خانه / ادبیات / شاعران / علیرضا قزوه – Alireza Ghazveh

علیرضا قزوه – Alireza Ghazveh

علیرضا قزوه
علیرضا قزوه

علیرضا قزوه نویسنده و شاعر معاصر ایرانی است- او از جمله شاعران حوزه انقلاب و دفاع مقدس شمرده می‌شود و درون‌مایه اشعار او مذهبی است- اشعار او در قالب شعر سپید و غزل منتشر شده‌است- او رییس مرکز تحقیقات فارسی رایزنی فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در دهلی نو بود

زندگی علیرضا قزوه

علیرضا قزوه در اول بهمن ماه سال ۱۳۴۲- در گرمسار یکی از شهر‏های استان سمنان به دنیا آمد. او تحصیلاتش را در رشته ادبیات فارسی ادامه داد و توانست مدرک دکتری خود را در رشته زبان شناسی دریافت نماید.

قزوه مجموعه اشعار بسیاری در قالب شعر سپید و نیز در قالب غزل- منتشر کرده و همچنین در زمینه کارهای پژوهشی و سفرنامه نویسی نیز فعالیت هایی داشته است. برخی از اشعار او به صورت مستقل و برخی دیگر به شکل مجموعه- به ده زبان زنده دنیا ترجمه شده و همچنین برخی آثار شعر و نثرش در کتاب های درسی به چاپ رسیده است.

تحصیلات

علیرضا قزوه پس از اخذ دیپلم تجربی- از سال ۱۳۶۴ تا ۱۳۶۵ به ادبیات عرب تمایل پیدا کرد سپس برای ادامه تحصیلات به شهر قم رفت و تا سال ۱۳۶۹ در آنجا بود و لیسانس حقوق قضایی خود را از دانشگاه قم دریافت نمود. پس از آن در مقطع فوق لیسانس در رشته ادبیات فارسی از دانشگاه آزاد واحد تهران مرکزی فارغ التحصیل شد.
رساله فوق لیسانس او در زمینه شعر و ادبیات معاصر تاجیکستان است. قزوه با ادامه تحصیلات توانست دکترای رشته فیلولوژی -زبان شناسی- خود را از دانشگاه دولتی ملی تاجیکستان دریافت نماید.

ویژگی اشعار علی رضا قزوه

-جواد محقق- نویسنده و روزنامه نگار- مهم ترین ویژگی شعرهای علیرضا قزوه را در طراوت- تازگی و آمیختگی اشعار وی با مضامین اعتقادی- فرهنگ بومی و مفاهیم ملی و مذهبی ایران می داند.
قزوه را بسیاری افراد با شعرهای سپید سیاسی – بعضی با غزل های انتظار- بعضی دیگر با دوبیتی های ساده و برخی نیز با شعرهای مذهبی می شناسند. وی اشعاری را در زمینه رخدادهای سیاسی در ایران و دیگر کشورها- در وب گاه های سیاسی منتشر کرده است.
قزوه با اینکه آثاری در عرصه شعر نو دارد ولی او را از غزل‏سرایان دهه ۶۰ به شمار می آورند. از لحاظ محتوا وی از اولین شعرایی است که به سیاه کاری ها در دوران جنگ اعتراض می کند. در مجموعه -از نخلستان تا خیابان- سرود زیر را به زبان می‏آورد و می‏گوید:

دسته گل ها دسته دسته می روند از یادها

گریه کن ای آسمان در مرگ طوفان زاده ها

سـخت گمنامید اما ای شــقایـق سیرتـان

کـیـسـه مــی دوزنـد بـا نـام شــمـا شــیـادهــا

 

علیرضا قزوه
علیرضا قزوه

سبک شعر

قزوه از غزلسرایان دهه شصت به شمار می‌رود- گرچه آثاری نیز در عرصه شعر نو دارد. از لحاظ محتوی وی از اولین شعرایی است که به سیاهکاریها در دوران جنگ اعتراض می‌کند. در مجموعه -از نخلستان تا خیابان- می‌سراید:

دسته گلها دسته دسته می‌روند از یادها گریه کن ای آسمان در مرگ طوفان‌زادها
سخت گمنامید اما ای شقایق سیرتان کیسه می‌دوزند با نام شما شیادها
-بگذار ملوک-به آرامگاه خانوادگیش بنازد-و هر روز عکس پدر بزرگش را پاک کند-تا همه بدانند- نجیب‌زاده قاجاری است-و از روی قصد-کوچه شهید صداقت را-کوچه اعتصام السلطنه بنامد- دیروز در خیابان- زنی را دیدم-که مانتوهای سبک سامورایی را تبلیغ می‌کرد-با آستینهای تنگ-مخصوص آنان که با تیمم نماز می‌خوانند-و تاجری سه تیغه را-که به مرد شش میلیون دلاری محل نمی‌گذاشت-هزار تا چاقو می‌ساخت-همه‌اش را احتکار می‌کرد.-

در زمینه شعر جنگ از قزوه در کنار شاعرانی همچون حسین اسرافیلی و پرویز بیگی حبیب آبادی به عنوان چهره‌های مشخص کننده این سبک نام برده می‌شود.

