خانه / نام آوران / مایک تایسون – Mike Tyson

مایک تایسون – Mike Tyson

مایک تایسون
مایک تایسون

مایک تایسون مشت‌زن بازنشسته آمریکایی است- وی جوان‌ترین قهرمان بوکس حرفه‌ای سنگین‌وزن و یکی از مشهورترین شخصیت‌های ورزشی دنیاست- وی در طول دوران حرفه ای خود تا سال ۲۰۰۶ میلادی درآمدی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار کسب کرد- که بیشتر این درآمد در اثر سو مصرف از بین رفت به طوری که در سال ۲۰۱۶ مجله فوربس دارایی وی را حدود یک میلیون دلار تخمین زده بود

زندگی مایک تایسون

مایک تایسون در ۳۰ ژوین‌ ۱۹۶۶ درنیویورک‌ بروکلین‌ به‌ دنیا آمد او فرزند-لورناتایسون‌- و -جیمی‌ کینرپاتریک‌- می‌باشد.در سال‌ ۱۹۷۸ به‌ خاطر یک‌ دعوای‌ خیابانی‌ و سرقت‌ یک‌ کیف‌ پول‌ در شهر -بروکلین‌- دستگیرو به‌ مدرسه‌ پسران‌ -تربون‌- فرستاده‌ شد.
-مایک‌- از همان‌ دوران‌ کودکی‌ روحیه‌ای‌ خشن‌ و ناسازگار داشت‌ از لحاظ بدنی‌ نیز نسبت‌ به‌ بچه‌های‌ هم‌ سن‌ و سال‌ خود قوی‌ و درشت‌ هیکل‌تر بود. به‌ طوری‌ که‌ همه‌ دانش‌آموزان‌ مدرسه‌ از او می‌ترسیدند و جرات‌ نزدیکی‌ به‌ وی‌ را نداشتند. در سال‌ ۱۹۷۹ در کانون‌ اصلاح‌ و تربیت‌ مدرسه‌ تربون‌ زیرنظر یک‌ مربی‌ سرشناس‌ بوکس‌به‌ نام‌ -فلوید- تحت‌ تعلیم‌ قرار گرفت‌. این‌ مربی‌ به‌ او توصیه‌ کرد نیروی‌ مضاعف‌ خود را در راه‌ ورزش‌ صرف‌ کند. لذا مایک‌ را در باشگاه‌ بوکس‌ سنگین‌ وزن‌ها ثبت‌نام‌ کرد.
-مایک‌- در مدرسه‌ با دوستانش‌ مرتب‌ دعوامی‌کرد تا جایی‌ که‌ در سال‌ ۱۹۸۲ از دبیرستان‌ به‌دلیل‌ خرد کردن‌ کاسه‌ بر سر یکی‌ ازهمکلاسی‌هایش‌ اخراج‌ شد.سه‌ سال‌ بعد- یعنی‌ در ۶ مارس‌ ۱۹۸۵ دراولین‌ مسابقه‌ حرفه‌ای‌ شرکت‌ کرد و در راند اول‌-هکتور مرسدس‌- را شکست‌ داد. سال‌ بعد در ۲۰سالگی‌ در یک‌ مسابقه‌ -تره‌وور بربیک‌- را در رانددوم‌ شکست‌ داد و به‌ عنوان‌ جوانترین‌ بوکسورسنگین‌ وزن‌ جهان‌ پیروزی‌اش‌ را جشن‌ گرفت‌.همچنین‌ با غلبه‌ بر -جیمز بونیکر- و -شر اسمیت‌-در -لاس‌ وگاس‌- عنوان‌ قهرمانی‌ WBA سنگین‌وزن‌ جهان‌ را به‌ خود اختصاص‌ داد.

در سال‌ ۱۹۸۷ یک‌ مامور پارکینگ‌ مدعی‌شد که‌ مایک تایسون سعی‌ در اغفال‌ همکار زن‌ وی‌ راداشته‌ و او را نیز با سلاح‌ مرگبار و اهانت‌ موردضرب‌ و شتم‌ قرار داده‌- لذا از سوی‌ پلیس‌ دستگیرشد و به‌ اتهام‌ زد و خورد مجبور به‌ پرداخت‌ ۱۰۵هزار دلار خسارت‌ به‌ آن‌ زن‌ شد. او در همان‌ سال‌ تونی‌ توکر را شکست‌ داد و عناوین‌ سنگین‌ وزن‌ WBC و WBA را به‌ دست‌آورد.
مایک تایسون در ۹ فوریه‌ ۱۹۸۸ با روبین‌ گیونس‌ بازیگر مشهور در نیویورک‌ ازدواج‌ کرد.

