خانه / ادبیات / شاعران / شیون فومنی – Shivan Foomani

شیون فومنی – Shivan Foomani

شیون فومنی
شیون فومنی

شیون فومنی با نام اصلی میر احمد سید فخری نژاد شاعر ایرانی بود- شیون فومنی در شعر فارسی در دو شیوه کلاسیک و نو اشعار ماندگاری را از خود به یادگار نهاده‌است- غزل‌های شیون- از برجسته‌ترین غزل‌های معاصر شعر فارسی است که وی را در ردیف ممتازترین شاعر غزلسرا در حوزه غزل امروز نیوکلاسیک قرارداده‌است

زندگی شیون فومنی

میر احمد سید فخری نژاد- متخلص به شیون فومنی از شاعران محبوب و مشهور خطه ی شمال در در ۳ دی ۱۳۲۵ در شهرستان فومن متولد گردید. و تحصیلات ابتدایی و سه ساله خود را در رشت سپری کرد و بعد از آن به کرمانشاه کوچ کرد و سه ساله دوم دبیرستان را تا اخذ دیپلم طبیعی- ۱۳۴۵ در آنجا گذراند.
شیون در سال ۱۳۴۶ وارد سپاهی دانش در طارم زنجان شد و یکسال بعد به استخدام اداره آموزش و پرورش استان مازندران درآمد و در سال ۱۳۴۸ وارد زندگی زناشویی شد در کوچی عهده‌دار مدیریت و تدریس در یکی از مدارس فولادمحله ساری گشت و تا سال ۱۳۵۱ به کار تدریس مشغول بود. پس از آن نیز دردیگر نقاط گیلان به این شغل ادامه داد.

او در سال ۱۳۷۲ مبتلا به بیماری نارسایی کلیه شد و یک سال بعد برای درمان این نارسایی به وسیله دیالیز -تراکافت- به تهران کوچ کرد و در همین سال با توجه به درد بیشمار موفق به اخذ مدرک تحصیلی لیسانس در ادبیات- از دانشگاه تربیت معلم شد. شیون در سال ۱۳۷۶ پس از سال‌ها تدریس- بازنشسته شد.

شیون فومنی و ادبیات

شیون فومنی به عنوان یکی از شاعران موفق دو زبانه در حوزه شعر محلی و بومی گیلکی را که داشت در محاق فراموشی قرار می‌گرفت سینه به سینه تا آنسوی مرزهای کشورمان اشاعه داد و از سوی دیگر در حوزه شعر فارسی با انتشار مجموعه‌های شعر فارسی و ارایه قالبهای معمول و مرسوم شعر فارسی از شاعران تاثیر گذار و توانای شعر معاصر بشمار می‌رود. تحقیق و پژوهش در زمینه فرهنگ- و ادب گیلان و ارایه مجموعه اشعار گیلکی در قالب غزلیات- منظومه‌ها و دو بینی‌های محلی است از جمله آثار اوست. علاوه بر اینها- ترانه سرایی یکی از جنبه‌های ادبی و هنری شیون است که با مهارت- چیرگی و تسلط بر موسیقی- آواها و ملودی‌های محلی و فارسی از وی به‌عنوان موفق‌ترین شاعر ترانه سرا شناخت که در این حوزه ترانه‌های متعددی از وی به وسیله خوانندگان نامور خوانده شده- نام برده شده‌است. شیون در کنار شعر گیلکی و شعر فارسی فعالیتهای پر دغدغه‌ای در سایر حوزه‌های ادبی داشته‌است از آن جمله: شعر و ادبیات کودکان- قصه- داستان کوتاه و فیلمنامه -سناریو- از دیگر آثار اوست که طبعا برشی دیگر از تواناییهای وی به شمار می‌رود.

