خانه / ادبیات / سبک های ادبی و هنری / فریدون پوررضا – Fereydoun Pour Reza

فریدون پوررضا – Fereydoun Pour Reza

فریدون پوررضا
فریدون پوررضا

فریدون پوررضا خواننده و موسیقیدان نامدار گیلک و صاحب نظر در زمینه موسیقی فولکلوریک گیلکی بود- فریدون پوررضا برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور ارایه داده‌است- او از ملودی‌های دیلمان- گالش و گیلک در این راه استفاده کرد- او با تحقیق در زمینه موسیقی- بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی نمود

زندگی فریدون پوررضا

فریدون پوررضا در ۳ مهر ۱۳۱۱ در لشت نشا متولد شد. تحصیلات ابتدایی را در مدرسه ناصر خسرو به پایان رساند و سپس در مغازه پدر به آرایشگری پرداخت.
او از استادان آواز یونس دردشتی- سعادتمند قمی و غلامحسین بنان آواز ایرانی را آموخت و در سال ۱۳۳۳ کار تعزیه را به همراه علی به کیش آغاز نمود. او در همان سال نمایشنامه‌ای برای تیاتر و اجرای آن در سالن سینمای لشت نشا نگاشت.

شش سال بعد در آزمون خوانندگی رادیو گیلان رتبه اول را کسب کرد و به طور رسمی به عنوان خواننده شروع به کار نمود. از اردیبهشت ۱۳۵۰ همکاری با تلویزیون را آغاز کرد- و در همان سال به عنوان پژوهشگر آواهای بومی و با همراهی مشاهیر فرهنگی و هنری ایران سیمین دانشور- محیط طباطبایی- منوچهر آتشی- محمود عنایت- ایرج افشار و دیگر استادان برجسته دانشگاه تهران به لندن سفر کرد.

وی در سال ۱۳۶۷ همکاری اش را با اداره کل فرهنگ و ارشاد اسلامی ایران به عنوان کارشناس موسیقی آغاز و در همان سال کنسرتی رادر رشت برگزار نمود.
از آن تاریخ به بعد به ترتیب در شیراز- همدان- آلمان- رشت و تهران به اجرای برنامه و کنسرت پرداخت. دو کاست می‌گیلان و گیله لو آثار بعد از انقلاب اوست. در سال ۱۳۷۹ تیتراژ و متن سریال پس از باران را اجرا و یک سال بعد مقام اول موسیقی در فیلم و سریال‌های کشور را از آن خود کرد.
فریدون پوررضا برداشتی متفاوت از موسیقی فولکلور ارایه داده‌است. او از ملودی‌های دیلمان- گالش و گیلک در این راه استفاده کرد. او با تحقیق در زمینه موسیقی- بسیاری از ظرفیت‌های موسیقی گیلان را رشد داد و به گیلان و ایران معرفی نمود.

 

فریدون پوررضا
فریدون پوررضا

شاگردان سرشناس

– شاهین نجفی
– پرواز همای

فعالیت‌های فریدون پوررضا

فعالیت‌های او بدین شرح است:

– چاپ مقالات تحقیقی در گیلان نامه ودیگر جراید -بابودن
– همکاری با جهانگیر اشرفی ودکتر علی عبدلی در گرد آوری -موسیقی گیلان و مازندران- است که اجرای کل آواهای گیلکی بر عهده وی بود. -این پژوهش به وسیله انجمن موسیقی ایران در ۶ نوار تکثیر شد و در تمام فرهنگ سراها موجود می‌باشد-
– عضویت در شورای فنی و آموزش‌های آزاد موسیقی وابسته به ارشاد
– عضو هییت داوران همایش دیلمان شناسی- شرکت در این همایش و اجرای آواز در تابستان ۱۳۸۴
– تالیف کتاب ارزشمند موسیقی فولکلوریک گیلان به عنوان طرح پژوهشی.

یادمان

در بهمن ماه سال ۱۳۹۵ از سردیس ایشان در گیلان رونمایی شد.

 

منبع :

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =