خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت کداک – Eastman Kodak

شرکت کداک – Eastman Kodak

شرکت کداک
شرکت کداک

شرکت کداک یک شرکت چند ملیتی سازنده تجهیزات- مواد خام و خدمات عکاسی است- این شرکت مخترع اولین دوربین‌های عکاسی دستی بود که موجب عمومیت یافتن هنر عکاسی شد و از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد عکاسی در جهان به شمار می‌رفت و تصاویر نخستین فرود انسان بر کره ماه توسط یکی از دوربین های این شرکت تصویربرداری شد

تاریخچه شرکت کداک

شاید جالب باشد بدانید که تاریخچه عکاسی به قرن چهارم و پنجم قبل از میلاد برمی‌گردد. در آن زمان فیلسوفان چینی و یونانی پایه‌های اساسی فیزیک نور یا اپتیک و دوربین را بنا نهادند. بعد از آن لیوناردو داوینچی بود که اولین طرح‌های خود را از جزییات تاریکخانه عکاسی در نسخه دست‌نویس آتلانتیس – مجموعه یک هزار و 286 از طرح‌ها و نوشته‌های خود شرح داد.

اساس تاریکخانه یک جعبه سیاه و مواد حساس به نور بود که منجر به تکامل عکاسی و پیدایش دوربین عکاسی شد. ناگفته نماند که نخستین طرح تاریکخانه دوربین بدون لنز در سال 1544 توسط گمافریسوس ده ریدیو ستاره‌شناس بود . او از این جعبه برای مطالعه روی کسوف استفاده می‌کرد.

دوربین داگروتایپ اولین دوربین عکاسی جهان است که با هدف تجاری به تولید رسید. این دوربین جعبه چوبی در سپتامبر 1839 توسط آلفرد ژیرو ساخته شد. این در حالی بود که جیمز کلرک ماکسول – فیزیکدان انگلیسی در سال 1855 تیوری عکس رنگی با سه رنگ اصلی را مطرح کرد. بر اساس نظریه او نور مریی از سه رنگ اساسی قرمز – سبز و آبی تشکیل شده است. پس فیلمی از سه لایه ساخت که هر لایه آن نسبت به یکی از سه رنگ اولیه حساس بود و باعث شد نخستین عکس رنگی در سال 1861 به ثبت برساند.
با این وجود هزینه‌ی استفاده و تجهیزات دوربین‌های دیجیتال در آن زمان به حدی گران بود که مردم عادی توانایی خرید آن را نداشتند. شاید همین امر ایده‌ی اولیه آنچه که منجر به تولید دوربین‌های امروزی شد را در ذهن جورج ایستمن موسس و بنیان‌گذار شرکت کداک انداخت.

 

شرکت کداک
انواع لوگوی شرکت کداک در ادوار گذشته

جرج ایستمن -George Eastman- در واترویل نیویورک به دنیا آمد. وی در همین شهر در حال تجربه‌اندوزی در زمینه‌ عکاسی بود که حلقه‌ فیلمی اختراع کرد که خشک- شفاف و انعطاف‌پذیر بود. ایستمن- بلافاصله اختراع خود را به ثبت رساند. او پس از این- نه تنها به تولید و پخش فیلم حلقه‌ای مشغول شد- بلکه با تاسیس شرکت کداک دوربین‌هایی را روانه‌ بازار کرد که چندی بعد عکس گرفتن را به سرگرمی همگانی میلیون‌ها نفر در سراسر جهان بدل ساخت.

کمپانی کداک را عکاسان سال‌های نه چندان دور به خوبی می‌شناسند. ایستمن کداک -Eastman Kodak- یک شرکت چند ملیتی سازنده‌ی تجهیزات- مواد خام و خدمات عکاسی است. شعار شرکت کداک برای تبلیغ این محصولات شگفت‌انگیز این بود: شما دکمه را فشار دهید- ما بقیه‌ کارها را انجام می‌دهیم!
این شرکت مخترع اولین دوربین‌های عکاسی دستی بود که موجب عمومیت یافتن هنر عکاسی شد و از قدیمی‌ترین و معروف‌ترین تولیدکنندگان تجهیزات و مواد عکاسی در جهان به شمار می‌رفت و تصاویر نخستین فرود انسان بر کره ماه توسط یکی از دوربینهای این شرکت تصویربرداری شد.

