خانه / ادبیات / شاعران / سعید نفیسی – Saeed Nafisi

سعید نفیسی – Saeed Nafisi

سعید نفیسی
سعید نفیسی

سعید نفیسی دانش‌پژوه- ادیب- تاریخ‌نگار- نویسنده- مترجم و شاعر ایرانی بود- او جزو نسل اول استادهای دانشکده تاریخ دانشگاه تهران بود- کی از افتخارات استاد نفیسی- احیا و بنیانگذاری شیوه داستان نویسی تاریخ است که در آنها روح وطن پرستی و سلحشوری و قهرمانی را تقویت کرده- جوانانن ایران زمین را به حب وطن و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور فرا می‌خواند

زندگی سعید نفیسی

سعید نفیسی فرزند میرزا علی‌اکبر ناظم‌الاطبا -معروف به ناظم‌الاطباء کرمانی- و از نوادگان حکیم نفیس بن عوض کرمانی -طبیب نامدار ایران در قرن نهم هجری- در ۱۸ خرداد ۱۲۷۴ خورشیدی در تهران به دنیا آمد. تحصیلات سه ساله ابتدایی را در مدرسه شرف- یکی از نخستین مدارس جدید که پدرش تاسیس کرده بود گذراند و تحصیلات متوسطه را در مدرسه علمیه- تنها مدرسه‌ای که دوره متوسطه داشت- در بهار ۱۲۸۸ در تهران به پایان رساند. پانزده ساله بود که برادر بزرگترش دکتر اکبر مودب نفیسی او را برای ادامه تحصیل به اروپا برد. نفیسی تحصیلات خود را در شهر نوشاتل سوییس و دانشگاه پاریس انجام داد و در سال ۱۲۹۷ به ایران بازگشت. ابتدا در دبیرستان‌های تهران به تدریس زبان فرانسه پرداخت و بعد در وزارت فواید عامه مشغول کار شد. در سال ۱۲۹۷ به گروه نویسندگان مجله دانشکده پیوست و در یک سال فعالیت این مجله با ملک‌الشعرا بهار همکاری داشت.

در سال ۱۳۰۸ خورشیدی به خدمت وزارت فرهنگ درآمد و علاوه بر تدریس زبان فرانسه در دبیرستان‌ها- به کار آموزش در مدارس علوم سیاسی- دارالفنون- مدرسه عالی تجارت و مدرسه صنعتی پرداخت. در سال‌های بعد به تدریس در دانشکده‌های حقوق و ادبیات پرداخت و به عضویت فرهنگستان ایران درآمد.

سعید نفیسی از آغاز بنیان دانشگاه تهران در جایگاه استاد دانشکده حقوق و پس از آن- به استادی دانشکده ادبیات برگزیده شد. نفیسی از هموندان پیوسته فرهنگستان بود و چندی در دانشگاه‌های کابل و شهرهایی چون دهلی- کلکته- دانشگاه‌های قاهره و بیروت به آموزش پرداخت.
ستاد نفیسی در گرو عشق به زبان و فرهنگ فارسی در ۵۶ دانشگاه در چهار قاره دنیا درباره این مهم سخنرانی و تدریس نموده ­اند. در این راستا کرسی زبان فارسی در دانشگاه کلمبیا به نام -استاد سعید نفیسی- نامگذاری شده است. وی از پرکارترین و معروف‌ترین نویسندگان این عصر است که تالیفات او به ۲۵۰ کتاب و رساله می‌رسد و تعداد مقالاتش از ۱۰۰۰ افزونتر است.

فعالیت­های سعید نفیسی

استاد نفیسی با نشریات زیادی- همچون پیام نو- ارمغان- دانشکده ادبیات- آینده- مهر- نامه فرهنگستان- مردم شناسی- یادگار- شفق- سالنامه دنیا- تقدم- همکاری نزدیک داشت. نفیسی پس از تجربه ارشاد- آفتاب- اطلاعات- عصرجدید و ستاره ایران- سردبیری وطن را پذیرفت.

