خانه / نام آوران / سوامی شیواناندا – Sivananda Saraswati

سوامی شیواناندا – Sivananda Saraswati

سوامی شیواناندا
سوامی شیواناندا

سوامی شیواناندا یا کوپو سوامی پزشک هندوستانی بود- زندگی سوامی شیواناندا نمونه بارز خدمت به بشریت است- هم در دورانی که به عنوان یک پزشک فعالیت می کرد و هم بعدها که به عنوان یک عالم فرزانه و جیوانموکتا در سرتاسر جهان شناخته شد

زندگی سوامی شیواناندا

سوامی شیواناندا در 8 سپتامبر 1887 در پاتامادای در ایالت تامیل نادو واقع در جنوب هندوستان متولد شد. پدر و مادرش ونگوآیر و پارواتی نام او را کوپوسوامی گذاشتند. کوپوسوامی در دوران کودکی- پسر بچه ای شاد و بانشاط و بسیار مهربان و بخشنده بود که بیشتر وقت خود را به چوب بازی- دوچرخه سواری و شنا می گذراند و این ورزشها را هم تا دوران کهولتش حفظ کرد.

در عین حال او علاقه ای وافر به آموزش های دینی داشت و بارها لطف و برکات الهی به طرق مختلف بر او تجلی می کرد. وی ذاتا علاقمند بود به دیگران خدمت کند و دارای نوعی حس درونی و فطری وحدت با همگان بود. اگرچه او در خانواده ای ارتودکس متولد شده بود- اما پارسایی و دینداری او به واسطه روشنفکری غیر معمول وی و نداشتن تعصب تعادل پیدا کرده بود. حتی در دوران نوجوانی نیروی محرک در زندگی او خدمت به بشریت بود. همین نیرو سبب شد تا او پزشکی را انتخاب کند و در سال 1903 پس از پایان تحصیلات متوسطه وارد انستیتو پزشکی مدرس شد. پس از پایان دوران تحصیل برای یافتن شغلی مناسب به مالایا رفت و در بیمارستان سرمبان استخدام شد. پس از مدت کوتاهی به علت وسعت اطلاعات و ابراز شایستگی های فراوان به سمت مدیریت بیمارستان مفتخر شد.

در طی هفت سالی که در بیمارستان کار می کرد اثری عمیق بر بیماران و سایر کارمندان و پزشکان بیمارستان گذاشت. او بسیاری از شبها تا صبح در کنار بستر بیماران خود بیدار می ماند و احساس سلامتی و امید را در دل ایشان زنده نگه میداشت.

در این دوران درکی عمیق و متفاوت از سلامتی بدست آورد. او دریافت سلامتی در پرتو آرامش ذهن و روان و صحت اندام است و مداوای جسم به طور مستقل و بی توجه به روان- درمان قطعی نخواهد بود. در نتیجه به تحقیق و بررسی عمیق ترین پیرامون ابعاد وجودی انسان پرداخت. در همین دوران بود که به افتخارات علمی متعددی نایل گشت. او در چندین موسسه مهم علمی عضویت یافت. از جمله انستیتو شفای ملی هندوستان و کتابهای نیز در رشته پزشکی تالیف کرد.

همچنین یک ژورنال پزشکی به نام آمبورشیا تا مدتی توسط او چاپ می شد.

ذهن او فقط متوجه سلامت همه جانبه و کامل تن و روان بود. شاید به همین دلیل بود که لطف الهی- او را به سوی آن بیمارستان کشانده بود تا او نفس متغیر موجودات و ناپایداری جهان را از نزدیک و در میان بیمارانش به وضوح مشاهده کند. ذهن کنجکاو و دل پاک و آزاده اش او را بر آن داشت تا دست از موقعیت خود برداشته و به زادگاه خود باز گردد با این نیت که چون یک راهب دوره گرد زندگی کند و به آموختن و تمرین هنر یوگا بپردازد. چرا که او اینک می اندیشید یوگا روشی مکمل برای شفای ظاهر و باطن انسان می باشد.

