خانه / بزرگان تاریخ / لویی بریل – Louis Braille

لویی بریل – Louis Braille

لویی بریل
لویی بریل

لویی بریل مربی و معلم اهل فرانسه و مخترع یک سیستم خواندن و نوشتن برای استفاده نابینایان بود- سیستم او با نام خط بریل به طور گسترده‌ای در دنیا توسط نابینایان برای خواندن و نوشتن استفاده می‌شود- لویی بریل خط خودش را به نگارش نت موسیقی و ریاضیات هم بسط داد و در کنار فعالیت‌هاش در موسسه نابینایان موسیقی‌دان قابلی هم شد که در کلیساهای پاریس در روزهای یکشنبه به نواختن ارگ می‌پرداخت

زندگی لویی بریل

لویی بریل در ۴ ژانویه ۱۸۰۹ در دهکده کوچکی در نزدیکی پاریس به دنیا آمد. پدرش کارگاه کوچکی داشت که در آنجا به ساخت زین اسب مشغول بود و خانواده کوچکش را اداره می کرد. ویی هم از همان کودکی دوست داشت مثل پدرش باشد- اما سه ساله بود که به دلیل فرورفتن درفش زیندوزی به هنگام بازی در کارگاه پدرش چشمش آسیب دید.
در اثر برخورد یک درفش به یکی از چشمانش دچار کم بینایی شدید شد و به خاطر گسترش عفونت- یک سال بعد بکلی نابینا شد.

در سن 6 سالگی هنگامی که پدرش او را برای سرگرمی به کارگاهش برد- از او خواست قطعات چرمی کوچک – بزرگ و متوسط را از هم جدا کند- اما هنگامی که برای سرکشی نزد پسرش آمد- نتوانست آنچه را که می بیند باور کند. پسر بچه 6 ساله- علاوه بر جدا کردن قطعات کوچک و بزرگ و متوسط- رنگ ها را هم از هم جدا کرده بود. وقتی در این مورد از او توضیح خواست- لویی گفت: سیاه ها زبرترند- قرمزها برآمدگی های منظم دارند و قهو ه ای ها نرم ترند. گویی پسرک با انگشتانش می دید .

زمانی- یکی از همسایگانش از او پرسید چرا همیشه موقع راه رفتن آواز میخواند- لویی گفت: وقتی به دیوار نزدیک می شوم- صدایم تغییر می کند و آواز خواندن راهی است برای جلوگیری از برخوردم به موانع.

وی دوران دبستان را در مدارس عادی روستایش به اتمام رسانید و با حمایت پدر و مادر در شناخت استعدادهای بالقوه اش – موفق به فراگیری چندین آلت موسیقی نیز شد .

انستیتوی رویال

در 10 سالگی وارد انستیتوی رویال که مخصوص کودکان نابینا بود شد. این انستیتو سالها پیش توسط شخص خیرخواهی تاسیس شده بود- اما تنها امکانات آن- 14 کتاب به زبان فرانسوی بود که تنها حروفش برجسته بودند و استفاده از آنها برای کودکان نابینا بسیار خسته کننده و زجر آور بود- از طرف دیگر مقررات خشک و غیر انسانی این موسسه و رفتار معلمین بی سوادش- به انزوای کامل کودکان نابینا می انجامید.

آشنایی با کارلوس باربیر و جرقه ی یک اختراع بزرگ:

نخستین جرقه اختراع بزرگش- ملاقات با یک کهنه سرباز فرانسوی به نام کارلوس باربیر بود. کارلوس بخاطر ارایه روشی به نام نوشتن در شب تا حدی مشهور بود. او در روشش از 12 نقطه برجسته استفاده می کرد که به سربازان در برقراری ارتباط در مواقع بحرانی جنگ- کمک می کرد. ترتیب های مختلف این دوازده نقطه در واقع یک سیستم کدگذاری سری بود که تنها افرادی که از رمز آن باخبر بودند می توانستند پیامش را درک کنند. اما مشکل لویی این بود که یاد گیری ترکیب های مختلف 12 نقطه برای کسانی که نابینا به دنیا آمده بودند بسیار سخت بود.

 

لویی بریل
لویی بریل

ابداع خط نابینایان

وی با تلاشی خستگی ناپذیرش- 12 نقطه را به شش نقطه کاهش داد .او در این هنگام تنها 15 سال داشت.وی موفق به ابداع روشی شد که بر اساس آن شش نقطه در دو ستون موازی روی سه خط افقی بیانگر 63 حرف – عدد و علامت بودند و به گفته انجمن نابینایان هیچ زبان شناخته شده ای در دنیا قادر به اجرای این روش در زبان خود نیست. کارشناسان معتقدند الفبای بریل بهترین امکانی است که در دسترس نابینایان قرار گرفته تا بتوانند حداقل نیازهای خواندن و نوشتن خود را رفع کنند .
وی در 1829 نخستین کتابش را با الفبای ابداعی خود نوشت. اما تنها به الفبا قانع نبود و در 1837 علایم مربوط به ریاضیات و نت های موسیقی را هم به الفبای خود اضافه کرد.

