خانه / نام آوران / ریچارد نویترا – Richard Neutra

ریچارد نویترا – Richard Neutra

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

ریچارد نویترا معمار مدرنیست آمریکایی قرن بیستم بود. او را از موفقترین اساتید معماری و طراحی منزل در نیمه اول قرن بیستم دانسته‌اند- اکثر آثار او در کالیفرنیا قرار دارد- ساختمان های او ترکیب خالصی از مصالح محبوب معماران مدرن- فلز و بتن و شیشه بودند

زندگی ریچارد نویترا

ریچارد نویترا در 8 آوریل ۱۸۹۲ در شهر وین در خانواده ای ثروتمند چشم به جهان گشود. درش صاحب کارخانه ریخته گری بود- و مادرش عضو ثابت جامعه یهودیان وین. او دو برادر داشت که به آمریکا مهاجرت کرده بودند. در سال 1910 به دانشگاه تکنولوژی وین راه یافت و در آنجا معماری را در مکتب -آدولف لوس- که نظریاتش زیرساختهای معماری مدرن را محکم کرده بود آموخت. پس از جنگ جهانی اول به سوییس رفت و با گوستاو آمان در زمینه معماری منظر همکاری کرد. به خاطر ذوق سرشارش در 1921 به عنوان معمار ارشد شهر لوکنوالده آلمان انتخاب شد و بعدتر به دفتر معماری اریک مندلسون در برلین پیوست- در 1922 با -دینه ندرمان- ازدواج کرد- یکسال بعد به آمریکا مهاجرت نمود و در سال 1929 شهروند رسمی آمریکا شد.

در آمریکا برای مدت کوتاهی در دفتر -فرانک لوید رایت- کار کرد- تا اینکه دوست صمیمی دوران تحصیلش رودلف شیندلر از او دعوت کرد تا با هم در خانه ای که تازه ساخته بود کار و زندگی کنند. اولین پروژه های نویترا در لوس آنجلس زمانی شکل گرفتند که او طراحی منظر خانه لاول را ارایه داد- بعد برای خانم -ایلین بارنسدل- کارفرمای معروف فرانک لوید رایت- چند پروژه کوچک مثل آلاچیق و استخر طراحی کرد. متعاقبا کارهای شخصی اش را توسعه داد و تلاش کرد ساختمان هایی طراحی کند که بیانگر سبک بین المللی باشند. نویترا به خاطر دقت بالای هندسه بناهایش مشهور شد- ساختمان هایی که طراحی کرده نمادی از تغییر در نگاه به سکونت در اواسط دوران مدرن هستند. بد نیست بدانید هم اکنون دوزاده اثر معماری از ریچارد نویترا تحت نظارت قانون حفاظت تاریخی فرهنگی آمریکا هستند. او در کنار طراحی پروژه به تربیت شاگردان هم مشغول بود- از مشهورترین شاگردانش میتوان از هارول همیلتون هریس و رافایل سوریانو نام برد. در 1932 پروژه هایش در سمیناری که به سرپرستی فیلیپ جانسون و هنری راسل هیچکاک در موزه هنرهای معاصر آمریکا برگزار شد به نمایش در آمد. نویترا در کنار شمار زیاد پروژهایش که در آمریکا اجرا شده اند- تنها 8 ویلا در اروپا طراحی کرده است- ریچارد نویترا در آوریل 1970 در شهر ووپرتال آلمان فوت کرد.

اگر نیوترا در زندگی حرفه ای اش مدیون کسی باشد آن شخص عکاس پرآوازه جولیوس شولمن است- تجربه ای شگفت انگیز به سفارش مجله هنر و معماری با نام -Case Study Houses- که به بررسی آثار آوانگارد در حوزه مسکونی می پرداخت-باعث شد تا جنبشی در معماری آن سال های امریکا بوجود بیاید- در واقع فراتر از معماری- این نگاه هوشمندانه شولمن بود که ساختمان های نیوترا را به جاودانگی پیوند زد.

خانه هایی که نیوترا طراحی کرده است- از بسیاری جهات حایز اهمیت اند. آنها بسیار شفاف و بی پرده اند- ساختمان تا جایی که توانسته به زمین نزدیک شده است- صفحات افقی سقف مثل برگه های کاغذ روی جداره های شیشه ای اطراف شناورند و حس حضور سبک و لرزنده ای را ارایه میدهند. با تمام این تفاسیر میتوان مهمترین عنصر در معماری نیوترا را نور دانست- همچنانکه پیتر زومتور در این باره میگوید :

-در میان آثار کلاسیک مدرن- خانه هایی را دیده ام که نور و محیط اطراف خود را تجلیل میکنند. مثلا خانه های ریچارد نویترا در کالیفرنیا. به نظر نمیرسد که سایه ها در این آثار عهده دار نقش مهمی باشند. اما در عوض- روشنایی از اهمیت بسیاری برخوردار است: نور و هوا و چشم انداز بیرون- احساس سکونت در محیط پیرامون خانه- خواست جاری شدن محیط به داخل-محیط با تمام نورها و سایه هایش-

نیوترا تلاش میکرد ساختمان هایش را با محیط پیرامون پیوند بزند- البته این با تفسیری که ما امروزه با نام معماری همسو با طبیعت میشناسیم یکی نیست- از خانه کافمن که در دشتی بیابانی واقع شده است- تا خانه استالر که محیط پیرامونش سرسبز است. متریال ها- فرمها- جزییات و حتی ابعاد بازشو ها ثابت بوده اند. مسیله اصلی برای نیوترا حضور در طبیعت بوده- حضوری که در هر لحظه به صورت متداوم باقی است. مهم نیست کجای خانه هستید- شما در واقع بیرون هستید- همان لحظه که درونید.

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

آثار به جای مانده از این معمار مصمم- بسیار مورد توجه و تحسین مردم جهان به ویژه آمریکا قرار گرفت. دست نوشته های شخصی و آثار برجای مانده -آثار نویترا اغلب خانه های مسکونی هستند- از وی- او را به یکی از مهم ترین مدرنیست های اواسط قرن بیستم ایالت متحده آمریکا مبدل ساخت. اکثر آثار به جای مانده از ریچارد نویترا در کالیفرنیا قرار دارد. از عناصر شاخص در معماری نویترا می توان به کاربرد تلفیق فولاد و شیشه و بهره گیری از هندسه ساده در طراحی حجم- پلان و فضاهای داخلی بنا اشاره کرد.

نویترا از جمله پیشگامان ساخت و اجرای خانه های پیش ساخته بود. در ابتدا این خانه ها به عنوان محل اسکان کارگران مورد توجه قرار گرفت. خانه نویترا- شاید نمادی ست از رویای آمریکا در نیمه قرن بیستم.
عکس های مشهور خانه کافمن نویترا Kaufmann House- تجسمی از خوش بینی آمریکایی- ترکیب هنر و صنعت و چشم اندازی از یک زندگی پر زرق و برق را در ذهن عموم پدید آورد.

مرگ

نویترا در آوریل سال ۱۹۷۰ میلادی چشم از جهان فروبست. با توجه محبوبیت ریچارد جی نویترا و تلاش های بی وقفه او در زمینه معماری مدرنیسم- بسیار جای تعجب است که امروز بسیاری از آثار وی مورد بی مهری قرار گرفته و تخریب شده اند.

تصاویر برخی از کارهای ریچارد نویترا

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

 

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

 

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

 

ریچارد نویترا
ریچارد نویترا

 

منبع :

archimask.ir.domains.blog.ir

پارس دیسا

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × چهار =