خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / لوسین فروید – Lucian Freud

لوسین فروید – Lucian Freud

لوسین فروید
لوسین فروید

لوسین فروید با نام اصلی لوسین میشایل فروید نقاش واقع‌گرای بریتانیایی متولد آلمان و یکی از برجسته‌ترین و جنجالی‌ترین نقاشان معاصر بود- که به‌ویژه به‌خاطر نقاشی‌هایش از پیکرهای برهنه شهرت دارد- وی نوه زیگموند فروید روانکاو معروف بود

زندگی لوسین فروید

لوسین فروید در ۸ دسامبر ۱۹۲۲ میلادی در برلین به دنیا آمد. اما تابعیت انگلستان را دارد. پدر و مادرش اتریشی- آلمانی بودند.پدرش ارنست فروید- آرشیتکت و آخرین پسر زیگموند فروید روانکاو نامی اتریشی بود. او در سال ۱۹۳۳ پس از ظهور نازیسم در آلمان به همراه خانواده اش به انگلستان مهاجرت کرد و در سال ۱۹۳۹ تابعیت انگلستان را به دست آورد. او بیشترین سال‌های زندگی هنری‌اش را در محله پدینگتون لندن طی کرد.

فروید از همان سال‌های کودکی و نوجوانی خلق و نمایش آثارش در زمینه طراحی و نقاشی را آغاز کرد. در سال ۱۹۳۸ یکی از نقاشی‌های او برای نمایش در گالری پگی گوگنهایم لندن انتخاب شد.فروید در دانشکده مرکزی لندن و سپس دانشکده نقاشی و طراحی ایست آنگلیان درس خواند و سپس در سال های ۳ و ۱۹۴۲ در کالج دانشگاه گلداسمیت -Goldsmith- لندن ادامه تحصیل داد. اولین شغل او به عنوان تاجر در کاروان دریایی آتلانتیک در سال ۱۹۴۱ بود. در سال ۱۹۴۳ تامبی موتو -Tambimuttu- سردبیر سیلونز -Ceylonese- با لوسین قرارداد طراحی کتاب شعر نیکولاس مور -Nicholas Moore- را با نام برج شیشه ای -The Glass Tower- بست همان سال با چاپ اشعارلندن قراردادی برای کشیدن طراحی های گورخر و درخت نخل -Zebra and a palm Tree- را بست.

این طراحی ها به صورت اولین نمایشگاه انفرادی فروید در سال ۱۹۴۴ در گالری رایدو لنه ور -Reid&Lefever- به نمایش درآمد.

در تابستان ۱۹۴۶ به پاریس و یونان سفر کرد و چند ماه در آنجا ماند. فروید در اوایل دهه ۵۰ چندین بار به شهر دوبلین -Dublin- رفت و در آن جا استودیو سویفت -Swift- را راه اندازی کردند. او هم زمان در لندن نیز کار می کرد و پس از آن در لندن زندگی و کار کرد.

فروید درلندن گروهی را به همراه هنرمند تصویرگر آمریکایی رولاند کیتاج -Roland Kitaj- راه اندازی کرد که پس از آن مکتب لندن -The School of London- نام گرفت. او در سال ۱۹۷۶ نمایشگاهی را با نام خاک رس انسانی -The Human Clay- در گالری هایوارد -Hayward- لندن برگزار کرد. این نمایشگاه بیش تر مجموعه ای از آثار هنرمندانی بود که یکدیگر را می شناختند و حتی برخی از آن ها هنرمندان تصویرگری بودند که دوستی نزدیکی با یکدیگر داشتند -این دوران شکوفایی نقاشی آبستره بود.- این نمایشگاه گروهی شامل آثار فرانسیس بیکن -Francis Bacon- و لوسین فروید به همراه هنرمندانی مانند فرانک آورباچ -Frank Auerbach- مایکل اندروز -Michael Andrews- لیون کاسوف -Leon Kossoff- رابرت کالکوهون -Robert Colquhoun- رابرت مک براید -Robert Mac Bryde- رجینالد گری -Reginald Gray- و کیتاج -Kitaj- بود. اغلب این هنرمندان آثارشان را در مجله پاتریک سویفت -Patrick Swift- چاپ می کردند که از سال ۱۹۵۹ تا ۱۹۶۲ منتشر می شد. او از سال ۱۹۴۹ تا ۱۹۵۴ استاد مهمان دانشگاه هنرهای زیبای اسلاد -Slade- بود.

