خانه / نام آوران / راماکریشنا – Ramakrishna

راماکریشنا – Ramakrishna

راماکریشنا
راماکریشنا

راماکریشنا رهبر هندوهای هند شخصیت بر جسته یی که شاید بتوان گفت سر سلسله و پیشرو بسیاری از مکاتب معنوی هند امروز به شمار می رود- راماکریشنا برای اغلب کسانی که در درک تنگاتنگی با وی قرار داشتند- فردی برجسته و اسرار آمیز بود- داستان زندگی راما کریشنا- داستان واقعی از یک انسان کامل در روزگار ماست

زندگی راماکریشنا

راماکریشنا در ۱۸ فوریه سال ۱۸۳۶ میلادی در روستای کامارپوکار درغرب بنگال به دنیا آمد. او خانواده‌ای فقیر اما مومن ارتودوکس برهمن داشت. محل تولد وی در کامارپوکار دور از راه آهن و زرق و برق‌های امروزی و پر از شالیزارهای برنج و مزارع و نخل‌های بلند قامت و همچنین چند دریاچه بود. پیروان راماکریشنا تجربه‌ای فراطبیعی را به نقل از پدر وی درباره تولد او بیان می‌کنند. پدر او نقل می‌کند که در یک رویا در گایا دیده که در آن خداوند ویشنو گفت: به عنوان پسر وی بدنیا خواهد آمد. خودریام -Khudriam- پدر راماکریشنا در یک خانواده با ایمان و دیندار به دنیا آمد. او مردی درست- شجاع و فداکار بود به عبادت خدا می‌پرداخت و خود را کاملا تسلیم اراده الهی نموده بود. همسرش چاندرا دوی -Chandara Devi- نیز زنی ساده و با ایمان بود. در ۱۸ فوریه ۱۸۳۶ از چاندرا دوی پسری متولد شد که او را گادادهار -Ghadadhar- نامیدند همان که بعدها به نام فرزند کالی یا شری راما کریشنا شهرت یافت. راماکریشنا طبیعی به دنیا آمده و طبیعی رشد کرد. هیچ گزارش خاصی از بیماری در زمان کودکی وی وجود ندارد. رفتار او دلیر و بی‌باک- و درستکار بود. هر کس چه زن و چه مرد در آن روستای کوچک نسبت به او احساس محبت می‌کرد و به گونه‌ای از مشارکت در کارها با او استقبال می‌کردند. هنگامی که اعضاء خانواده به انجام فرایض دینی- مراقبه یا خواندن آوازهای روحانی می‌پرداختند- بطور خاصی از خود بیخود می‌شد. در طی این دوران رویاهای مختلفی برای وی به وقوع پیوست با این وجود به یک رفتار و خلق و خوی طبیعی همراه با شادابی- سر زندگی و فرمانبری ادامه می‌داد رفته رفته او توانست بر حالات معنوی خود تسلط بیشتری یابد گادادهار پسری باهوش بود اما از مطالعه کتاب و خصوصا آموختن ریاضی بیزار و در عوض کفایت خود را در آموختن زبان- موسیقی و خواندن آواز نشان می‌داد. او در مقابل مرگ رفتاری طبیعی داشت حتی هنگامی که پدر خود را در کودکی از دست داد. راماکریشنا به مدت ۱۲ سال مشغول تحصیل در مدرسه عادی در روستا بود و بعد ازتحصیلات سنتی گفت که به این نوع آموزش و پرورش علاقه ندارد و آنرا رها کرد.

تجربه سامادی در کودکی

در هفت سالگی- یک روز هنگام عبور از یک مزرعه شلتوک- غرق در تماشای صحنه زیبای پرواز دسته یی از لک لکهای سفید و متحدالشکل در فضای میان ابرهای سیاه و خاکستری رنگ و تضاد رنگی ناشی از آن بود. این صحنه آن چنان وی را مجذوب خود ساخته بود که آگاهی بیرونی خود را از دست داد و بی هوش گردید. وی را با همان وضعیت به خانه منتقل کردند. رفته رفته به طور طبیعی آگاهی خود را بدست آورد. یک بار دیگر نیز در ۸ سالگی هنگام رفتن به سوی معبد ویسالاکشمی در آنور- همانند دفعه قبل آگاهی خود را از دست داد. در آستانه جوانی هیچ نشانی از بیماری فیزیکی و ذهنی در وی نبود بلکه بر عکس بسیار با استعداد و از حافظه خوبی برخوردار بود به گونه یی که می‌توانست با ترکیب موسیقی و کلام به خواندن و نواختن آنچه که فقط یک بار شنیده بود بپردازد. با گذشت زمان خواسته‌های درونی او شکل محکم تری به خود گرفت و بر این عقیده که در پس شکل ظاهری زندگی معنای عمیق‌تری نهفته‌است تاکید داشت او می‌گفت تنها شناخت خدا هدف این زندگی است و جمع‌آوری پول و خوشگذرانی تنها تلف نمودن وقت است. خلوت گزینی- تفکر در طبیعت و میل شدید به شناخت مراتب عالی از ویژگی‌های او بود. در ۱۸۵۲ اوضاع مالی خانواده بسیار بد شده بود و برادر بزرگتر راما کریشنا همراه با او برای انجام کار که خدمت در معبد کالی واقع در داکنیشوا بود به آنجا رفتند. راما کریشنا عبادت خدا را در آن معبد آغاز نموده و هر روز بر شدت و عمق آن می‌افزود. او عبادت خود را برای یافتن تجربیات دینی بیشتر ادامه می‌داد و می‌خواست بداند حقیقت دیگر ادیان چیست؟ از این زمان به طور غریبی معلم‌هایی از ادیان مختلف با آموزش‌های خود در سر راه وی قرار می‌گرفتند. راماکریشنا در این سال‌ها علاوه بر هندوییزم به تجربه مسیحیت و اسلام نیز پرداخت. تجربه او در اسلام به گونه یی بود که علاوه بر انجام ذکر الله- خواندن نماز و پوشیدن لباس‌های مسلمانان به خوردن غذاهای مسلمانان که شامل گوشت نیز بود می‌پرداخت.

