خانه / نام آوران / علی‌اصغر خدادوست – Ali Asghar Khodadoust

علی‌اصغر خدادوست – Ali Asghar Khodadoust

علی‌اصغر خدادوست
علی‌اصغر خدادوست

علی‌اصغر خدادوست استاد چشم پزشک دانشگاه‌های آمریکا بود- وی یکی از چشم‌پزشکان ایرانی معروف در عرصه بین‌المللی است که در چندین بیمارستان معروف به عمل و پژوهش در مورد مشکلات قرنیه چشم می‌پردازد

زندگی علی‌اصغر خدادوست

علی‌اصغر خدادوست در سال 1314 در شیراز متولد شد. دوران دبستان و دبیرستان را در شیراز گذراند و به عنوان آموزگار در دبستان داوری داراب مشغول به کار شد. در سال 1333 در امتحان ورودی دانشکده پزشکی شیراز شرکت نمود و با درجه ممتاز بین داوطلبان پذیرفته و در این دانشکده مشغول به تحصیل شد.

دوره شش ساله پزشکی را با درجه ممتاز پشت سر گذاشت و پس از یک سال گذراندن دوره دستیاری چشم و گوش و حلق و بینی در بیمارستان نمازی دانشگاه شیراز در سال 1341 از طرف دولت برای گذراندن دوره تخصصی در ایالات متحده انتخاب شد.

دکتر خدا دوست به عنوان اولین و تنها دستیار خارجی در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز در سال 1341 پذیرفته شد و دوران سه ساله دستیاری را به عنوان بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر شناخته شد. ایشان در این دوران علاوه بر تحصیل در علوم بالینی به طور فعال مشغول تحقیقات در علوم پایه بود و مقالات متعددی در مجلات مختلف به چاپ رسانید. در تارنمای -پاب‌ مدسین- تعدادی از مقالات بین‌المللی وی چاپ گردیده‌ است.

پس از پایان دوران- ایشان یک سال به عنوان مربی و یک سال به عنوان استادیار در بخش چشم پزشکی همان دانشگاه مشغول به کار شد و در سال 1347 عازم ایران شد و در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز به عنوان استاد مشغول فعالیت شد.

یک سال پس از ورود ایشان به شیراز رییس بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز به شیراز آمد و یک قرارداد مبادله دستیار بین بخش های چشم پزشکی این دو دانشگاه به امضا رسید. به موجب این قرارداد هر سال یک نفر از دستیاران بخش چشم پزشکی شیراز برای فراگیری تکمیل علوم پایه به دانشگاه جان هاپکینز اعزام می شد و هر سال چهار دستیار به طور متناوب از دانشگاه فوق برای فراگیری علوم بالینی و تجربه عملی و تجربه به شیراز می آمدند. این برنامه تا 10 سال ادامه داشت.

مهمترین تاثیر این قرارداد بالا نگه داشتن سطح آموزش و تحقیق و درمان در دانشگاه شیراز و خصوصا بخش چشم بود. به طوری که سطح آموزش در بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز از بسیاری از مراکز چشم پزشکی آمریکا فراتر رفته بود و برنامه های آموزشی در این بخش از طرف آکادمی چشم پزشکی آمریکا به رسمیت شناخته شد و تعداد زیادی از فارغ التحصیلان شیراز در همان مرحله اول شرکت در امتحانات بورد چشم پزشکی آمریکا با نمره عالی در امتحانات قبول می شدند. که بسی مایه افتخار بود.

از سال 1347 تا 1359 ایشان به طور متناوب هر دو سال یک بار به عنوان استاد مدعو- شش ماه را در بخش چشم دانشگاه جان هاپکینز برای ادامه برنامه های تحقیقاتی گذراند و در این دوران چندین مرتبه به عنوان مدرس در کشورهای متعددی از جمله چین- ترکیه- سوریه- عمان- پرو- اکوادور و ایتالیا دعوت شد.

دکتر خدا دوست در سال 1359 عازم آمریکا شد و به عنوان استاد در بخش چشم دانشگاه جان هاپکینز مشغول به کار گردید.

دکتر علی‌اصغر خدادوست در سال 1361 به عنوان استاد و رییس بخش چشم دانشگاه سیسیل انتخاب شد و در سال 1371 مرکز چشم پزشکی کنتیتکت در شهر نیوهیون را تاسیس کرد و به عنوان مسیول آن مشغول به کار شد.

از سال 1359 ایشان به طور مکرر سالی دو بار به وطن خود باز گشته و در فعالیت های بالینی و آموزشی در بیمارستان های مختلف تهران و شیراز شرکت کرده است. مرکز تخصصی چشم پزشکی در شیراز به نام ایشان بوده که چشم پزشکان متعددی در آن مشغول به خدمت و تربیت دستیاران می باشند.

ایشان به طور متناوب توسط شخصیت های برجسته ای در چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده اند و شهرت ایشان علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده در زمینه های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی – مدیون تحقیقات پایه ای بر ناراحتی های سطح قرنیه است- تا آنجا که -پیوندهای قـرنیه روی مکانیسم دفع پـیوند- به افتخار ایشان Khodadoost Basement Membrane line نامگذاری شده است.

وی در شیراز بیمارستان فوق تخصصی چشم دکتر خدادوست را بنا کرد. همچنین به دعوت استاندار اردبیل- ساخت بیمارستان چشم پزشکی سرعین را قبول کرده‌است .

