌دهد.

ارتقای سطح فرهنگ در آثار آرنولد باعث شد تا وی عملا در تاریخ مطالعات فرهنگی به جایگاه ویژه‌ای دست یابد.

این جایگاه او به رغم بی‌توجهی به جایگاه فرهنگ عامه در متون- باعث شد تا بحث فرهنگ از جایگاه جزیی و غیر موثر خارج شود.

دیدگاه‌ها

متیو آرنولد علاوه‌بر این‌که شاعر و منتقد ادبی بود- در عرصه آموزش و سیاست نیز در انگلستان شخصیتی فعال به حساب می‌آمد. عمده شهرت وی به دلیل کتاب -فرهنگ و هرج و مرج- Culture and Anarchy ۱۸۶۹- اوست که می‌توان آن را از نخستین آثار در زمینه مطالعات فرهنگی به حساب آورد.
آرنولد فرهنگ را برترین ابزار در میان ابزارهای ارتقای وضعیت جامعه می‌دانست- فرهنگی که در میان متون برتر ادبی- حالت یک حکم و گزاره کلی را داشت.
او دیدگاه‌های مبتنی بر پیوریتانیسم را که صرفا صورت انجیل را به جای یک پروژه کل‌نگر تکاملی در تمامی عرصه‌ها می‌نگریستند- آسیب‌زا می‌دانست.
آرنولد جامعه خود را بر اساس طبقه‌بندی‌های دقیقی می‌نگریست. طبقه برتر یا بربری‌ها- طبقه میانی یا ضدفرهنگ و بالاخره طبقه کارگری عوام. او طبقه‌بندی فرهنگی خود را شامل همه افراد صرف نظر از جایگاه اجتماعی‌شان می‌دانست. با این وجود- محتوای کتاب -فرهنگ و هرج و مرج- اضطراب وی را در قبال طبقه کارگر- سیاسی نشان می‌دهد.
ارتقای سطح فرهنگ در آثار آرنولد باعث شد تا وی عملا در تاریخ مطالعات فرهنگی به جایگاه ویژه‌ای دست یابد. این جایگاه او به رغم بی‌توجهی به جایگاه فرهنگ عامه در متون- باعث شد تا بحث فرهنگ از جایگاه جزیی و غیرموثر خارج شود.

 

متیو آرنولد
متیو آرنولد

آثار متیو آرنولد

شعر

دریامرد واهشته -۱۸۴۹- The Forsaken Merman-
سهراب و رستم -۱۸۵۳-
ترسیس -۱۸۶۷-
کولی حکیم -۱۸۵۳-

نثر

مقالاتی در نقد در دو مجموعه -۱۸۶۵ و ۱۸۸۸-
ادبیات و شریعت -۱۸۷۲-
فرهنگ و هرج و مرج – Culture and Anarchy- -۱۸۶۹-

 

منبع :

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ژازه طباطبایی

ژازه طباطبایی – Jazeh Tabatabai

ژازه طباطبایی نقاش- مجسمه‌ساز- شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود- او -نگارخانه هنر جدید- را که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 + هفت =