خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت موتورولا – Motorola

شرکت موتورولا – Motorola

شرکت موتورولا
شرکت موتورولا

شرکت موتورولا یکی از بزرگ‌ترین شرکت‌های چندملیتی آمریکایی در زمینه ساخت سخت‌افزار- ریزپردازنده- تلفن همراه و سایر وسایل ارتباطی بود که در ژانویه ۲۰۱۱ بدلیل ورشکستگی به دو شرکت -موتورولا سلوشنز- و -موتورولا موبیلیتی- تقسیم شد- این شرکت- به غیر از صنایع مخابراتی- در ساخت پردازنده‌های کامپیوتری نیز فعالیت داشت

مقدمه

موتورولا -شرکت -motorola- یک شرکت امریکایی است که در سال 1928 توسط پاول گالوین و برادرش ژوزف گالوین خریداری شد. ان ها کار خود را با تولید باتری شروع کردند و بعد از چند سال به تولید گوشی پرداختند. در حال حاضر محصولات شرکت موتوروالا در 70 کشور جهان به فروش می رسد. موتور به معنی خودرو و ولا به معنی صدا است- یعنی صدا در حرکت. شرکت موتورولا معتقد است- که هر چه زمان بگذرد مردم و محصولات هم تغییر می کنند. اما شرکت موتورولا در زمینه مشتری مداری هیچ گاه تغییر نمی کند. شرکت موتورولا در شهر ایلنوی غرب خیابان فرانکلین قرار دارد.

تاریخچه شرکت موتورولا

در سال 1928 کمپانی تولید باتری استوارد که یک بخش از یک ساختمان اجاره ای بود- توسط پاول گالوین و برادرش ژوزف گالوین در شهر ایلنوی واقع در کشور امریکا خریداری شد و اسم ان را شرکت گالوین گذاشتند.کل سرمایه ای که در دست داشتند 565 دلار بود این شرکت 5 کارمند بیشتر نداشت و در اوایل شروع کار شرکت – حقوق و دستمزد کارمندان 63 دلار بود. او حتی نمی توانست پول ان ها را سر وقت بدهد. در ان زمان مردم از باتری های خارجی استفاده می کردند. شرکت گالوین برای اولین بار باتری درایو تولید کرد که به کمک این باتری پیام های رادیویی با استفاده از برق خانگی مخابره می شدند.

 

شرکت موتورولا
شرکت موتورولا

اولین مشتریان شرکت موتورولا

در ابتدای تاسیس شرکت فروش محصولات و میزان نقدینگی در حال نوسان بود. در این وضعیت شرکت motorola از طریق رسانه ها ی رادیویی بازار فروش خود را گرم کرد. اما بعد از مدتی با توجه به پیشرفت هایی که در تکنولوژی رادیو صورت گرفت- باتری درایو به کلی منسوخ شد و گالوین با شکست مواجه گردید. اما گالوین ناامیدی به خود راه نداد و به کارش ادامه داد. این بار به تولید رادیوی ماشین فکر کرد او می دانست که مردم در ماشین به رادیو خیلی گوش می کنند و در سال 1930در کنفرانس سازندگان رادیو که در شهر اتلاتنیک نیوجرس برگزار شد-گالوین یکی از مدل های رادیو ی خود را به نمایش گذاشت و تشویق همگان را برانگیخت این تولید-کسب و کار گالوین را به خوبی رونق داد.

در 23 ژوین سال 1930شرکت گالوین- اولین رادیوی ماشینی خود را به فروش رساند ودر ماه نوامبر -این شرکت فروش گسترده ی رادیو های ماشینی را اغاز کرد که در ادارات پلیس و شهرداری از این رادیو استفاده ی خوبی می کردند. در سال 1931 گالوین محصولات خود را به شرکت های توزیع کننده ی عمده ی رادیو می فروخت. او در طول این سال ها خیلی زود از طریق این شرکت ها و دوستی بسیار خوبی که با این شرکت ها داشت مسیر رشد و ترقی را پیمود.
اولین تبلیغات شرکت و ثبت اختراع

در سال 1934 ویکتور ایروین را استخدام کرد- که مسیول تبلیغات شرکت بود. او اولین تبلیغات خود را در شهر کالیر و ایونینگ اغاز کرد پاول گالوین در سال 1940 یک بخش دولتی در شرکتش تحت عنوان ازمایش گاه تحقیقاتی برای بررسی الکترونیک حالت جامد تاسیس کرد. در سال 1940 شرکت گالوین اولین رادیوی دستی را تولید نمود که در ان زمان برای اجرای ارتباطات امر بسیار حیاتی بود. در سال 1941 با تولید رادیوی ترانزیستوری -Scr 536 AM- حق ثبت اختراع را به دست اورد. شرکت گالوین در سال 1943 شهرت جهانی پیدا کرد و عمومی شد. در این سال رادیوی دوطرفه مدل کوله پشتی را تولید کرد.

