خانه / نام آوران / زاکربرگ – Mark Zuckerberg

زاکربرگ – Mark Zuckerberg

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ

مارک زاکربرگ با نام کامل مارک الیوت زاکربرگ – برنامه‌نویس رایانه و موسس شبکه اجتماعی فیس‌بوک در آمریکا است- مجله تایم وی را به عنوان شخصیت سال ۲۰۱۰ انتخاب کرده‌است

زندگینامه مارک زاکربرگ

مارک الیوت زاکربرگ در ۱۴ می سال ۱۹۸۴ در وایت پلینز نیویورک به دنیا آمد و در دابز فری- حومه ی نیویورک بزرگ شد. مارک دومین فرزند خانواده ی شش نفری و تنها فرزند پسر تحصیلکرده ی این خانواده بود. پدر مارک- ادوارد زاکربرگ دندانپزشک و مادر او کارن زاکربرگ روانپزشک هستند. مارک و سه خواهر او با نام های آریل -Arielle- رندی -Randi- و دونا -Donna- در دابز فری بزرگ شدند.

مارک از همان دوران ابتدایی به برنامه نویسی علاقمند شد و معتقد بود که دنیا به دو دسته بین برنامه نویسان و کاربران تقسیم شده است. این طرز فکر برای زمانی بود که مارک- پسری ده ساله بود و اولین کامپیوتر Quantex 486DX خود را خریده بود.

گفته می شود هنگامی که مارک ۱۲ ساله بود روی برنامه نویسی آتاری بیسیک فکر می کرد و از آن برای ایجاد یک مسنجر که آن را -ZuckNet- نامید- استفاده کرد. این مسنجر همه ی کامپیوترها را به یکدیگر وصل می کرد و امکان انتقال پیام بین خانه و مطب دندانپزشکی را -به منظور استفاده ی پدرش- می داد. پدر مارک این مسنجر را بر روی کامپیوتر خود در مطب دندانپزشکی نصب کرد و هنگامی که بیمار جدیدی به مطب می آمد- منشی او می توانست از این طریق به او گزارش دهد. مارک همچنین از توسعه ی بازی ها و ابزارهای ارتباطی لذت می برد و همانطور که خودش می گوید این کار را فقط برای سرگرمی انجام می داده است. ادوارد زاکربرگ- پدر مارک- به منظور تدریس خصوصی برنامه نویسی و علوم کامپیوتر به پسرش- یک معلم خصوصی به نام دیوید نیومن را استخدام کرد.

مارک در دوران دبیرستان هم توانست یک برنامه ی پخش رسانه ای هوش مصنوعی به نام سیناپس -Synapse- برای لیست MP3 بنویسد که به دقت تنظیمات کاربر را مطالعه می کرد و قادر بود آهنگ هایی را که کاربر می خواست گوش بدهد حدس بزند و پخش کند. مایکروسافت و AOL علاقه ی زیادی به این برنامه نشان دادند و قصد داشتند این پخش رسانه ای را بدست بیاورند- اما این جوان مستعد پیشنهاد این غول های آی تی را نپذیرفت و پس از آن هم دعوتشان برای همکاری را مودبانه رد کرد. مارک چندین پیشنهاد از چندین شرکت رده بالای دیگر را هم رد کرد.

خیلی زود پس از این داستان ها- مارک در آکادمی فیلیپس اکستر- یک مدرسه ی دبیرستان منحصر بفرد در نیوهمپشر به تحصیل ادامه داد. در آنجا هم در حوزه ی علم و ادب خود را به خوبی نشان داد و به عنوان یک دانش آموز نابغه شناخته شد. مارک در شمشیربازی استعداد زیادی داشت و حتی به عنوان کاپیتان تیم شمشیربازی مدرسه انتخاب شد. با این حال مارک همچنان مجذوب برنامه نویسی بود و می خواست بر روی توسعه ی نرم افزاری جدید کار کند.