لوسین فروید
لوسین فروید

تغییر سبک

نقاشی های اولیه فروید اغلب دارای سبک سوریالیسم و انسان ها- گیاهان و حیوانات با چهره های غیرعادی در کنار هم هستند. این کارها اغلب با رنگ های سبک صورت می گیرند.

پرتره های فروید اغلب زنان و مردان با حیوانات هستند. مثلا نقاشی- زنی با سگ سفید -۲-۱۹۵۱– مرد با موش -۸-۱۹۷۷– الی و دیوید -۶-۲۰۰۵– تصاویر دوگانه -۶-۱۹۸۵- بودند. او به کشیدن اسب علاقه بسیاری داردو در مدرسه دارتینگتون -Dartington- اسب سواری می کرد و حتی گاهی در اصطبل کنار اسب ها می خوابید. تصاویری که از اسب ها کشیده است شامل: گری گلدنیگ -۲۰۰۳-ف اسکویالدمی یو -۲۰۰۴- و می یر ایتینگ هی -۲۰۰۶-.

موضوعات نقاشی های فروید اغلب افرادی است که دور و برش هستند مثلا دوستان- افراد خانواده- همکاران- بچه ها و غیره.

او می گوید: -موضوعات نقاشی های من مانند زندگی نامه است. با دیدن آن ها خاطرات- امید و احساساتم زنده می شوند.- فروید در دهه ۷۰ برای یک سری نقاشی های مادرش ۴۰۰۰ ساعت را صرف کرد- این به قدری تاثیرگذار بود که لورنس گونیگ -LaWRENCE- مورخ گفته است: -فقط ۳۰۰ سال پیش بود که هنرمندی با این وضوح ارتباط خود با مادرش را نشان داده بود و او رامبراند -Rembrabdt- بود.-

مارتین گیفورد -martin Gayford- هنرمند در کتابش مردی با شال گردن آبی -Man With a Blue Scarf- از چهل روزی صحبت می کند که با فرویددر زمانی که او نقاشی های مادرش را می کشید- گذرانده بود. او می گوید او به همه جزییات با دقت توجه می کرد. به عقیده او آخرین نقاشی به نظر می رسد که اسراری را آشکار می کند – پیری- زشتی و مشکلات – که به عقیده من در نقاشی هایم سعی می کنم آن ها را پنهان کنم. فکر می کنم فروید نگاه دقیق تر از من دارد.

فعالیت های بعدی

فروید در برخی نقاشی هایش تصویر همسرش را کشیده است مثلا دختری با سگ سفید -۲ و ۱۹۵۱- تاته گالری -Tate Gallery-.

فروید می گوید: -من از مردم نقاشی می کشم. نه به شکلی که واقعا هستند- بلکه به شکلی که من آن ها را می بینم.- او حتی نقاشی همکاران نقاشش مانند فرانک اورباچ -Frank Auerbach- و فرانسیس بیکن را کشیده است. او سری عکس هایی از لیچ بوارری -Leigh Bowery- و هنریتا مورایس -henrietta Moranes- را کشید. فروید یکی از مشهورترین هنرمندان انگلیسی است که به سبک تمثال کار می کند. او در سال ۱۹۸۹ جزو کاندیداهای جایزه ترنر -Turner- شد.

نقاشی او پس سزان -After Cezanne- به دلیل شکل غیرمعمولش قابل ذکر است و گالری ملی استرالیا آن را به قیمت چهار میلیون دلار استرالیا خریده است. سمپ چپ بالای نقاشی مانند این است که به بخش پایین آن وصله شده است ودر بین آن ها خط افقی کشیده شده است که دو بخش را به هم وصل کرده است.

در سال ۱۹۹۶ گالری هنر آبوت هال -Abbot Hall- در کندال -Kendal- نمایشگاهی از ۲۷ نقاشی و ۱۳ حکاکی گذاشته است که همه کارهای فروید را در طول زندگی اش نشان می دهد. امسال هم گالری ملی هنرهای مدرن آثار اخیر لوسین فروید را به نمایش گذاشته است. این نمایشگاه ۳۰ نقاشی و طراحی که فروید بین سال های ۱۹۴۰ تا ۱۹۴۵ کشیده است را شال می شود. پس از آن نمایشگاه مروری بر آثار فروید از مه ۲۰۰۰ تا دسامبر ۲۰۰۱ مشغول کشیدن نقاشی از ملکه الیزابت دوم بود که در برخی نشریات انگلستان از آن نقد شده است. گران ترین تابلویی که توسط نشریات خریده شد خورشید -The Sun- بود. در اواخر سال ۲۰۰۷ مجموعه آثار فروید به نام لوسین فروید با نام نقاشی- حکاکی های لوسین فروید در موزه هنرهای مدرن به نمایش درآمد.