مایک تایسون خوی‌ خشن‌ و پرخاشگرانه‌ خود را گویی‌ نمی‌توانست‌ کنار بگذارد- حتی‌ وقتی‌ ازدواج‌ کرد. یک‌ سال‌ از ازدواج‌ او نگذشته‌ بودکه‌ گیونس‌ همسر مایک‌ در یک‌ مصاحبه‌ مطبوعاتی‌ اظهار داشت‌ که‌ تایسون‌ دچار جنون‌ و افسردگی‌ است‌. او گفت‌: تایسون‌ به‌ آرامی‌ و به‌ ظاهر با عشق‌ و علاقه‌ در کنارش‌ می‌نشیند اما به‌ ناگهان‌ او را می‌ترساند و سپس‌ می‌خندد. چند ماه‌ بعد تایسون‌ مبل‌ را از پنجره‌ خانه‌اش‌ در برنارد زوبل‌ به‌بیرون‌ پرتاب‌ کرد و گیونس‌ و مادرش‌ از ترس‌ ازخانه‌ فرار کردند و سپس‌ گیونس‌ درخواست‌ طلاق‌کرد. بالاخره‌ تایسون‌ و گیونس‌ در جمهوری‌ دومینکن‌ ازدواج‌ خود را فسخ‌ کردند. البته‌ تایسون‌ در زمینه‌ زندگی‌ مشترکش‌ گفت‌: همه‌ آنهایی‌ که‌ فکر می‌کنند من‌ از لحاظ جسمی‌ به‌ همسرم‌ صدمه‌ وارد کردم‌ اشتباه‌ می‌کنند- چون‌ انگشت‌ من‌ هم‌ به‌ او نخورده‌ است‌. مایک‌ در آن‌ سال‌ها رفتار عجیبی‌ داشت‌- او گاه‌گاهی‌ یک‌ کلاه‌ اسکی‌ سرش‌ می‌گذاشت‌ و لباس‌های‌ کهنه‌ و مندرس‌ می‌پوشید و به‌ خیابان‌ می‌رفت‌ و گاهی‌ اوقات‌ گدایی‌ می‌کرد. همچنین‌ در یک‌ نزاع‌خیابانی‌ در خیابان‌ هارلم‌ استخوان‌ دست‌راستش‌ شکست‌ و مدتی‌ در گچ‌ بود. در سال‌۱۹۹۰ در مقابل‌ -جیمز بوستر- در مسابقه‌ای‌ نفس‌گیر در راند دهم‌ ناک‌ اوت‌ شد و کمربند قهرمانی‌ جهان‌ را از دست‌ داد.

مایک تایسون
مایک تایسون

‌- بهترین‌ جشن‌ برای‌ من‌ زمانی‌ است‌ که‌ به‌ حریفم‌ حمله‌ می‌کنم‌ و البته‌ از هرحمله‌ای‌ هم‌ استقبال‌ می‌کنم‌- جنگیدن‌ بدون‌ سلاح‌. من‌ فقط می‌خواهم‌ حریف‌ را شکست‌ بدهم‌. آن‌ هم‌ به‌ بهترین‌ شیوه‌- وقتی‌ کسی‌ را شکست‌ می‌دهم‌- دلم‌ می‌خواهد قلبش‌ را از سینه‌ بیرون‌ بکشم‌ و به‌ همه‌ نشان‌ دهم‌!

او در همان‌ سالی‌ که‌ طعم‌ شکست‌ را چشید در یک‌ حادثه‌ رانندگی‌ دندان‌هایش‌ آسیب‌ جدی‌دید تا حدی‌ که‌ ۱۸۳ هزار دلار بعد از این‌تصادف‌ برای‌ ترمیم‌ دندان‌هایش‌ هزینه‌ کرد.
مایک تایسون در سال‌ ۱۹۹۲ به‌ دلیل‌ درگیری‌ با یک‌ بوکسور آزاد شده‌ از زندان‌ به‌ ۳ سال‌ زندان‌ در مرکز زندان‌های‌ جوانان‌ محکوم‌ شد. بعد از آزادی‌ از زندان‌ گفت‌: سال‌های‌ عمرم‌ را در مسابقات‌ گوناگون‌ و مصدومیت‌های‌ متعدد گذراندم‌. می‌دانم‌ که‌ زندگی‌ام‌ رو به‌ سراشیبی‌ افتاده‌ و آینده‌ای‌ ندارم‌ همه‌ زندگی‌ام‌ در این‌ راه‌ خلاصه‌ شده‌ است‌- هیچ‌ وقت‌ نمی‌توانم‌ مثل‌ مردم‌ عادی‌ در جامعه‌ زندگی‌ کنم‌- شاید این‌واقعیت‌ داشته‌ باشد که‌ من‌ یک‌ حیوان‌ وحشی‌ هستم‌.
در سال‌ ۱۹۹۹ به‌ خاطر حمله‌ به‌ ۲ نفرموتورسوار به‌ ۲ سال‌ زندان‌ محکوم‌ شد. او حتی‌ به‌ داور مسابقه‌ نیز رحم‌ نمی‌کرد. در ژوین‌ ۲۰۰۰-داور مسابقه‌ را به‌ علت‌ سوت‌ زدن‌ به‌ منزله‌ توقف‌ بازی‌- ناک‌ اوت‌ کرد. فدراسیون‌ بوکس‌ او را به‌خاطر رفتار ناشایستش‌ به‌ ۵۰۰ هزار دلار جریمه‌ محکوم‌ کرد.

