خانه / نام آوران / فرانسیس آلن – Frances Allen

فرانسیس آلن – Frances Allen

فرانسیس آلن
فرانسیس آلن

فرانسیس آلن با نام کامل فرانسیس الیزابت فران آلن دانشمند آمریکایی علوم رایانه است- فرانسیس آلن در فوریه سال ۲۰۰۷ موفق شد جایزه تورینگ سال ۲۰۰۶ را از ای‌سی‌ام دریافت کند- او اولین زنی است که توانسته این جایزه را کسب کند- او قول داد جایزه ۱۰۰هزار دلاری خود را صرف کمک به آموزش دختران در کشورهای در حال‌ توسعه کند

فرانسیس آلن با نام کامل فرانسیس الیزابت فران آلن دانشمند آمریکایی علوم رایانه است. فرانسیس آلن در فوریه سال ۲۰۰۷ موفق شد جایزه تورینگ سال ۲۰۰۶ را از ای‌سی‌ام دریافت کند. او اولین زنی است که توانسته این جایزه را کسب کند. او قول داد جایزه ۱۰۰هزار دلاری خود را صرف کمک به آموزش دختران در کشورهای در حال‌ توسعه کند.

زندگی فرانسیس آلن

فرانسیس آلن در ۴ اوت ۱۹۳۲ در شمال ایالت نیویورک متولد شد. فرانسیس آلن در سال ۱۹۵۴ مدرک کارشناسی ریاضی خود را از دانشگاه ایالتی نیویورک در آلبانی و سه سال بعد کارشناسی ارشد کامپیوترش را از دانشگاه میشیگان دریافت کرد.

آلن کارش را با تدریس ریاضی کاربردی به کودکان شروع کرد. شرایط بد مالی او را مجبور کرد تا برای پرداخت بدهی‌هایش به فکر کار دیگری باشد و در شرکت آی‌بی‌ام به‌کار مشغول شد و مدت کوتاهی در آنجا به تدریس پرداخت.

فرانسیس آلن از سال ۱۹۵۰ کارش را در زمینه کامپایلرها و بهینه ‌سازی برنامه‌ها آغاز کرد. نتیجه کار فرانسیس آلن ۷۴ ساله را می‌توان در سال‌های اخیر در قالب ساخت کامپیوترها و برنامه‌هایی دید که قادر به تحلیل آب‌وهوا- DNA و مسایل مربوط به گرم‌ شدن تدریجی زمین هستند.

آلن از اینکه برنامه‌هایش باعث شده‌اند به‌جای آزمایش بمب‌های اتمی واقعی- انفجار آنها را شبیه ‌سازی کند- خوشحال است. او به ‌واسطه همین طرح‌هایش توانست در سال ۲۰۰۶ جایزه معتبر تورینگ را که از آن به‌ عنوان نوبل کامپیوتر یاد می‌شود- از آن خود کند. این پژوهشگر آی‌بی‌ام اولین زنی است که مهم‌ترین جایزه رشته علم کامپیوتر به نام جایزه تورینگ را از انجمن ای‌سی‌ام دریافت کرد.

او با دریافت این جایزه- اولین و تنها زنی است که در تاریخ ۴۰ ساله این جایزه موفق به دریافت آن شده است. وی بعد از دریافت این جایزه اظهار کرد : امیدوارم این جایزه موقعیت ‌های بیشتری را برای زنان در عرصه علم- کامپیوتر و مهندسی ایجاد کند.

آلن در طی این سال‌ها جوایز دیگری نیز دریافت کرده است که از آن جمله می‌توان جایزه آنیتابرگ -Anita Borg- برای رهبری فنی را نام برد که در مراسم زنان درتکنولوژی سال ۲۰۰۴ به او اهدا شد.
همچنین آلن در سال ۱۹۹۱ نیز موفق به دریافت دکترای افتخاری علوم از دانشگاه آلبرتا شد.

 

فرانسیس آلن
فرانسیس آلن

 

 

منبع :

آدمای گنده

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 − شش =