خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت ایسر – Acer Inc

شرکت ایسر – Acer Inc

شرکت ایسر
شرکت ایسر

شرکت ایسر یک شرکت چندملیتی می‌باشد که مرکز آن در تایوان است و در زمینه فناوری رایانه و الکترونیک- تولید رایانه‌های رومیزی- لپ‌تاپ و سرور فعالیت می‌کند- در سال ۲۰۱۰ ایسر- رتبه دوم در بازار تولید رایانه شخصی در جهان را به‌دست‌آورد

تاریخچه شرکت ایسر

تاریخچه برند ایسر در سال ۱۹۶۷ میلادی به وسیله یک زوج تایوانی که آن را پایه گذاری کرده اند- شروع می شود. این برند خوش نام در عرصه های فناوری رایانه و صنعت الکترونیک و همچنین طراحی و تولید لپ تاپ ها- PC ها -کامپیوترهای رومیزی- و سرورهای قدرتمند شهرت دارد.

دهه 70 میلادی

شرکت ایسر در سال 1976 توسط استن شیه -Stan Shih- – همسرش کارولین یه -Carolyn Yeh- و یک گروه پنج نفر دیگر تحت نام مالتی تک یا Multitech و در تایپه تایوان پایه‌گذاری شد. این شرکت در ابتدا کار خود را با توزیع قطعات الکتریکی و مشاوره در زمینه استفاده از فناوری‌های ریزپردازنده آغاز کرد. در همین راستا Multitech کیت آموزشی Micro-Professor MPF-I و دو نسخه مشابه با Apple II را معرفی نمود.

دهه 80 میلادی

ایسر در سال‌ 1981- تنها پنج‌ سال‌ پس‌ از تاسیس- با طراحی‌ و تولید یک‌ کامپیوتر آموزشی‌ به‌ نام‌ میکروپروسسور برای‌ اولین‌ بار موفقیت‌ در بازارهای‌ جهانی‌ را تجربه‌ کرد. این‌ کامپیوتر کوچک‌ هشت‌ بیتی‌ به‌ شدت‌ مورد استقبال‌ بازار قرار گرفت.
تا سال 1983 ایسر وظیفه تامین قطعات بسیاری از شرکت‌های بزرگ و مطرح دنیای فناوری را داشت این در حالی بود که شرکت در اواخر دهه 80 میلادی موفق شد به یکی از بزرگترین سازندگان عمودی یکپارچه کامپیوترهای میکرو تبدیل شود.
در سال 1984 شرکت برای نخستین بار طرح‌های تشویقی خرید سهام را در تایوان ارایه کرد- این امر موجب شد در طول چهار سال آینده 3000 نفر از کارکنان شرکت به سهامداران بپیوندند.

ایسر در سال 1986 با تکیه‌ بر موفقیت‌های‌ به دست‌ آمده‌ به‌ طراحی‌ و تولید کامپیوترهای‌ مشابه‌ IBM/PC پرداخت‌ و نام‌ خود را به‌عنوان‌ دومین‌ شرکت‌ بعد از کامپک‌ -COMPAQ- در این‌ زمینه‌ ثبت‌ کرد. این پنج‌ جایزه‌ بزرگ‌ ملی‌ و بین‌المللی‌ را برای‌ ایسر به‌ همراه‌ داشت که موجب شد شرکت‌های‌ اپل‌ -APPLE- و آی.بی.ام‌ شتاب‌زده‌ در مقابله‌ با این‌ موفقیت‌ها و برای‌ جلوگیری‌ از نفوذ ایسر به‌ بازارهای‌ گسترده‌ آمریکا به‌ موانع‌ قانونی‌ توسل‌ جستند و ورود محصولات‌ ایسر به‌ آمریکا را موقتا‌ متوقف‌ ساختند. ایسر به‌منظور رفع‌ موانع‌ ورود به‌ بازار آمریکا سیاست‌ تولید تحت‌ نام‌ شرکت‌های‌ دیگر را در پیش‌ گرفت‌ و خیلی‌ زود مشتریان‌ بزرگی‌ همچون‌ شرکت‌ UNISYS در آمریکا و ICL در انگلیس‌ انبوه‌ سفارشات‌ خود را روانه‌ کارخانجات‌ ایسر کردند. در سال 1987 شرکت‌ ایسر از رشد سالیانه‌ای‌ معادل‌ 75% برخوردار بود که‌ بیش‌ از 85% آن‌ از بازارهای‌ خارج‌ از تایوان‌ کسب‌ می‌شد. بخش‌ مهمی‌ از این‌ درآمد -حدود 47%- از تولیدات‌ OEM حاصل‌ می‌گردید و این‌ امر بیانگر کارایی‌ سیاست‌ اتخاذ شده‌ توسط‌ ایسر بود.
ایسر در سال‌ 1988 سهام‌ خود را از طریق‌ بازار بورس‌ به‌ عموم‌ مردم‌ عرضه‌ کرد. این‌ اقدام‌ نقدینگی‌ قابل‌ توجهی‌ را به‌ شرکت‌ سرازیر کرد و سهامداران‌ قدیمی‌ یک‌شبه‌ ثروتمند شدند بطوریکه سود خالص شرکت به 25 میلیون دلار رسید. ایسر بخش‌ عمده‌ای‌ از این‌ پول‌ها را صرف‌ خرید شرکت‌های‌ دیگر کرد و بخشی‌ را روانه‌ آزمایشگاه‌های ‌تحقیقاتی‌ خود ساخت.

