خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت دل – Dell Company

شرکت دل – Dell Company

شرکت دل
شرکت دل

شرکت دل یک شرکت سازنده رایانه آمریکایی می‌باشد- که دفتر اصلی آن در شمال شهر آستین- تگزاس قرار دارد و یکی از بزرگترین کمپانی‌های تولیدکننده محصولات IT آمریکایی در جهان می‌باشد- این شرکت رایانه‌های شخصی و محصولات دیگر وابسته به این نوع رایانه‌ها را- توسعه می‌دهد- ساخته و به فروش می‌رساند- دفتر اصلی -دل- در راند راک- -حومه آستین- تگزاس است و بیش از ۸۸٬۰۰۰ کارمند- در سرتاسر جهان دارد

مقدمه

dell CORPORATI – تاریخچه ی شرکت دل Reviewed by ای تی دات بانه دات کام on Dec 1Rating: 5.0dell – تاریخچه ی شرکت دلشرکت دل یک شرکت امریکایی است که در زمینه ی تکنولوژی کامپیوتر فعالیت می کند.دل به معنی – دره کوچک و تنگ- است. اولین محصول این شرکت کامپیوتر notebook است. این شرکت به دلیل کیفیت خیلی خوب محصولاتش در سال 1992 به عنوان 500 شرکت برتر جهان معرفی شده است. و مدیر عامل ان جزء جوانترین مدیر عامل موفق در زمینه ی صنعت است.شرکت دل در سال 1984 توسط مایکل دل تاسیس شد و دفتر مرکزی ان در راند راک ایالات متحده است 65200 هزار کارمند در ان مشغول به کار هستند و درامد سالا نه ی این شرکت 56 میلیارد دلار است.
dell – شرکت dell یک شرکت آمریکایی است- که در زمینه ی تکنولوژی و فناوری کامپیوتر فعالیت می کند. DELL به معنی – دره کوچک و تنگ- است. اولین محصول این شرکت کامپیوتر notebook است. شرکت دل به دلیل کیفیت خیلی خوب محصولاتش در سال 1992 در لیست 500 شرکت برتر جهان قرار گرفته است و مدیر عامل آن جز جوانترین مدیر عاملان موفق است. شرکت دل در سال 1984 توسط مایکل دل تاسیس شد. دفتر مرکزی ان در راند راک ایالات متحده واقع شده و 65200 کارمند در آن مشغول به کار هستند- که درامد سالا نه ی ان 56 میلیارد دلار است.

تاریخچه شرکت دل

شرکت dell توسط مایکل دل در سال 1984 تاسیس شد. مایکل با سرمایه ی 1000 دلاری که از خانواده اش گرفته بود- شروع به کار کرد و شرکتش را تاسیس نمود. اولین محصولی که در شرکت دل تولید شد- کامپیوتر notebook بود- که ان را به قیمت 795 دلار به فروش رساند. کم کم کارش را گسترش داد و هر روز محصولاتی با کیفیت بهتر تولید می کرد. مایکل برای فروش محصولاتش- در مجله ی ملی کامپیوتر شروع به تبلیغ آن ها کرد- که نتیجه ی خیلی خوبی هم به همراه داشت. او در سال اول از فروش محصولاتش 73 میلیون دلار کسب کرد – این برای سال اول فروش چشم گیری بود .

مدیر عامل شرکت

مایکل دل برای بزرگ تر شدن شرکتش لی واکر 51 ساله را به عنوان سرمایه گذار به شرکتش آورد- و آن را به عنوان رییس و مدیر عامل شرکت استخدام کرد. او با سرمایه ی زیادی که داشت ایده های مایکل را عملی می کرد و روز به روز شرکت موفق تر می شد. در ماه ژوین سال 1988 سرمایه ی دل از 30 میلیون به 80 میلیون افزایش یافت و سهم این شرکت در بازار از 3.5 درصد به 8.5 درصد رسید.

مجله فورچون مایکل دل را جوانترین مدیر عامل که توانسته بود در سن 27 سالگی جزء 500 شرکت برتر باشد- معرفی کرد. در سال 1990 واکر بازنشسته شد و مایکل به عنوان رییس و مدیر عامل جدید شرکت برگزیده شد و شرکت چند میلیونی را به چند میلیاردی تبدیل کرد. در سال 1992 مجله فورچون شرکت دل را جز 500 شرکت برتر جهان و مایکل دل را جوانترین مدیر عامل که توانسته بود در سن 27 سالگی جز 500 شرکت برتر باشد- معرفی کرد و رتبه ی پنجمین فروشنده ی برتر جهان را به خود اختصاص داد.

