خانه / بزرگان تاریخ / راجر بیکن – Roger Bacon

راجر بیکن – Roger Bacon

راجر بیکن
راجر بیکن

راجر بیکن کشیش و فیلسوف و مدرس فرانسیسکن انگلیسی بود- راجر بیکن – یکی از دانشمندان مشهور قرون وسطی بود – آثار معروفش کتاب اکبر- کتاب اصغر و کتاب سوم است که آنها را برای پاپ کلمنس چهارم نوشت- تالیفاتی در کیمیا داشته است و بهمین جهت کتابهای بسیار در سحر و کیمیا به او نسبت داده اند

زندگی راجر بیکن

راجر بیکن در 11 آوریل سال 1214میلادی در انگلستان به دنیا آمد. وی از دانشمندان علوم طبیعی انگلیسی و پیرو فرقه فرانسیسکن بود که در دانشگاه آکسفورد و پاریس که در آن زمان پایتخت دانش اروپا بود دانش آموخت. و گردآوری‌های دانشمندان اسلام وآنچه را که ایشان از کتاب‌های یونانی ترجمه کرده بودند- بازخوانی کرد. بیکن از آن پس به عنوان کشیش به خدمت مشغول گردید. او در این زمان در زمینه علم کیمیا مطالعاتی نمود و دریافت که چگونه می توان باروت ساخت. موفقیت بیکن در کارهای علمی حسادت همکارانش را برانگیخت. از این رو او را به جادوگری متهم کردند و به ده سال زندان محکوم شد. بیکن در زندان- یک تقویم اصلاح شده و صحیح تهیه کرد و پس از اتمام دوران زندان- بار دیگر به کارهای علمی روی آورد. وی در این زمان دایرهالمعارف تصنیف عظیم را که شامل علوم طبیعی- منطق- فیزیک- ریاضیات- فلسفه و زبان شناسی بود نوشت و بار دیگر به اتهام نگارش کتب ضاله به مدت دوازده سال به زندان افتاد.

بیکن پس از آزادی از زندان- مطالعات خود را از سر گرفت و کتب متعددی نگاشت. بیکن به علوم طبیعی و تجربه و مشاهده مستقیم اهمیت می داد و به همین جهت او را از پیشروان روش تازه علمی شمرده اند. وی معتقد بود که علم- مکمل دین است نه مخالف آن. اهمیت فلسفه راجر بیکن در شمول آن بر افکار مبتکرانه و جدید نیست. زیرا وی به بسیاری از افکار خرافی آن زمان هم چون کیمیا و علم احکام نجوم اعتقاد داشت. سهم عمده وی در دانش جدید- اصرار وی در به کار بردن روش علمی در مطالعه فلسفه است. وی علت جهل و نادانی را چهار چیز می دانست: اتکا به اسناد و ماخذ غیرموثق- پیروی کورکورانه از آداب و رسوم- تقلید کورکورانه از بالا دست و عادت به تبعیت از عامه جاهل و پنهان داشتن حماقت ها با تظاهر به دانایی. بیکن بر این عقیده بود که برای به دست آوردن دانش و حکمت- دو راه وجود دارد: تجربه و عقل- و باید برای رسیدن به حقیقت- اندیشه های خود را بر پایه دانسته ها قرار داد. بیکن هم چنین یکی از بزرگ ترین دانشمندان قرون وسطی به شمار می رود که به شدت- روش های فلسفی عهد خود را مورد انتقاد قرار داده است.

راجر بیکن
راجر بیکن

مردم در زمان زندگی اش ارزش او را ندانستند زیرا اندیشه او خیلی بالاتر از اندیشه زمانی بود که درآن می‌زیست. نوآوری شیشه- دودکش- قطب نمای کشتی- سکان کشتی- کاغذ- عدسی- عینک و باروت را از او می‌دانند.

همچنین راجر بیکن توانست دستور زبان ساده‌ای که به یاری آن می‌توان زبان‌های یونانی- لاتین- عبری و عربی را در زمان کوتاهی آموخت فراهم آوَرَد.

آثار راجر بیکن

آثار معروف راجر بیکن کتاب اکبر- کتاب اصغر و کتاب سوم است که آنها را برای پاپ کلمنس چهارم نوشت . تالیفاتی در کیمیا داشته است و بهمین جهت کتابهای بسیار در سحر و کیمیا به او نسبت داده اند. اختراع باروت را نیز بغلط به او نسبت داده اند و بعضی وی را سازنده تلسکوپ و میکروسکوپ شمرده اند ولی سند این ادعا بسیار ضعیف است .

مرگ

راجر بیکن سرانجام در 25 سپتامبر 1294میلادی در هشتاد سالگی درگذشت.

 

منبع :

تاهور

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

عبدالجواد فلاطوری

عبدالجواد فلاطوری – Abdoldjavad Falaturi

عبدالجواد فلاطوری پژوهشگر ایرانی حوزه فلسفه بود- وی بنیان‌گذار کتابخانه شیعی در دانشگاه کلن آلمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 15 =