پس از مدتی رهسپار ریشی کش در شمال هندوستان شد- جایی که به ماوای قدیسین شهرت یافته بود. در سال ١٩٢۴ بود که بنا به روایتی کوپوسوامی در سن ٣٧ سالگی و در حالیکه در کنار رود مقدس گنگ نشسته و در حال تفکر بود با یک یوگی قدرتمند و روشن بین که مسحور هاله روشن و درخشان او شده بود آشنا شد. نام این استاد سوامی ویشنودواناندا بود که اثری فوق العاده بر روی کوپوسوامی گذاشت. نام سوامی شیواناندا ساراسواتی – سوامی : عضو قدیمی ترین انجمن عرفانی هند که در قرن هشتم توسط سوامی شانکارچاریا مجددا سازمان یافت. هر سوامی رسما بر تجرد و کناره گیری از خواسته های دنیوی عهد می بندد و خود را وقف مراقبه و خدمت به بشریت می کند. ده شاخه مختلف به انجمن سوامی وابسته هستند که عبارتند از گیری- پوری- بهاراتی- تیرتا- ساراسواتی و غیره. سوامی شری یوکتشوار و پاراماهانسا یوگاناندا متعلق به شاخه گیری-کوهستان- هستند – را نیز ایشان به کوپوسوامی اعطا کرد.

 

سوامی شیواناندا
سوامی شیواناندا

سوامی شیواناندا تحت الهام از استاد خود به معابد مختلفی سفر کرد و مراقبه ها و تمرینات مفصل و بسیار مشکلی را انجام داد. وی هفت سال از عمر خود را بیشتر صرف مراقبه کرد. حتی در این دوران هم او در کلینیک پزشکی کوچکی که خود دایر کرده بود به وضعیت بیماران رسیدگی می کرد. در طی این مدت و بعد از آن در معابد دیگر معرفت او از علم و هنر یوگا کامل شد. او اینک دریافته بود راهی که واقعا می تواند انسان را به شفای جسم و روان نایل گرداند -یوگاست-. سوامی شیواناندا از اوایل دهه ١٩٣٠ به بعد چندین بار به نقاط مختلف هند و سریلانکا سفر کرد و با جاذبه معنوی- صدای قوی و با نفوذ و قدرت فوق العاده سخنوری خود روح و جان هزاران نفر را تحت تاثیر قرار داد.

وی هر کجا که می رفت سخنرانی ایراد می کرد و به مردم یاد می داد که چطور با انجام آساناها- پرانایاما و کریاهای یوگا- خود را قوی و سالم نگهدارند. مهم تر از همه اینکه او مخاطبان خود را تشویق می کرد برای رسیدن به پیشرفت معنوی و روحانی خود دایم تلاش کنند.

در همین حال در ریشی کش عدهِ زیادی از پیروان او که روز به روز هم بر تعدادشان افزوده می شد- به تدریج گردهم آمدند و اشرامی در آنجا شکل گرفت. از اولین سانیاسهای – ترک قید و بندهای اجتماعی- آخرین مرحله زندگی یک هندو یا مرتبه مراقبه معنوی- او می توان به سوامی چیداناندا که هم اکنون نیز مدیریت اَشرام ریشی کش را به عهده دارد- اشاره کرد.

سوامی شیواناندا با بخشندگی نامحدود- روح خدمت- پارسایی عمیق و شوخ طبعی همیشگی خود الگویی والا برای شاگردانش بود.

در سال ١٩٣٢ او اشرام شیواناندا را تاسیس کرد. در سال ١٩٣۶ -انجمن زندگی الهی- آغاز به کار کرد. در سال ١٩۴٨ -آکادمی یوگا ودانتا فارست- سازمان داده شد. هدف سوامی شیواناندا اشاعه دانش معنوی و آموزش یوگا و ودانتا به مردم بود.