تسلط به تاریخ و ادبیات ایران

تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران- باعث شده بود تا آثار تازه و پژوهشی پدیدآورد و تعداد بسیاری از متن‌های منثور و منظوم فارسی را به شیوه‌ای علمی منتشر کند و از گمنامی بیرون آورد. کتابخانه شخصی و کم‌مانندی که به مرور زمان فراهم ساخته بود به او این امکان را می‌داد که به مهم‌ترین مآخذ تاریخی و ادبی دسترسی داشته باشد. دکتر صادق رضازاده شفق درباره سعید نفیسی می‌نویسد:

-من در تمام مدت شناسایی او حیران کار و کوشش او بودم. می‌توانم بگویم که در همه عمر مردی در کتاب‌دوستی و مطالعه و فراوان‌نویسی و کنجکاوی ادبی مانند او ندیدم… در عین فراوان‌نویسی تندنویس هم بود و اگر قلم برمی‌داشت مدتی نگذشته مقاله‌ای وافی و مطالبی کافی به رشته تحریر می‌کشید… در هر صورت این‌گونه ثمربخشی حیرت‌آور از نفیسی عجب نیست و در این کار هیچ‌یک از نویسندگان و مولفان زمان ما به پایه او نمی‌رسد و باید او را از حیث تعداد آثار با امثال یاقوت حموی یا ابوعلی سینا یا غزالی- و از متاخرین با مولف ناسخ‌التواریخ مقایسه کرد… تندنویسی او خود استعداد نادری بود که من در همه عمر بر او ثانی ندیدم. قلم در لای انگشتان باریک او ساز سیال و سیار و منبع فیاضی بود که ایست نداشت و اگر آغاز به نوشتن می‌کرد ساعتی نمی‌گذشت که ستون‌ها و صحیفه‌هایی مشحون از عبارات شایان و فارسی استوار روان روی میز تحریر پخش می‌گشت و شخص آنچه را که سحر قلم عنوان داده‌اند به چشم می‌دید.-

 

سعید نفیسی
سعید نفیسی و همسرش پریمرز

روش نویسندگی نفیسی

سعید نفیسی از بنیانگذاران مکتب نثر دانشگاهی است که از جمله ویژگی این نثر پیراستگی عبارات در لفظ و معنا بوده- به طوری که نویسنده می‌کوشید- اندیشه خود را چنان ساده بیان کند که عبارات او از هر گونه پیچیدگی دور بماند و به جای زیورهای بیهوده لفظی- از استحکام دستوری بهره بگیرد.

شخصیت و خلقیات نفیسی

به گفته استاد عبدالحسین زرین­کوب- نفیسی شخصیتی است- چند بعدی: مورخ- محقق- ادیب- منتقد- نویسنده- مترجم- زبانشناس- روزنامه نگار.همسرش پریمرز نفیسی می­گوید: نفیسی واقعا عاشق کتاب بود. او مصرف مفید و به جای پول را فقط در خریدن کتاب می­دانست- به طوری که ضروری­ترین احتیاجات شخصی خود را در این راه صرف می­کرد. می­گویند در مدرسه شاگرد زیاد منظمی نبود- ولی هوش و حافظه­اش عالی بود. مطالعه را از همان اوایل جوانی دوست داشت. عقیده داشت کتاب باید چاپ شود و به دست مردم برسد. کتاب را نباید حبس کرد و جلوی پیشرفت فکری مردم را گرفت. باید وسیله بدست مردم داد تا هر کس هر قدر مایل است- مطالعه کند- و روشن بین و روشنفکر شود و این مسیله را یک قدم اساسی برای پیشرفت جامعه و بخصوص جوانان می­دانست. هیچ وقت با هیچ ناشری در گرفتن حق تالیف سخت نمی­گرفت.

سفرهای نفیسی

سعید نفیسی در سال ۱۳۲۸ به هندوستان و در سال ۱۳۳۰ به افغانستان رفت. در اردیبهشت سال ۱۳۳۳- که جشن هزاره تولد ابن سینا در تهران برپا بود- در راس کمیته­ های بین المللی و جشن ملی قرار گرفت و در سال ۱۳۳۹ برای شرکت در چهارمین کنگره بین المللی هنر باستان شناسی ایران- سفر چند ماه ه­ای به امریکا و از آنجا به کشورهای اروپای غربی کرد و از این مسافرت­ها اطلاعات و تجارب فراوان بدست آورد.

مدارج و افتخارات علمی سعید نفیسی

سعید نفیسی را معمار نثر جدید معاصر ایران نامیده‌اند و این تبحر و چیرگی- ناشی از احاطه کامل وی به زبان‌های یونانی- لاتین- فرانسه- روسی- اردو- پشتو- عربی و فارسی می‌باشد. ترجمه‌های کم نظیر استاد از زبان‌های بیگانه دارای معروفیت خاصی می‌باشد. بزرگترین خدمت استاد به زبان و ادب و فرهنگ فارسی- تصحیح و تنقیح متون قدیمی است که از گوشه‌های کتابخانه‌های جهان بیرون کشیده و روی آنها با جدیت تمام کار کرده و به صورت کتاب عرضه داشته است.او در طی سال­های زندگی خویش به نمایندگی ایران در -نمایشگاه هنر و معماری باستان شناسی هفت هزار ساله ایران- در پاریس- عضویت هییت رییسه -بیست و پنجمین کنگره خاورشناسان- در مسکو- نمایندگی ایران در مراسم -هزاره فردوسی- در اتحاد جماهیر شوروی- عضویت -شورای فرهنگی سلطنتی- عضویت -هییت امنای کتابخانه پهلوی- انتخاب شد و -نشان درجه اول علمی- -نشان سپاس درجه اول- -نشان علمی افغانستان- و جایزه بهترین کتاب سال را دریافت کرد.

یکی از افتخارات استاد نفیسی- احیا و بنیانگذاری شیوه داستان نویسی تاریخ است که در آنها روح وطن پرستی و سلحشوری و قهرمانی را تقویت کرده- جوانانن ایران زمین را به حب وطن و حفظ استقلال و تمامیت ارضی کشور فرا می‌خواند.
نفیسی در آبان ۱۳۲۱ به رتبه دهِ استادی دانشگاه تهران دست یافت و در سال ۱۳۲۸- بنا به تقاضای خود بازنشسته شد- سپس چند سالی را در خارج از ایرانن گذراند. در اسفند ۱۳۳۵ تقاضای نفیسی برای تدریس مجدد در دانشگاه تهران توسط رییس دانشکده ادبیات به ریاست دانشگاه نوشته شد و در بهمن ۱۳۳۷ نفیسی تدریس را دوباره آغاز کرد.

سعید نفیسی
سعید نفیسی

مسیولیت‌ها
مناصب دانشگاهی

استاد ادبیات دانشگاه تهران
استاد حقوق دانشگاه تهران
استاد کرسی تاریخ بعد از اسلام دانشگاه تهران
استاد منابع تاریخ ایران در موسسه مطالعات و تحقیقات تاریخی
استاد تاریخ ادبیات ایران در دانشگاه قاهره
موسس شعبه ادبیات فارسی دانشگاه علیگره هندوستان

مناصب دولتی

عضو پیوسته فرهنگستان علوم
نماینده دولت ایران در کمیته فنی وحدت نام‌های جغرافیایی سازمان ملل متحد
عضویت هییت رییسه -بیست و پنجمین کنگره خاورشناسان- در مسکو-
نمایندگی ایران در مراسم -هزاره فردوسی- در اتحاد جماهیر شوروی
عضویت -شورای فرهنگی سلطنتی-
عضویت هییت امنای کتابخانه پهلوی
ریاست اداره استخدام وزارت فلاحت
ریاست مدرسه عالی تجارت

مناصب مطبوعاتی

سر دبیر مجله دولتی -فلاحت و تجارت-
سردبیری مجله ادبی پرتو
سردبیری مجله وطن
موسس روزنامه امید -عهد انقلاب- -با همکاری میرزا آقاخان فریور- درسال ۱۳۰۲
مدیر مجله شرق -در سال ۱۳۰۳-
مدیر قسمت ادبی ژورنال دو تهران -موسسه اطلاعات-

جوایز سعید نفیسی

نشان درجه اول علمی
نشان سپاس درجه اول
جایزه سلطنتی دربار ایران ۱۳۳۸ -برای ترجمه آرزوهای بر باد رفته اثر بالزاک-
نشان لژیون دونور فرانسه -به خاطر سال‌ها پژوهش و کوشش در باب زبان و ادبیات فرانسه و تالیف نخستین فرهنگ لغات فرانسه به فارسی-
نشان مخصوص واتیکان -برای کتاب مسیحیت در ایران-
عضویت آکادمی علوم فرانسه و نشان Palmes Acdemiques
نشان علمی افغانستان
جایزه بهترین کتاب سال

ارزیابی آثار

تسلط نفیسی به تاریخ و ادبیات ایران باعث شده بود تا آثار تازه و پژوهش گرانه‌ای پدیدآورد و تعداد بسیاری از متن‌های منثور و منظوم فارسی را به شیوه‌ای علمی منتشر کند و از گمنامی بیرون آورد. کتابخانه شخصی و کم‌مانندی که به مرور زمان فراهم ساخته بود به او این امکان را می‌داد که به مهم‌ترین مآخذ تاریخی و ادبی دسترسی داشته باشد. او در رشته‌هایی مثل تاریخ- تحقیق- شعر و فرهنگ نویسی آثاری به جا گذاشت. مجموعه‌ای از دست نوشته‌های استاد نفیسی که مربوط به سالهای ۱۳۰۵ می‌باشد توسط آقای جواد مهدویان با عنوان نخستین فرهنگستان ایران به روایت اسناد گردآوری و تالیف گردیده.

 

سعید نفیسی
سعید نفیسی

کتاب‌شناسی

تالیف‌های ادبی

آخرین یادگار نادر شاه -نمایش‌نامه- ۱۳۰۶ -چاپهای دیگر هم دارد-
فرنگیس۱۳۱۰ -چاپ‌های دیگر هم دارد-
ستار گان سیاه -مجموعه داستان- ۱۳۱۷ -چاپ دیگر هم دارد-
ماه نخشب -مجموعه داستان- ۱۳۲۸ -چند چاپ دیگر دارد-
آتشهای نهفته -یا حساب‌ها درنیامد-۱۳۳۰
نیمه راه بهشت -داستان- ۱۳۳۲ -چند چاپ دارد-
گلچینی از دیوان سعید نفیسی- ۱۳۳۳-کتاب فروشی طهوری-

ادبیات اروپایی

۸- نمونه‌ای از آثار پوشکین۱۳۱۵.
۹- به یاد ماکسیم گورکی ۱۳۱۵.
۱۰- یادبود گریلف- ۱۳۲۳.
۱۱- افسانه‌های گریلف- ۱۳۲۳.
۱۲- پوشکین. ۱۳۲۵.
۱۳- نایب چاپارخانه- اثر پوشکین. ۱۳۲۶.
۱۴- عشق چگونه زایل شد و چند داستان دیگر. اثر لیو تولستوی. ۱۳۳۱.
۱۵- آدام متیسکیه ویچ -ترجمه- ۱۳۳۴.
۱۶- تاریخ ادبیات روسی- جلد اول ۱۳۳۴.
۱۷- ایلیاد- اثر همر -ترجمه- ۱۳۳۴ -چاپ دوم نیز دارد-
۱۸- پل و ویرژینی- اثر برناردن دوسن پیر. ۱۳۳۵ -ترجمه-
۱۹- زندگی و کار و هنر ماکسیم گورکی-با چند داستان دیگر- ۱۳۳۶.
۲۰- آرزوهای برباد رفته- اثرانوره دو بالزاک -ترجمه- ۱۳۳۷.
۲۱- ادیسه- اثر همر -ترجمه- ۱۳۳۷.