شرکت دل
شرکت دل

حوزه فعالیت شرکت -دل-DeLL

شرکت -دل- به‌سرعت فعالیت خود را به خارج از آمریکا نیز گسترش داد و اکنون در بیش از ۱۵۰ کشور جهان به فعالیت مشغول است. حوزه فعالیت عرضه محصولات و خدمات شرکت عبارت است از:

– سرورها
– حافظه‌ها
– سیستم‌های تصویری و چاپگری
– ایستگاههای کاری
– رایانه‌های کیفی
– رایانه‌های رومیزی
– محصولات شبکه‌ای
– نرم‌افزارها
– خدمات مدیریتی
– خدمات پشتیبانی
– خدمات اجرایی
– خدمات آموزشی.

فروش محصولات شرکت

در سال 1993 مایکل محصولات خود را به خرده فروشان می فروخت. او با این کار توانست 125 میلیون دلار کسب کند. در سال 1997 این شرکت یک سایت اینترنتی برای فروش محصولاتش طراحی کرد. با این کار فروش محصولاتشان دو برابر شد. از سال 1997 تا 2004 شرکت دل بیشترین سهم بازار را به خود اختصاص داد و از رقیبانش جلو افتاد . شرکت دل در سال 2004 ریزپزدازنده AMP را معرفی کرد. در سال 1998 شروع به تولید سرور های Power Edge کرد. به دلیل فروش بسیار خوب این محصول درآمد شرکت در این سال 13% نسبت به سال 1994 افزایش پیدا کرد. و 31% سهم بازار را به خود اختصاص داد. در سال 1999 شرکت dell به بزرگترین تولید کننده ی pc در جهان تبدیل شد. و در سال 2001 به دلیل تولید بهترین pc با کیفیت عالی- خدمات عالی به مشتریان و پشتیبانی فنی رتبه ی یک جهان را ازان خود کرد. در سال 2002 دل خط تولید شرکتش را گسترش داد. و به تولید تلویزیون- دستگاه پخش صوتی دیجیتال-پرینتر و…. پرداخت. این شرکت در سال 2003 تحت عنوان نام تجاری دل -DELL- به رسمیت شناخته شد. در سال 2004 مایکل دل استعفا داد و کوین رولینز جانشین او شد .

کاهش سهم شرکت

شرکت dell خیلی خوب پیش می رفت تا این که در سال 2005 به طور ناگهانی فروش محصولات این شرکت کاهش یافت و سهم آن در بازار به 25% رسید. این کاهش به بخش PC مربوط نمی شود- بلکه به بخش ها ی دیگر شرکت مانند: دخیره سازی- خدمات- سرور و …. ربط داشت. به دلیل خرید قطعات بی کیفیت از شرکت Michicon کیفیت محصولاتش از دست رفته بود و هم چنین فرصت کم تری برای تشویق مشتریان و ارایه ی خدمت به آن ها داشتند. با وجود این که شرکت دل فروش محصولاتش را به مناطق دیگر جهان گسترش داده بود- اما بیشترین درآمد خود را در ایالات متحده به دست می آورد. او بیشترین تمرکز خود را روی این قسمت گذاشته بود. به طور میانگین 64% از درآمد خود را در شمال و جنوب آمریکا به دست می آورد. شهرت جهانی دل بیشتر به دلیل قیمت پایین محصولات و کیفیت عالیشان است. در سال 2006 به مدت چند ماه تنها 100 میلیون دلار در دست داشت. که این برای شرکت مبلغ خیلی کمی بود. در جولای همین سال- برای فروش محصولاتش وبلاگ Direct2 Dell را راه اندازی کرد. و در آن جا برای محصولات خود تبلیغ می کرد و توانست طی مدت زمان کمی محصولاتش را به فروش برساند. در سال 2007 دوباره فروش محصولات این شرکت کاهش یافت.

 

شرکت دل
شرکت دل

فعالیت شرکت دل در کشور های مختلف

دل در ماه اوریل سال 2008 یک بخش از شرکتش در انتاریو کانادا که 1100 کارمند در آن کار می کردند را تعطیل کرد. کم کم که اوضاع شرکت خوب شد و محصولات کیفیتشان بهتر شد- مایکل دوباره تعداد کارمندانش را افزایش داد و 3000 کارمند جدید را استخدام کرد. مایکل در اوایل سال 2009 در شهر کارولینا ایالات متحده کارخانه ی تولید دسکتاب را راه اندازی کرد. شرکت دل اکنون در صدوپنجاه کشور جهان فعالیت می کند و به عنوان یکی از شرکتهای فعال دنیا در حال فعالیت است. مایکل به کمک همسرش لیلیان یک موسسه ی خیریه مربوط به کودکان را تاسیس کرد. البته او مبالغ زیادی در موسسه های خیریه دیگر صرف می کند. شرکت دل 22 سال است که به فعالیت مشغول است و دفتر رسمی ان در راند راک است. دارای 65200 کارمند است – و فروش سالانه او 56 ملیارد دلار است- در سال 2016 این شرکت در رتبه دوم جهان قرار گرفت.