آموزش های وی اصول اساسی کلیه ادیان را به طور شفاف مطرح می کرد و تمامی روش های یوگا را در یک روش ـ یعنی یوگای تلفیقی ـ جمع می کرد. وی این یوگا را اینگونه خلاصه می کرد :

-Serve-love-give-purify- meditate- realize- –

-be good-do good-be compassionate-

-خدمت کنید- همه را دوست داشته باشید- ببخشید- خود را خالص کنید- تمرکز داشته باشید- آگاهی تان را افزایش دهید.-

-خوب باشید- کار خوب انجام دهید و نهایا رحم و شفقت داشته باش.-

 

سوامی شیواناندا
سوامی شیواناندا

همچنین از جملات معروف و همیشه ماندگار او میتوان به جمله زیر اشاره کرد:

-Health is wealth-peace of mind is happiness-yoga shows the way-

-سلامتی- ثروت است. آرامش فکر داشتن- خوشبختی است. یوگا راه را به شما نشان میدهد-

زندگی خود او نمونه بارز از آرمان خدمت بی شایبه و همچنین کارمایوگا بود.

در نظر سوامی شیواناندا همه کارها مقدس بودند و هیچ مسیولیتی پست و حقیر به حساب نمی آمد. او همواره به دنبال فرصت می گشت تا به دیگران یاری برساند و در این راه- خستگی ناپذیر بود و هرگز آنچه را باید انجام می شد به تاخیر نمی انداخت.

از خواسته های مهم شیواناندا این بود که یوگا بر پایه های علم امروز تفسیر شده و به صورت رشته ای دانشگاهی درآید. این سنکل پای ـ قصد درونی ـ او نیز سالها پس از مرگش محقق شد.

از دیگر اقدامات شیواناندا در گسترش و اعتلای آموزه های یوگا و تعالیم معنوی- تاسیس داروخانه آیورودای شیواناندا در سال ١٩۴۵- تاسیس آکادمی یوگاودانتا در سال ١٩۴٨ و سرانجام تاسیس بیمارستان تخصصی بیماریهای چشم شیواناندا در سال ١٩۵٧ بوده است. به سرعت شهرت این یوگی مقتدر و پرشور و حال در تمام دنیا طنین انداز شد و از سراسر دنیا به دیدار او می شتافتند.

او با نگارش حدود ۴٠٠ کتاب در علوم یوگایی و ودانتا قدمی بس بلند در شناسایی معرفت کهن ودانتا و یوگا به مردم این روزگار کرد. در واقع توانست یوگا را از کنج معابد و خلوتکده های هند خارج ساخته و خدمتی والا به نوع بشر کند.

او خود می گفت : – من برای خدمت به شما زندگی می کنم- من زندگی می کنم تا همه شما را شاد کنم.-

او در طول عمر خود توانست شاگردانی بسیار مقتدر و آگاه را تربیت کند که در گسترش آموزشهای معنوی و یوگا نقش مهمی را ایفا کنند.

رخی از گفته‌های شیواناندا:

– در دوره‌های طولانی احساس می‌کردم کاملا از خود‌بی‌خودم و گویی نیرویی آگاه و مقتدر از درون من حمایت و تعلیم می‌دهد.

-شیواناندا دریافت که همه‌چیز برهمن است یا نور الهی- حقیقتی ورای دنیای مادی حاکم بر سرنوشت هستی- زیر بنای وجود و خرد انسان- حقیقتی آگاه و مقتدر.

– برای من دنیای مادی وجود ندارد- همه‌چیز تجلی با شکوه قادر مطلق است.

شاگردانی که از ایشان بر جا ماندند:

سوامی ساتیاناندا- سوامی چیداناندا- سوامی ساتچیداناندا- سوامی ویشودواناندا- سوامی چیداناندا- سوامی شیواناندا رادا- سوامی کریشناناندا- سوامی ونکاتشاناندا و سوامی نادا‌برهماناندا.

مرگ

سوامی شیواناندا در ١۴ جولای ١٩۶٣ و در سن ٧۶ سالگی جسم خاکی خود را ترک گفت و به مرحله -ماهاسامادی- وارد شد.

 

منبع :

mahshahryoga.blogfa.com

کابوک

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان کاریکاتوریست- طراح گرافیک- کارگردان و مترجم ایرانی بود -آراپیک در اواخر عمر کوتاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − 7 =