مایک تایسون در آن‌ زمان‌ با مونیکا تورنر ازدواج‌ کرده‌ بود- اما باز هم‌ زندگی‌ مشترکش‌ عاقبت‌ خوشی‌ نداشت‌ و مونیکا پس‌ از سه‌ سال‌ زندگی‌ درخواست‌ طلاق‌ داد. در حالی‌ که‌ حاصل‌ این‌ازدواج‌ ۲ فرزند بود. در ۲۰ ژانویه‌ ۲۰۰۲ در یک‌ کنفرانس‌ مطبوعاتی‌ به‌ همراه‌ لنوکس‌لوییس‌ بوکسور معروف‌ شرکت‌ کرد. او با ضربه‌ مشتی‌ به‌ صورت‌ محافظ لنوکس‌ سبب‌ برپایی‌ یک‌ نزاع‌ دسته‌ جمعی‌ مقابل‌ دوربین‌های‌ تلویزیونی‌ شد. در سال ۲۰۰۳ علیرغم اینکه مایک تایسون در از حرفه خود بدست آورده بود و برای هر مبارزه اش حداقل ۳۰ میلیون دلار دستمزد میگرفت با این حال در کمال ناباوری مشخص شد که با این همه درآمد- مایک تایسون هنوز ۲۳ میلیون دلار بدهی دارد. نام مستعار او آیرون بود ولی بخاطر خشونت بی اندازه اش به او لقب بدترین مرد روی زمین را دادند.

مایک تایسون در طول دوران حرفه ای خود تا سال ۲۰۰۶ میلادی درآمدی بالغ بر ۳۰۰ میلیون دلار کسب کرد- که بیشتر این درآمد در اثر سو مصرف از بین رفت به طوری که در سال ۲۰۱۶ مجله فوربس دارایی وی را حدود یک میلیون دلار تخمین زده بود.

از حضور او در نمایش‌های تلویزیونی می‌توان حضور دو دقیقه ای اش را در سریال آشنایی با مادر که از شبکهٔ CBS پخش می‌شد نام برد.
او در سال ۲۰۰۹ با زنی به اسم لاکیا اسپایسر ازدواج کرد.

مایک تایسون
مایک تایسون

باورهای‌ مایک تایسون

مایک تایسون در یک‌ کنفرانس‌ مطبوعاتی‌ در حوزه‌ عقایدو باورهای‌ مذهبی‌اش‌ گفت‌: من‌ به‌ دنیا نیامده‌ ام‌ که‌ مطابق‌ میل‌ مردم‌ جامعه‌ زندگی‌ کنم‌. هر کسی‌ می‌تواند عقاید خودش‌ را داشته‌ باشد- نمی‌دانم‌ چرا من‌ و مردم‌ به‌ باورهای‌ دینی‌ پایبند نیستیم‌…
مخصوصا من‌ که‌ سیاه‌ و خشن‌ هستم و آنها به‌ دلایل‌ واهی‌ مرا به‌ زندان‌ می‌اندازند و در مورد من‌ مقاله‌های‌ وحشتناک‌ می‌نویسند. آن‌ گاه‌ یکشنبه‌ها به‌ کلیسا می‌روند و دعا می‌خوانند- آنها ما سیاهان‌ را دوست‌ ندارند- در حالی‌ که‌ مسیح‌ گفته‌ سیاه‌ وسفید فرقی‌ ندارد- باید همه‌ را دوست‌ داشت‌. اگر روزی‌ مسیح‌ بیاید افراد بی‌دین‌ او را دوباره‌ به‌ صلیب‌ می‌کشند. فقط ظاهرا مسیح‌ را پیامبر خود می‌دانند و به‌ گفته‌هایش‌ عمل‌ نمی‌کنند.