سال‌های 1929-1987

نقطه‌ی پیوند عکاسی و ایستمن از یک سفر خانوادگی در تعطیلات سال شروع شد. ایستمن که برای عکاسی از اعضای خانواده‌ی خود دوربینی تهیه‌ کرده بود- از وزن زیاد و گرانی تجهیزات راضی نبود. سه سال زمان لازم بود تا ایستمن دنیای عکاسی را متحول کند. در حقیقت- از همان روز به مدت سه سال- شب‌ها و در ساعات بیکاری خود مدام در آشپزخانه خانه مشغول آزمایش موادی بود تا بتواند امولسیون ژلاتین را در جایگاه نگاتیو فیلم دوربین قرار دهد. سرانجام پس از یکسری آزمایش‌های مستمر و طولانی مدت او در سال 1879 توانست ماشینی با قابلیت کارایی با نگاتیو خشک جهت تهیه عکس اختراع نماید و به ثبت رساند.
وی در سال 1880 تولید تجاری نگاتیو خشک را در انبار اجاره‌ی ساختمانی در روچستر نیویورک آغاز کرد.
ایستمن یک سال بعد با کمک‌های مالی یک دوست خانوادگی کارخانه‌دار- هنری آ.استرانگ -Henry A. Strong- کمپانی “Eastman Dry Plate” را برپا کرد. وی مدتی بعد به سبب فعالیت‌های شدید شرکت مجبور به استعفا از بانک شد.

در سال 1983 ایستمن موفق شد کسب‌وکار خود را به یک ساختمان چهار طبقه در خیابان استیت- روچستر نیویورک – مکانی که بعدها به دفتر مرکزی کداک تبدیل شد – منتقل کرد. در سال 1884 فعالیت‌های کمپانی ایستمن که حال به یک کمپانی تولید فیلم تبدیل شده بود گسترش یافت و او توانست فیلم‌های حلقه‌ای را جایگزین نگاتیوهای شیشه‌ای نماید که با استقبال بسیار بی‌نظیری مواجه شد.

 

شرکت کداک
شرکت کداک

ایستمن در سال 1985- EASTMAN American Film را که نخستین فیلم عکاسی شفاف -آنچه که ما امروز می‌شناسیم- را روانه‌ی بازار کرد. این شرکت همچنین موفق شد دفتر دیگری در لندن انگلستان تاسیس کند.
در سال 1888 جرج ایستمن حق انصاری رول فیلم عکاسی را به نام کداک به ثبت رساند. این پیشرفت باعث شد وی در چهارم سپتامبر سال 1888 علامت تجاری کداک را به ثبت رسانده و یک سال بعد شرکت ایستمن را پایه‌گذاری کند.

در سال 1889 شرکت نخستین رول فیلم یا همان حلقه فیلم شفاف را به بازار فروش عرضه کرد. این ابداع زمینه‌ای برای توسعه‌ی دوربین‌های motion picture یا تصویربرداری توسط توماس ادیسون در سال 1981 شد. نام شرکت در این سال به ایستمن تغییر پیدا کرد.
شرکت در سال 1891 نخستین دوربین daylight-loading- که امکان تعویض فیلم دوربین در نور عادی را فراهم می‌آورد- معرفی کرد. ایستمن همچنین کارخانه‌ی اصلی تولید کاغذ و نگاتیو عکاسی خود را به یک ساختمان جدید منتقل کرد- این در حالی بود که نخستین ساختمان کارخانه خارج از ایالات‌متحده را در هارو انگلستان تاسیس نمود.
در سال 1892 نام شرکت ایستمن به نام ایستمن کداک تغییر پیدا کرد. موفقیت ایستمن کداک روز بروز بیشتر می‌شد بطوریکه سال بعد شرکت یک ساختمان 16 طبقه در خیابان استریت برای تولید دوربین‌های فانوسی یا folding roll-film camera که در آن زمان طرفداران بسیاری داشت ساخت.

