خانه / نام آوران / رابرت گدارد – Robert H. Goddard

رابرت گدارد – Robert H. Goddard

رابرت گدارد
رابرت گدارد

رابرت گدارد با نام کامل رابرت هاچینگز گدارد استاد و دانشمند آمریکایی پیشگام موشک سوخت مایع کنترل شونده- او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد- مرکز پرواز فضایی گدارد که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تاسیس شد نیز به یاد او نامگذاری شده‌است- همچنین کتابخانه‌ای در دانشگاه کلارک به نام کتابخانه گدارد نامگذاری شد

زندگی رابرت گدارد

رابرت گدارد ر 5 اکتبر- سال 1882 در Worchester ماساچوست متولد شد. در جوانی توانایی و علاقاتی در علوم از خود نشان داد. آزمایشهایی در زمینه الکتریسیته می‌کرد. آتش‌بازی توجه او را جلب کرد و این آغاز علاقه‌مندی او به موشک‌ها بود. گدارد در مدارس عمومی بوستن و ورچستر شرکت کرد. او در انستیتو پلی‌تکنیک ورچستر که یک مدرسه مهندسی بود حضور یافت. او نظریات و اختراعات جدید را ثبت می‌کرد. بعد از کسب مدارک- او در آن انستیتو و دانشگاه کلارک تدریس کرد.

در سال ۱۹۰۸ مدرک کارشناسی دریافت کرد و در پاییز همان سال دانشگاه کلارک ثبت نام کرد. در سال ۱۹۱۰ کارشناسی ارشد و در سال ۱۹۱۱ مدرک دکترای خود را از همان دانشگاه دریافت کرد. او در سال ۱۹۱۲ فرصت مطالعاتی از دانشگاه پرینستون را پذیرفت.
او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد- مرکز پرواز فضایی گدارد که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تاسیس شد نیز به یاد او نامگذاری شده است. همچنین کتابخانه ای در دانشگاه کلارک به نام کتابخانه گدارد نامگذاری شد. یکی از دهانه های ماه نیز بنام دهانه گدارد نامگذاری شده است.

مشارکت ها و دستاوردها

رابرت گدارد اولین دانشمندی بود که دیدگاه و تمرکز سنتی را در مورد سوختن مواد به وسیله اکسیژن -که برای احتراق- عنصری اساسی است- فراتر برد. او این گونه بیان کرد که موشک هایی که بر پایه ی اکسیژن هوا کار می کنند هیچ گاه نمی توانند در فضا پرواز کنند- زیرا کمبود اکسیژن- باعث خاموش شدن آن ها می شود. گدارد همچنین کشف کرد که سرعت احتراق به مقدار اکسیژن وابسته است.

رابرت گدارد
رابرت گدارد

کمک به تشکیل انجمن موشک آلمان

در سال ۱۹۲۷ ورنر فون براون فیزیکدان آلمانی و دوست گدارد- به دنبال دستیابی گدارد به موشک با سوخت بنزین و اکسیژن مایع در ماه مارس ۱۹۲۶- انجمن موشک آلمان را بنیاد نهاد. در سال ۱۹۳۱ ارتش آلمان شروع به تحقیق برای ساخت موشک های با برد بالا با استفاده از نیروهای محرکه ی مایع کرد. گدارد ندانسته با پاسخ دادن به پرسش های تلفنی دانشمندان آلمانی با آن ها همکاری کرد. اگرچه در سال ۱۹۳۹ تجاوز نازی ها او را متوجه عواقب کار خود کرد.

فعالیت در نیروی دریایی

از مارس تا جولای سال ۱۹۴۰- گدارد به مقامات رسمی ارتش و نیروی دریایی آمریکا در مورد خطر آلمان توضیح داد و بیان کرد که ایالات متحده هم لازم است که موشک های دوربرد خود را تولید کند. اگرچه طراحان جنگ او را نادیده گرفتند و فکر می کردند ارتش آلمان توانایی ساخت موشکی که بتواند اقیانوس اطلس را طی کند ندارد. گدارد بین سال های ۱۹۴۲ تا ۱۹۴۵ برای ارتش به عنوان رییس تحقیقات در اداره ی هوانوردی کار کرد و موتورهای آزمایشی می ساخت.

