خانه / نام آوران / زیگ زیگلار – Zig Ziglar

زیگ زیگلار – Zig Ziglar

زیگ زیگلار
زیگ زیگلار

زیگ زیگلار نویسنده- فروشنده- و سخنران انگیزشی آمریکایی بود- زیگلار در طول دوران حرفه‌ای خود به عنوان سخنران در سمینارهای بی‌شماری شرکت کرد و به بزرگترین کمپانی‌های آمریکایی مشاوره داد- زیگ زیگلار یکی از برجسته‌ترین شخصیت‌های جهان در زمینه انگیزه بود

زندگی زیگ زیگلار

زیگ زیگلار یک نویسنده- مدیر فروش و سخنران انگیزشی متولد ایالات‌متحده آمریکا بود که در سال 1926 به دنیا آمده و نهایتا در سال 2012 از دنیا رفت. وی در بخش جنوبی ایالت آلاباما به دنیا آمد و دهمین فرزند خانواده بود. در سال 1931- زمانی که وی پنج‌ساله بود که پدرش در شهر یازو از ایالت می سی سی پی به یک سمت مدیریت نایل شد و با نقل‌مکان خانواده به آن شهر وی بخش عمده کودکی خود را در آن منطقه پشت سر گذاشت. البته در سال بعد از این رویداد وی پدرش را براثر سکته از دست داد و دو روز بعد از خواهرش از دنیا رفت.

زیگلار جوان بخشی از جوانی خودش را در طی سالهای 1943 تا 1945 در طی جنگ جهانی دوم در ارتش ایالات‌متحده سپری کرد. هرچند که به‌طور عملی وارد جنگ نشد و در طی این سالها مشغول فعالیت آموزشی در یکی از برنامه‌های آموزشی ارتش بود که بر اساس آن در طی سالهای 1943 تا 1946 چیزی در حدود 125000 زبده برای ارتش تربیت شد.

زیگ زیگلار
زیگ زیگلار

وی در کارنامه حرفه‌ای و شغلی خودش در شرکت‌های مختلف سابقه فعالیت به‌عنوان فروشنده و مدیر فروش را داشت که ازجمله آنها می‌توان به چندین شرکت معتبر خودروسازی اشاره کرد که در برخی از آنها حتی تا سطح مدیریت ارشد سازمان هم پیش رفت. وی تا سال 2010 همچنان با سفر به نقاط مختلف دنیا مشغول اجرای سخنرانی‌های انگیزشی خود بود- هرچند که دریکی از سفرهای قبلی خودش براثر سقوط از روی پله با مشکلات مختلفی ازلحاظ حافظه روبرو شده بود.

وی در دوره فعالیت حرفه‌ای خودش بیش از 10 جلد کتاب در حوزه روانشناسی- بازاریابی و فروش نوشت که اغلب جزء پرفروش‌ترین کتاب‌ها قرار می‌گرفت. ازجمله بهترین کتاب‌هایی که درزمینه فروش به نگارش درآورده بود می‌توان به دو مورد زیر اشاره کرد:

– اسرار زیگ زیگلار در نهایی کردن فروش -1982-
– فروش 101 -2003-
– در اوج – راز فروش کردن

سخنان کوتاه زیگ زیگلار

۱- شما می‌توانید در زندگی به هر آنچه می‌خواهید برسید- مشروط به اینکه به افراد دیگر کمک کنید تا آن‌ها نیز به آنچه می‌خواهند برسند.

۲- اگر شما صداقت نداشته باشید- مشتریان به شما اعتماد نمی‌کنند!

۳- از خود بپرسید -در زندگی می‌خواهید به کجا برسید؟- رشد فردی خودبه‌خود اتفاق نمی‌افتد. باید کاری کنید که اتفاق بیفتد و روش پیشرفت- بدون منتظر ماندن برای زمان و انگیزه مناسب را یاد بگیرد. همین امروز خودتان را به عمل تشویق کنید. هرگز نگران اشتباه کردن نباشید. از این سوال رابرت.اچ شولر الهام بگیرید: -اگر می‌دانستید شکست نمی‌خورید- برای انجام چه کاری تلاش می‌کردید؟- شجاع باشید.

۴- سعی نکنید فروش را خاتمه دهید تا زمانی که در ذهن مشتری یک ارزش تثبیت کرده باشید. تلاش برای خاتمه‌ی فروش قبل از آنکه ارزشی را در ذهن مشتری ایجاد کرده باشید- این ذهنیت را به مشتری می‌دهد که شما از آن دسته فروشندگانی هستید که فقط دنبال سود خودشان هستند. اگر به توانایی خود برای فروش ارزش به‌جای فروش کالا اعتماد ندارید- از مدیر یا سرپرست خود بخواهید که در این زمینه به شما کمک کند.

۵- پیش‌بینی کنید که چگونه به مشتری کمک خواهید کرد که خرید از شما را تجسم کند. تاثیرگذاری این کار زمانی حداکثر می‌شود که شما تصاویر خوش‌رنگی از لذت تصاحب محصول خود را در ذهن مشتری نقاشی کنید. برای مثال می‌توانید بگویید: -فقط یک لحظه تصور کنید که یک سال است صاحب این محصول هستید. شما در دفترتان نشسته‌اید. حسابدارتان وارد دفتر می‌شود و درحالی‌که لبخند رضایت بر لب دارد به شما می‌گوید که این محصول باعث شده هزینه‌های عملیاتی‌تان ۳۸ درصد کاهش یابد. آیا این چیزی نیست که هر دوی ما می‌خواهیم؟

۶- آنچه به ذهن شما راه پیدا کند- به صورت عمل یا کلام – از شما خارج می‌شود.

۷- سعی کنید سبک خریدار خود را مانند آینه منعکس کنید. در طول ارایه‌ی فروش خود- تلاش کنید نحوه‌ی صحبت کردن و رفتار خود را با گفتار و رفتار مشتری‌تان هماهنگ کنید. برای فردی که انرژی بسیار زیادی دارد- شما نیز اشتیاق فراوانی خرج کنید. برای فردی که آرام است- لازم نیست خیلی انرژی صرف کنید و بیشتر آرامش‌تان را به او نشان دهید. اگر برای چند نفر صحبت می‌‌کنید- انعطاف‌پذیری داشته باشید و سعی کنید سبک فردی را که بیشترین نفوذ و تسلط را در آن گروه دارد- منعکس کنید.

۸- اغلب مردم می‌گویند که نکات انگیزشی دوام همیشگی ندارند. خب- حمام کردن نیز همین طور است. به همین دلیل روزانه تجویزش می‌کنند.

 

زیگ زیگلار
زیگ زیگلار

 

منبع :

بازاریابی

اقیانوس آبی

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

هجده + 15 =