خانه / فلسفه / لشک کولاکوفسکی – Leszek Kołakowski

لشک کولاکوفسکی – Leszek Kołakowski

لشک کولاکوفسکی
لشک کولاکوفسکی

لشک کولاکوفسکی فیلسوف و متفکر لهستانی بود- او بیشتر به‌خاطر شناخت و نقد مارکسیسم در دنیا شناخته‌شده بود- برجسته‌ترین اثر او- -جریان‌های اصلی مارکسیسم- نام دارد- کولاکوفسکی در همه بخش‌های فلسفه- از جمله اخلاق- زیباشناسی و الهیات- پژوهش و نقدهایی انجام داد

زندگی لشک کولاکوفسکی

لشک کولاکوفسکی فیلسوف نامبردار لهستانی ۲۳ اکتبر ۱۳۲۷ در رادوم- شهری در مرکز کشور لهستان- به دنیا‌ آمد. وقتی دوازده ساله بود- کشورش از دو سو مورد حمله نیروهای آلمان نازی و ارتش شوروی قرار گرفت و پدرش توسط گشتاپو دستگیر شد و به ‌قتل رسید.

کولاکوفسکی پس از جنگ جهانی دوم در دانشگاه‌های لوچ و ورشو- در رشته فلسفه به تحصیل پرداخت. او همزمان به عضویت حزب کمونیست لهستان درآمد- اما خیلی زود به سوسیالیسم دمکراتیک گرایش یافت.

کولاکوفسکی بین سال‌های ۱۹۵۳ تا ۱۹۶۸ به ‌تدریس در رشته فلسفه تاریخ در دانشگاه ورشو اشتغال داشت.

کولاکوفسکی در سال ۱۹۶۸ پس از همبستگی با دانشجویان معترض به دولت- از حزب کمونیست حاکم اخراج شد و در پی فشارهای گوناگون- نخست به پاریس و سرانجام به انگلستان رفت. او تدریس فلسفه را ابتدا در دانشگاه آکسفورد و سپس در دانشگاه‌های ییل و برکلی آمریکا ادامه داد.

در طول فعالیت‌های فکری کولاکوفسکی جایزه‌هایی زیادی گرفت.

او بیشتر به‌خاطر شناخت و نقد مارکسیسم در دنیا شناخته‌شده بود. برجسته‌ترین اثر او- -جریان‌های اصلی مارکسیسم- نام دارد که هر سه مجلد‌ آن با ترجمه عباس میلانی از سوی دو انتشاراتی آگاه و اختران به بازار کتاب عرضه شد.

همچنین مجموعه‌ای از درس‌گفتارهای وی در زمینه‌های مختلف فرهنگی‌- اجتماعی و اخلاقی در سه جلد نازک با عنوان درس‌هایی کوچک در باب مقولاتی بزرگ با ترجمه روشن وزیری از سوی انتشارات طرح نو به بازار کتاب عرضه شد.

تازه ترین کتاب کولاکوفسکی که چند ماه قبل از مرگش به فارسی ترجمه شد زندگی به رغم تاریخ نام دارد که خسرو ناقد آن را برگردان فارسی کرده و انتشارات جهان کتاب به بازار کتاب عرضه کرد. کولاکوفسکی در همه بخش‌های فلسفه- از جمله اخلاق- زیباشناسی و الهیات- پژوهش و نقدهایی انجام داد.

لشک کولاکوفسکی
لشک کولاکوفسکی

مرگ لشک کولاکوفسکی

لشک کولاکوفسکی در 17 ژوییه سال 2009 در گذشت.

آثار لشک کولاکوفسکی

– جریان‌های اصلی در مارکسیسم -کتاب سه جلدی- ترجمه به فارسی توسط دکتر عباس میلانی-
– زندگی به رغم تاریخ -گزیده گفتارها و گفتگوهایی از لشک کولاکوفسکی به انتخاب و ترجمه خسرو ناقد-
– دو چشم اسپینوزا و دیگر مقالات در باب فیلسوفان -۲۰۰۴-
– درسهایی کوچک درباب مقولاتی بزرگ- لشک کولاکوفسکی- هومن پناهنده -مترجم– روشن وزیری -مترجم– تهران: طرح نو- ۱۳۸۱
– کتاب‌ها- مقاله‌ها و گفتگوهای زیادی از کولاکوفسکی توسط مترجمانی همچون خسرو ناقد- عباس میلانی و روشن وزیری به زبان فارسی ترجمه شده‌اند.

 

منبع :

تبیان

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

عبدالجواد فلاطوری

عبدالجواد فلاطوری – Abdoldjavad Falaturi

عبدالجواد فلاطوری پژوهشگر ایرانی حوزه فلسفه بود- وی بنیان‌گذار کتابخانه شیعی در دانشگاه کلن آلمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هجده =