دوران پایانی زندگی و مرگ

در سال ۱۹۴۳رابرت گدارد مشاور شرکت کرتیس – رایت که یک شرکت هواپیمایی بود شد و در ۱۹۴۴ به سمت ریاست انجمن موشکی آمریکا رسید. او بر اثر سرطان حنجره- در ۱۰ اوت ۱۹۴۵ و در سن ۶۲ سالگی- در بالتیمور مریلند درگذشت.

یادبود

او ۲۱۴ اختراع به نام خود ثبت کرد- مرکز پرواز فضایی گدارد که در سال ۱۹۵۹ در مریلند تاسیس شد نیز به یاد او نامگذاری شده‌است. همچنین کتابخانه‌ای در دانشگاه کلارک به نام کتابخانه گدارد نامگذاری شد. یکی از دهانه‌های ماه نیز بنام دهانه گدارد نامگذاری شده‌است.

 

رابرت گدارد
رابرت گدارد

سالشمار زندگی رابرت گدارد

در روز پنجم اکتبر سال ۱۸۸۲ در ورسستر- از ایالت ماساچوست آمریکا متولد شد.

۱۹۰۸
از موسسه پلی تکنیک ورمستر فارغ التحصیل می شود.

۱۹۱۱
به دریافت درجه دکترا در رشته فیزیک از دانشگاه کلارک ماساچوست نایل می شود.

۱۹۱۲
به مدت یک سال در دانشگاه پرینستون کار می کند و در آنجا متقاعد می شود که کار او در زمینه موشک می تواند امکان مسافرت در فضا را عملی سازد.

۱۹۱۴
در ژوییه- اختراعات وی- از جمله سوختهای پیشران دهانه ها- جعبه احتراق و موشکهای چند مرحله ای به ثبت می رسند.

۱۹۱۷
با دریافت ۵۰۰۰ دلار پاداش از طرف موسسه اسمیتسونین- در شهر واشنگتن- گدارد شروع به کار بر روی موشکی می شود که قادر خواهد بود تا ارتفاعات بسیار زیاد پرواز کند. او در کار ساخت موشکهای نظامی نیز فعالیت می کند.

۱۹۱۹
کتابی تحت عنوان روشی برای رسیدن به ارتفاعات خیلی بالا چاپ می کند. استاد فیزیک در دانشگاه کلارک می شود.

۲۳ ـ ۱۹۲۰
برای اداره اردناس نیروی دریایی آمریکا- در کارخانه باروت سازی ایندین هد مریلند روی مقدار خرجهای موشک و پرتاب کننده ها کار می کند.اولین موتور موشک با سوخت مایع -بنزین و اکسیژن مایع- را مورد آزمایش قرار می دهد.

۱۹۲۶
در ۱۶ مارس- اولین موشک با سوخت مایع را از مزرعه عمه خود در ابرن- نزدیک -ورسستر- با موفقیت به فضا پرتاب می کند. این پرواز ثانیه به طول می انجامد و موشک به ارتفاع ۵/۱۲ متری -۴۱ پایی- می رسد.

۱۹۳۰
به پاس تحقیق در مورد ساخت موشک- از طرف -بنیاد گاگنهایم- مبلغ ۵۰۰۰۰ دلار پاداش دریافت می دارد.

۱۹۳۵
سرعت یکی از موشکهای گدارد از سرعت صوت فراتر می رود و این اولین باری بود که چنین کاری میسر می شد.

۱۹۳۷
یکی دیگر از موشکهای گدارد به ارتفاع حدود ۵/۲ کیلومتری -۵۵/۱ مایلی- می رسد.

۱۹۴۱
شروع به کار برای نیروی دریایی آمریکا در آناپولیس مریلند می کند. کتاب توسعه موشک: نتایج تحقیقات انجام شده درباره پرواز موشکها با سوخت مایع- بین سالهای ۴۱ ـ ۱۹۲۹- را به زیر چاپ می برد.

۱۹۴۵
در دهم اوت- گدارد در بالتیمور- مریلند- زندگی را بدرود گفت.

 

منبع :

بیتوته

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − شش =