در سال ۲۰۰۲ پس از فارغ التحصیلی از فیلیپس اکستر- زاکربرگ وارد دانشگاه هاروارد شد. در سال دوم تحصیلش بود که در lvy League -آیوی لیگ یا لیگ دانشگاه های آیوی- از معروف ترین گروه های دانشگاهی جهان بوده که از هشت دانشگاه پرآوازه تشکیل شده است. این هشت دانشگاه عبارتند از: دانشگاه براون- دانشگاه کلمبیا- دانشگاه کرنل- کالج دارتموث- دانشگاه هاروارد- دانشگاه پنسیلوانیا- دانشگاه پرینستون و دانشگاه ییل- به عنوان یک توسعه دهنده ی نرم افزار شهرت زیادی در دانشگاه بدست آورده بود. پس از آن بود که او یک برنامه ی CourseMatch نوشت که به دانشجویان کمک می کرد که واحدهای درسی خود را بر اساس لیست دوره های دیگر کاربران انتخاب کنند.

در سال ۲۰۰۳- در یک شب تابستانی که مارک در خوابگاه از بیخوابی رنج می برد- ایده ای به سرش زد و آن ایجاد سایتی به نام فیس مش -FACEMASH- بود.

مارک تصمیم گرفت پایگاه داده ی هاروارد را هک کند- جایی که دانشجویان عکس های پروفایلشان را آپلود می کردند. او سریعا برنامه ای نوشت که به صورت رندوم دو تصویر از دو دانشجوی دختر انتخاب می کرد و آنها را کنار یکدیگر قرار می داد و می پرسید کدامیک زیباتر هستند؟ و گزینه ای برای رای گیری در اختیار کاربر می گذاشت. این فرایند به سرعت به اوج خود رسید و بسیاری از دانشجویان دانشگاه هاروارد از آن دیدن کردند. از آنجایی که تعداد بازدیدکنندگان بیشتر از حد مجاز شده بود- سرور به دلیل ترافیک زیاد کرش شد. این حرکت مارک به عنوان یک اقدام انضباطی برای او ثبت شد و کسی هم به خاطر این کار او را تشویق نکرد ولی مارک متوجه شده بود که چنین چیزی می تواند طوفانی در جامعه به پا کند و از سوی افراد زیادی مورد توجه قرار گیرد.

حدود ده ماه قبل از اینکه فیس مش ایجاد شود- یکی از دانشجویان هاروارد به نام Divya Narendra راجع به ایده ی ایجاد یک شبکه ی اجتماعی انحصاری برای دانشجویان هاروارد با او صحبت کرد. نارندرا به او این پیشنهاد را هم داد که از آدرس ایمیل هاروارد به عنوان نام کاربری اصلی استفاده کنند.

شرکای نارندرا- دو برادر دوقلو به نام های Tyler و Cameron بودند. پدر این دوقلوها- Howard Winklevoss- یک مشاور مالی موفق است که از نظر مالی فرزندان خود را به شدت حمایت می کرد- بنابراین مشکل سرمایه ی اولیه برای شبکه ی اجتماعی که در نظر داشتند- به سادگی حل شد.

شرکای نارندرا
شرکای نارندرا

در مکالمه ای که نارندرا با مارک داشت گفت نام این پروژه را هاروارد کانکشن -Harvard Connection- بنامند. بعدا نام آن به کانکت یو -ConnectU- تغییر کرد و اعضای آن می توانستند عکس ها- اطلاعات شخصی و لینک های مفید خود را در اینترنت به اشتراک بگذارند. وظایف مارک در این شبکه ی اجتماعی شامل برنامه نویسی سایت و ایجاد کد سورس خاص که به سیستم اجازه دهد به سرعت عمل کند- می شد.

بعد از یک ملاقات اختصاصی با نارندرا و برادران دوقلوی وینکلواس- مارک پذیرفت که با آنها کار کند- اما پتانسیل شرکای جدیدش او را به شک انداخت. هنگامی که در حال کار بر روی هاروارد کانکشن بود- ایده ای فوق العاده برای شبکه ی اجتماعی خودش به سرش زد.

