خانه / بزرگان تاریخ / فرانس مسمر – Franz Mesmer

فرانس مسمر – Franz Mesmer

فرانس مسمر
فرانس مسمر

فرانس مسمر – کاشف نظریه‌ی معروف مغناطیس حیوانی و هیپنوتیزم در سال ۱۷۳۴ در اتریش متولد شد و تحصیلات خود را در رشته طب به پایان رساند

زندگینامه فرانس مسمر

فرانس مسمر – که کاشف هیپنوتیزم است- سال 1733 در اتریش متولد شد و تحصیلات خود را در رشته طب به پایان رساند.

فرانس مسمر- یک روز عصر که به خانه می‌رفت- در راه به یکی از دوستانش که کشیش دانشمندی بود برخورد کرد- در دستش آهن‌ربایی دید- پرسید این آهن‌ربا چیست؟‌

آن کشیش جواب داد: این آهن‌ربا را برای تسکین درد شکم زن می‌برم. -مسمر- از آن دوست روحانی خواهش کرد که نتیجه معالجه بوسیله آهن‌ربا را به او اطلاع دهد.

پس از چند روز آن کشیش نزد دکتر مسمر آمد و گفت این آهن‌ربا را به شکم زن شخصی که از درد بخود می‌پیچید بستم و درد شکم زن خوب شد. مسمر به سراغ آن زن رفت- از سابقه بیماری او سوالاتی نمود و آن زن را معاینه کرد و از اینکه زن به وسیله بستن آهن ربا به شکمش معالجه شده است تعجب کرد- این روش مورد نظر مسمر قرار گرفت و مسمر از آن روز به بعد تصمیم گرفت که از آهن‌ربا برای بیرون کشیدن درد از بدن بیماران استفاده کند- بنابراین از آن دوست روحانی خواهش کرد که چند قطعه آهن‌ربا به شکل و اندازه‌های مختلف -دایره‌ بیضی- مثلثی شکل- برای او بسازد.

فرانس مسمر این آهن‌رباها را به دست- پا- شکم- پهلو یا هر جای مریض که درد می‌کرد می‌بست و دردش ساکت می‌شد.

 

فرانس مسمر- در قرن هیجدهم از آهن‌ربا برای معالجات برخی امراض استفاده کرد- ولی قبل از او هم افراد دیگری بوده‌اند که متوجه این خاصیت آهن‌ربا شده بودند- از جمله دانشمندی بنام -پاراسلس- بود که در قرن پانزدهم کتابی درباره خاصیت معالجه آهن‌ربا نوشته بود.

فرانس مسمر پس از پایان تحصیلاتش در رشته طب به جای اینکه به طبابت بپردازد در سدد آن بود راه جدیدی برای معالجه امراض کشف کند.
وی به علم نجوم علاقه بسیاری داشت او معتقد بود که تمام موجودات- چه جاندار چه بی جان تحت تاثیر عاملی عالمگیر به نام سیاله مغناطیسی هستند که به کمک این عامل می توان بیماری های روانی را معالجه کرد. مسمر پس از پایان رساندن دوره دانشکده طب با کمک یک آهنربا به معالجه بیماران می پرداخت. به مرور متوجه شد که نیازی به آهنربا نیست و با قرار دادن دست و گذرانیدن آن روی بدن بیمار می توان نتایج خوبی در زمینه معالجه به دست آورد. این روش را مغناطیس حیوانی نام نهاد.

با توجه به این روش بیمار را در یک حالت جذبه و بیخودی در می آورد. آنگاه بر اراده او غلبه می کرد و سپس به معالجه بیمار می پرداخت. بطور کلی می توان گفت مسمر هیپنوتیزم را برای معالجه بسیاری از بیماری های روحی به کار می برد. به دنبال شایعاتی که به تحریک مخالفان مسمر در مورد معالجات او در وین به وجود آمده بود- او را به جرم شعبده بازی و جادوگری از وین اخراج کردند. او عازم فرانسه شد و در آنجا موفقیت و شهرت زیادی کسب کرد.

موفقیت فرانس مسمر در درمان بیماران موجب خشم و ناراحتی و حسد و کینه بسیاری از پزشکان پاریس شد- بنابراین لویی پانزدهم هییتی از کارشناسان برگزیده را مامور رسیدگی در مورد چگونگی نحوه معالجه مسمر کرد. یکی از افراد این هییت بنجامین فرانکلین بود که مامور رسیدگی به نحوه معالجه مسمر شد. این هییت که خود از مخالفان مسمر بودند او را به فریبکاری و عوام فریبی متهم کردند- بنابراین در سال 1785 مجبور شد فرانسه را ترک کند. او در سالهای آخر عمر در نهایت گمنامی و انزوا به سر برد.

 

مرگ فرانس مسمر

فرانس مسمر در 5 مارس 1815 در آلمان درگذشت. صد سال پس از مرگ مسمر فروید وی را پدر روانشناسی و روانپزشکی جدید خواند و نیم قرن بعد از مسمر- برید روش های او را بررسی کرد و قسمت های نامفهوم و خرافاتی آن را حذف کرد و روشی صحیح و درست به نام هیپنوتیزم را عرضه کرد.

 

منبع :

تیزلند

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + سه =