خانه / دسته‌بندی نشده / شرکت آی‌ بی‌ ام – IBM

شرکت آی‌ بی‌ ام – IBM

شرکت آی‌ بی‌ ام
شرکت آی‌ بی‌ ام

شرکت آی‌ بی‌ ام یا شرکت ماشین آلات بین‌المللی کسب و کار که همچنین با نام آبی بزرگ هم شناخته می‌شود یک شرکت آمریکایی چندملیتی فناوری است که در آرمونک- نیویورک قرار دارد- این شرکت تولید کننده و فروشنده نرم‌افزار و سخت‌افزار- ارایه دهنده خدماتی چون زیرساخت- میزبانی وب- فناوری نانو و رایانه بزرگ است

تاریخچه شرکت آی‌ بی‌ ام

شرکت آی‌ بی‌ ام -IBM- که مخفف شده -International Business Machines Corporation ابتدا در ماه جون سال 1911 در شهر نیویورک با ادغام سه شرکت بزرگ آن زمان یعنی شرکت سنجش رایانه‌ای -Computer Scale Company- و شرکت بین‌المللی ثبت زمان -Time Recording Company- و شرکت ماشین‌های جدول‌بندی -Tabulating Machine Company- پا به عرصه حیات گذاشت- البته در آن زمان نام شرکت به CTR -Computing-Tabulating-Recording Company- تغییر کرد.

شرکت آی‌ بی‌ ام در آن زمان دارای 1346 کارمند بود و سرمایه اولیه آن چیزی بالغ بر 9 میلیون دلار را شامل می‌شد.

شرکت آی‌ بی‌ ام و پیشرفت‌های شگفت‌انگیز آن در 2 دهه اول تاسیس- به‌صورت محسوسی با نام توماس واتسون گره‌خورده است- توماس واتسون در سال 1914 میلادی هدایت این شرکت بزرگ را بر عهده گرفت و با کمک توانایی خارق‌العاده خود در مدیریت توانست در 2 دهه آینده این شرکت را به یکی از شرکت‌های مطرح و پیشگام و فعال درزمینه فناوری تبدیل کند.

زمانی عزم راسخ آقای واتسون برای تسخیر بازار فناوری مشهود شد که او نام شرکت را در سال 1924 از CTR به IBM تغییر داد و رسما شرکت خود را به یک شرکت بزرگ و بین‌المللی تغییر کاربری داد- و با جذب نیروهای تازه‌نفس و متخصص راه را برای شکفتن دنیای فناوری بیش‌ازپیش هموار کرد.

در سال 1939 و با شروع جنگ جهانی و به طبع رکود شدید اقتصادی برخلاف تصورات عمومی شرکت آی‌بی‌اِم نه‌تنها کاهشی درفروش خود نداشت بلکه با ورود به عرصه صنایع نظامی بیش از گذشته بر موفقیت‌های خود افزود به‌گونه‌ای که در خلال جنگ جهانی گستره کمی و محصولی خود را فراتر از گذشته برد و در سال 1943 میلادی یعنی اواخر جنگ جهانی دوم درآمد سالانه این شرکت عدد 100 میلیون دلار را زد و رسما این شرکت به یکی از غول‌های فناوری جهان تبدیل شد.

بعد از جنگ جهانی شرکت ای بی م با تغییر در سیاست‌های تولیدی خود توجه بیشتری را به جامعه زنان اختصاص داد و علاوه بر آن پا را فراتر نهاد و جامعه معلولان را نیز به زیر چتر حمایتی خود برد- تا به‌نوبه خود بتواند از آسیب‌های پس از جنگ جهانی دوم کم کند.

در اواخر سال‌های 1960 شرکت آی‌ بی‌ ام رکورد تازه‌ای را درزمینه فروش زد- به‌گونه‌ای که این شرکت در آن سال دارای بیش از یک میلیارد دلار درآمد سالانه بود و بیش از 100 هزار کارمند در سراسر پهنه گیتی در خدمت داشت.

در این دوران بود که آقای واتسون به موفق‌ترین سرمایه‌دار جهان شناخته شد و نام خود را برای همیشه در تاریخ سرمایه‌داری به ثبت رسانید.

