خانه / نام آوران / مایکل جکسون – Michael Jackson

مایکل جکسون – Michael Jackson

مایکل جکسون
مایکل جکسون

مایکل جکسون با نام کامل مایکل جوزف جکسون خواننده- ترانه‌سرا- تهیه‌کننده موسیقی- رقصنده- طراح رقص و هنرپیشه اهل ایالات متحده آمریکا بود- او با نام سلطان پاپ و ام‌جی -MJ- نیز معروف بود- کارهایش در موسیقی و رقص- در کنار زندگی شخصی‌اش او را به مدت چهار دهه به یکی از چهره‌های مشهور فرهنگ عامه جهان تبدیل کرده‌بود

زندگی مایکل جکسون

مایکل جوزف جکسن در تاریخ ۲۹ آگوست ۱۹۵۸- در شهر گری- ایندیانا -شهرک صنعتی در نزدیکی شهر شیکاگو- ایلینویز- در خانواده‌ای از طبقه کارگر و تهی‌دست زاده شد. او در یک خانواده پر جمعیت به دنیا آمد. نام پدرش- جوزف و مادرش- کاترین بود. او هفتمین فرزند از ۹ فرزند خانواده جکسون بود. خواهران و برادران او ربی- جکی- تیتو- جرمین- لاتویا- مارلون- رندی و جنت هستند. پدرش در استخدام معدن آهن بود و اغلب با برادرش لوتر در یک گروه موسیقی اجرا می‌کرد. مادر مذهبی جکسن- فرزندش را با باورهای فرقه یهوه – نام خدا در زبان عبری – فرقه‌ای مسیحی – تربیت کرد. خانواده ۱۱ نفری جکسون- در یک خانه کوچک دو اتاق خوابه زندگی می‌کردند.

جکسن از اوایل دوران خردسالی مورد سو استفاده جسمی و روحی پدرش قرار داشت. او کار بی وقفه- شلاق و کلمات رکیک را تحمل می‌کرد. این سوء استفاده ها- زندگی او را در بزرگسالی تحت شعاع قرار داد. یک شب وقتی جکسن خواب بود- پدرش از بیرون خود را به پنجره اتاق خواب او رساند و در حالی که ماسک ترسناکی بر چهره داشت با جیغ و فریاد وارد اتاق شد. پدرش گفت که می‌خواسته به فرزندانش یاد بدهد که هنگام خواب پنجره اتاق خواب را باز نگذارند. اما تا سال‌ها بعد از آن- کابوسهای دزدیده شدن از اتاق خواب جکسن را رها نکرد.

او گفت که در کودکی اغلب از تنهایی می‌گریست و گاهی اوقات با دیدن پدرش بیمار می‌شد یا حالت تهوع به او دست می‌داد. در مصاحبه بسیار معروف دیگری به نام زیستن با مایکل جکسن در سال ۲۰۰۳- او در حالی که در باره سوء استفاده‌های دوران کودکی اش صحبت می‌کرد چهره خود را با دست‌هایش پوشاند و گریست.

جکسن خیلی زود استعدادش را در موسیقی بروز داد- او در سن پنج سالگی در حضور همکلاسی‌ها و حضار دیگر به مناسبت کریسمس اجرا می‌کرد. او در سال ۱۹۶۸ درست زمانی که ۱۰ سال داشت به همراه برادرانش گروه جکسون فایو را تشکیل دادند.معروفترین آهنگهای آنها I’ll Be There- I Want You Back- ABC و The Love You Save بود. مایکل با اینکه سن کمی داشت ولی در خواندن و رقصیدن یک نابغه محسوب می‌شد تا جایی که گروه آنها به محبوبیت زیادی دست پیدا کرده بود.

مایکل جکسون
مایکل جکسون

شروع اعمال جراحی

در سن 20 سالگی -۱۹۷۸– جکسن در نقش مترسک در یک فیلم موزیکال به ایفای نقش پرداخت. در سن 21 سالگی -۱۹۷۹- بینی جکسن در یکی از تمرینات پیچیده رقص شکست. عمل جراحی بینی که در نتیجه این حادثه انجام شد موفقیت آمیز نبود و جکسن از مشکلات تنفسی که می‌توانست فعالیت حرفه‌ای او را تحت تاثیر قرار دهد رنج می‌برد. او به دکتر استیو هوفلین معرفی شد که عمل راینوپلاستی -جراحی بینی- دوم و عمل‌های دیگر را در دنباله برای او انجام داد

زندگی او در سن 24 تا 27 سالگی – ۱۹۸۲ــ ۱۹۸۵-

فیلم -ساختن ترلر مایکل جکسن- مستندی که توسط مایکل جکسن و دوستش تهیه شد. این دوره شاهد ظهور محصولات جدیدی مانند عروسک‌های مایکل جکسن که در ماه می‌۱۹۸۴ به قیمت دوازده دلار به بازار آمدند بود. او فعالیت تجاری اش را در همین دوره شروع کرد .