شرکت ایسر
شرکت ایسر

دهه 90 میلادی

با فرا رسیدن دهه 1990 میلادی درآمد ایسر به 1 میلیارد دلار رسید این در حالی بود که سود شرکت تنها 4 میلیون دلار بود. این امر در پی سقوط قیمت سخت‌افزار کامپیوتر در سراسر جهان و البته کاهش دلار تایوان اتفاق افتاد.
‌از ابتدای‌ سال‌ 1991 کم‌کم‌ نشانه‌های‌ شکست‌ آشکار شد و ایسر برای نخستین بار گزارش ضرر خود را منتشر کرد. شرکت‌هایی‌ که‌ ایسر برای‌ گسترش‌ تنوع‌ فعالیت‌های‌ خود خریداری‌ کرده‌ بود به‌ جای‌ سود- زیان‌ آفریدند. در عرض‌ مدت‌ کوتاهی‌ کسب‌وکار ایسر در تولید مینی کامپیوتر راکد و شرکت‌ کانترپوینت‌ با 32 میلیون‌ دلار زیان‌ مواجه‌ شد. شرکت‌ آلتوس‌ نیز زیانی‌ بالغ‌ بر 94 میلیون‌ دلار را متوجه‌ ایسر ساخت- فعالیت‌ شرکت‌ بازاریابی‌ ایسر در لس‌آنجلس‌ پس‌ از 20 میلیون‌ دلار زیان‌ متوقف‌ شد. از همه‌ بدتر اینکه‌ سفارشات‌ OEM ایسر نیز روبه‌ کاهش‌ گذاشت. ایسر برای‌ اجرای‌ برنامه‌های‌ خود به‌ درآمدهای‌ این‌ کسب‌وکار متکی‌ بود و در صورت‌ از دست‌ رفتن‌ مشتریان‌ OEM آهنگ‌ توسعه‌ خود را از دست‌ می‌داد.

در سال 1992 ایسر یک سیستم UNIX چندکاربره به همراه دو کامپیوتر شخصی 386 و 486 بیتی را ارایه کرد. ایسر همچنین سال بعد از یک کامپیوتر جدید مبتنی بر تراشه RISC و جدیدترین نسخه ویندوز مایکروسافت رونمایی کرد.
ار سال‌های 1994 تا 1995- ایسر از چهاردهمین به نهمین شرکت بزرگ سازنده کامپیوتر تبدیل شد و موفق شد شرکت‌هایی چون HP- Dell و توشیبا را پشت سر گذاشته و درآمد فروش خود را به 3.2 میلیارد دلار که 10 میلیون دلار آن سود بود- برساند. نخستین سری کامپیوترهای Aspire در سال 1995 به بازار عرضه شد.
در سال 1996 کمپانی ایسر تولید قطعات الکترونیک- پخش کننده فیلم و تلفن‌های تصویری را آغاز نموده و بدین ترتیب توانست برای محصولات خود بازاری جهانی ایجاد نماید. این شرکت در ابتدا مبادرت به ساخت و توزیع قطعات الکترونیکی کرد و در سال 1997 با خرید بخش تولید لپ‌تاپ شرکت تگزاس اینسترومنتز -Texas Instruments Laptop division- خیز بلند خود را برای تسخیر بازار لپ‌تاپ آغاز و شروع به تولید لپ‌تاپ کرد.