شکست‌ مایک‌ تایسون‌

در یازدهم‌ ژوین‌ ۲۰۰۵- مایک‌ تایسون‌ مغلوب‌ دنی‌ ویلیامز شد… در میان‌ تعجب‌ دنی‌ویلیامز ۳۱ ساله‌ انگلیسی‌ موفق‌ شد در راندچهارم‌ تایسون‌ قهرمان‌ سنگین‌ وزن‌ دنیا را شکست‌دهد. که‌ این‌ پنجمین‌ شکست‌ حرفه‌ای‌ تایسون‌ در دنیای‌ مشتزنی‌ بود…
البته‌ در راند اول‌ تایسون‌ از ویلیامز پیشی‌گرفت‌- اما در راندهای‌ بعدی‌ این‌ ویلیامز بود که‌ از تایسون‌ پیشی‌ گرفت‌ و در نهایت‌ او را شکست‌داد… مدیر برنامه‌های‌ تایسون‌ می‌گوید: او دچار پارگی‌ رباط دست‌ راست‌ شد و به‌ همین‌ دلیل‌ مسابقه‌ را واگذار کرد.
مایک تایسون در ۱۱ جون ۲۰۰۵ پس از شکست در مقابل کوین مک براید برای همیشه از دنیای حرفه ای بوکس خداحافظی کرد.
محمد علی‌ کلی‌ در مورد مایک‌ تایسون‌ گفته‌است‌- اگر او در زمان‌ من‌ بود مطمینا من‌ را در راند اول‌ ناک‌ اوت‌ می‌کرد.
در دوران‌ بحرانی‌ زندگی‌ مایک‌ تایسون‌- که‌برای‌ پرداخت‌ دستمزد به‌ وکلا نیاز به‌ پول‌ داشت‌- آرنولد شوارتزنگر و مایکل جکسون‌ و جورج‌ کلونی‌ قسمت‌ اعظم‌ بدهی‌های‌ او را پرداختند و برای‌ آزادی‌اش‌ از زندان‌ وثیقه‌ گذاشتند.

 