دوربین جیبی کداک در سال 1895معرفی شد. مکانیزم این دوربین به گونه‌ای بود که فیلم در آن تعبیه شده بود و از یک پنجره‌ی کوچک برای تنظیم میزان نوردهی بهره می‌برد.
در مدت‌زمان بسیار اندکی دوربین‌های عکاسی کداک در سراسر جهان شهرت یافت و میزان تقاضای آن به شدت سرعت گرفت . کداک به ساخت دوربین‌های خود ادامه داد طوری که پیش از شروع قرن بیستم صد هزار دوربین تولید کرد . در این سال‌ها کداک ماهانه حدود 640 کیلومتر فیلم و کاغذهای عکاسی تولید می‌کرد .این شرکت در سال 1986 همچنین شروع به تولید فیلم عکاسی برای صنعت سینما و اشعه ایکس کرد.

شرکت ایستمن در سال 1897 شعبه‌ی دیگری در فرانسه تاسیس نمود و سال بعد دوربین تاشوی جیبی کداک یا Folding Pocket KODAK که اغلب آن را به‌عنوان جد تمامی دوربین‌های نگاتیوی مدرن می‌دانند- را روانه‌ی بازار کرد. شرکت suggestion system یا نظام پیشنهادها را با هدف ترغیب خلاقیت در محیط کار راه‌اندازی نمود. از طریق این نظام کارکنان تشویق می‌شدند که به محیط و فرآیندهای کار خود توجهی خاص داشته باشند-مسایل شغلی و سازمانی را بیابند و از طریق چاره‌جویی برای مسایل و اجرای راه‌حل‌های یافت شده در درجه نخست کار خود و سپس امور سازمان را بهبود بخشند.
در سال 1899 شرکت ادیسون و ایستمن کداک برای اولین بار فیلم‌های 35 میلی‌متری را به بازار عرضه کردند – که با توجه به رواج دستگاه‌های ادیسون – به زودی به قطع استاندارد فیلم‌سازی بدل شد. در این سال ایستمن کارکنان خود را بدلیل عملکرد مناسب و خوب تشویق کرد و به آن‌ها جایزه‌ی مالی اعطا نمود.
کداک در سال 1900 دوربین یک دلاری BROWNIE را معرفی کرد که به خیلی از افراد جهان امکان عکاسی را داد. در آن زمان این دوربین 1 دلار و هر حلقه‌ی فیلم آن 15 سنت قیمت داشت.

در سال 1901 کداک شعبه‌ی دیگری در نیوجرسی راه‌اندازی کرد و خود جورج ایستمن شخص نظارت بر این بخش را بر عهده گرفت در حالی که هنری استرانگ به‌عنوان شریک اصلی تجاری وی ریاست دفتر نیویورک را بر عهده داشت.
در سال 1902 شرکت کداک ماشینی ساخت که نه تنها تولید حلقه‌های فیلم را تسهیل می‌کرد بلکه حتی به کاربران آماتور اجازه می‌داد بدون نیاز به تاریکخانه‌ها فیلم خود را ویرایش کنند.
کداک در سال 1903 فیلم KODAK Non-Curling Film را معرفی کرد. این فیلم‌ها برای مدت زمانی نزدیک به 30 سال به‌عنوان استانداردی برای عکاسان آماتور باقی ماندند.
در سال 1907 تعداد کارمندان کداک از 5000 نفر در سراسر جهان می‌گذشت. این شرکت سال بعد نخستین فیلم مبتنی بر استات سلولز – ماده‌ای گرمانرم Thermoplastic که به شکل گسترده‌ای به عنوان بستر نوارهای مغناطیسی و فیلم سینمایی به کار می‌رود – را معرفی نمود و دفتر دیگری در استرالیا باز کرد.