در سال ۲۰۰۸ نقاشی که او در سال ۱۹۹۵ کشیده بود با نام خواب مدیر -Supervisor- به قیمت ۶/۳۳ میلیون دلار در نیویورک سیتی به فروش رفت. این بالاترین قیمتی بوده که برای نقاشی زنده داده شده است.

در نوامبر ۲۰۰۸ نامه هایی که فروید نوشته است خریداری شد. این نامه ها در مورد جر و بحث های او با هنرمندان مشهور است که پس از دعوت او برای شرکت در دوسالانه ونیز ۱۹۵۴ به عنوان نماینده انگلستان شروع شده بود. پس از آن از او دعوت شد نمایشگاهی از آثارش در ایتالیا بگذارد.

لوسین فروید
لوسین فروید

روند کار

فروید نقاشی هایش را از زندگی روزمره اش می کشید و زمان زیادی را صرف پیدا کردن موضوع نقاشی هایش می کرد و حتی وقتی جزییات کارهایش را می کشید از مدل های نقاشی هایش می خواست که حضور داشته باشند. یکی از نقاشی هایی که در سال ۲۰۰۷ می کشید شانزده ماه تمام طول کشید و در تمام این مدت از مدل نقاشی اش می خواست هفته ای چهار روز- روزی پنج ساعت به همان حالت بایستد. یعنی چیزی حدود ۲۴۰۰ ساعت طول کشید تا این نقاشی کامل شود. او ارتباط نزدیکی با مدل های نقاشی هایش پیدا می کرد و آن ها به غیر از تقلید به این سختی و دقت فروید می گوید: -وقتی کاری را به پایان می رسانم احساس می کنم آن شخص -نقاشی اش را کشیده ام- تاثیر به سزایی بر من داشته است.-

او نقاشی هایش را با کشیدن طرح بر روی بوم آغاز می کند. پس از آن خطوطی را که کشیده است پررنگ تر می کند و کم کم اطراف خطوط را می کشد- اغلب برای کشیدن صورت یک نقاشی از سر شروع می کند و کم کم صورت او را کامل می کند- پس از آن دوباره سعی می کند سر را کامل کند تا نگاه عمیق تری به مدل نقاشی اش داشته باشد. بخشی از نقاشی را عمدا تا آخر کار خالی می گذارد تامراحل پیشرفت کار را به او یادآوری کند. نقاشی کامل شده او انبوهی از لایه های رنگ و ماه ها مشاهده دقیق است.

زندگی شخصی

شایع است که فروید حدود ۴۰ فرزند دارد -البته ظاهرا این اغراقی بیش نیست- اما او ۶ بار ازدواج کرده و از هر همسرش چندین فرزند دارد.

نمایشگاه های انفراید منتخب
موزه هنرهای معاصر لس آنجلس ۲۰۰۳
گالری ملی اسکاتلند- ادینبرگ ۲۰۰۴
موزه کورر- ونیز ۲۰۰۵
موزه آکواولا- نیویورک ۲۰۰۶
موزه هنرهای مدرن ایرلندی- دوبلین ۲۰۰۷
موزه هنر مدرن- نیویورک ۲۰۰۸
موزه جمینت- دن هاگ ۲۰۰۸
موزه مرکزی پمپیدو- پاریس ۲۰۱۰

نقاش مدل

لوسین فروید چند سال پیش دو نقاشی مدل کشید که یکی از آن ها از کیت موز -Kat Moss- بود. فرویدبا این که ۸۰ ساله است اما هنوز نقاشی های بسیار حرفه ای و زیبایی می کشد. او همچنان می خواهد نقاشی از افراد واقعی بکشد. یکی از جنبه های مهم نقاشی های فروید این است که وضعیت مدل را با قیافه ظاهری او هماهنگ می کند.

بازار هنر

نقاشی‌های فروید در حراج‌های مختلف آثار هنری بسیار طرف توجه بود و یکی از نقاشی‌هایش از یک زن فربه برهنه در حالت خواب- در سال ۲۰۰۸ بیش از ۲۰ میلیون پوند به فروش رفت که در آن هنگام- رکوردی برای فروش آثار یک هنرمند در قید حیات به‌شمار می‌رفت.

مرگ

لوسین فروید در ۲۰ ژوییه ۲۰۱۱ میلادی -88سالگی- در لندن- بریتانیا درگذشت.

برخی از آثار لوسین فروید

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

لوسین فروید
لوسین فروید

 

منبع :

سایت هنر مقاومت

پرشین پرشیا

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هشت + 1 =