راماکریشنا
Sarada دوی همسر و همتای معنوی راماکریشنا

دوران راهبی در معبد کالی

در سال ۱۸۵۵ به عنوان کشیش معبد کالی منصوب شد. کالی معبد ساخته شده توسط رانی که یک زن ثروتمند اهل کلکته است که متعلق به جامعه kaivarta می‌باشد.

ازدواج

راماکریشنا در سال 1859 با سارادا دوی -Sarada Devi- که بعدا در رده ی قدرتمندترین مریدانش قرار گرفت ازدواج نمود. راماکریشنا به هر موجود زنده یی عشق می ورزید و هنگام مواجهه با سختی و مشکلات دیگران گویی آن مشکل و سختی برای خود وی پیش آمده است. یک روز هنگامی که در کنار رود گنگ ایستاده بود و در حال تماشای رود و قایق های روی آن بود- در این هنگام او دو مرد ماهی گیر را دید که در حال مشاجره بر سر موضوعی بودند مشاجره بالا گرفت- مرد قوی تر به طرف فرد ضعیف تر هجوم برد و با شلاقی که در دست داشت چند ضربه محکم به پشت وی فرود آورد- همزمان با این اتفاق راماکریشنا فریاد بلندی ناشی از درد کشید و بر روی زمین خم شد. مریدان راما کریشنا که در آن نزدیکی ها پراکنده بودنده به سرعت گرداگرد استاد خود جمع شدند و با مشاهده ی زخم های کمرش از وی خواستند کسی که جرات کرده و به استاد آنها حمله کرد را نشان دهد. اودر پاسخ آنها توضیح داد هر ضربه یی که آن مرد قوی تر بر بدن مرد دیگر فرود می آورد گویی بر پشت من فرود می آمد و با همه ی وجود درد او را حس می کردم.

عشق به خدا از نگاه راماکریشنا

راما کریشنا عقیده داشت هیچ عشق و علاقه ای منجر به آرامش نخواهد شد مگر عشق به خدا و مهر به خدا. کسی می تواند مهر به خدا را بفهمد که خداوند را دیده باشد و یکی از راه های این دیدن حس کردن این مهر و محبت در انسان ها و دیگر مخلوقات خدا می باشد. راماکریشنا به گیریش -Girish- که یکی از مریدانش می باشد می گوید: شخصی که بخواهد به دیدار خداوند برود می بایست تمام توجه اش به خدا باشد یعنی آنکه همه ی امورش را به خاطر خدا انجام دهد چون در غیر این صورت عبادتش هم رنگ دنیایی به خود می گیرد این گونه است که مانند برگی که با وزش باد به هر جهت می رود او هم تحت تاثیر جریان الهی به هر جهت که خواست خدا باشد برده خواهد شد.

در اواخر عمر هنگامی که در کنار اقیانوس به مراقبه می پرداخت و بدن سست و ضعیفش در آتش عشق و اشتیاق می سوخت- همواره افرادی به دیدن او می آمدند و چون در ضعف زیادی بود همواره شکایت داشت که چرا نمی تواند به امور آنها بپردازد. وی همیشه آماده کمک به دیگران بود و اعتقاد داشت آماده است سال های بسیاری زندگی کند تا بتواند به مردم کمک کند- قسمت عمده ی زندگی راما کریشنا در تربیت شاگردان و مریدانش سپری شد. او به آنها آموخت که خدا از طریق ادیان مختلف قابل شناخت است و این برای وی یک تجربه ی شخصی بود.

شاگردان راماکریشنا

قسمت عمده زندگی راما کریشنا در تربیت شاگردان و مریدانش سپری شد. او به آنها آموخت که خدا از طریق ادیان مختلف قابل شناخت است و این برای وی یک تجربه شخصی بود. برجسته‌ترین شاگرد وی سوامی ویویکاناندا -Swami Vivekananda- بود همان که بعد از مرگ استادش در غرب کنگره ی مذاهب را تشکیل داد. از دیگر شاگردان او می‌توان از سوامی برهماناندا -Swami Brahmanananda- سوامی شیواناندا -Swami Shivananda- و سوامی ساراداناندا -Swami Saradananda- نام برد.

 

راماکریشنا
راماکریشنا

درگذشت

در اواخر عمر هنگامی که در کنار اقیانوس به مراقبه می‌پرداخت و بدن سست و ضعیفش در آتش عشق و اشتیاق می‌سوخت- همواره افرادی به دیدن او می‌آمدند و چون در ضعف زیادی بود همواره شکایت داشت که چرا نمی‌تواند به امور آنها بپردازد. وی همیشه آماده کمک به دیگران بود و اعتقاد داشت آماده‌است سال‌های بسیاری زندگی کند تا بتواند به مردم کمک کند.

در اولین روزهای ماه اوت ۱۸۸۶ به یکی ار مریدان خود گفت تا از روی تقویمی که حاوی دعاهای روزانه بود با صدای بلند برایش بخواند- هنگامی که وی به دعای روز پانزدهم اوت رسید از او خواست تا سکوت کند و دیگر ادامه ندهد- و سرانجام در پانزدهم ماه اوت سال ۱۸۸۶ پس از قرار گرفتن در مهاسامادی سفر خود به جهان دیگر را آغاز نمود.

 

منبع :

sites.google.com

راسخون

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهار × 4 =