در ۲۵ مارس ۱۹۸۳- او برای اولین بار در یک اجرای زنده تلویزیونی امضای هنریش – مون واک – را به نمایش گذاشت. مون واکی – امضای هنری اش – که او به شهرت رساند- استعاره‌ای از سبک رقص اوست.

در ۲۷ ژانویه ۱۹۸۴ جکسن دچار یک بد اقبالی شد. ضمن ساخت یک فیلم تبلیغاتی برای پپسی کولا در سالن نمایش بزرگ شراین در لوس آنجلس- موهای او بر اثر خطا در عملیات آتش بازی آتش گرفت و پوست سرش دچار سوختگی درجه سه شد. این حادثه در برابر چشمان سالن لبریز از جمعیت که برای بازسازی یک کنسرت آنجا گرد آمده بودند اتفاق افتاد. شرکت پپسی خسارت این حادثه را خارج از دادگاه پرداخت و جکسن یک و نیم میلیون دلاری را که به او پرداخت شده بود به -مرکز سوختگی مایکل جکسن- اهدا کرد. اندکی پس از آن- سومین جراحی پلاستیک روی بینی جکسن انجام شد و او خود آگاهانه تر درباره ظاهرش رفتار کرد.

زندگی او در سن 28 تا 32 سالگی -۱۹۸۶ــ۱۹۹۰- شایعات و جنجالهای رسانه‌ای- جلوه ظاهری بد- زندگی نامه به قلم خودش و فیلم‌ها

در ۱۹۸۶- رسانه‌های شایعه پرداز – داستانی منتشر کردند که ادعا می‌کرد جکسن برای حفظ جوانی در زیر چتر اکسیژن پر فشار می‌خوابد: تصویری از او- درحالی که زیر یک جعبه شیشه‌ای دراز کشیده بود همراه با خبر منتشر شد. با وجود اینکه این ادعا نادرست بود- جکسن خود به این داستان جعلی پر و بال داد. او در حال تبلیغات برای فیلم جدیدش -کاپیتان EO- بود و می‌خواست تصویری علمی تخیلی از خود ارایه دهد. او برای پیدا کردن ظاهری عضلانی- یک فرو رفتگی روی چانه اش قرار داد. سپس در فیلم سه بعدی -کاپیتان EO- به ایفای نقش پرداخت. این فیلم گران ترین فیلم کوتاه در آن زمان بود- و بعدا جزیی از پارک‌های تفریحی دیزنی شد.

جکسن یک شامپانزه دست آموز بنام بابلز خرید و با او دوست شد. این رفتار جنبه‌ای غیر متعارف از شخصیت او را نشان می‌داد. بعدها جکسن ادعا کرد که بابلز از دستشویی او استفاده می‌کرد و اتاق خوابش را تمیز می‌نمود. بعدا گزارش شد که جکسن استخوان‌های مرد فیل نما را خریداری کرده‌است. این خبر کذب بود- اما داستانی بود که باز خود جکسن در اختیار رسانه‌های شایعه پرداز قرار داده بود. این داستان‌ها الهام بخش ساخت لقب توهین آمیز -جکوی خل و چل- -Wacko Jacko- شد. این لقب در سال بعد به گوش جکسن رسید و در نهایت برای او بسیار بسیار ناخوشایند بود. او با فهمیدن اشتباهش از درز دادن داستان‌های ساختگی به رسانه‌ها دست برداشت. اما به خاطر سودی که به جیب رسانه‌ها سرازیر می‌شد- آن‌ها خودشان شروع به انتشار داستان‌های ساختگی کردند.

پوست جکسن در تمام دوران کودکی و نوجوانی اش به رنگ قهوه‌ای متوسطی بود- اما از اوایل دهه هشتاد- رنگ پوست او روشن تر شد. این تغییر بطور وسیعی تحت پوشش رسانه‌ها قرار گرفت- از جمله شایعه‌هایی که ادعا می‌کردند جکسن پوست خود را سفید می‌کند. در اواسط دهه هشتاد- تشخیص داده شد که جکسن مبتلا به ویتیلایگو – همان بیماری لک و پیس است که در آن سلولهای بعضی از قسمتهای پوست رنگیزه ی خود را از دست می دهند و درمانی هم ندارد و معمولا برای درست کردن ظاهر به روش های مختلف رنگ بقیه پوست را هم از بین می برند – و لوپوس – نوعی بیماری پوستی که در آن معمولا قسمت هایی از پوست صورت مانند صورت گرگ تغییر رنگ می دهد و عوارض دیگری چون التهاب مفاصل را هم به دنبال دارد – خفیف است- اما هر دوی این بیماری‌ها او را حساس به نور خورشید می‌کنند.

