خانه / نام آوران / عالیه صبور – Alia Sabur

عالیه صبور – Alia Sabur

عالیه صبور
عالیه صبور

عالیه صبور دانشمند علوم مواد آمریکایی- در سال ۲۰۰۸ م جوان‌ترین استاد دانشگاه در جهان بود- او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد

زندگی عالیه صبور

عالیه صبور و یا آلیا صبور متولد ۲۲ فوریه ۱۹۸۹ در نیویورک دانشمند علوم مواد آمریکایی و در حال حاضر جوان‌ترین استاد دانشگاه در جهان است.
مادر وی ژولین صبور است که تا سال ۱۹۹۵ به عنوان خبرنگار کار می‌کرد در سال ۱۹۸۰ با محمد صبور که پاکستانی الاصل است ازدواج کرد. و عالیه در ۲۲ فوریه ۱۹۸۹ به دنیا آمد.نبوغ عالیه از دوران کودکی آشکار شد. او هم‌زمان با به پایان رساندن سال چهارم دبستان- دیپلم دبیرستان خود را نیز دریافت کرد و در ۱۰ سالگی به دانشگاه استونی بروک نیویورک راه یافت. او توانست در سن ۱۴ سالگی با بالاترین نمره سوما کوم لایوده در رشته ریاضیات کاربردی فارغ‌التحصیل شده و وارد دانشگاه درکسل بشود. عالیه توانست در این دانشگاه فوق لیسانس خود را در رشته متالورژی گرفته و جایگاهی موقت در دانشگاه کونکاک کره جنوبی گرفت. قرارداد آن یک ساله بود که او بدون تمدید آن به خانه اش برگشت. نام او در تاریخ ۱۹ فوریه ۲۰۰۸ در لیست رکوردهای جهانی گینس نوشته شد و رکورد کولین مک‌لورین -رکورددار پیشین- را شکست.

او در رابطه با ملیت خود اعلام کرده است که ملیت پدر و مادر او- امری شخصی است و نیازی به نشان دان آنها نمی‌بیند. آلیا صبور شهروند آمریکایی- ایرانی الاصلی که در دانشگاه نیویورک به تدریس مشغول است- به عنوان یک نابغه نام خود را در ردیف جوان ترین اساتید دانشگاه جهان ثبت کرد. آلیا صبور -Alia Sabur- اولین شهروند آمریکایی و ایرانی الاصل است که رتبه اولین و جوانترین پروفسور زن را در تاریخ آمریکا به خود اختصاص داده است.

عالیه صبور
عالیه صبور

رکوردار قبلی جوانترین پروفسور دانشگاه های جهان متعلق به یک فیزیکدان اسکاتلندی بنام -کولین مک لورین- که شاگرد اسحاق نیوتن بود و در سال ۱۷۱۷ میلادی -۲۹۱ سال پیش- در سن ۱۹ سال و ۷ ماهگی این رتبه علمی را کسب کرده بود. -آلیا صبور-در هشت ماهگی خواندن را آغاز کرد و از کلاس چهارم ابتدایی به کالج رفت تا در سطح کارشناسی ریاضیات کاربردی بخواند. وی در سن ۱۰ سالگی در دانشگاه استونی بروک ثبت نام کرد و در ۱۱ سالگی با گرایش به موسیقی به عنوان عضو ارکستر سمفونی -راک لند- به اجرای قره نی پرداخت. آلیا چهارده ساله بود که مدرک لیسانس خود را از دانشگاه نیویورک اخذ کرد و دانشجوی دوره کارشناسی ارشد و دکتری دانشگاه درکسل- نیویورک شد. وی در ۱۸ سالگی مدرک دکترای خود را از دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سیول دریافت کرد و جوان ترین فردی بود که وارد دوره فلوشیپ پس از دکتری شد- او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد. او فقط 3 روز مانده بود 19ساله شود که برای تدریس در دانشگاه کنکوک- سیول- کره جنوبی پذیرفته شد.

وی تا ماه قبل در دانشگاه دروس فیزیک دانشگاه کنکوک تدریس میکرد و در حال حاضر- ریاضی و فیزیک را در دانشگاه جنوبی ایالت نیواورلند تدریس میکند. او یکی از دلایل ترک دانشگاه سیول را مشکل تکلم به زبان کره ای بیان کرده است.

ابداع

او نشانگرهای سلولی خاصی را بر اساس تکنولوژی نانولوله ها ابداع کرد که در تحقیقات پزشکی کاربرد زیادی دارد .

راهی برای درمان یا کمک به بیماران دیابتی

وی علاقمند به یافتن راهی برای درمان یا کمک به بیماران دیابتیست- زیرا مادر و پدرش هردو درگیر بیماری دیابت هستند.

تحصیلات و مدارک علمی

لیسانس ریاضیات کاربردی در دانشگاه نیویورک
کارشناسی ارشد رشته متالورژی در دانشگاه درکسل
دکترا دپارتمان تکنولوژی پیشرفته فوزیون در دانشگاه کانکوک سیول

 

عالیه صبور
عالیه صبور

مسیولیت و مقام ها

تدریس در دانشگاه
عضو ارکستر سمفونی -راک لند

افتخارات

ثبت نامش در کتاب رکوردهای گینس

 

منبع :

ساتین

سیتی تومب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 3 =