خانه / نام آوران / مایکل گریوز – Michael Graves

مایکل گریوز – Michael Graves

مایکل گریوز
مایکل گریوز

مایکل گریوز معمار و طراح برجسته آمریکایی بود- وی یکی از ۵ معمار بزرگ نیویورک در تاریخ معماری آمریکا بوده- و دانش آموخته دانشگاه هاروارد و دانشگاه سینسینتی بود- مایکل گریوز مفتخر به دریافت ۱۴۰ جایزه و تقدیر از مقامات بلند مرتبه کسب نمود او در زمینه های طراحی داخلی – طراحی صنعتی و طراحی معماری خبره بود

زندگی مایکل گریوز

مایکل گریوز در تاریخ 9 ژوییه‌ی 1934 در شهر ایندیا ناپولیس امریکا چشم به جهان گشود.
در دانشگاه سین سیناتی و هاروارد تحصیلات معماری خود را طی نمود. در سال 1960 وارد آکادمی آمریکایی رم شد و به‌عنوان عضو هییت‌امنا در آکادمی به کار مشغول شد و در همان سال جایزه رم به او تعلق گرفت. گریوز نه‌تنها افتخارات بسیاری را از آن خود کرد بلکه می‌توان گفت جز معماران پرکار قرن بیستم است.

وی با طرح و ساخت بالغ بر ۵۵ میلیون متر مربع ساختمان در قرن بیستم و موفقیت‌های بسیارش جایزه مدال طلایی قرن را از آن خود کرد. هرچند که مایکل گریوز در جوانی و دهه ۷۰ ـ ۶۰ جزو ۵ آرشیتکت نیویورک- بیانیه‌ای بر اصول معماری مدرن صادر کرد- با این حال یکی از شاخص‌ترین معماران پست مدرن قرن بیستم به شمار می‌رود. گریوز اهل ایندیاناپلیس از شهرهایی که ریشه در تاریخ آمریکا دارد است. سرخپوستان آمریکایی و قبل از آن قبایل آزتک و مایا -نیای سرخپوستان- در آن شهر و ایالت زندگی می‌کرده‌اند. هرچند که محل اصلی آنها در آمریکای مرکزی بوده است ولی وجود فرم‌ها و روحیه سرخپوستی در آن شهر به‌شدت بر فرم‌های معمار آمریکایی مایکل گریوز تاثیرگذار بوده است. حجم‌های معماری و جزییات ساختمان‌ها- تناسبات و تیزی‌های برخی از بام‌های ساختمان‌های گریوز نمادی از اشکال سرخپوستی دارد. ولی هنر ذاتی و روحی گریوز است که ترکیبات صحیحی از عوامل محیطی را به‌کار می‌گیرد. هرچند- پس از مدتی که وی مورد تمجید و تقدیر قرار گرفت- در بعضی از معماری‌هایش مزاح کرد. با این حال کل معماری‌اش را همچنان جدی و دقیق طرح و اجرا کرد. جزییات معماری او بسیار پرکار و دقیق است. عناصر معماری داخلی‌اش به‌شدت تحت تاثیر حجم‌ها و کلیات قرار دارند. آنچه همواره اشاره کردیم که -کل ثابت- در تمامی تفکرات معماران حرفه‌ای آنان را به تیوری و فرضشان متعهد و وفادار می‌کند- در گریوز به وضوح دیده می‌شود. صندلی‌های گریوز دقیقا از جزییات تاریخی و پست مدرن پیروی می‌کند و کلیه خطوط معماری وی در طرح صندلی‌هایش دیده می‌شود. راحتی نشستن بر صندلی‌های گریوز همچون فضاهای معماری‌اش آرام و قابل قبول می‌نماید. رنگ در معماری‌اش از عوامل تعیین کننده به حساب می‌آید که در جزییات و عناصر معماری داخلی‌اش نیز عینا دیده می‌شود.