در اواخر دهه هفتاد میلادی بود که شرکت آی‌ بی‌ ام با داشتن بیش از 200 هزار کارمند در جهان و دارا بودن بیش از 5 میلیارد دلار درامد بزرگ‌ترین و موفق‌ترین شرکت درزمینه فنّاوری در جهان محسوب می‌شد- که کم‌کم شرکت‌های تازه‌نفس دیگری در عرصه فناوری به‌صورت جدی پا به میدان رقابت با این شرکت افسانه‌ای گذاشتند و در این زمان بود که مدیران جسور شرکت آی‌ بی‌ ام برای بقا در این رقابت بایستی دست به قمار خود می‌زدند و بیشتر سرمایه‌ها و درامدهای خود را در راستای اختراعات و اکتشافات جدید صرف می‌کردند- که اینجا سر آغازی بود بر تشکیل یک رقابت جهانی عظیم بر سر توسعه و پیشرفت رایانه‌های شخصی در جهان.

در حدود سال‌های 1990 میلادی شرکت آی‌ بی‌ ام که بزرگ‌ترین و سودآورترین برند فناوری جهان محسوب می‌شد دارای بیش از 300 هزار کارمند در سراسر جهان بود و درآمد این شرکت نیز رقم 50 میلیارد دلار را درنوردید تا این شرکت را به باارزش‌ترین‌ها در زمان خود تبدیل کند- در این زمان بود که هیچ پیشرفتی و نوآوری نبود که نام شرکت آی‌بی‌اِم مطرح نشود- به‌گونه‌ای که در این دوره محققان شرکت آی‌ بی‌ ام بیش از 3 جایزه نوبل را به نام این شرکت ثبت کردند تا بر همگان توان علمی این مجموعه بیش‌ازپیش ثابت شود.

شرکت آی‌ بی‌ ام
شرکت آی‌ بی‌ ام

با شروع قرن بیست و یکم شرکت آی‌ بی‌ ام درآمدی در حدود 75 میلیارد دلار را داشت که تصمیمی تاریخی گرفت و آن تغییر استراتژی‌های خود به سمت بازارهای تجارت الکترونیک بود- که این اتفاق هم‌زمان شد با گسترش دیوانه‌وار کاربران اینترنت در سراسر جهان و همچنین از بین رفتن مرزهای تجارت کلاسیک با به دنیا آمدن پدیده تجارت الکترونیک- که بدون شک یکی از بزرگ‌ترین موتورهای پیشرفت این نوع تجارت را باید در شرکت آی‌بی‌ام جست‌وجو کرد.

بد نیست که بدانید شرکت آی‌بی‌ام در رویدادهای علمی بسیاری مشارکت داشته است که ازجمله آن‌ها می‌توان به ماموریت سفینه فضایی آپولو برای فرود بر روی سطح ماه‌گرفته تا فراکتالهای مورداستفاده در مدلینگها می‌توان نام برد.

اگر بخواهیم از جدیدترین اقدامات بخش پژوهشی این شرکت نام ببریم می‌توان به همکاری با قسمت‌های بزرگ تحقیقاتی در سراسر جهان برای کار بر روی پلیمرهای ویژه‌ای نام برد که بتوان با آن‌ها خواص مواد تولیدی به‌وسیله آن‌ها را ازنقطه‌نظر استحکام و دیگر خواص مکانیکی و شیمیایی تحت کنترل درآورد.

در سال 2010- IBM به‌عنوان بیستمین شرکت بزرگ آمریکا و سی‌وسومین شرکت بزرگ جهان شناخته شد. در میان سایر عناوین IBM در سال 2010 می‌توان به اولین شرکت پیشتاز- دومین نام تجاری جهانی- سومین شرکت سبز- پانزدهمین شرکت تحسین‌شده و هجدهمین شرکت نوآور اشاره کرد. این شرکت در حال حاضر 400000 نفر پرسنل دارد که در بیش از 200 کشور جهان مشغول کار هستند.