استعفا مدیر عامل جدید

در سال 2007 رولینز استعفاء داد و مایکل دل دوباره مدیر عاملی شرکت را بر عهده گرفت. مایکل در یک کنفرانس خبری اعلام کرد که اسم شرکت را به دل -2.0- تغیر داده و تعداد کارکنان شرکت را کاهش داده تا محصولات کم تری با کیفیت عالی تری تولید کند. مایکل دل تغییرات اساسی در عملیات- مهاجرت دسته جمعی معاون ها-پرسنل و کارکنان داخل و خارج از شرکت را داد. مایکل بعضی از طرح های شرکت را هم چون پاداش به کارکنان- اهدای جوایز- کاهش تعداد مدیران و برخی کارهای مهم مدیریتی دیگر را عملی ساخت و حسابدار شرکت جیم اشنایدر را باز نشسته اعلام کرد و دونالد کورتی را جایگزین او نمود.

 

شرکت دل
شرکت دل

موفقیت شرکت dell

این که شر کتی بتوانند در بازار برای خود جایگاه خوبی پیدا کند و رضایت کاربران را به دست آورد- در حال حاضر نکته ی بسیار مهمی است. و اگر شرکت کوچکی بتواند در این راستا موفق شود و در حال رشد و توسعه باشد رقیب بسیار مهمی برای شرکت های بزرگ و با سابقه به حساب می آید. شرکت دل که تازه ساخته شده بود – خیلی زود به رشد و توسعه رسید و رقیب سختی برای شرکت های بزرگ شد. وقتی که شرکت دل به وجود آمد شرکت های کمی وجود داشت که- از طریق اینترنت و پست محصولاتشان را می فروختند. شرکت دل با فروش محصولاتش از طریق اینترنت وارسال ان ها با پست جزء یکی از موفق ترین شرکت های جهان محسوب می شد. شرکت دل با توجه به سلیقه ی مشتریان و ان چه که مصرف کنندگان می خواستند محصولاتش را تولید می کرد و این باعث محبوبیتش بین مردم شده بود و هر روز طرفداران بیشتری را پیدا می کرد.

زندگی نامه مایکل دل

مایکل دل در سال 1965 در بیست و سوم ماه فوریه- در ایلات تگزاس شهر هوستن آمریکا در یک خانواده ی یهودی به دنیا امد. پدر مایکل یک دندان پزشک و دلال سهام بود. او دوست داشت که پسرش دکتر شود- ولی مایکل از کودکی به امور رایانه ای علا قه داشت. مایکل دل در همان کودکی دارای هوش بالایی بود. در سن 7 سالگی اولین ماشین حسابش را خرید- او از همکلاسی های خود جلوتر بود و زود تر از ان ها به صورت جهشی دبیرستان را تمام کرد و وارد دانشگاه شد. او از همان کودکی به کار مشغول بود زمانی که در دبیرستان بود در یک انتشار روزنامه به نام -هوستن پست- کارمی کرد – او مسیول فروش اشتراک روزنامه بود. مایکل میدانست افرادی که به تازگی ازدواج کردند یا به ان محله امدند – این اشتراک را از او میخرند – او اسم ان افراد را پیدا کرد – و به ان ها پیشنهاد داد که اشتراک ازمایشی بخرند- سپس با تلفن با ان ها تماس برقرار می کرد. او در این حوزه بسیار موفق بود و توانست ظرف مدت یک سال هجده هزار دلار جمع آوری کند. که از حقوق سالانه چند معلم هم بیشتر بود. او وقتی وارد دانشگاه شد-در خوابگاه وقتی اجزای یک کامپیوتر را در آورد متوجه شد که قیمت ان خیلی کم تر از قیمتی است که خریداری می کنند. او در سن 15 سالگی اجزای کامپیوتر را می خریده و آن ها را مونتاژ می کرده – سپس با قیمت کم تری می فروخته. او برای این کار به زمان و تمرکز بیشتری نیاز داشت . مایکل نمی توانست به درسش ادامه دهد- به همین دلیل بعد از یک سال دانشگاه را رها کردو مشغول کار شد.

 

شرکت دل
مایکل دل

شرکت دل در رتبه‌بندی‌های جهانی

2017

شرکت دل در سال 2017 در رتبه دوم از بزرگترین شرکتهای تولید نوت بوک دنیا- در لیست Best Laptop Brands قرار گرفت

2016

شرکت دل در سال ۲۰۱۶ در رتبه دوم از بزرگترین شرکتهای تولید نوت بوک دنیا- در لیست Best Laptop Brands قرار گرفت و همچنین به عنوان اولین و بزرگترین شرکت تولیدکننده نوت بوک ویندوزی دنیا انتخاب شد.

2015

در سال ۲۰۱۵ شرکت دل به عنوان یکی از بزرگترین و با کیفیت‌ترین شرکتهای تولید نوت بوک دنیا بعد از apple- در لیست قرار داد.

2010

در سال ۲۰۱۰ دل- پس از دو شرکت اچ‌پی و ایسر- سومین شرکت بزرگ فروش رایانه شخصی- در دنیا اعلام شد.

 

منبع :

آی تی

تاریخچه نت

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

پنج × 3 =