پرکاری و دقیق بودن در جزییات معماری او بسیار است. حجم‌ها و کلیات به‌شدت عناصر معماری داخلی وی را تحت تاثیر قرار می‌دهند. این ویژگی مهم یعنی -کل ثابت- در تمامی تفکرات معماران حرفه‌ای آنان را به تیوری و فرضشان متعهد و وفادار می‌کند- در گریوز نیز به‌خوبی مشاهده می‌شود. از طراحی‌های وی که دقیقا از جزییات تاریخی و پست‌مدرن پیروی می‌کند صندلی‌های او است و تمام خطوط معماری او در طرح صندلی‌هایش قابل‌مشاهده است- مانند فضاهای معماری او که آرام و قابل‌قبول هستند- راحتی نشستن بر صندلی‌های مایکل نیز همین حس را تداعی می‌کند. در معماری او- رنگ از عوامل تعیین‌کننده به شمار می‌رود و همین را در جزییات و عناصر معماری داخلی‌اش نیز کاملا می‌توان مشاهده نمود.

 

مایکل گریوز
مایکل گریوز

ازجمله آثار بسیار زیاد مایکل گریوز می‌توان به موارد زیر اشاره نمود:

ساختمان خدمات عمومی پرتلند -1983-1980-
کتابخانه مرکزی دنور -Denver Central Library-
یکی از خوابگاه‌های دانشگاه درکسل
-هتل استاینبرگر- در اسراییل در کرانه دریای سرخ

ساختمان خدمات عمومی پرتلند

یکی از مهم ترین پروژه های گریوز است که برای او موفقیت جهانی به همراه داشت. ساختمان خدمات عمومی پرتلند بین سال های ۱۹۸۰ و ۱۹۸۳ در نیواورلیان ساخته شد. ساختمان در یک نگاه گویای بیان طنز آمیز گریوز از عناصر معماری کلاسیک است. در طراحی ساختمان عناصر کلاسیک به صورت یک نقاشی انتزاعی روی حجم مکعبی شکل ساختمان کلاژ شده اند. نمای ساختمان طیف وسیعی از عناصر معماری را درون خود جای داده است.فرم ذوزنقه ای پیشانی ساختمان با الگوبرداری از طاق قوس معماری کلاسیک اجرا شده و به شیوه ی بناهای باستانی مجسمه ای در سردر ورودی آن نصب شده است که یادآور معمابد معماری مصری است. رنگ در این ساختمان چه به صورت ملایم در رنگ مایه ها و چه به صورت تند در ترکیب با رنگ های دیگر ازعناصر اساسی این بنا است. رواق ورودی ساختمان یادآور معماری معابد مصری است. و در کل نمادشناسی به کاررفته در این بنا یادآور معماری خانه ی مادر ونتوری است.

 

مایکل گریوز
ساختمان خدمات عمومی پرتلند

 

مایکل گریوز
ساختمان خدمات عمومی پرتلند

 

کتابخانه مرکزی دنور – Denver Central Library-

مایکل گریوز طراح کتابخانه مرکزی دنور با زیربنایی معادل ۵۰ هزار متر مربع هشتمین کتابخانه ایالت متحده از لحاظ متراژ زیربنای ساختمان می باشد. شاخصه این بنا حجمی مدور است که از توده اصلی جدا شده و در محوطه نفوذ کرده است. در طرح این بنا نیز همچون سایر آثار گریوز تقارنی نسبی در جداره ها و دیواره هایی قطور در پلان به چشم میخورند- همچنین از سنگ و دیگر مصالح رنگی و صلب به عنوان پوششی بر سازه بتنی استفاده شده است. یکی از شاخصه های بنا استوانه ای قطور و بلند است که بر فراز آن مکعبی با سقفی چوبی و پایه هایی تیره رنگ و شاخص در نما قرار گرفته است. این قسمت که تالاری برای مطالعه در خصوص تاریخ غرب را در خود جای داده است در داخل نیز با سازه ای چوبی کاملا مشخص می باشد.توده اصلی کتابخانه که فضاهای مطالعه و آرشیوها را در خود جای داده ساختمانی مکعبی و شش طبقه است که در مرکز طرح قرار گرفته و با رنگ قرمز از سایر قسمت های بنا قابل تشخیص می باشد.قسمتی از ساختمان به کتابخانه کودکان اختصاص یافته است.این بخش یکی از موفق ترین قسمت های کتابخانه است که بسیار مورد توجه شهروندان قرار گرفته است. در ضمن برخی از تجهیزات و جزییات توسط گریوز طراحی شده اند.

مایکل گریوز
کتابخانه مرکزی دنور

 

مایکل گریوز
کتابخانه مرکزی دنور

 

منبع :

آرچ پروژه

بزرگان معماری

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − 14 =