مایک تایسون
مایک تایسون

فهرست مسابقات مایک تایسون

تعداد مبارزه نتیجه رکورد نام حریف نوع نتیجه راند، زمان
۱ برنده ۱–۰ Hector Mercedes TKO ۱ از۴, ۱:۴۷
۲ برنده ۲–۰ Trent Singleton TKO ۱ از۴, ۰:۵۲
۳ برنده ۳–۰ Don Halpin KO ۴ از۴, ۱:۰۴
۴ برنده ۴–۰ Ricardo Spain TKO ۱ از۶, ۰:۳۹
۵ برنده ۵–۰ John Alderson TKO ۲ از۶, ۳:۰۰
۶ برنده ۶–۰ Larry Sims KO ۳ از۶, ۲:۰۴
۷ برنده ۷–۰ Lorenzo Canady KO ۱ از۶, ۱:۰۵
۸ برنده ۸–۰ Michael Johnson KO ۱ از۶, ۰:۳۹
۹ برنده ۹–۰ Donnie Long TKO ۱ از۶, ۱:۲۸
۱۰ برنده ۱۰–۰ Robert Colay KO ۱ از۸, ۰:۳۷
۱۱ برنده ۱۱–۰ Sterling Benjamin TKO ۱ از۸, ۰:۵۴
۱۲ برنده ۱۲–۰ Eddie Richardson KO ۱ از۸, ۱:۱۷
۱۳ برنده ۱۳–۰ Conroy Nelson TKO ۲ از۸, ۰:۳۰
۱۴ برنده ۱۴–۰ Sammy Scaff TKO ۱ از۱۰, ۱:۱۹
۱۵ برنده ۱۵–۰ Mark Young TKO ۱ از۱۰, ۰:۵۰
۱۶ برنده ۱۶–۰ David Jaco TKO ۱ از۱۰, ۲:۱۶
۱۷ برنده ۱۷–۰ Mike Jameson TKO ۵ از۸, ۰:۴۶
۱۸ برنده ۱۸–۰ Jesse Ferguson TKO ۶ از۱۰, ۱:۱۹
۱۹ برنده ۱۹–۰ Steve Zouski KO ۳ از۱۰, ۲:۳۹
۲۰ برنده ۲۰–۰ James Tillis UD ۱۰
۲۱ برنده ۲۱–۰ Mitch Green UD ۱۰
۲۲ برنده ۲۲–۰ Reggie Gross TKO ۱ از۱۰, ۲:۳۶
۲۳ برنده ۲۳–۰ William Hosea KO ۱ از۱۰, ۲:۰۳
۲۴ برنده ۲۴–۰ Lorenzo Boyd KO ۲ از۱۰, ۱:۴۳
۲۵ برنده ۲۵–۰ Marvis Frazier KO ۱ از۱۰, ۰:۳۰
۲۶ برنده ۲۶–۰ José Ribalta TKO ۱۰ از۱۰, ۱:۳۷
۲۷ برنده ۲۷–۰ Alfonso Ratliff TKO ۲ از۱۰, ۱:۴۱
۲۸ برنده ۲۸–۰ Trevor Berbick TKO ۲ از۱۲, ۲:۳۵
۲۹ برنده ۲۹–۰ James Smith UD ۱۲
۳۰ برنده ۳۰–۰ Pinklon Thomas TKO ۶ از۱۲, ۲:۰۰
۳۱ برنده ۳۱–۰ Tony Tucker UD ۱۲
۳۲ برنده ۳۲–۰ Tyrell Biggs TKO ۷ از۱۵, ۲:۵۹
۳۳ برنده ۳۳–۰ Larry Holmes TKO ۴ از۱۲, ۲:۵۵
۳۴ برنده ۳۴–۰ Tony Tubbs TKO ۲ از۱۲, ۲:۵۴
۳۵ برنده ۳۵–۰ Michael Spinks KO ۱ از۱۲, ۱:۳۱
۳۶ برنده ۳۶–۰ Frank Bruno TKO ۵ از۱۲, ۲:۵۵
۳۷ برنده ۳۷–۰ Carl Williams TKO ۱ از۱۲, ۱:۳۳
۳۸ بازنده ۳۷–۱ Buster Douglas KO ۱۰ از۱۲, ۱:۲۲
۳۹ برنده ۳۸–۱ Henry Tillman KO ۱ از۱۰, ۲:۴۷
۴۰ برنده ۳۹–۱ Alex Stewart TKO ۱ از۱۰, ۲:۲۷
۴۱ برنده ۴۰–۱ Donovan Ruddock TKO ۷ از۱۲, ۲:۲۲
۴۲ برنده ۴۱–۱ Donovan Ruddock UD ۱۲
۴۳ برنده ۴۲–۱ Peter McNeeley DQ ۱ از۱۰, ۱:۲۹
۴۴ برنده ۴۳–۱ Buster Mathis, Jr. KO ۳ از۱۲, ۲:۳۲
۴۵ برنده ۴۴–۱ Frank Bruno TKO ۳ از۱۲, ۰:۵۰
۴۶ برنده ۴۵–۱ Bruce Seldon TKO ۱ از۱۲, ۱:۴۹
۴۷ بازنده ۴۵–۲ Evander Holyfield TKO ۱۱ از۱۲, ۰:۳۷
۴۸ بازنده ۴۵–۳ Evander Holyfield DQ ۳ از۱۲, ۳:۰۰
۴۹ برنده ۴۶–۳ Francois Botha KO ۵ از۱۰, ۲:۵۹
۵۰ بی نتیجه ۴۶–۳ –۱ Orlin Norris بی نتیجه ۱ از۱۰, ۳:۰۰
۵۱ برنده ۴۷–۳ –۱ Francois Botha TKO ۲ از۱۰, ۱:۰۳
۵۲ برنده ۴۸–۳ –۱ Lou Savarese TKO ۱ از۱۰, ۰:۳۸
۵۳ بی نتیجه ۴۸–۳ –۲ Andrew Golota RTD ۳ از۱۰, ۳:۰۰
۵۴ برنده ۴۹–۳ –۲ Brian Nielsen RTD ۷ از۱۰, ۳:۰۰
۵۵ بازنده ۴۹–۴ –۲ Lennox Lewis KO ۸ از۱۲, ۲:۲۵
۵۶ برنده ۵۰–۴ –۲ Clifford Etienne KO ۱ از۱۰, ۰:۴۹
۵۷ بازنده ۵۰–۵ –۲ Danny Williams KO ۴ از۱۰, ۲:۵۱
۵۸ بازنده ۵۰–۶ –۲ Kevin McBride TKO ۶ از۱۰, ۳:۰۰

 

مایک تایسون
مایک تایسون

 

منبع :

برترینها

تمام عیار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه + 14 =