شیوه درمانی که جکسن برای این بیماری‌ها استفاده می‌کند باعث روشن تر شدن پوست او می‌شود- و با گریم پن کیکی که برای پوشاندن لکه‌ها و یکدست کردن رنگ پوستش اجرا می‌شود- پوست او می‌تواند خیلی روشن به نظر برسد. شکل چهره‌اش هم تغییر کرده است- چند جراح نظر داده‌اند که او چند عمل جراحی بینی- جراحی پیشانی- نازک کردن لب و یک جراحی گونه را پشت سر گذاشته‌است. تغییرات چهره او تا قسمتی بخاطر کاهش وزن شدید بود. در اوایل دهه هشتاد بدن جکسن بخاطر تغییر در رژیم غذایی و تمایلش برای داشتن -بدن یک رقصنده- قلمی تر شد. شاهدان اظهار کرده‌اند که جکسن اغلب سرگیجه داشت و به نظرشان او در مورد چگونه به نظر رسیدن بدنش وسواس پیدا کرده بود- برخی افراد حرفه‌ای در زمینه علم پزشکی بطور علنی بیان کرده‌اند که طبق عقیده آن‌ها خواننده سندروم دیسمورفی بدنی دارد- شرایط ذهنی که در آن بیمار نمی‌داند دیگران درباره او چه نظری دارند.

در ۱۹۸۸- 30 سالگی – او اولین زندگینامه به قلم خود- Moon Walk -قدمی در ماه- را نوشت- که تکمیلش چهار سال به طول انجامید. جکسن از دوران کودکی‌اش- تجربیاتش در جکسن فایو و سوء استفادهایی که در دوران کودکی از آن رنج برد- سخن گفت. او همچنین درباره جراحی پلاستیک صحبت کرد- و گفت که او دو جراحی روی بینی اش انجام داده و یک فرورفتگی هم روی چانه اش ایجاد کرده‌است. در کتاب- او تغییر شکل چهره اش را بر اثر بلوغ- کاهش وزن- رژیم غذایی منحصر به سبزیجات- تغییر در مدل مو و نورپردازی صحنه دانست. کتاب او در مکان اول لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت. این موسیقیدان سپس فیلمی بنام Moonwalker -ماه پیما- منتشر کرد- که حاوی پشت صحنه- موزیک ویدیو و یک فیلم مستقل- که جکسن و دوستش در آن ایفای نقش نمودند بود.

در مارس ۱۹۸۸- جکسن زمینی در نزدیکی سانتا ینز- کالیفرنیا- خریداری کرد تا ملک نورلند -Neverland- خود را با هزینه‌ای معادل ۱۷ میلیون دلار در آنجا بسازد. وسعت این ملک شخصی ۱۱ کیلومتر مربع -۲٫۷۰۰ اکر- است- جکسن نورلند را با چندین چرخ فلک- یک باغ وحش غیر متعارف- یک سالن سینما و چهل نگهبان تکمیل کرد. در سال ۲۰۰۳- این ملک را ۱۰۰ میلیون دلار ارزش گذاری کردند. کمی بعد- جکسن اولین غربی بود- که در یک تبلیغات تلویزیونی برای تلویزیون روسیه ظاهر شد.

موفقیت جکسن باعث شد که لقب سلطان پاپ را دریافت کند- عنوانی که ایده‌اش از الیزابت تیلور- بازیگر و دوست جکسن آمد- تیلر هنگامی که جایزه -هنرمند- دهه را در ۱۹۸۹ به او تقدیم می‌کرد- این لقب را به او داد .

مایکل جکسون
مایکل جکسون

زندگی او در سن 33 تا 34 سالگی -۱۹۹۱ ــ۱۹۹۲-|

جکسن بنیاد Heal The World -دنیا را شفا بده- را در ۱۹۹۲ بنیانگذاری کرد. سازمان خیریه‌ای که کودکان بی بضاعت را به ملک جکسن می‌آورد- تا از پارک تفریحی که جکسن بعد از خرید ملک در آنجا ساخته بود بطور رایگان استفاده کنند. این بنیاد همچنین میلیون‌ها دلار برای کمک به کودکان بیمار و جنگ زده به نقاط مختلف کره زمین فرستاد. جکسن در ۶۷ کنسرت برای ۳٫۶ میلیون نفر برنامه اجرا کرد. تمام درآمد حاصل از این کنسرت‌ها به بنیاد هیل- د- ورلد منتقل- و باعث جمع آوری میلیون‌ها دلار برای کمک به مردم شد. جکسن سپس به جلب توجه عموم به HIV/AIDS کمک کرد- بیماری که در آن زمان هنوز جنجال برانگیز بود. او در مراسم آغاز ریاست جمهوری بیل کلینتون بطور علنی تقاضا کرد که بودجه بیشتری برای کمک به بیماران مبتلا به ایدز و تحقیقات مربوط به این بیماری اختصاص داده شود.

