خانه / ادبیات / شاعران / عرفان نظر آهاری – Erfan Nazar Ahari

عرفان نظر آهاری – Erfan Nazar Ahari

عرفان نظر آهاری
عرفان نظر آهاری

عرفان نظر آهاری – بانوی نویسنده و شاعر اهل ایران است – او درسال ۲۰۰۱ برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و پشت کوچه‌های ابر اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد- نظرآهاری هم اکنون به تدریس در دانشگاه‌ها و مراکز علمی و آموزشی مشغول است

زندگی عرفان نظر آهاری

عرفان نظرآهاری- نویسنده و شاعر کودکان و نوجوانان- سال ۱۳۵۳ در تهران زاده شد. او کارشناس ادبیات انگلیسی است. مدرک دکترای خود را در رشته زبان و ادبیات فارسی دریافت کرده و هم اکنون دانشجوی دوره دکترای تاریخ فلسفه است.

نظرآهاری نگارش پنج عنوان کتاب پژوهشی در ادبیات فارسی با موضوع هایی همچون: عشق- قناعت- عدالت طلبی و ستم ستیزی ارزش زندگی و مرگ و هستی را در پیشینه ی خود دارد و آثار متعددی در حوزه ادبیات کودک و نوجوان از او منتشر شده است- از جمله: -راز مرواریدهای شهرزاد -در سینه‌ات نهنگی می‌تپد- -نامه‌های خط خطی- -پیامبری از کنار رودخانه ما رد شد- -لیلی نام تمام دختران زمین است- بالهایت را کجا جا گذاشتی -خرقانی به روایت عرفان نظرآهاری- – چای با طعم خدا-من هشتمین آن هفت نفرم- -جوانمرد- نام دیگر تو- -روی تخته سیاه جهان- با گچ نور بنویس- یک استکان یاد خدا باید بنوشم- -پرنده ماهی-.

نظر آهاری تا کنون در جایگاه عضو هییت داوری و کارشناسی جشنواره های کتاب و مطبوعات- کتاب سال جمهوری اسلامی- کتاب سال رضوی- جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- جشنواره ی مطبوعات کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان- جشنواره ی قصه گویی و شعرخوانی کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان وعضویت در شورای سیاستگذاری و کمیته علمی بررسی و چاپ کتاب در شرکت انتشارات -علمی و فرهنگی- فعالیت کرده است و در سمت سردبیر برنامه ویژه نوجوانان در رادیو و رییس کمیته علمی و شورای سیاستگذاری پروژه -شعر جهان- برای انتشار کتاب های حوزه شعر پنج قاره در شرکت انتشاراتی -علمی و فرهنگی- مشغول به کار بوده است.

 

عرفان نظر آهاری
عرفان نظر آهاری

مجموعه شعر -روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس- اثر این نویسنده در چهارمین جایزه کتاب فصل به عنوان اثر برگزیده انتخاب شد و کتاب -چای با طعم خدا- به عنوان برگزیده -جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان- انتخاب شد. کتاب های -نامه های خط خطی- و -لیلی- نام تمام دختران زمین است- برگزیده جشنواره -کتاب های برتر- شد و-نامه های خط خطی- به عنوان برگزیده کتاب سال سلام بچه ها معرفی شد. نظر آهاری در جشنواره-شهروند برگزیده- از سوی شورای شهر تهران– جایزه شاعر و نویسنده برگزیده کودک و نوجوان را دریافت کرد و در ۴ سال پی در پی برگزیده جشنواره مطبوعات وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی شد. او درجشنواره ی-مطبوعات رشد- که از سوی وزارت آموزش و پرورش برگزار شد به عنوان نویسنده برگزیده انتخاب شد و درجشنواره کتاب های کمک آموزشی رشد -وزارت آموزش و پرورش- برای کتاب -نامه های خط خطی- لوح تقدیر گرفت. نظرآهاری با کتاب -کوله پشتی ات کجاست؟- نیز توانست برگزیده جشنواره ادبی -پروین اعتصامی- و برگزیده -کتاب سال جمهوری اسلامی ایران- وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی- شود. او در سال ۲۰۰۱برگزیده نخست کنگره شعر زنان شد و-پشت کوچه های ابر- اثر این نویسنده به عنوان برگزیده جشنواره کتاب کانون پرورش فکری کودکان و نوجوانان انتخاب شد. نظرآهاری هم اکنون به تدریس در دانشگاه ها و مراکز علمی و آموزشی مشغول است.

آثار عرفان نظر آهاری

– از روزهای سادگی ۱۹۹۶
– پشت کوچه‌های ابر ۱۹۹۷
– کوله پشتی ات کجاست؟ ۲۰۰۲
– نامه‌های خط خطی ۲۰۰۳
– لیلی نام تمام دختران زمین است ۲۰۰۴
– راز مرواریدهای شهرزاد ۲۰۰۴
– پیامبری از کنار خانه ما رد شد ۲۰۰۵
– هر قاصدکی یک پیامبر است ۲۰۰۵
– بالهایت را کجا جا گذاشتی؟ ۲۰۰۵
– چای با طعم خدا ۲۰۰۵
– در سینه ات نهنگی می‌تپد ۲۰۰۶
– جوانمرد نام دیگر تو ۲۰۰۷
– من هشتمین آن هفت نفرم ۲۰۰۷
– روی تخته سیاه جهان با گچ نور بنویس ۲۰۰۷
– دو روز مانده به پایان جهان ۲۰۱۲
– من بیابان همسرم باد ۲۰۱۳

 

منبع :

کتابیست

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

احمد کسروی

احمد کسروی – Ahmad Kasravi

احمد کسروی با نام اصلی سیداحمد حکم‌آبادی که بعدها نام خانوادگی کسروی را برگزید- تاریخ‌نگار- …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × دو =