متون فارسی

۲۲- رباعیات حکیم عمر خیام ۱۳۰۶ -چاپ۱۳۱۶-
۲۳- دو تقریر از خواجه عمر خیام. مندرج در مجله شرق. ۱۳۰۹.
۲۴- شاهنامه جلدهای ۷و۸و۹و۱۰. چاپ۱۳۱۰.
۲۵- شاهنامه جلد اول. چاپ خاور. ۱۳۱۰.
۲۶- رباعیات باباافضل کاشانی–افضل الدین کاشانی– ۱۳۱۱.
۲۷- پندنامه انوشیروان از بدایعی بلخی. ۱۳۱۲.
۲۸- نصیحت نامه -قابوسنامه- ۱۳۱۲ -چاپ دیگر هم دارد-.
۲۹- سام‌نامه- خواجوی کرمانی- ۱۳۱۶
۳۰- سیرالعباد الی المعاد- سنایی غزنوی- ۱۳۱۶
۳۱- تاریخ گیتی گشاتالیفمیرزا محمد صادق موسوی بادو ذیل تالیف عبدالکریم شریف و آقا محمد رضا شیرازی ۱۳۱۷.
۳۲- دیوان مقطعات و رباعیات ابن یمین ۱۳۱۸.
۳۳- دیوان لامعی گرگانی- ۱۳۱۹
۳۴- تاریخ مسعودی -معروف به تاریخ بیهقی– سه جلد- ۱۳۱۹–۱۳۳۲
۳۵- دیوان قصاید و غزلیات عطار نیشابوری- ۱۳۱۹-دو چاپ بعد هم دارد-
۳۶- دیوان قصاید و غزلیات معین الدین جنید شیرازی ۱۳۲۰
۳۷- منتخب قابوسنامه- وزارت فرهنگ ۱۳۲۰.
۳۸- رساله مجدیه- نوشته مجدالملک سینکی. ۱۳۲۱
۳۹- رساله فریدون بن احمد سپهسالار در احوال جلال الدین مولوی ۱۳۲۵
۴۰- مواهب الهی -درتاریخ آل مظفر- تالیف معین الدین یزدی جلد اول ۱۳۲۶.
۴۱- گشایش و رهایش- تالیف ناصر خسرو- بمبیی ۱۳۲۸ -چاپ دوم دارد-.
۴۲- رساله صاحبیه- مندرج در فرهنگ ایران زمین. ۱۳۳۲.
۴۳- رساله روحی انارجانی- مندرج در فرهنگ ایران زمین. ۱۳۳۲.
۴۴-زین‌الخبارتالیف ابوسعیدعبدالحی گَردیزی-شامل تاریخ ساسانیان تا پایان دوره صفاری– ۱۳۳۳
۴۵- سخنان منظوم ابوسعید- ۱۳۳۴.
۴۶- مقامات عبدالخالق غجدوانیوعارف ریوگری- مندرج در فرهنگ ایران زمین- ۱۳۳۵.
۴۷- کلیات عراقی-۱۳۳۵.
۴۸- لباب الباب- ۱۳۳۵.
۴۹- دیوان ازرقی هروی- ۱۳۳۶.
۵۰- دستورالوزرا- خواندمیر- ۱۳۳۷.
۵۱- دیوان قاسم انوار-۱۳۳۷ -چند بار چاپ-
۵۲- دیوان هلالی جُغَتایی- ۱۳۳۷.
۵۳- دیوان انوری- ۱۳۳۷.
۵۴- دیوان قصاید و غزلیات نظامی گنجوی ۱۳۳۸.
۵۵- دیوان رشیدوطواط- ۱۳۳۹.
۵۶- دیوان عَمعَق بخارایی- ۱۳۳۹.
۵۷- فتوت نامه ناصری. مندرج در فرهنگ ایران زمین ۱۳۳۹.
۵۸- دیوان اوحدی مراغه‌ای-۱۳۴۰.
۵۹- گلستان سعدی شیرازی ۱۳۴۰.