در یک بازدید مشهور از آفریقا- جکسن از چند کشور بازدید به عمل آورد- که گابون – سرزمین مادری او – و مصر در میان آن‌ها بودند.

زندگی او در سن 35 تا 36 سالگی – ۱۹۹۳ــ۱۹۹۴- اتهامات سوء استفاده جنسی و ازدواج

در فوریه ۱۹۹۳- جکسن در مصاحبه‌ای با اپرا وینفری به مدت ۹۰ دقیقه شرکت کرد- اولین مصاحبه او از سال ۱۹۷۹. هنگامی که از سو استفاده پدرش از او در دوران کودکی صحبت می‌کرد عضلات چهره‌اش منقبض می‌شد- او شایعات اخیر در مورد خودش و همچنین نظرات مربوط به اینکه او پوستش را سفید کرده را منتفی دانست- و برای اولین بار تصدیق کرد که مبتلا به ویتیلایگو است. این برنامه چهارمین برنامه پر بیننده غیر ورزشی در تاریخ آمریکا شد.

جکسن توسط پسری ۱۳ ساله بنام جوردن چندلر و پدرش ایوان چندلر به سوءاستفاده جنسی از کودکان متهم شد و رابطه دوستی بین جکسن و ایوان چندلر فرو پاشید.

تحقیقات رسمی شروع شد- مادر جردن چندلر مصر بود که خطایی از طرف جکسن نبوده‌است. بچه‌ها و تعداد زیادی از خویشاوندان- اینکه او بچه باز باشد را مصرانه رد کردند. وضعیت جکسن وقتی بدتر شد که خواهر بزرگترش لاتویا جکسن او را به بچه باز بودن متهم کرد- بیانیه‌ای که خواهرش بعدا پس گرفت.

جکسن برای مقابله با استرس اتهاماتی که به او وارد شده بود- شروع به استفاده از مسکن ها- والیوم- زاناکس و آتیوان کرد. تا پاییز ۱۹۹۳- جکسن به داروها اعتیاد پیدا کرده بود. وضعیت سلامتی جکسن تا حدی به وخامت گذاشت که او یاد آوری تور جهانی خود را کنسل نمود و چند ماهی به یک مرکز درمان اعتیاد رفت. استرس اتهامات باعث شد که جکسن از غذا خوردن دست بردارد- و وزن بسیار زیادی از دست بدهد. بخاطر سلامتی در حال افول او- دوستان و مشاوران قانونی کنترل روند دفاع و اوضاع مالی او را بر عهده گرفتند; آن‌ها از او می‌خواستند که به توافق خارج از دادگاه جواب مثبت دهد- چون باور داشتند که در صورت برگزاری جریان طولانی مدت دادگاه ها- جکسن دوام نخواهد آورد.

واکنش رسانه‌های شایعه پرداز به اتهامات مطرح شده- جکسن را در شرایط نامطلوبی قرار داد. در یک ژانویه ۱۹۹۴ جکسن با خانواده ی چندلر و تیم حقوقی آن‌ها به مبلغ ۲۲ میلیون دلار در خارج از دادگاه به توافق رسید. بعد از توافق- جردن چندلر از همکاری با تحقیقات جنایی پلیس خودداری نمود. جکسن هرگز دستگیر نشد و پرونده با اعلام این که شواهد کافی در دست نیست بسته شد.

بعدا در همان سال- جکسن با خواننده و ترانه نویس لیزا ماریا پرسلی دختر الویس پرسلی- به طور خصوصی ازدواج کرد. آنها کمتر از دو سال بعد از یکدیگر جدا شدند- آن‌ها دلیل جدایی را اختلافات غیر قابل حل اعلام کردند و ارتباطشان دوستانه باقی ماند.