مراسم نکوداشت

در زمان حیاتش-یک مراسم نکوداشت برایش گرفته شد. لویی در این مراسم از یک دختر بچه نابینای 6 ساله خواست که سالن را ترک کند- بعد از یکی از حضار خواست متنی را با صدای بلند بخواند و همزمان کودک نابینای دیگری متن را با الفبای بریل بازنویسی کرد. بعد از اتمام متن- لویی از دختر بچه نابینا خواست که وارد سالن شود و متن تهیه شده را بخواند. دختر با اعتماد به نفس کامل وارد سالن شد و متن را با شیوایی کامل از روی الفبای بریل بدون هیچ مکث یا اشتباهی خواند. اینجا بود که صدای کر کننده تشویق حضار- اعتراضات جاهلانه مخالفین را برای ابد خاموش کرد.

سوزن نگاری

-سوزن نگاری- نیز از دیگر اختراعات لویی بریل بود که ارتباط میان افراد بینا و نابینا را ممکن ساخت.

خط بریل

با این حال- کودکان نابینایی که از الفبای بریل اطلاع داشتند- مجبور بودند این الفبا را نزد خود فرا بگیرند -زیرا به خاطر عدم اعتماد عموم مردم و مسیولین- این الفبا هنوز اجازه آن را نیافته بود که بطور رسمی تدریس شود. دو سال بعد از مرگ بریل و در سال 1854 طرح ابتکاری او در تمام موسسات تعلیم و تربیت نابینایان فرانسه به رسمیت شناخته شد و به یادبود وی به نام خود او معروفیت یافت.
در خط بریل- الفبای هر خطی- اعم از لاتین یا عربی یا چینى- با قراردادهای مشخص هر خط- کدگذاری مى‌شود. مثلا ۵ نقطه که ۳ ضلع یک مستطیل را تشکیل میدهند- در خط فارسی صاد و در خط لاتین علامت -و- تجاری & را معنی می‌دهد.
بنابر آمار یونسکو- ۱۲ میلیون انسان در سراسر جهان نابینا هستند که متاسفانه تنها حدود ۵ درصد آنها با خط بریل آشنایی دارند.

خط بریل- الفبای جهانی

خط بریل در سال 1868 – بصورت یک الفبای جهانی از طرف همه کشور های دنیا پذیرفته شد.

موسسه ملی سلطنتی نابینایان:

پس از مرگ وی- چهار مرد نابینا به رهبری دکتر – توماس آرمیتاژ – بر اهمیت این اختراع وقوف یافتند و انجمنی ایجاد کردند که سرانجام به موسسه ملی سلطنتی نابینایان مبدل گردید .

کتاب لوییس بریل:

کتاب لوییس بریل- زندگینامه لویی بریل -آموزگار- آهنگساز و نوازنده چیره دست پیانو و مخترع خط بریل ویژه نابینایان- از تولد تا مرگ است. این کتاب با ساختاری داستانی-به دوران کودکی- نوجوانی و جوانی وی می پردازد و مخاطب را با زندگی موفق و پیروزمندانه یک نابینا آشنا می کند. زبان و بیان داستان- شیرین و ساده است و اطلاعاتی که نویسنده در پاورقی و حاشیه کتاب آورده به درک بهتر و بیشتر متن کمک می کند. تصاویر کتاب نیز مکانی که حادثه نابینا شدن بریل در آن رخ داده- مکان زندگی و تحصیل- تعدای از وسایل شخصی و اختراعات او را نمایش می دهند. تلاش های افراد در زمینه خواندن و نوشتن نابینایان از سراسر جهان و چگونگی رسیدن لویی- به خط بریل نیز با تمام جزییات در بخشی از کتاب آمده است. در صفحات پایانی کتاب فهرستی از مهمترین رویدادهای جهانی که در جهت پیشرفت نابینایان رخ داده و رهنمودهایی نیز از انجمن نابینایان لندن -RNB- با عنوان -چگونه می توانید به نابینایان کمک کنید- به چشم می خورد.

تاریخ فوت- محل فوت- هنگام فوت- محل دفن

در ششم ژانویه سال 1852 – بر اثر بیماری سل در پاریس درگذشت. در سال 1925 پیکرش را به پاریس انتقال دادند و در پانتیون -گورستان قهرمانان ملی فرانسه به خاک سپردند .

بیماری و مرگ

لویی بریل در میانه راه زندگی با بیماری سل روبرو شد که به خاطر شرایط بد زندگی در موسسه نابینایان بود و سر انجام او در ۴۳ سالگی- در ۶ ژانویه ۱۸۵۲ میلادی در پاریس چشم از جهان فروبست.
لویی بریل عمر کوتاه اما بسیار پرثمری داشت و با اختراع خودش زندگی میلیون‌ها انسان در سرتاسر دنیا را عوض کرد. خط ابداعی بریل بیش از شصت سال بعد از مرگش به عنوان خط رسمی نابینایان شناخته شد- و پس از گذشت صد سال از زمان مرگش اختراع بریل از طرف دولت فرانسه به رسمیت شناخته شد و جسد وی از دهکده‌اش به پانتیون- آرامگاه بزرگ مردان تاریخ فرانسه انتقال داده شد و در کنار بزرگانی همچون ولتر- ویکتور هوگو- امیل زولا و دیگر بزرگان به خاک سپرده شد.

نقل قول و خاطرات

دویچه وله :بریل در طول تحصیلات خود به این نتیجه رسید که خواندن و نوشتن به خط عادی برای نابینایان مشکل است. این بود که در تلاشی شبانه‌روزى- توانست در شانزده سالگی خطی اختراع کند که هم اکنون پایه‌ سواد صدها هزار نابینا در سراسر جهان است.

 

منبع :

سیتی تومب

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده − 10 =