تحقیق در ادبیات فارسی و ایران

۶۰- احوال و منتخب اشعار خواجوی کرمانی- ۱۳۰۷.
۶۱- مجدالدین همگرشیرازی ۱۳۱۴.
۶۲- احوال و اشعار رودکی- سه جلد ۱۳۰۹–۱۳۱۹-چاپ دوم در یک جلد و با تغییرات-
۶۳- نظامی در اروپا. ۱۳۱۴.
۶۴- آثار گمشده ابوالفضل بیهقی- ۱۳۱۵.
۶۵- احوال و اشعار فارسی شیخ بهایی ۱۳۱۶.
۶۶- سخنان سعدی درباره خودش- ۱۳۱۶.
۶۷- جستجو در احوال و اشعار فریدالدین عطارنیشابوری ۱۳۲۱
۶۸- در پیرامون احوال و اشعار حافظ ۱۳۲۱.
۶۹- شاهکارهای نثر معاصر فارسی. -دو جلد- ۱۳۳۰–۱۳۳۲ -چاپ دوم دارد-.
۷۰- روزگار ابن سینا- ۱۳۳۱.
۷۱- زندگی و کار و اندیشه و روزگار پور سینا ۱۳۳۲.
۷۲-سرگذشت ابن سینا به قلم خوداو ۱۳۳۲.
۷۳- -ترجمه جشن نامه ابن سینا ۱۳۳۲.
۷۴- ابن سینا در اروپا- ۱۳۳۳.
۷۵- تاریخ نظم و نثر ایران در زبان فارسی – ۱۳۳۴ -دو جلد-.
۷۶- در مکتب استاد -مباحث دستوری و املایی– ۱۳۳۴.
۷۷- سرچشمه تصوف ۱۳۴۵.

تاریخ ایران

۷۸- شیخ زاهد گیلانی- رشت. ۱۳۰۷.
۷۹- یزدگرد سوم ۱۳۱۲.
۸۰- مدرسه نظامیه بغداد- ۱۳۱۳.
۸۱- پیشرفتهای ایران در دوره پهلوی ۱۳۱۸.
۸۲- خاندان سعدالدین حمویه- مندرج در: کنجکاویهای علمی و ادبی- ۱۳۲۶
۸۳- درفش ایران و شیر و خورشید- ۱۳۲۸.
۸۴- تاریخ بیمارستانهای ایران ۱۳۲۹
۸۵- بابک خرم دین- دلاور آذربایجان ۱۳۳۳-چاپ دوم دارد-.
۸۶- بحرین- حقوق ۱۷۰۰ساله ایران ۱۳۳۳.
۸۷- تاریخ اجتماعی قرون معاصر- ۱۳۳۴.
۸۸- تاریخ اجتماعی و سیاسی ایران در دوره معاصر- ۱۳۳۵–۱۳۳۴ -دوجلد-
۸۹- خاندان طاهریان- ۱۳۳۵.
۹۰- تاریخ اجتماعی ایران از انقراض ساسانیان تا انقراض امویان ۱۳۴۲.
۹۱- تاریخ اجتماعی دوران پیش از تاریخ و آغاز تاریخ- ۱۳۴۲.
۹۲- در پیرامون تاریخ بیهقی ۱۳۴۲ -دو جلد اول-.
۹۳- مسیحیت در ایران- ۱۳۴۳.
۹۴- تاریخ تمدن ایران ساسانی- ۱۳۳۱–۱۳۴۴ -متن جلد اول با ضمیمه آن-
۹۵- تاریخ شهریاری رضا شاه پهلوی- ۱۳۴۴.

لغت

۹۶- فرهنگ فرانسه فارسی- ۱۳۰۹–۱۳۱۰ -دو جلد-.
۹۷- فرهنگ نامه پارسی- ۱۳۱۹ -جلد اول-.
۹۸- فرهنگ نفیسی-فرنودسار- تالیف علی اکبرناظم الاطباء۱۳۱۸–۱۳۳۹ -۵جلد-
۹۹- فرهنگ فارسی جیبی. ۱۳۴۳.

کتاب‌شناسی

۱۰۰- فهرست کتابخانه مجلس شورای ملی- ۱۳۴۴ -جلد ششم-.
۱۰۱- فهرست آثار اروپایی درباره ابن سینا
– Bibilographie des principaux travaucx europeenne sur Avicenne.1953.