زندگی او در سن 37 تا 41 سالگی – ۱۹۹۵ــ۱۹۹۹- ازدواج دوم و پدر شدن

جکسن با پرستار متخصص پوست- دبورا جینی رو -Deborah Jeanne Rowe– ازدواج کرد و از او صاحب یک فرزند پسر- بنام مایکل جوزف جکسن پسر -معروف به -پرنس— و یک فرزند دختر- بنام پاریس مایکل کاترین جکسن شد. این زوج در سال ۱۹۹۹ از یکدیگر جدا شدند- دبی رو علت جدایی را غیر قابل تحمل بودن تلاش بی وقفه ی رسانه‌ها در تحت نظر گرفتن زندگی خصوصی جکسن برای او اعلام کرد و در ادامه گفت که به جکسن علاقه ی بسیاری دارد و برای او هر کاری می‌کند. رو حضانت کامل فرزندان را به جکسن داد.

مایکل جکسون
مایکل جکسون و همسر و فرزندانش

زندگی او در سن 42 تا 44 سالگی – ۲۰۰۰ – ۲۰۰۲ – فرزند سوم

در ۲۰۰۰- به علت اینکه جکسن بیشتر از هر سرگرمی ساز یا شخصیتی از رویدادهای خیریه حمایت کرده است- رکورد دیگری در رکوردهای جهانی گینس به نامش ثبت شد.

سومین فرزند جکسن- پرنس مایکل جکسن دوم -معروف به بلنکت – در سال ۲۰۰۲ متولد شد. جکسن هویت مادر او را فاش نکرد- اما گفت که تولد فرزند در نتیجه لقاح مصنوعی از سلول‌های اسپرم خود او بوده‌است.

زندگی او در سن 45 تا 49 سالگی – ۲۰۰۳ــ ۲۰۰۷ – اتهامات بعدی سوء استفاده جنسی

در ۲۰۰۳- جکسن به هفت مورد تجاوز به کودکان و دو مورد اقدام به کاربرد عامل مست کننده برای تسهیل اقدام به جرم مذکور متهم شد. تمام اتهامات در ارتباط با پسری بود که در زمان وقوع اتهامات وارد شده زیر ۱۴ سال سن داشت. کمی قبل در همان سال- مستندی بنام زیستن با مایکل جکسن ساخته شد .

جکسن اتهامات مطرح شده را رد نمود- در روند تحقیقات- وضعیت سلامتی جکسن توسط یک متخصص سلامت ذهنی بنام دکتر استن کاتز بررسی شد; او چند ساعت را نیز به بررسی وضعیت شاکی گذراند. از نظر کاتز – جکسن در حد یک کودک ۱۰ ساله به عقب برگشته بود و وضعیت روانی اش با وضعیت روانی یک بچه باز مطابقت نمی‌کرد.

در جریان دادگاهی که در شرف وقوع بود- جکسن به مورفین و دمرال وابسته شد- که کمی بعد بر آن‌ها غلبه کرد. در طول جریان دادگاه- جکسن برای بار دیگر از بیماری‌های وابسته به استرس رنج برد و وزن زیادی را از دست داد- که باعث تغییر در ظاهرش می‌شد. در ماه جون- جکسن از تمامی اتهامات تبریه شد. بعد از پایان جریان دادگاه- جکسن به عنوان مهمان شیخ عبدالله پرنس بحرین- به جزیره بحرین در خلیج فارس نقل مکان کرد.

یکی از اولین موقعیت‌هایی که جکسن بعد از جریان دادگاهش در عموم ظاهر شد- بازدید او از دفتر رکوردهای جهانی گینس در لندن مصادف با نوامبر ۲۰۰۶ بود. در آن بازدید هشت رکورد برای او ثبت شد- که -اولین سرگرمی ساز با درآمد بیش از ۱۰۰ میلیون دلار در سال- و -موفق ترین سرگرمی ساز تمام دوران ها در میان آن‌ها بودند.

سبک آوازی

بین ۱۹۷۱ و ۱۹۷۵ صدای جکسن -به آرامی از آواز سوپرانوی یک پسر بچه- به تنور بالای دوجنسی کنونی او تغییر کرد-. در میانه دهه هفتاد- خواننده یک -سکسکه آوازی- اختیار کرد. هدف سکسکه ـــ چیزی شبیه به فرو کشیدن هوا یا نفس نفس زدن . در ۱۹۹۳- جکسن برای اولین بار در مصاحبه با اپرا وینفری نشان داد که چگونه از دهان و حنجره اش به عنوان ساز موسیقی -جعبه ریتم- استفاده و بدین وسیله آهنگ‌ها را پایه گذاری می‌کند.