در ۴ فوریه سال ۲۰۰۴ نام دامنه ی TheFacebook.com را ثبت کرد و هم اکنون با نام Facebook.com برای همه ی افراد جهان شناخته شده است. با این وجود این سایت در ابتدا فقط برای هاروارد عمل می کرد.

بعد از اینکه مارک و شریکش- ادواردو ساورین -Eduardo Severin- فهمیدند که ۴۰۰۰ کاربر بر روی فیسبوک ثبت نام شده اند- با مشورت یکدیگر به این نتیجه رسیدند که به خدمات برنامه نویسان جدید نیاز دارند. یکی از این افرادی که اضافه شد- داستین مسکوییتز -Dustin Moskovitz- بود که سرویس فیسبوک را برای دانشجویان دانشگاه کلمبیا- استنفورد و ییل باز کرد.

در همان زمان های عرضه اولیه- زاکربرگ دارای ۵۰۳.۶ میلیون سهم از فیسبوک بود و از لحاظ تقسیم بندی سهام نیز- مارک حدود ۶۰ درصد- ادواردو ساورین ۳۵ درصد و مسکوویتز ۵ درصد از سهام این شرکت را دارا بودند. کریس هیوز- دوست دیگر مارک به عنوان سخنگوی مطبوعاتی فیسبوک شناخته شد.

مدتی بعد ثبت نام برای همه ی دانشجویان باز شد. شرط اصلی ثبت نام- در دسترس بودن یک آدرس ایمیل در حوزه ی edu. بود تا وابستگی شخص به آموزش و پرورش را نشان دهد.

باید گفت که این تاکتیک در ابتدا به خوبی طراحی شد و از نظر کیفیتی توجه مخاطبان را به خود جلب کرد. هنگامی که یک کاربر می خواست حساب کاربری باز کند- باید یک پروفایل با جزییات را پر می کرد و علاوه بر آدرس ایمیل در edu. – از کاربر درخواست می شد تا یک تصویر پروفایل واقعی آپلود کند. اگر کسی از تصاویر آواتار جای تصاویر واقعی استفاده کند- پروفایل آن شخص حذف می شد.

اندکی بعد فیسبوک فراتر از بخش آموزشی رفت و بیش از پیش محبوب واقع شد. در این زمان بود که مارک به دنبال سرمایه گذار می گشت. اولین سرمایه ای که مارک دریافت کرد از یکی از موسسان پی پال به نام پیتر تیل بود که در سیلیکون ولی به خوبی شناخته شده بود. پیتر تیل ۵۰۰ هزار دلار را برای فیسبوک اختصاص داد و این مقدار برای اهداف فوری فیسبوک کفایت می کرد. این پروژه به سرعت تکامل یافت و در کمتر از یکسال بعد از تاسیس آن- بیش از یک میلیون نفر به این شبکه ی اجتماعی ملحق شدند.

برای توسعه ی بیشتر فیسبوک به سرمایه گذاری بیشتری نیاز داشتند. Accel Partners- حدود ۱۲.۷ میلیون دلار در فیسبوک سرمایه گذاری کردند و سپس Greylock Partners حدود ۲۷.۵ میلیون دلار به این مقدار افزود.

تا سال ۲۰۰۵ فیسبوک برای همه ی موسسات آموزشی و دانشگاه ها در ایالات متحده در دسترس قرار گرفت. زاکربرگ تا به اینجای کار باز هم معتقد بود که فیسبوک یک شبکه ی اجتماعی برای دانشجویان است اما علاقه ی کاربران به فیسبوک به صورت نمایی در حال افزایش بود. همین هم باعث شد تا زاکربرگ تصمیم بگیرد که ثبت نام در این شبکه را برای عموم آزاد کند و پس از آن رشد فراگیر و گسترده ی آن آغاز شد.

نکته ی اصلی که باعث جذب سریع کاربران شد این بود که افراد همانگونه که در دنیای واقعی می توانستند دوستان خود را ملاقات کنند حال به صورت آنلاین می توانستند با یکدیگر در ارتباط باشند و این دنیای جدیدی بود که کاربر را به خود جذب می کرد.