آثار و تالیفات

کتب

مولا ویلا نداشت
من می گویم- شما بگریید
چه عطر شگفتی -یادواره احمد زارعی- ۱۳۷۳
غزل معاصر ایران- ۱۳۷۵ تا ۱۳۷۶
دو رکعت عشق- ۱۳۷۵
خورشیدهای گمشده -گزیده اشعار تاجیکستان- ۱۳۷۶
غزل معاصر ایران -گزینش و جمع آوری- ۱۳۷۹
قدم زدن در کلمات -مجموعه گفتگو با شاعران معاصر- ۱۳۷۹
کسی هنوز عیار تو را نسنجیده است -جشن نامه محمدعلی بهمنی- ۱۳۸۳
چمدان های قدیمی قزوه- ۱۳۹۱
صبح بنارس- ۱۳۹۱

مجموعه اشعار

از نخلستان تا خیابان -مجموعه شعر- ۱۳۶۸
شبلی و آتش -مجموعه شعر- ۱۳۷۳
سوره انگور -مجموعه شعر-
این همه یوسف -مجموعه شعر-
با کاروان نیزه -مجموعه شعر-
انگشتری سوم خاتم -مجموعه شعر-
گزیده ادبیات معاصر -مجموعه شعر- ۱۳۷۸
عشق علیه السلام -مجموعه شعر- ۱۳۸۱
قطار اندیمشک و ترانه های جنگ -مجموعه شعر- ۱۳۸۴

همچنین مجموعه اشعاری از ایشان به زبان‌های اردو توسط شاعر پارسی سرای پاکستان- سید احمد حسینی شهریار- به زبان روسی توسط خانم دکتر آنا برزینا و به زبان کردی توسط مختار شکری پور ترجمه و آماده نشر شده است.

قزوه در سرودن انواع شعر کلاسیک طبع آزمایی کرده- اما دلبستگی و علاقه‌اش به سرودن غزل و دو بیتی از دیگر انواع شعر- بیشتر است و در غزل سرایی- زبان و شیوه خاصی دارد. شعرش پسند خاطر ادب دوستان قرار گرفته است و در سرودن شعر نو توانمندی قابل قبولی از خود نشان داده است.

علیرضا قزوه
علیرضا قزوه

بررسی آثار

او از نخستین کسانی است که در سروده‌های پس از جنگ به وادی حسرت و دلتنگی گام نهاده‌است. برخی منابع از تاثیر شاعرانی همچون سید حسن حسینی- قیصر امین‌پور- علی معلم دامغانی و محمدرضا عبدالملکیان در قزوه سخن می‌گویند. سید حسن حسینی درباره غزل -رایحه سیب- او می‌نویسد و به تقلیدهای وی از شاعران من جمله خودش اشاره می‌کند.

واکنش به حوادث روز

قزوه در واکنش به اتفاقات روز در ایران و جهان نیز اشعاری سروده است که اغلب در وبگاه‌های خبری منتشر شده است.

از جمله این گونه اشعار وی می‌توان به شعری در واکنش به شعر جنجالی گونتر گراس اشاره کرد: انتشار شعری از گونتر گراس در انتقاد از عملکرد اسراییل پیرامون تسلیحات هسته‌ای در یک روزنامه آلمانی بازتاب‌های فراوانی داشت- و قزوه نیز در استقبال از مواضع وی شعری در قالب نو منتشر کرد.

وی همچنین پس از انتشار ترانه نقی توسط شاهین نجفی- نیز شعری دیگر در پاسخ به وی سرود.

وی پیرامون جنبش وال استریت نیز شعری با مطلع :- اینها که ایستاده‌اند در وال استریت- و داد می‌زنند ۹۹ درصد ما-این‌ها هم از سپاه قدس اند؟! – سروده است.

 

منبع :

www.sheretanz.com

شعر نو

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فرصت‌ شیرازی

فرصت‌ شیرازی – Forsat od Dowleh Shirazi

فرصت‌ شیرازی با نام اصلی میرزا محمد نصیرالحسینی ملقب به -میرزا آقا- که در شعر …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 + 5 =