سبک موسیقی- رقص و پوشاک

نماهنگ‌ها

مایکل جکسون در طول دوران فعالیت‌اش ۳۸ نماهنگ منتشر کرد. اولین نماهنگ او -تا به اندازه کافی گیرت نیومده بس نکن- -۱۹۷۹- و آخرین نماهنگ رسمی وی -دنیای مرا باشکوه می‌کنی- -۲۰۰۱- بود. برخی از نماهنگ‌های جکسون توسط کارگردانان معروف هالیوودی همانند مارتین اسکورسیزی- فرانسیس فورد کوپولا- دیوید فینچر و اسپایک لی کارگردانی شده است. همچنین در برخی از نماهنگ‌های جکسون افراد مشهوری همانند استیون اسپیلبرگ- مارلون براندو- نایومی کمپبل- کریس تاکر- مایکل مدسن- دیوید کاپرفیلد- جان تراولتا- ووپی گلدبرگ- مایکل جردن- مکالی کالکین- ادی مورفی و… به نقش‌آفرینی پرداختند.

مایکل جکسون با نماهنگ‌هایش توانست شبکه تازه تاسیس ام‌تی‌وی را که تا ورشکستی‌اش چیزی نماده بود- -به روی نقشه- بیاورد. او موزیک ویدیوها را از مجموعه‌ای از تصاویر و عکس‌ها- به روایتی داستانی- به صورتی که امروز می‌بینیم تبدیل کرد و انقلابی در صنعت موسیقی به پا کرد. او فرم ساده موزیک ویدیوها را از طریق داستان- حرکات رقص و جلوه‌های ویژه- به یک حالت هنری و یک ابزار تبلیغاتی تبدیل نمود.

 

مایکل جکسون
مایکل جکسون

مرام و تاثیر

در ۱۹۸۴ – در سن 26 سالگی – نام جکسن بطور رسمی در قدمگاه مشاهیر هالیوود ثبت شد. جکسن اثر برجسته‌ای بر موسیقی و فرهنگ سراسر جهان گذاشته‌است. او در آمریکا تبعیض‌های نژادی را فرو پاشید- هنر موزیک ویدیو را متحول کرد- و راه را برای موسیقی پاپ مدرن هموار نمود.
کل در آمدهای او در طول زندگی اش- ۵۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده‌است. در ۲۰۰۶ اعلام شد که جکسن در طول زندگی اش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار وقف خیریه نموده‌است. او تا به حال به هر نوع کار خیریه ای دست زده است . در سال‌های اخیر او به عنوان یکی از معروف ترین مردان جهان شناخته شده‌است.

مرگ

مایکل جکسون در ۲۵ ژوین ۲۰۰۹ -‎۴ تیر ۱۳۸۸- و تنها ۱۸ روز قبل از آغاز اولین کنسرت -این آخرش است- بر اثر ایست قلبی درگذشت. درگذشت ناگهانی مایکل شبهه‌های زیادی را به وجود آورد زیرا او تنها ۱۲ ساعت قبل از مرگش در حال اجرای تمرین‌های سخت برروی صحنه سالن استیپلز سنتر برای کنسرت‌های -این آخرش است- بود. شایعه شد که مرگ مایکل به علت مصرف بیش از حد مواد مخدر بوده‌است اما پزشکی قانونی لس‌آنجلس بعد از کالبدشکافی بدن مایکل توضیح داد که هیچ‌گونه اثری از دارو و مواد مخدری همانند دمرول- مورفین- حشیش- کوکایین و قرص‌های ضدافسردگی و همچنین مشروبات الکلی در بدن مایکل پیدا نشد. پزشکی قانونی اضافه کرد که تنها چند دارو خواب‌آور از جمله داروی قوی بیهوشی پروپوفول در بدن مایکل بوده‌است.

۲ ماه بعد از مرگ مایکل جکسون- پزشکی قانونی لس‌آنجلس رسما مرگ مایکل جکسون را -قتل- معرفی کرد. جکسون در شب ۳ سپتامبر در گورستان -فارست لاون- در کالیفرنیا به خاک سپرده شد. علت قتل -تزریق توسط غیرمتخصص- و -آسیبی مرگ بار- اعلام شد. سپس پزشک مایکل- دکتر کانراد موری- متخصص بیماری‌های قلبی متهم به قتل غیرعمد او شد و دادگاه بررسی به جرم دکتر موری او را مجرم شناخته و به چهار سال حبس در زندان محکوم کرد. وی هم‌اکنون در یکی از زندان‌های کالیفرنیا به سر می‌برد.

خبر مرگ مایکل جکسون به صورت گسترده تحت پوشش قرار گرفت. وب‌گاه‌های خبرگزاری لس‌آنجلس تایمز و تی‌ام‌زد به دلیل هجوم کاربران مدتی از کار افتادند- گوگل به دلیل هجوم گسترده کاربران و جستجوی کلمه -مایکل جکسون- و به دلیل مشکوک شدن به حمله داس- نیم ساعت از دسترس خارج شد- وبسایت‌های توییتر و ویکی‌پدیا نیز به دلیل هجوم گسترده کاربران دچار مشکل شدند. بنیاد ویکی‌مدیا اعلام کرد که صفحه بیوگرافی مایکل جکسون در یک ساعت حدود یک میلیون بازدید کننده داشته است- و این یک رکورد در آمار ویکی‌پدیا حساب می‌شود.