ترجمه تاریخ

۱۰۲-ابن خلدون و تیمور لنگ- تالیفوالتر فیشل. ترجمه با همکاری نوشین نفیسی ۱۳۳۹.
۱۰۳- تاریخ ترکیه- تالیف لاموش. ۱۳۱۶.

آثار دیگر

۱۰۴- صنعت تخم نوغان ایران- تالیف ف. لافن. و ه ل. رابینو -ترجمه- ۱۲۹۸.
۱۰۵- هدیه دوستانه- ۱۳۰۴.
۱۰۶- پیشرفتهای فرهنگی در اتحاد جماهیر شوروی- ۱۳۲۳.
۱۰۷- سازمان آموزش عمومی در اتحاد جماهیر شوروی ۱۳۲۳.
۱۰۸- سرانجام آلمان -ترجمه- ۱۳۲۶.
۱۰۹- هفتاد سال زندگی- پنجاه سال خدمت به دانش -زندگی عبدالعظیم قریب- ۱۳۲۶.
۱۱۰- معالجه تازه برای حفض دندانهای طبیعی و دهان- تالیف گریگوریان.

مجلات

۱۱۱- مجله فلاحت و تجارت ۱۲۹۷–۱۲۹۹ -سه سال-
۱۱۲- امید -روزنامه- هفت شماره ۱۳۰۲.
۱۱۳- ماهنامه پیام نو-مجله ماهانه- دوازده شماره ۱۳۰۹–۱۳۱۰
۱۱۴- مجله شرق -مجله- سال اول دوازده شماره ۱۳۱۳.

مقالات

مقالات نفیسی بسیار متعددو متفرق و در زمینه‌های متنوع است و از سال ۱۲۹۰در جراید و مجلات ایران دیده شده‌است

آثار چاپ نشده

در این باب مراجعه شود به مقاله -کتابخانه سعید نفیسی و نسخه‌های خطی او- مندرج در -یاد نامه سعید نفیسی- چاپ دانشکده ادبیات و علوم انسانی در دانشگاه تهران -تهران- ۱۳۵۱- در این مقاله یکصد و شصت اثر به خط او که چاپ نشده مورد معرفی قرار گرفته‌است.

دو اثر برگزیده استاد عبارتند از:

۱- -تذکره نفیسی- که مربوط به شرح حال و اشعار برگزیده هزار شاعر در قرون پنج و شش و ابتدای قرن هفتم ه. ق را شامل می­شود.
۲- -دیوان اشعار استاد نفیسی- که تقریبا شامل چهل­هزار بیت است و البته مقدار زیادی از این اشعار شخصی بوده که به همین دلیل استاد رغبتی برایی چاپ آن نشان نداده­اند. کلیه کتابهای این مجموعه توسط فرزند ارشد ایشان دکتر … نفیسی اسکن شده است.

مرگ

سعید نفیسی از بیماری آسم رنج می‌برد و سال‌های آخر عمر را در پاریس به‌سر برد. زمانی که برای شرکت در نخستین کنگره ایران‌شناسان به تهران آمده‌بود در ۲۲ آبان ۱۳۴۵ در تهران درگذشت. وی را در تهران در کنار قبر پدرش و در بقعه‌ای به نام آرامگاه سرقبر آقا -پایین‌تر از چهارراه مولوی- دفن کردند.

یادبود سعید نفیسی

انجمن آثار و مفاخر فرهنگی به پاس سال‌ها خدمات علمی و فرهنگی وی- طی برگزاری مراسم بزرگداشتی در ۲۴ دی ماه ۱۳۸۵ ایشان را به عنوان یکی از مفاخر ایران زمین معرفی کرد و لوح تقدیری به خانواده استاد اهدا نمود.

 

منبع :

نگارستان

پژوهه

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

احمد کسروی

احمد کسروی – Ahmad Kasravi

احمد کسروی با نام اصلی سیداحمد حکم‌آبادی که بعدها نام خانوادگی کسروی را برگزید- تاریخ‌نگار- …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نه + هفده =