 

شرکت کداک
شرکت کداک

در سال 1911 شرکت کداک ساختمان اصلی کارخانه‌ی دوربین‌های فانوسی را به Hawk-Eye Works تغییر نام داد و سال بعد این بخش را به مرکز طراحی عینک تبدیل کرد. در سال 1912 ایستمن فیزیکدان معروف دکتر کنت میس -Kenneth Mees- را به‌عنوان سرپرست آزمایشگاه تحقیقاتی خود استخدام کرد.
در سال 1913 شرکت EASTMAN Portrait را برای عکاسان حرفه‌ای معرفی نمود و سال بعد ساختمان مرکزی خود واقع در خیابان استیت روچستر را به یک ساختمان مدرن 16 طبقه تبدیل کرد.

در سال 1917 شرکت کداک درگیر جنگ جهانی اول شد. این شرکت کمک‌های زیادی به ارتش و نیروی هوایی کرد و تجهیزات بسیاری نظیر لنزهای ضدضربه برای ماسک‌های گاز در اختیار آنان گذاشت.
در سال 1920 شعبه‌ی دیگری از شرکت ایستمن در تنسی برای تولید الکل متانول برای استفاده به همراه فیلم تاسیس شد. سال ایستمن راهکارهای مالی‌ متفاوتی را برای کمک به کارمندان خود در پیش گرفت و در همین راستا بخش Savings and Loan Association را تاسیس نمود.
در سال 1923 کداک با معرفی فیلم 16 میلی‌متری و دوربین‌های فیلم‌برداری و پروژکتورهای 16 میلی‌متری – خود را رسما وارد عرصه سینما کرد . در سال 1925 جورج که دیگر به سن 71 سالگی رسیده بود – ریاست کداک را به ویلیام استابر -William G. Stuber- سپرد و خودش روی امور بشردوستانه متمرکز شد. وی چیزی حدود 375 میلیون دلار را به موسسه آموزشی و دانشگاهی چون MIT اهدا کرد.

در سال 1927 تعداد کارمندان کداک از مرز 20000 نفر گذشت. این شرکت سال بعد با ارایه‌ی فیلم‌های KODACOLOR 16 میلی‌متری رنگ را به سازندگان آماتور فیلم هدیه کرد. در این سال کداک همچنین نخستین سیستم microfilm را معرفی کرده در عین حال برنامه‌های و طرح‌های رفاهی متعددی را برای کارمندان مرد و زن ارایه نمود.
در سال 1929 این شرکت در حالی که با وجود 20 هزار کارمند در جهان خود را به شرکت جهانی تبدیل کرده بود – فیلم صوتی را به صنعت فیلم ناطق اهدا کرد.

سال‌های 1930 تا 1959

در سال 1930 شرکت کداک کارخانه‌ی ساخت ژلاتین در ماساچوست را از آن خود کرد و Eastman Gelatin Corporation را بنا نهاد. در ژوییه 1930 این شرکت به شاخص داوجونز اضافه شد و به مدت 74 سال در این فهرست باقی ماند.
در سال 1931 شرکت پلیت ها و فیلم‌های KODALITH را بعنوان جایگزینی برای پلیت های مرطوب کلودیون وارد بازار کرد. در این سال همچنین کداک فیلم VERICHROME را با پهنای بیشتر و کیفیت بهتر نسبت به فیلم‌های KODAK NC معرفی کرد. کداک روزهای سختی را سپری می‌کرد چرا که شرکت در بحبوحه‌ی جنگ جهانی دوم قرار داشت و تقسیم مرزهای آلمان باعث شد یکی از کارخانه‌های خود را از دست بدهد.