در روز ۷ ژوییه ۲۰۰۹ و ۱۲ روز بعد از مرگ مایکل مراسمی عمومی برای یادبود مایکل برگزار شد که مملو از ابراز احساس توسط شرکت‌کنندگان و اجراکنندگان بود. نزدیک به ۲ میلیون نفر از سراسر دنیا برای شرکت در این مراسم حاضر شدند که تنها ۲۰ هزار نفر توانستند به داخل مراسم راه یابند. همچنین بیش از ۱ میلیارد نفر این برنامه را به صورت زنده از سراسر جهان مشاهده کردند. مراسم یادبود مایکل در کنار برنامه‌هایی همانند مراسم خاک‌سپاری پرنسس دایانا و ازدواج شاهزاده ویلیام- دوک کمبریج و کاترین میدلتون که در سال ۲۰۱۱ اتفاق افتاد به یکی از پربیننده‌ترین برنامه‌های تلویزیونی تاریخ تاسیس تلویزیون تبدیل شد.

مایکل جکسون
جسد مایکل جکسون

جایزه‌ها و افتخارات

مایکل جکسون در سن ۲۴ سالگی به آن چنان شهرت و محبوبیتی دست یافت که تا آن زمان تنها الویس پریسلی و گروه بیتلز بدان دست یافته بودند. در سال ۱۹۸۴- نام جکسون برای دومین بار در پیاده‌روی شهرت هالیوود ثبت شد. او اولین هنرمند موسیقی بود که نامش دوبار در این پیاده‌رو ثبت می‌شد. -تا به امروز فقط ۶ هنرمند موسیقی موفق به دریافت ۲ ستاره شدند- او در طول فعالیت کاری‌اش- موفق به دریافت نزدیک به ۴۰۰ جایزه شده‌است که این میزان بیشتر از هر هنرمند دیگری در سطح جهان می‌باشد. او از معدود هنرمندانی‌است که دوبار به تالار مشاهیر راک اند رول فرا خوانده شده‌است.او به تالار مشاهیر آهنگ سازان نیز در سال ۲۰۰۲ فرا خوانده شد. دیگر جوایز او عبارتند از تعداد ۲۳ جایزه رکوردهای جهانی گینس که باعث شد او به پررکوردترین هنرمند جهان تبدیل شود. او در طول عمرش موفق به برنده شدن ۱۸ جایزه گرمی شد. همچنین او دارای ۱۳ تک‌آهنگ شماره یک در جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد است. -بیش از هر هنرمند مرد دیگری بعد از پایه‌گذاری جدول ۱۰۰ آهنگ داغ بیلبورد-

در سال ۱۹۹۱ -۳۳ سالگی مایکل– مراسم جایزه موزیک ویدیوی ام‌تی‌وی- به خاطر تاثیر بسیار زیادی که جکسون برروی شبکه ام‌تی‌وی گذاشت- -جایزه ویدیوی پیشگام ام‌تی‌وی- را که بزرگ‌ترین و معتبرترین جایزه این مراسم است- به نام مایکل جکسون تغییر داد و آن را -جایزه ویدیوی مایکل جکسون- نامید.

مایکل جکسون بیش از هر هنرمند دیگری آلبوم پرفروش دارد. آلبوم تریلر او پرفروش‌ترین آلبوم موسیقی جهان در تمام دوران‌ها است. آلبوم بد در رتبه پنجم و آلبوم خطرناک در رتبه ۱۳ پرفروش‌ترین آلبوم‌های موسیقی جهان جای گرفته‌اند.

مایکل جکسون -پرفروش‌ترین هنرمند جهان در تاریخ نمایش- است. از آثار وی- بدون در نظر گرفتن گروه جکسون فایو- بین ۷۵۰ میلیون تا ۱ میلیارد نسخه در جهان فروش رفته‌است. او پرفروش‌ترین هنرمند موسیقی تاریخ نیز می‌باشد.

او محبوب‌ترین هنرمند در تاریخ صنعت نمایش- مشهورترین انسان مرد جهان در طول تاریخ و پرجایزه‌ترین هنرمند جهان است. کتاب گینس در سال ۲۰۰۶ اعلام کرد که مایکل جکسون -مشهورترین انسان زنده جهان- است. همچنین فعالیت‌های نیکوکارانه مایکل باعث شد که کتاب گینس در سال ۲۰۰۰ رکورد -نیکوکارترین فرد مشهور- را به نام او ثبت کند. او بیشتر ثروت خود را به انجام کارهای خیریه بخشید. او ۲ بار نامزد جایزه صلح نوبل شده‌است- یک‌بار در سال ۱۹۹۸ و دیگری در سال ۲۰۰۳.