شیون فومنی
شیون فومنی

آثار فارسی شیون

شیون فومنی در شعر فارسی در دو شیوه کلاسیک و نو اشعار ماندگاری را از خود به یادگار نهاده‌است. غزل‌های شیون- از برجسته‌ترین غزل‌های معاصر شعر فارسی است که وی را در ردیف ممتازترین شاعر غزلسرا در حوزه غزل امروز نیوکلاسیک قرارداده‌است. غزل‌های شیون- شیوه تخیل و مضمون پردازی شاعران سبک هندی- تشبیهات- استعارات- تصاویر و زبان امروزی همراه با تمثیل- ترکیب سازی- مضمون یا بی و پارادوکس‌های زیبایی را در خود دارد که البته همه اینها در کنار عناصر بومی و چه با اصطلاحات و ترکیبات زبانی گیلک- همانند: این سفر -این دفعه– وعده خلافی- خرسخواری- تن شده- چموش پا تاوه و … به واقع دیده می‌شود که کلمات را به راحتی دستکاری می‌کند و با آنها فضای تخیلی می‌سازد.
در غزل‌های او حتی قافیه‌ها بسیار طبیعی و زیبا بجا می‌نمایند. خود او می‌گوید: وزن و قافیه و ردیف اگر اندیشیده آید پوشال کم بهایی است که خار کنی را به کار نمی‌رود. تشخیص زبانی او مربوط به گزینش لطیف‌ترین واژه‌ها رایج است و ناخودآگاه از واژه‌های خشک و خشن پرهیز می‌کند وی بلاغت را با تخیل و زیبایی در کنار هم نشانده است- به ویژه که سراسر اشعار و مجموعه‌های او هوای شمال را دارد و فضای گیلان را می‌توان در شعر او به وضوح مشاهده کرد. این گونه بومگرایی که از عناصر سبکی اوست- یکی از محصولات نو گرایی نیمایی است که شاعر را با محیط خویش- پیوند می‌دهد. در کنار غزل در حوزه اشعار کلاسیک- رباعی- دو بیتی- مثنوی- قصیده از جمله طبع آزمایی‌های شاعر بوده‌است که همواره با توجه به ظرفیت قالبها مشاهده توانمندیها و موفقیتهای شیون هستیم. امّا اشعار نو و اشعار سپید از پر دغدغه‌ترین لحظه‌های سرودن شاعر بوده‌است که چهره دیگر شاعر را در این قالب به خوبی می‌بینیم که چقدر از ظرفیتهای بیانی- زبانی- عاطفی و … شاعر را با خود به همراه داشته‌است که تا بدان پایه شاعری با آنهمه غزل‌های زیبا و دلنشین گرایش خاصی به سرودن اشعار سپید نشان می‌دهد.

پیش پای برگ -برگزیده اشعار-: این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسی شاعر از قالب غزل- مثنوی- رباعی- دو بیتی- نو و سپید از اواخر دهه چهل تا اوایل دهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر- چاپ اول بهار ۱۳۷۴.
یک آسمان پرواز -برگزیده اشعار-: این مجموعه شعر برگرفته و برگزیده اشعار فارسی شاعر از قالب غزل- رباعی- دو بیتی- شعر نو- شعر سپید از اواخر دهه چهل تا اوایل دهه هفتاد سالهای شاعری شیون است. ناشر: شاعر- چاپ اول بهار ۱۳۷۴.
از تو برای تو: این مجموعه در برگیرنده غزل- رباعی- دو بیتی- مثنوی سروده شاعر است- به کوشش: حامد فومنی. ناشر: خجسته- چاپ اول ۱۳۷۸.
رودخانه در بهار: این مجموعه در برگیرنده اشعار سپید شاعر همراه با مقدمه‌ای از شیون در باب دیدگاه وی از شعر و زبان شعری است- به کوشش: حامد فومنی- ناشر: خجسته- چاپ اول ۱۳۷۸.
کوچه باغ حرف: این مجموعه در برگیرنده کلیه اشعار شاعر در قالب رباعی است که در یک کتاب گردآوری و تدوین شده‌است- به کوشش: حامد فومنی. ناشر: هدایت- چاپ اول ۱۳۸۲.

مرگ

شیون فومنی در شهریور ۱۳۷۷ پس از یک دوره بیماری مزمن کلیوی و انجام پیوند کلیه در یکی از بیمارستانهای تهران از دنیا رفت. آرامگاهش در بقعه سلیمان داراب رشت بنا به وصیتش در کنار مقبره میرزا کوچک جنگلی و مادرش قرار دارد.

 

منبع :

shivan-foumani.rzb.ir

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ژازه طباطبایی

ژازه طباطبایی – Jazeh Tabatabai

ژازه طباطبایی نقاش- مجسمه‌ساز- شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود- او -نگارخانه هنر جدید- را که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − یازده =