در 14 مارس 1932 جورج ایستمن مخترع فیلم عکاسی ژلاتینی نواری و سایر ابزارهای عکاسی و صاحب و بنیان‌گذار کارخانه کداک در 77 سالگی خودکشی کرد. ایستمن به علت سخت شدن بافت‌های ستون فقرات زمین‌گیر شده بود و نمی‌خواست بقیه عمر را به آن صورت بگذراند و متکی به کمک دیگران باشد و به همین جهت به عمر خود پایان داد. در این سال شرکت نخستین فیلم‌های motion-picture- دوربین و پروژکتورهای 8 میلی‌متری را روانه بازار کرد.
کداک در سال 1933 با همکاری Western Electric صنعت عکاسی را با معرفی یک دوربین پرسرعت مجهز به یک تایمر الکتریکی متحول ساخت. این شرکت سال بعد دوربین‌های 35 میلی‌متری دقیق KODAK RETINA را روانه بازار کرد و تحقیق بر روی فرایند تقطیر ملکولی را آغاز نمود که منجر به تولید محصولاتی در سال 1938 شد.
فیلم‌های KODACHROME نخستین فیلم‌های رنگی بودند که در سال 1935 از سوی کداک معرفی شدند. شرکت در سال 1936 مدل جدیدی از دوربین‌های فیلم‌برداری خانگی 16 میلی‌متری تحت عنوان Magazine CINE-KODAK را معرفی نمود.
در سال 1937 کداک نخستین پروژکتور اسلاید را معرفی نمود. این شرکت سال بعد Super KODAK Six-20 – نخستین دوربین مجهز به کنترلر نوردهی فتوالکتریک- را عرضه کرد.

شرکت کداک در سال 1941 دوربین‌های چند کاربردی KODAK EKTRA را در محدوده‌ی سرعت شاتر از 1000/1 تا 1 ثانیه روانه‌ی بازار کرد. فرانک لاوجوی -Frank Lovejoy- بعنوان ریاست شرکت انتخاب شد و توماس جی هارگریو -Thomas J. Hargrave- نیز موفق به کسب جایگاه نایب رییسی شد.
کداک در سال 1942 فیلم کداک کالر را برای چاپ عکس تولید کرد که نخستین نگاتیو رنگی در جهان محسوب می‌شود. این شرکت در سال 1946 فیلم KODAK EKTACHROME Transparency Sheet که نخستین نگاتیو رنگی برای عکاسان را عرضه کرد. در این سال کارمندان کداک از مرز 60000 نفر گذشتند.
در سال 1947 کداک با همکاری آزمایشگاه DuMont و NBC- دوربین EASTMAN Television Recording را معرفی کرد که صرفا با هدف فیلم‌برداری از نمایشگر تلویزیون عرضه شده بود.

در سال 1948 کداک فیلم‌های ایمن tri-acetate را بعنوان جایگزینی برای نیترو سلولوز آتش‌زا به صنعت عکاسی معرفی کرد که جایزه‌ی اسکار را برای شرکت به ارمغان آورد. این شرکت همچنین دستگاه KODAK Continuous Paper Processor با قابلیت تولید 2400 اسنپ شات در هر ساعت را روانه‌ی بازار کرد.
در سال 1949 عمارت ایستمن به موزه بین‌المللی عکاسی و فیلم تبدیل شد. کداک در سال 1950 نخستین نمایشگر رنگی از سری KODAK COLORAMA را روانه‌ی بازار کرد که در بزرگترین ایستگاه قطار ایالات‌متحده قرار گرفت. این نمایشگر در زمان خود آنقدر محبوب شد که روزانه 650000 توریست و گردشگر از آن دیدن می‌کردند.
در سال 1951 کداک نسخه‌ی 8 میلی‌متری دوربین فیلم‌برداری ارزان قیمت BROWNIE را روانه‌ی بازار کرد. پروژکتور BROWNIE محصول دیگری از شرکت بود که در سال 1952 روانه‌ی بازار شد. در این سال شرکت وارد دنیای تجارت مواد شیمیایی شد.