مایکل جکسون دارای مدرک دکترای ادبیات انسانی از دانشگاه متحد سیاهپوستان است. همچنین دارای دکترای افتخاری ادبیات انسانی از دانشگاه فیسک نیز می‌باشد.

ثروت مایکل جکسون

آمار دقیقی از ثروت مایکل جکسون در دست نیست. در ۶ فوریه ۲۰۰۳- مارتین بشیر در مستند زندگی با مایکل جکسون از مایکل پرسید که چقدر سرمایه دارد- مایکل در پاسخ گفت بیش از ۱ میلیارد دلار ثروت دارد. اما زمانی که این مستند از تلویزیون آمریکا پخش شد- باربارا والترز گفت: -از نظر او بالای ۱ میلیارد دلار است اما در واقع ثروت او بین ۲۰۰ تا ۳۰۰ میلیون دلار است-. این در حالی‌است که مایکل جکسون مالک نصف انتشارات موسیقی سونی/ای‌تی‌وی هست. کمپانی‌ای که هم‌اکنون بزرگ‌ترین انتشارات آثار موسیقی در جهان است. درآمد متوسط سالیانه او از این کمپانی بین ۵۰ تا ۱۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده‌است. در کاتولوگ این کمپانی- حق‌نشر بیش از ۲ میلیون آهنگ از افرادی همچون الویس پریسلی- لیونارد کوهن- نیل دایموند- فیفتی سنت- باب دیلن- لیدی گاگا- جان میر- امینم- انریکه ایگلسیاس- شکیرا- کریستینا آگیلرا- ایکان- سلین دیون- کی‌تی تانستال- تیلور سویفت- جنیفر لوپز- بیانسه و همچنین حق نشر تمام آثار گروه بیتلز قرار دارد. ارزش این انتشارات موسیقی در سال ۲۰۰۵- بین ۴ تا ۵ میلیارد دلار برآورد شد و هر سال هم به ارزش آن اضافه می‌شود.

با این حال تخمین زده می‌شود که درآمدهای جکسون از سهم سود آثار خودش- کنسرت‌هایش و مشارکت یا موافقت‌هایش- ۵۰۰ میلیون دلار باشد. جکسون در طول عمرش بیش از ۳۰۰ میلیون دلار از درآمدش را وقف اعمال خیریه و نیکوکارانه کرد.

مجله بیلبورد تخمین زده است- ثروت جکسون تنها ۱ سال پس از مرگ ناگهانی‌اش- حداقل ۱ میلیارد دلار بیشتر شده‌است.

در ژوییه سال ۲۰۱۱ مشخص شد که مایکل جکسون کلکسیونی شامل ۱۸۲ اثر هنری دارد که تعداد بسیاری از آن‌ها را خودش خلق کرده‌است. ارزش این کلکسیون بیش از ۹۰۰ میلیون دلار تخمین زده شده‌است. یک ارزیاب آثار هنری بر این باور است که کلکسیون هنری مایکل یکی از نایاب‌ترین و بی‌عیب‌ترین مجموعه‌های دنیاست.

 

مایکل جکسون
مایکل جکسون

آلبوم‌های مایکل جکسون

باید آنجا باشم -۱۹۷۲-
بن -۱۹۷۲-
موسیقی و من -۱۹۷۳-
مایکل- برای همیشه -۱۹۷۵-
غیر معمول -۱۹۷۹-
تریلر -۱۹۸۲-
بد -۱۹۸۷-
خطرناک -۱۹۹۱-
تاریخ: گذشته- حال و آینده- کتاب اول -۱۹۹۵-
شکست‌ناپذیر -۲۰۰۱-

آلبوم‌های منتشر شده پس از مرگ

این آخرش است -۲۰۰۹-
مایکل -۲۰۱۰-
اکسکیپ -۲۰۱۴-

آلبوم‌های ریمیکس

خون روی زمین رقص: تاریخ در میکس -۱۹۹۷-
جاویدان -آلبوم- -۲۰۱۱-

آلبوم‌های بازنشر شده

تریلر ۲۵ -۲۰۰۸-
بد ۲۵ -۲۰۱۲-

مایکل جکسون
مایکل جکسون

 

مایکل جکسون
مایکل جکسون

 

منبع :

برترین ها

بیوگرافی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان کاریکاتوریست- طراح گرافیک- کارگردان و مترجم ایرانی بود -آراپیک در اواخر عمر کوتاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

2 + 17 =