این شرکت هزینه 10 میلیون دلاری را در سال 1998 برای حمایت مالی بازی‌های آسیایی پرداخت کرد. در این سال ایسر کامپیوترهایش را برای شرکت‌های بزرگی مثل IBM و برخی دیگر از شرکت‌ها تولید می‌کرد و توانست لقب سومین تولیدکننده کامپیوتر در دنیا را نصیب خود کند- ولی از لحاظ فروش جایگاه هشتم را کسب کرد. این شرکت توانسته بود خود را به‌عنوان برند برتر در آفریقای جنوبی- مکزیک و چند بازار نوظهور دیگر تثبیت کند. شرکت همچنین در این سال به پنج گروه متفاوت تحت عناوین Acer International Service Group- Acer Sertek Service Group – Acer Semiconductor Group- Acer Information Products Group و Acer Peripherals Group تقسیم شد.

شرکت ایسر
شرکت ایسر

دهه 2000 میلادی

در سال 2000 ایسر استراتژی بازاریابی را پیش گرفت که به دلیل تاکید بیشتر روی توزیع محصول به افزایش فروش آن کمک کرد.
گزارش‌ عملکرد فصل‌ دوم‌ سال‌ 2001 ایسر نمایانگر 94 درصد کاهش‌ سودآوری‌ نسبت‌ به‌ فصل‌ قبلی‌ بود. در سال 2002 درآمد ایسر 12.9 میلیارد دلار گزارش شد. در این سال شرکت – 39 هزار نفر را در بیش از 100 کشور دنیا استخدام کرد تا درآمدش به 9/12 میلیارد دلار برسد. این شرکت برای افزایش درآمد خود- تولیداتش را در زمینه محصولات دیجیتال تخصصی‌تر متمرکز کرد. ایسر سال بعد موفق شد جایگاه پنجمین شرکت بزرگ سازنده کامپیوتر در جهان را از آن خود کند و با افزایش 48 درصدی- فروش خود را به 4.6 میلیارد دلار برساند.

در سال 2004 – رتبه بندهای صنعت کامپیوتر به نفع ایسر بود- بطوریکه شرکت موفق شد به جایگاه دومین شرکت پرفروش PC در صنعت کامپیوتر تبدیل شود. در این سال همچنین Shih اعلام کرد که بازنشسته شده است.
تا سال 2005 تعداد کارمندان ایسر در سراسر جهان 7800 نفر و درآمد شرکت 11.31 میلیارد دلار آمریکا بود.
در 16 اکتبر 2007 شرکت ایسر گیت وی را به بهای 710 میلیون دلار خریداری کرد. در ژوییه 2007 فروش مستقیم گیت وی که از طریق وب‌سایت شرکت و سفارشات تلفنی انجام می‌گرفت- متوقف و همه محصولات گیت وی از طریق سیستم پخش ایسر به بازار عرضه شد. ایسر همچنین موفق شد کمپانی رقیب Packard Bell را نیز از آن خود کند.
این شرکت در سه ماهه سوم سال 2008 میلادی توانست 35 درصد بازار جهانی نت‌بوک‌ها را از آن خود کند و به بزرگترین عرضه‌کننده نت‌بوک در دنیا تبدیل شود. شرکت همچنین اعلام کرد که در این سال درآمدی 16.9 میلیاردی داشته است.
درآمد ایسر در سال 2009 – 17.9 میلیارد دلار و سود آن حدود 384 میلیون دلار بوده است. این کمپانی در این سال بالغ بر 7800 نفر پرسنل داشت . شرکت همچنین در این بازه اعلام کرد که قصد دارد وارد بازار گوشی‌های هوشمند شود و بر همین اساس نخستین گوشی هوشمند خود تحت عنوان Acer Liquid A1 را در انگلستان عرضه کرد.

دهه 2010

در سال 2010 ایسر- رتبه دوم در بازار تولید رایانه شخصی در جهان را به دست آورد و نخستین دستگاه تبلت ساخت شرکت را معرفی نمود. در سال 2011 ایسر 16 میلیارد دلار درآمد و 7500 کارمند داشت. این شرکت موفق شد سال بعد به چهارمین قطب سازنده PC در جهان تبدیل شود.
Acer در سال‌های اخیر در جایگاه‌ سوم جدول تولیدکنندگان برتر کامپیوترهای شخصی -PC- و بالاتر از رقیب خود Lenovo قرار گرفته است. ایسر طیف محصولات گسترده‌ای دارد که از جمله :رایانه رومیزی – ابزار ذخیره داده‌ها -دستگاه‌های الکترونیکی همراه- نمایشگر – تلویزیون – پروژکتور می‌توان اشاره کرد.
این شرکت همچنین در زمینه تولید محصولاتی مانند: کامپیوترهای شخصی- نوت‌بوک- دستیار دیجیتال شخصی -PDA– سیستم‌های مکان‌یاب- نمایشگر- دوربین‌های دیجیتال- تلویزیون‌های LCD- سرورهای مرکزی و حافظه‌های جانبی فعالیت می‌کند.
‌به ‌ندرت‌ شرکتی‌ مانند ایسر را می‌توان‌ یافت‌ که‌ با این‌ سرعت‌ رشد کرده‌ و بر جایگاه‌ جهانی‌ ایستاده‌ باشد. موفقیت‌های‌ ایسر در طول‌ دو دهه‌ گذشته‌ برای‌ بسیاری‌ از مدیران‌ در سطح‌ جهان‌ الگو بوده‌ است.