شرکت کداک در اواسط دهه‌ی 1950 میلادی بسیار پرکار بود. این شرکت در این سال‌ها موفق شد دفاتر دیگری در ایالات‌متحده تاسیس کرده و تعداد کارمندان خود را به 73000 نفر افزایش دهد. لاک نوری یا photoresist – فیلم سیاه‌وسفید KODAK TRI-X و فیلم KODAK VERICHROME Pan بعنوان جایگزینی برای KODAK VERICHROME Film از دیگر محصولاتی بود که از سوی کداک معرفی شد.

کداک در سال 1957 دوربین‌های KODAK BROWNIE STARMATIC را روانه‌ی بازار کرد که با استقبال بی‌نظیری مواجه شد. این سری شامل 7 دوربین بود که در 5 سال آینده 10 میلیون از آنها بفروش رفت.
کداک در سال 1958- KODAK CAVALCADE Projector نخستین پروژکتور تمام اتوماتیک اسلاید را روانه‌ی بازار کرد. در این سال شرکت همچنین نخستین دوربین تک لنزی بازتابی- KODAK RETINA Reflex- را معرفی نمود.
در سال 1959 فیلم‌های پرسرعت EKTACHROME کداک بعنوان سریع‌ترین فیلم‌های رنگی بازار شناخته شدند. کنترلر نوردهی تمام اتوماتیک از جمله قابلیت‌هایی بود که بر روی دوربین‌های 8 میلی‌متری فیلم‌برداری کداک معرفی شدند. در این سال تعداد سهام‌داران شرکت از مرز 100000 نفر گذشت.

سال‌های 1960 تا 1979

شرکت کداک در سال 1960- فیلم‌های KODAK ESTAR را روانه‌ی بازار کرد و سال بعد نخستین پروژکتور اسلاید با قابلیت نگهداری 80 اسلاید تحت عنوان KODAK CAROUSEL را روانه‌ی بازار کرد. کداک همچنین از KODACHROME II که نسخه‌ی بهبود یافته KODACHROME Film را معرفی نمود.
در سال 1962 سود کداک برای نخستین بار در تاریخ تاسیس شرکت به مرز 1 میلیون دلار رسد- این در حالی بود که شرکت در این زمان 75000 کارمند در سراسر جهان داشت. در این سال فضانورد آمریکایی جان گلن موفق شد برای نخستین بار مدار زمین را برای دور بزند- در حالی که تمامی مراحل سفر وی توسط دوربین فیلم‌برداری کداک ثبت شد. دکتر آلبرت .ک . چمپمن -Dr. Albert K. Chapman- بعنوان ریاست شرکت کداک برگزیده شد.

در سال 1965 کداک فرمت super 8 را توسعه داد و دوربین‌های KODAK INSTAMATIC را که امکان عکس‌برداری تصاویر four flash را فراهم می‌کرد- معرفی نمود.
شرکت کداک در سال 1966 پرینتر رنگی KODAK 2620 را معرفی کرد. در این سال مجموع فروش کداک در سراسر جهان از مرز 4 میلیارد دلار گذشت در حالی که تعداد کارمندان این شرکت در سراسر جهان 100000 نفر تخمین زده شد.
در اواخر دهه‌ی 60 میلادی کداک ساختمان دیگری برای تولید کاغذ و نگاتیو عکس در ایالت کلورادو ساخت. در این سال شرکت یک دوربین استریوی سفارشی ساخت که نیل آرمسترانگ و ادوین آلدرین زمانی که پا روی ماه گذاشتند با استفاده از آن از خود عکس گرفتند. کداک همچنین از نخستین پروژکتور اسلاید حرفه‌ای صوتی-تصویری تحت عنوان KODAK EKTAGRAPHIC رونمایی کرد.