تغییر اسم شرکت و واگذاری مدیریت

او در سال 1947 اسم شرکتش را به motorola تغییر داد -موتور به معنی خودرو-ولا به معنی صدا است – -صدا در حرکت- که تا حالا هم به این اسم شناخته شده است. در ان سال ها کسب و کار اصلی motorola تولید و فروش رادیو و تلویزیون بود. این شرکت شروع به ساختن تلویزیون هایی با مدل وی تی71 با لوله 7 اینچی اشعه ی کاتدی کرد. پاول گالوین در سال 1956 مدیریت شرکتش را به پسرش رابرت گالوین واگذار کرد. در سال 1958 شرکت motorola تجهیزات رادیویی در فضا را تولید کرد و یک سال بعد از ان یک شرکت برای انجام صدور مجوز و تولید برای بازار های بین المللی راه اندازی کرد. موتورولا محصولاتی را تولید کرد که دولت- مقامات امنیت عمومی- اقساط کسب و کارو مردم از ان استفاده می کردند. این محصولات شامل تلفن های همراه-لپ تاپ- پردازنده های کامپیوتر و دستگاه های رادیویی بود.

محصولات شرکت

DYNATECیک سیستم ماهواره ای است- که توسط این شرکت در سال 1991تولید شد. این شرکت اولین مودم کابلی خود را در سال 1995 تولید کرد. گوشی همراه جیبی StarTACTM در سال 1996توسط این شرکت تولید شد. در سال 1998 شرکت موتورولا به عنوان بزرگترین فروشنده گوشی در جهان معرفی شد. و اولین تلفن جی پی اس توسط شرکت motorola توسعه یافت. در سال 2002 اولین بی سیم دروازه مودم های کابلی در جهان را تولید کرد. برای این که مردم بتوانند پیام های طولانی را در یافت کنند- این شرکت دستگاه پیچر – GSM- را داخل تلفن ها تولید کرد. در سال 2003 گوشی AV60 را معرفی کرد. و در سال 2005 گوشی PEBLرا عرضه کرد- که در سال 2008 مدل U9- U3ان را هم تولید کرد. شرکت motorola که هر روز محبوبیتش بیشتر می شد و فروش محصولاتش بالاتر می رفت- در سال 2006 -میزان 8 میلیارد از محصولاتش را فروخت و در جهان رتبه 152 را کسب کرد و سال بعد رتبه131 جهان را به خود اختصاص داد.

 

شرکت موتورولا
شرکت موتورولا

ورشکست شدن شرکت – فروش ان به گوگل و سپس به لنوو

این شرکت در حال حاضر محصولاتش را در 70 کشور جهان به فروش می رساند.
و بسیارهم موفق است- در این سال های اخیر یک گوشی با مدل MTH800 تولید کرد- که توانست رقیب هایش را شکست دهد و جایزه بهترین طراحی را کسب کند. در سال 2011 شرکت motorola برشکست شد ماه اگوست همان سال زمانی که شرکت گوگل در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که می خواهد مالک شرکت موتورولا شود- و به این شرکت 12.5میلیارد می دهد- با اعلام این خبر در همان سال ارزش هر سهم نسبت به سه ماه پیش 63% افزایش یافت. به این ترتیب شرکت motorola به گوگل فروخته شد. شرکت گوگل ماه اکتبر سال 2014 در یک کنفرانس خبری دیگر اعلام کرد که می خواهد شرکت موتورولا را به شرکت لنوو بفروشد – به جزء قسمت پتنت ها که خود مالک انجاست.

گوشی موتو ایکس و دروید توربوی 2

در حال حاضر شرکت motorola زیر مجموعه ی شرکت لنوو به شمار می اید. یکی از محصول هایی که شرکت موتورولا به تازگی تولید کرده گوشی موتو ایکس است. شما می توانید به جای این که با دست با گوشیتون کار کنید با صدا این کار را انجام دهید- می توانید با صدای ارام یا بلند با گوشیتون حرف بزنید- پیام هایی که برای شما رسیده را گوش کنید- اگر حتی گوشیتون قفل باشد می تواند هر کاری که شما با صدا به او می گویید را انجام دهد. گوشی موتو ایکس تنها گوشی ای است- که به طور کامل در امریکا ساخته شده است. شرکت motorola بر روی گوشی دروید توربوی 2کار می کند- که به جای شیشه از پلاستیک استفاده شده- و تا چها سال نمی شکند و خراب نمی شود. اگراین گوشی را خریدید و قبل از چهار سال خراب شد می توانید ان را به شرکت پس بدهید.