در سال 2011 یکی از کامپیوترهای هوش مصنوعی IBM به نام Watson در مسابقه تلویزیونی Jeopardy در مقابل دو فینالیست این برنامه به رقابت پرداخت.
در سال‌های اخیر این شرکت به‌طورجدی در حوزه ارایه خدمات کلود سرمایه‌گذاری کرده و پلتفرم جدیدی موسوم به اسمارت کلود را راه‌اندازی کرده است. این پلتفرم به شرکت‌های تجاری و صاحبان مشاغل کمک می‌کند تا به انواع خدمات کلود دسترسی داشته باشند و فعالیت‌های خود را تسریع کنند. انتقال و تبادل ایمن داده‌ها بدون نگرانی از نفوذ هکرها و ویروس نویسان از دیگر مزایای این نوع سرویس‌هاست.

در حال حاضر بنا بر اطلاعات موجود بر روی خروجی‌های سایت شرکت آی‌بی‌اِم درامد این شرکت به چیزی در حدود 100 میلیارد دلار در سال 2013 رسیده است و در گستره جهان چیزی در حدود 431212 نفر کارمند در خدمت دارد.

در حال حاضر مدیرعامل و مدیر اجرایی شرکت آی‌بی‌اِم خانم ویرجینیا رومتی است- ایشان از سال 2012 این پست را در اختیار گرفت و به‌عنوان رییس این شرکت شروع به کار کرد- خانم رومتی همکاری خود با شرکت آی‌بی‌ام را از سال 1981 در دیترویت آغاز کرد و به‌سرعت مراحل پیشرفت را در پست‌های مختلف به‌پیش برد که نهایتا و قبل از اینکه به ریاست این شرکت برید به‌عنوان معاون رییس شرکت آی‌بی‌اِم به انجام‌وظیفه می‌پرداخته است.

از افتخارات و ویژگی‌های خانم رومتی دارا بودن مدرک کارشناسی مهندسی کامپیوتر از دانشگاه نورت وسترن آمریکا است- ایشان در سال 2006 به خاطر ارایه شیوه جدید برای گسترش بازارهای این شرکت به نقاط مختلف جهان موفق به گرفتن جایزه ویژه‌ای در مدیریت بازرگانی شد- همچنین خانم رومتی همکاری‌های زیادی با موسسات مختلف مبارزه با سرطان دارند.

شرکت آی‌ بی‌ ام
شرکت آی‌ بی‌ ام

آی‌بی‌ام ۱۲ لابراتوار تحقیقاتی در ایالت‌ها و کشورهای مختلف جهان دارد که شامل آستین- تگزاس- اسراییل- استرالیا- ایرلند- برزیل- نایروبی- دره المادن- کالیفرنیا- هند- چین- سوییس- ژاپن و مرکز تحقیقات توماس جی. واتسون که متشکل از سه سایت مختلف است- لابراتوار اصلی و یک ساختمان در دو شهرستان مختلف در نیویورک و دفاتر در کمبریج- ماساچوست.
کارکنان آی‌بی‌ام موفق به دریافت پنج جایزه نوبل- شش جایزه تورینگ- 10 مدال ملی فناوری و نوآوری و پنج نشان ملی علوم شده‌اند.

امروزه سیستم‌های این شرکت به عنوان استانداردی برای سازندگان بزرگ جهانی شناخته می‌شوند. محصولات این شرکت نیز به عنوان محصولاتی با کیفیت بالا برای تمامی استفاده کنندگان رایانه در جهان شناخته شده‌اند. آی‌بی‌ام می‌کوشد تا سیستم‌ها و فناوری‌های خود را روزانه پیشرفت دهد و آن‌ها را به صنعت جهان ارایه دهد.

شعار معروف این شرکت: بیندیش!

محصولات و پروژه‌ها

– ژن آبی
– رایانش خودمختار
– هوشمندی در کسب وکار و مدیریت عملکردهای مالی
– مدیریت داده‌ها
– انبارهای حجیم داده‌ها و مدل‌های صنعتی داده‌ها

 

منبع :

فارنت

نوین پندار

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دوازده + شش =