 

شرکت کداک
شرکت کداک

در سال 1970 شرکت کداک دفتر جدیدی در مکزیک تاسیس کرد- این در حالی بود که شرکت بازهم دستخوش تغییرات مدیریتی شد بطوریکه لویس الیرز -Dr. Louis K. Eilers- در جایگاه ریاست قرار گرفت.
کداک در اوایل دهه‌ی 1970 میلادی بشدت پرکار بود. این شرکت در سال 1971 فیلم EKTACHROME 160 Movie و دو دوربین جدید super 8 movie را برای کاربران خانگی معرفی کرد.در سال 1972 – کداک شروع به ساختن دوربین جیبی Instamatic کرد که فروش جهانی این محصول از مرز 3 میلیارد دلار نیز گذشت. در این سال‌ها شرکت از سری دوربین‌های sound home movies که برای ضبط صدا از کارت‌های مغناطیس استفاده می‌کردند- رونمایی کرد. در این زمان تعداد کارمندان کداک در سراسر جهان به 120000 نفر می‌رسید.

در سال 1975 سال پرتحرکی برای کداک به شمار می‌رود. در این سال استیو ساسن و گرت لیوید – دو محقق کداک اختراعی را که در سال 1975 به نام خود ثبت کرده بودن – یعنی دوربین دیجیتال را به منصه ظهور رساندند که کمی بزرگتر از جعبه کفش بود . آنها چندین لنز دوربین‌های فیلم‌برداری کداک و قطعات دیجیتالی موتورولا را با سنسورهای الکترونیکی CCD که تازه اختراع شده بودند با یکدیگر ترکیب کردند – دوربین ساخته شده 4 کیلوگرم وزن داشت .این دوربین روی یک نوار کاست – دیجیتالی عکس‌های سیاه‌وسفید می‌گرفت و تماشای عکس‌ها فقط با کمک ساسون و همکارانش ممکن بود. کیفیت نمایش دوربین 4 کیلوگرمی یک مگاپیکسل بود و برای گرفتن هر عکس دیجیتالی 33 ثانیه زمان صرف می‌شد. این شرکت همچنین در این سال از دستگاه فتوکپی KODAK EKTAPRINT 100 رونمایی کرد که با استقبال زیادی روبرو شد و سود بسیاری را به همراه داشت.
در سال 1976 پیرو استقبال بسیار از دستگاه کپی خود- کداک تصمیم گرفت خط تولید این محصول را توسعه دهد بطوریکه 6 مدل جدید دیگر از این دستگاه را روانه‌ی بازار کرد. در این سال همچنین دوربین عکس‌برداری فوری کداک و print film برای تسهیل فرایند چاپ رنگی رونمایی شدند.

شرکت کداک در اواخر دهه‌ی 70 میلادی شروع به تولید تجاری مواد شیمی آلی کرد. والتر فالکن -Walter A. Fallon- در این دوره بعنوان ریاست شرکت و کلبی چندلر -Colby H. Chandler- در جایگاه نایب رییس قرار گرفتند. این در حالی است که شرکت بخش EASTMAN KODAPAK Thermoplastic Polyester را برای تولید بطری نوشیدنی برای کارخانه‌ها راه‌اندازی نمود.

ورشکستگی شرکت کداک

شرکت کداک که مشهورترین شرکت عکاسی قرن بیستم محسوب می‌شد در سال ۲۰۱۲ اعلام ورشکستگی کرد. کارشناسان دلیل ورشکستگی شرکت کداک را ناتوانی آن در تطبیق با پیشرفت‌ها و تحولات بنیادین دنیای عکاسی در پی ورود دوربین‌های دیجیتال دانستند. این وضعیت باعث شده بود تا ارزش سهام کداک در پانزده سال از ۳۱ میلیارد دلار به کمتر از ۱۵۰ میلیون دلار کاهش یافته و تعداد کارکنان آن در مرکز اصلی شرکت هم از ۶۰ هزار نفر به هفت هزار نفر تنزل پیدا کند.

 

منبع :

صبا کاربر

نوین پندار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 1 =