خانه / نام آوران / رابرت آر ویلسون – Robert R. Wilson

رابرت آر ویلسون – Robert R. Wilson

رابرت آر ویلسون
رابرت آر ویلسون

رابرت آر ویلسون یک فیزیکدان امریکایی بود که به واسطه کارهایش در پروژه منهتن در طول جنگ جهانی دوم به عنوان مجسمه‌ساز و معمار آزمایشگاه فرمی شناخته می‌شود-

زندگی رابرت آر ویلسون

رابرت آر ویلسون در ۴ مارس سال ۱۹۱۴ در شهر فرانتیر آمریکا متولد شد. زمانی که ۸ سال بیشتر نداشت والدینش از هم جدا شدند و سرپرستی وی به پدرش واگذار شد. رابرت بیشتر وقت خود را در مزرعه سپری می‌کرد و به خاطر نوع کار پدر- مدام در حال تغییر مدرسه بود. وی در رشته فیزیک تحصیل کرد.
در سال ۱۹۳۲ وارد دانشگاه کالیفرنیا در برکلی شد و بعد از دریافت مدرک کارشناسی- در لابراتوار فیزیک هسته‌ای دانشگاه زیر نظر ارنست لورنس و رابرت اوپنهایمر به تحصیل و تحقیق پرداخت. وی در سال ۱۹۴۰ دکترای خود را با موضوع پایان‌نامه تئوری شتاب‌دهنده‌های حلقوی به پایان رساند.

رابرت به خاطر اختلافاتی که با دکتر لورنس در آزمایشگاه دانشگاه پیدا کرد از این دانشگاه اخراج شد. اگرچه مجددا پیشنهاد همکاری از این دانشگاه را دریافت کرد- اما ترجیح داد به دانشگاه پرینستون برود. در دانشگاه پرینستون روی روش‌های جداسازی الکترون‌ها کار کرد و روش‌های موجود را کمی بهبود بخشید- اما مجبور شد تحقیقات خود را به خاطر جنگ جهانی دوم نیمه‌کاره رها کند و به عضویت تیم پروژه‌ی سری منهتن برای تولید صلاح هسته‌ای درآید. رابرت ویلسون جوان‌ترین سرپرست در میان اعضای تیم‌های تحقیقاتی پروژه‌ی منهتن بود و در سال ۱۹۴۴ به‌عنوان ریاست تیم تحقیقاتی آزمایشگاه لوس‌‌آلاموس برگزیده شد.

در سال ۱۹۴۵ و زمانی که مشخص شد که دانش هسته‌ای آلمان‌ها بسیار عقب‌تر از آمریکایی‌ها است و به‌خصوص زمانی که آلمان‌ها تسلیم آمریکایی‌ها شدند- رابرت ویلسون تبدیل به یکی از مخالفان ساخت بمب اتمی شد و اعلام کرد درحالی‌که آلمان‌ها تسلیم شده‌اند و در ساخت بمب اتمی نیز پیشرفتی نداشتند دیگر نیازی به ساخت این بمب نیست و این پروژه باید متوقف شود. این موضوع باعث بروز اختلافات شدیدی میان وی و فرماندهان وقت نظامی آمریکا شد.

 

رابرت آر ویلسون
رابرت آر ویلسون

بعد از پایان جنگ رابرت ویلسون بیشتر زمان خود را به طراحی و ساخت شتاب‌دهنده‌ پرداخت. وی در سال ۱۹۴۷ به‌عنوان استاد دانشگاه کرنل برگزیده شد. یکی از مهم‌ترین شتاب‌دهنده‌هایی حلقوی که رابرت ویلسون بعد از جنگ طراحی کرد مربوط به آزمایشگاه ملی و تحقیقاتی فرمی است. شتاب‌دهنده‌ی حلقوی یا سیکلوترون یکی از مهم‌ترین ابزارهای آزمایشگاهی در زمینه فیزیک تجربی است و ابعادی به بزرگی یک کارخانه دارد. شتاب‌دهنده حلقوی شتاب‌دهنده‌ای حلقه‌ای‌شکل برای ذرات باردار است. رابرت ویلسون از مخالفان جدی کاهش بودجه‌های تحقیقاتی بود و همیشه دولت آمریکا را به خاطر کمبود بودجه در کارهای تحقیقاتی نکوهش می‌کرد به خاطر همین موضوع از ریاست لابراتوار فرمی در سال ۱۹۷۸ استعفا داد.

مرگ

رابرت آر ویلسون در سال ۱۹۹۹ دچار حمله قلبی شد و سرانجام در تاریخ ۱۶ ژانویه سال ۲۰۰۰ و در ۸۴ سالگی دیده از جهان فروبست.

 

منبع :

کافه سخن

پرسن گرام

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

علی دایی

علی دایی – Ali Daei

علی دایی بازیکن سابق پرسپولیس و تیم ملی ایران- مربی فوتبال و تجارت‌پیشه و کارآفرین …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 4 =