علی‌اصغر خدادوست که در تابستان ۱۳۹۱ به دلیل عوارض ناشی از عمل جراحی قلب در بخش آی سی یو در یکی از بیمارستانهای آمریکا بستری بود – با توجه به روند رو به بهبود درمان و خارج شدن از وضعیت بحرانی – از بیمارستان مرخص شد. علی‌اصغر خدادوست

علی‌اصغر خدادوست
علی‌اصغر خدادوست

سوابق تحصیلی:

– دکترای پزشکی از دانشکده پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز -۱۳۳۳–۱۳۳۹-
-دستیار چشم و گوش و حلق و بینی -۱۳۴۰–۱۳۴۱-
-کمک دستیار چشم پزشکی دانشکده چشم پزشکی Johns Hopkins آمریکا -۱۳۴۱–۱۳۴۳-
-دستیار تحقیقاتی ایمنی‌شناسی قرنیه در مرکز چشم ویلمر آمریکا -۱۳۴۳–۱۳۴۶-
-دستیار تحقیقاتی ایمنی‌شناسی قرنیه در مرکز چشم در دانشکده پزشکی دانشگاه Johns Hopkins آمریکا -۱۳۵۹–۱۳۶۱-
-رتبه علمی: پروفسور دانشکده پزشکی Yale University
-رتبه علمی: پروفسور دانشکده پزشکی Johns Hopkins University

افتخارات علی‌اصغر خدادوست

وی به‌طور متناوب توسط شخصیت‌های برجسته‌ای در چشم پزشکی آمریکا به عنوان بهترین جراح پیوند قرنیه در دنیا معرفی شده و شهرتش علاوه بر مقالات علمی متعدد و تحقیقات گسترده درزمینه‌های مختلف و کیفیت درمان و تجربه در درمان جراحی- مدیون تحقیقات پایه‌ای بر ناراحتی‌های سطح قرنیه‌است- تا آنجا که در پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند به افتخار او -Khodadoust line- نامگذاری شده‌است.

برخی از افتخارات پروفسور:

-اولین و تنها دستیار خارجی چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز آمریکا-۱۳۴۱-
-بهترین دستیار مرکز چشم پزشکی ویلمر -۱۳۴۳–۱۳۴۶-
-اولین پیوند موفقیت‌آمیز قرنیه در سال ۱۳۴۶ در ایران
-نامگذاری متد Khodadoust Line در پیوندهای قرنیه روی مکانیسم دفع پیوند -نشانه پس زدن قرنیه یا وازدگی پیوند قرنیه-
-چندین سال متناوب بعنوان بهترین جراح قرنیه در دنیا توسط شخصیت‌های برجسته چشم پزشکی آمریکا معرفی شدند.
-انتشار مقالات متعدد- فعالیت پژوهشی در علوم پایه-۴۰ مقاله ایندکس شده در Pubmed که ضمیمه می‌باشد-
-استاد بخش چشم پزشکی دانشگاه شیراز و تبادل یک نفر از دستیاران چشم پزشکی ایرانی و چها نفر از دانشگاه جان هاپکینز برای فراگیری دانش‌های بالینی و تجربه‌های علمی و تجربه در اعمال جراحی-۱۳۴۷–۱۳۵۹-
-یکسال مربی و یکسال استادیار در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز-۱۳۵۹–۱۳۶۰-
-ادامه برنامه‌های پژوهشی بعنوان استاد مدعو در بخش چشم پزشکی دانشگاه جان هاپکینز از سال ۱۳۴۷ تا ۱۳۵۹ به تناوب زمان ۶ ماه- هر دوسال یکبار.
-دریافت عنوان محقق برتر از Lifetime achievement Award AMO -American Medical Association-
-دریافت جایزه چهره ماندگار چشم پزشکی از:American Ophthalmology Association -AOA-
-دریافت جایزه IRSO- انجمن علمی چشم پزشکی ایران در سال ۱۳۹۲
-نکوداشت از طرف کمیسیون ملی یونسکو-ایران در سال ۱۳۹۳
-کرسی پژوهشی -توسعه علوم جدید در چشم پزشکی- در سال ۱۳۹۳

در تارنمای پاب‌مدسین- تعدادی از مقالات بین‌المللی وی چاپ گردیده‌است.

فعالیت‌های علی‌اصغر خدادوست

پروفسور علی‌اصغر خدادوست در شیراز بیمارستان فوق تخصصی چشم دکتر خدادوست را بنا کرد. وی همچنین با دعوت استاندار اردبیل- ساخت بیمارستان چشم پزشکی سرعین را پذیرفته‌است.

علی‌اصغر خدادوست
علی‌اصغر خدادوست

سوابق اجرایی:

-استادیار- استادمدعو – مربی چشم پزشکی ویلمر
-استادیار- استادمدعو – دانشکده چشم پزشکی Johns Hopkins University
-رییس مرکز مراقبتهای چشم کانکتیک
-عضو آکادمی چشم پزشکی آمریکا
-عضو انجمن پیشبرد علوم آمریکا
-بنیان‌گذار موسسه اربیس -بیمارستان سیار جراحی چشم پزشکی که در اکثر کشورهای محروم دنیا از جمله آفریقا فعالیت دارد-
-عضو شورای پیوند اعضا آمریکا
-عضو انجمن پزشکی آمریکا
-عضو انجمن تحقیقات بینایی و چشم پزشکی آمریکا
-عضو ممتحنه بورد تخصصی چشم پزشکی ایران
-استاد و مدیر گروه چشم پزشکی دانشکده چشم پزشکی دانشگاه علوم پزشکی شیراز

مرگ علی‌اصغر خدادوست

سرانجام پروفسور علی‌اصغر خدادوست در 19 اسفند 1396 در سن ۸۲ سالگی در کشور کلمبیا بدرود حیات گفت.

 

منبع :

مسی ایرانی

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان کاریکاتوریست- طراح گرافیک- کارگردان و مترجم ایرانی بود -آراپیک در اواخر عمر کوتاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پانزده + هشت =