خانه / روانشناسی / فریتس پرل – Fritz Perls

فریتس پرل – Fritz Perls

فریتس پرل
فریتس پرل

فریتس پرل با نام کامل فردریش -فردریک- سالومون پرلز – معروف به فریتس پرل- روان پزشک و روان درمانگر برجسته آلمانی الاصل بود- پرل اصطلاح -گشتالت درمانی- را به منظور شناخت روشی برای روان درمانی که به همراه همسرش لورا پرلز در دهه‌های ۱۹۴۰ و ۱۹۵۰ ایجاد کرده بودند ابداع کرد

زندگی فریتس پرل

فریتس پرل در سال ۱۸۹۳ در برلین- آلمان متولد شد. او با شیوه زندگی بوهمین در برلین بزرگ شد.
از او انتظار می‌رفت که همانند دایی اش به دنبال تحصیل در رشته حقوق برود- اما در عوض شروع به تحصیل در رشته پزشکی کرد. پرلز در طول جنگ جهانی اول به ارتش آلمان ملحق شد. او بعد از جنگ در سال ۱۹۱۸ به تحصیل در رشته پزشکی ادامه داد و دو سال بعد به عنوان متخصص اعصاب و روان فارغ‌التحصیل شد. پرلس پس از آن دستیار کورت گلدشتاین- کسی که با سربازهایی که دچار ضربه مغزی شده شده بودند کار می‌کرد- شد- و در نهایت پرلس به روان تحلیل گری علاقه‌مند شد.
فریتس پرل در سال ۱۹۲۷ به عضویت سمینارهای فنی ویلهلم رایش در وین درآمد. تفکرات رایش از تحلیل شخصیت پرلس را به شدت تحت تاثیر قرار داد- و در سال ۱۹۳۰ رایش سرپرست ارشد روانکاو پرلس در برلین شد.

پرلس در سال ۱۹۳۰ با لورا پرلز -با نام اصلی Lore Posner- ازدواج کرد و صاحب دو فرزند به نام‌های رینیت و استفان شدند. خیلی زود پس از به روی کار آمدن رژیم هیتلر در سال ۱۹۳۳- به علت نژاد یهودی خود- و نیز به علت فعالیت‌های سیاسی ضد فاشیستی خود قبل از آن زمان فریتس پرل- لورا و فرزند اولشان رینیت به هلند گریختند و یک سال پس از آن به آفریقای جنوبی- جایی که پرلس یک موسسه آموزشی روان تحلیل گری بنا نهاد مهاجرت کردند. در سال ۱۹۳۶ او ملاقاتی کوتاه و نه چندان رضایت بخش با فروید داشت.

فریتس پرل در سال ۱۹۴۲ به ارتش آفریقای جنوبی ملحق شد و به عنوان روان پزشک ارتش با درجه سروان تا سال ۱۹۴۶ خدمت کرد. مادامی که پرلز در آفریقای جنوبی بود تحت تاثیر نظریه -کل نگری- جان اسموتس قرار داشت. در طول این مدت- پرلز اولین کتاب خود- نفس- گرسنگی- و پرخاشگری را -انتشار در سال ۱۹۴۲ و باز نشر در سال ۱۹۴۷- نوشت. لورا پرلز نگارش دو بخش از این کتاب را بر عهده داشت.

فریتس و لورا پرلز در سال ۱۹۴۶ آفریقای جنوبی را به مقصد نیویورک ترک کردند- جایی که فریتز پرلز مدت کوتاهی با کارن هورنای و ویلهلم رایش کار کرد. پرلز کتاب دوم خود را با مساعدت نویسنده و روشن فکر اهل نیویورک- پاول گودمن- کسی که نگارش بخش نظری دوم کتاب را بر اساس نکته‌های دست‌نویس پرل بر عهده گرفت- نوشت. پرل و گودمن تحت تایر کار کورت لوین و اتوو رنک قرار داشتند. همراه با بخش تجربی ابتدای کتاب که توسط رالف هفرلین نوشته شد- کتاب با عنوان گشتالت درمانی در سال ۱۹۵۱ چاپ شد.
پس از آن- فریتس و لورا اولین موسسه گشتالت را در آپارتمان خود در منهتن دایر کردند. فرتس پرل به منظور برگزاری کارگاه‌های آموزشی و آموزش گشتالت شروع به سفر در سراسر ایالات متحده آمریکا کرد.
در سال ۱۹۶۹ پرل موسسه اسالن را ترک و انجمن گشتالت را در دریاچه کوویچان در جزیره ونکوور کانادا پایه‌گذاری کرد.

کتاب‌ های فریتس پرل

– نفس- گرسنگی و پرخاشگری ۱۹۴۲–۱۹۴۷ Ego- Hunger and Aggression
– درمان گشتالتی: هیجان و رشد در شخصیت انسان ۱۹۵۱ Gestalt Therapy: Excitement and Growth in the Human Personality
– کلمه به کلمه گشتالت درمانی ۱۹۶۹ Gestalt Therapy Verbatim
– داخل و خارج سطل زباله ۱۹۶۹ In and Out the Garbage Pail
– رویکرد گشتالت و شاهد عینی درمانی ۱۹۷۳ The Gestalt Approach and Eye Witness to Therapy

در کتاب‌ کلمه به کلمه گشتالت درمانی می نویسد:

من کار خودم را انجام میدهم و شما کار خودت را-.

من به این دنیا نیآمده ام تا انتظارات شما را برآورم-
و شما نیز به این دنیا نیآمده اید تا بنا به میل من زندگی کنید-
شما شما هستید- و من منم-
اگر به شانس و اقبال- به هم برخوردیم و هم را یافتیم- چه بهتر!
اگر هم نه- نیافتیم- دیگر کاری نمیتوان کرد.

درگذشت

فریتس پرل در تاریخ ۱۴ مارس ۱۹۷۰ بعد از عمل جراحی قلب در بیمارستان یادبود لوییس ای. ویس در شیکاگو بر اثر حمله قلبی درگذشت.

 

منبع :

روانشناسی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ادوارد تولمن

ادوارد تولمن – Edward Chace Tolman

ادوارد تولمن با نام کامل ادوارد چیس تولمن روانشناس آمریکایی- مفهوم یادگیری نهفته را مطرح …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شانزده − سه =