مخاطبان فیسبوک به سرعت رشد کردند اما در این میان کسب درآمد این پروژه همچنان نامشخص باقی مانده بود. همه می پنداشتند که ابزار اصلی باید تبلیغات باشد. واقعیت این است که هر کاربر فیسبوک به طور دقیق مشخصات را پر می کند که می تواند برای نشان دادن تبلیغات مرتبط مورد استفاده قرار گیرد. بدیهی است که این جزییات می تواند گزینه های کافی به تبلیغ کنندگان بدهد تا تبلیغ مورد علاقه ی مخاطب را نشان دهد اما فیسبوک به رشد بی رویه ی خود ادامه داد تا جایی که تعداد کاربران آن به بیش از ۵۰ میلیون کاربر رسید- در این زمان شرکت های بزرگ پیشنهادهای مختلف و فوق العاده ای برای خرید این پروژه به زاکربرگ می دادند. تا جایی که یکبار یاهو! به فیسبوک پیشنهاد ۹۰۰ میلیون دلاری داد! این رقم- رقم بسیار بالایی بود ولی مارک به این ارقام راضی نمی شد.

شخص سال ۲۰۱۰ از سوی مجله تایمز

در ژانویه سال ۲۰۱۰- مجله ی تایم مارک زاکربرگ- بنیانگذار و مدیر عامل فیسبوک و میلیاردر ۲۶ ساله را به عنوان شخص سال ۲۰۱۰ انتخاب کرد.

در این سال لیدی گاگا- جیمز کامرون و جولیان آسانژ بنیانگذار ویکی لیکس -WikiLeaks- در تلاش بودند که این نام را از آن خود کنند. در هر صورت مجله ی تایم این شخص را به عنوان قهرمان خود انتخاب کرد. به گفته ی سردبیر ارشد مجله ی تایم:

-امروز فیسبوک سومین کشور بزرگ جهان است و به اندازه ای شهروندان خود را می شناسد که هیچ دولتی به این حد نمی شناسد.-
با توجه به گزارش تایم- هیچ کس دیگری در سال گذشته چنین تاثیر شگفتی بر روی دنیا نگذاشته است. محبوبیت مارک به قدری زیاد است که در سال ۲۰۱۰- دیوید فینچر -David Fincher- فیلمی به نام -شبکه اجتماعی- یا همان -The Social Network- را می سازد که در آن- جسی آیزنبرگ -Jesse Eisenberg- نقش اصلی داستان یعنی نقش مارک زاکربرگ را ایفا می کند.

در سال ۲۰۱۰- مجله ی فوربس مارک زاکربرگ را به عنوان جوانترین میلیاردر با سرمایه ی ۴ میلیارد دلار در لیست خود معرفی کرد.

زندگی فعلی مارک زاکربرگ

در حال حاضر مارک زاکربرگ در پالو آلتو در خانه ای ۷ میلیون دلاری زندگی می کند. این خانه که بیش از ۵۰۰۰ فوت مربع زیربنا دارد به ۵ اتاق خواب و یک استخر آب شور مجهز است.

مارک در ماه می سال ۲۰۱۲ با دوست دیرین خود- پریسیلا چان -Priscilla Chan- ازدواج کرد و هم اکنون در پالو آلتو- کالیفرنیا زندگی می کنند.

در ۱ دسامبر سال ۲۰۱۵ مارک زاکربرگ و دکتر پریسیلا چان از تولد دختر خود- ماکسیما چان زاکربرگ -Maxima Chan Zuckerberg- بعد از ۳ بار سقط جنین خبر دادند. آنها نامه ای جالب برای دخترشان نوشتند که بخشی از این نامه به صورت زیر است:

-مکس عزیز- من و مادرت عاشق تو هستیم و تلاش می کنیم که دنیایی بهتر برای تو و همه ی بچه ها باقی بگذاریم.-

اقدام فوق العاده جالبی که این زوج انجام دادند- بخشش ۹۹ درصد از سهام فیسبوک به ارزش حدود ۴۵ میلیارد دلار به موسسه ی خیریه ی چان زاکربرگ -این موسسه با همکاری این زن و شوهر تاسیس شده است- در طول زندگی و به منظور ترویج پتانسیل انسانی- برابری و توسعه در جهان می باشد.

 

مارک زاکربرگ
مارک زاکربرگ و پریسیلا چان

10 واقعیت جالب درباره بنیان‌گذار فیس‌بوک

در گزارشی از دویچه وله آمده که سی‌ان‌ان تکنولوژی به مناسبت زادروز زاکربرگ- ۱۰ واقعیت جالب درباره زندگی او را برگزیده که در ادامه می‌خوانید:

۱- مارک زاکربرگ به کوررنگی مبتلاست- کوررنگی قرمز و سبز. او در دیدن و تشخیص این دو رنگ مشکل دارد و احتمالا به همین خاطر است که رنگ غالب در پلت‌فرم فیس‌بوک- رنگ آبی است.

۲- وقتی او دبیرستانی بود کمپانی‌های مایکروسافت و AOL تلاش کردند تا او را استخدام کنند. او در آن روزها سینپس -Synapse- را راه‌اندازی کرده بود- برنامه‌ای که از هوش مصنوعی برای یادگیری از عادت‌های موسیقی کاربران بهره می‌گرفت.

۳- مارک تقریبا همه روزها همان تی‌شرت معروف خاکستری که لوگوی فیس‌بوک را هم دارد بر تن می‌کند. او می‌گوید سرش به اندازه کافی شلوغ است و نمی‌تواند صبح‌ها وقت زیادی برای انتخاب لباس صرف کند.

۴- اگرچه او خیلی معمولی لباس می‌پوشد- اما گفته که در سال ۲۰۰۹ برای این‌که نشان دهد فیس‌بوک در روزگار رکود اقتصادی چقدر برای رشد و گسترش کار خود مصمم است هر روز کراوات می‌زد.

۵- زاکربرگ گیاه‌خوار است و یک بار گفت که فقط در صورتی گوشت حیوانی را خواهد خورد که خودش آن حیوان را کشته باشد. اما در لیست صفحاتی که او در فیس‌بوک لایک کرده نام -مک‌دونالد- را هم می‌توان دید.

۶- او با این‌که در طول ۴ سالی که عضو توییتر شده فقط ۱۹ توییت منتشر کرده و آخرین توییتش هم مربوط به ۱۵ ماه پیش است بیش از ۲۲۰ هزار دنبال‌کننده -فالویر- در این شبکه اجتماعی دارد.

۷- در اکتبر ۲۰۱۰ به همراه گروهی از کارمندان فیس‌بوک رفت تا در سینما به تماشای فیلم -شبکه اجتماعی- بنشیند. پس از دیدن فیلم در ابراز نظرهای عمومی او از تصویری که در این فیلم از او ارایه شده انتقاد کرد و گفت ماجرا طوری روایت شده که انگار او فیس‌بوک را صرفا به این خاطر به وجود آورده که منزلت اجتماعی کسب کند.

۸- مارک یک سگ پاکوتاه سفید و مشهور دارد که اسم Beast را برایش انتخاب کرده. سگ او در فیس‌بوک بیش از ۱/۵ میلیون فن دارد.

۹- سال گذشته بعضی‌ها از او انتقاد کردند که چرا موقع ازدواج با همسرش پرسیلا چان هدیه‌ای گران‌بهاتر از حلقه یاقوت ۲۵ هزار دلاری به وی نداده- اگرچه خودش همان زمان ثروتی ۱۹ میلیارد دلاری داشت.

۱۰- هر جای فیس‌بوک اگر این کاراکترها [4:0]@ را در کامنتی وارد کنید و اینتر را بزنید- نام او ظاهر خواهد شد.

 

منبع :

تکرا

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × 3 =