شرکت ایسر
شرکت ایسر

محصولات ایسر

لپ تاپ ایسر
کمپانی ایسر در سال 1997 به طور رسمی وارد بازار لپ تاپ شد. لپ تاپ های ایسر در سایز های 10 تا 17 اینچ ارایه شده اند.

کامپیوتر ایسر
ایسر در سال 1995 اولین سری از کامپیوتر های خود را با نام Aspire تولید و عرضه نمود . کامپیوتر های ایسر شامل دستکتاپ های کوچک رو میزی و ALL-in-one می شود .

تبلت ایسر
تبلت ایسر در سایز 7 – 8 و 10 اینچ تولید شده اند و دارای دو سیستم عامل اندروید و ویندوزی می باشند.

موبایل ایسر
موبایل ایسر در سایزهای 4 و 5 اینچ با سیستم عامل اندروید عرضه شده اند .

مانیتور ایسر
کمپانی ایسر مانیتورهای خود را در سایز های 18- 19- 21-23- 24-27 و 28 اینچ عرضه نموده است . مانیتور ایسر متناسب با نیاز طراحی شده است برای مثال مانیتور ویژه گیمر ها – مانیتور ویژه طراحان و مانیتور تاچ ایسر که هر کدام متناسب با نوع کاربری انتخاب می شود .

تجهیزات جانبی ایسر
تجهیزات جانبی ایسر شامل درایو نوری ایسر – موس ایسر – کیبورد ایسر – کابل و رابط ایسر – ساعت ایسر – پروژکتور ایسر – کیف و لوازم جانبی موبایل تبلت و لپ تاپ ایسر می باشند .

ایسر کامپیوترهایش را برای شرکت‌های بزرگی مثل IBM و برخی دیگر از شرکت‌ها تولید می‌کرد و در سال ۱۹۹۸ توانست لقب سومین تولیدکننده کامپیوتر در دنیا را نصیب خود کند- ولی از لحاظ فروش جایگاه هشتم را کسب کرد. در آن سال- سهم بازار ایسر در بزرگ‌ترین بازار این صنعت- یعنی آمریکا کمتر از ۵ درصد بود.

شرکت گیت وی که اکنون شاخه فرعی شرکت ایسر می‌باشد- یک شرکت تولیدکننده سخت‌افزار کامپیوتر بود که در کالیفرنیای آمریکا واقع شده و طیف وسیعی از کامپیوترهای شخصی- مانیتور- سرور و لوازم جانبی کامپیوتر را تولید می‌کرد.

گیت وی یک برند شناخته شده و معتبر در سال 1991 بود که سخت‌افزار کامپیوتر را در بسته‌بندی‌های زیبا با طرح پوست گاو عرضه می‌کرد و در مجلات معتبر کامپیوتر تبلیغات وسیعی داشت. گیت وی با تلاش فراوان همیشه در بین 500 شرکت برتر دنیا در زمینه تولید کامپیوتر قرار داشت- اما سرانجام در سال 2006 میلادی این اتفاق تکرار نشد و گیت وی با احراز مقام 508 از فهرست کنار گذاشته شد.

در روز 16 اکتبر 2007 شرکت ایسر گیت وی را به بهای 710 میلیون دلار خریداری کرد. در ژوییه 2007 فروش مستقیم گیت وی که از طریق وب‌سایت شرکت و سفارشات تلفنی انجام می‌گرفت- متوقف و همه محصولات گیت وی از طریق سیستم پخش ایسر به بازار عرضه شد. این شرکت با داشتن حدود 7500 کارمند در سراسر جهان- در سال گذشته میلادی درآمدی بالغ بر 18 میلیارد دلار کسب کرده است.

 

منبع :

وبلاگ پدیدار

نوین پندار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

6 + 10 =