 

شرکت موتورولا
شرکت موتورولا

شعار شرکت

این یک واقعیت است که هر چه زما ن بگذرد علم و فناوری هم پیشرفت می کند. شرکت motorola معتقد است که با گذشت زمان – طرز فکر مردم هم تغییر می کند اما باوری که شرکت motorola در زمینه مشتری مداری دارد هیچ وقت تغییر نمی کند و تمام سعی خود را برای رهبری در سازمان – مدیریت و طراحی کار – عملکرد مطلوب – تحلیل عوامل برون سازمانی – تلاش برای ارتقا بیشتر می کند. شرکت موتورولا از زمانی که به وجود امده تا حالا 513 جایزه را به خود اختصاص داده و تا به حال توانسته 2000 حق اختراع ثبت کند.

نتیجه‌گیری

موتورولا مانند بسیاری از شرکت‌های مرتبط با فناوری فراز و نشیب بسیاری را تجربه کرده است اما این نکته را نمی‌توان منکر شد که موتورولا از پیشگامان نوآوری در دنیای فناوری بوده است. هر چند در حال حاضر این شرکت شیب ملایم نزولی را طی می‌کند اما آینده همچنان برای آن روشن است و به نظر می‌رسد موتورولا و لنوو بتوانند دوباره به اوج بازگردند.

زندگی نامه پاول گالوین

پاول گالوین در ایلنوی ایلات متحده امریکا در شهر کوچکی از ایلنوی به دنیا امدگالوین پس از اتمام مدرسه در تابستان به عنوان یک کارمند در اتاق عقب قطار شروع به کار کرد و پاییز ان سال در دانشگاه ایلنوی در رشته ی انسانی ثبت نام کرد او باید هر روز با قطار 150 میل را طی می کرد تا به دانشگاه برسد او با پس اندازی که با کار کردن در تابستان ها جمع کرده بود توانست به مدت دو سال در دانشگاه به تحصیل بپردازد و خرج تحصیلش را بدهد. ولی بعد از دو سال پس اندازش تمام شد و مجبور شد تحصیل را رها کند و برای کار کردن به ایستگاه راه اهن برگردد و در ان جا مشغول به کار شود بعد از مدتی که امریکا وارد جنگ جهانی اول شد در ارتش ثبت نام کرد و به عنوان افسر توپخانه برگزیده شد. درطول جنگ جهانی اول -پاول گالوین به عنوان افسر توپخانه خدمت می کرد. در سال 1919 وقتی که جنگ تمام شد گالوین به همراه خانواده ش به شهرش بازگشت. و در یک کارخانه ذخیره سازی باتری در شیکاگو شروع به کار کرد. بعد از چند سال این شرکت برشکست شد و گالوین در یک شرکت دیگر تولید اب نبات چوبی به عنوان منشی استخدام شد. بلاخره در سال 1928 به همراه برادرش یک شرکت تولید باتری تاسیس کردند. در سال 1942 همسرش لیلیان در خانه خود واقع در اواستون به قتل رسید. تا به حال هیچ کس علت مرگ او را نمی داند.

 

شرکت موتورولا
پاول گالوین

بیماری و مرگ پاول گالوین

در سال 1958 پاول گالوین به بیماری سرطان خون مبتلا شد و در سال 1959 دنیا را ترک کرد.

در این سال شرکت اولین تاسیسات نیمه هادی خود را تاسیس کرد و هم چنین در ارتش-فضاوارتباطات تجاری پیشرفت چشم گیری داشت. درسال 1962 شرکت موتورولا 14000 کارمند در سراسر جهان داشت و دفتر مرکزی ان در غرب خیابان فرانکلین بود. در سال 1973 شرکت motorola اولین تلفن های قابل حمل دستی را تولید کرد. در سال 1980 این شرکت جزء اولین تهیه کننده ی تلفن های سلولی محسوب می شد. در سال 1989 کوچکترین و سبک ترین گوشی خود را به نام Micro TAC معرفی کرد.

 

منبع :

زومیت

آی تی

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده − هجده =