خانه / نام آوران / دیوید کاپرفیلد – David Copperfield

دیوید کاپرفیلد – David Copperfield

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد

دیوید کاپرفیلد با نام اصلی دیوید ست کوتکین تردست اهل آمریکا است- مجله فوربس او را موفق‌ترین تردست جهان در تمام دوران‌ها معرفی کرده است- برنامه‌های تلویزیونی کاپرفیلد تا به امروز نامزد ۳۸ جایزه امی شده‌اند که توانسته ۲۱ عدد از آن‌ها را برنده شود- او در طول ۳۰ سال دوران فعالیت- ۱۱ رکورد جهانی گینس را به نام خود ثبت کرد- او به طور متوسط ۵۰۰ نمایش در سال اجرا می‌کند

زندگی دیوید کاپرفیلد

دیوید کاپرفیلد در تاریخ 16 سپتامبر 1956 در شهر متاچن واقع در نیوجرسی در آمریکا از پدر و مادر یهودی ‏اهل روسیه متولد گردید.‏

او در کودکی از پدر بزرگش شعبده بازی با کارت را آموخت و در سن 12 سالگی رسمآ بعنوان جوانترین شعبده ‏باز در تاریخ آمریکا شروع بکار نموده و در 16 سالگی هم آموزش شعبده بازی را در دانشگاه نیویورک تدریس ‏می نمود.‏ دیوید کاپرفیلد شعبده بازیهای قدیمی را به سبک مدرن و جدید و جالبی عرضه کرد و دنیا به این نمایشها با دید ‏بهتر و ‏هیجان انگیزتری برخورد کردند. او انقلابی بزرگی در دنیای شو و نمایش بوجود آورد.‏

از مهمترین و چشمگیرترین برنامه های او- غیب کردن مجسمه آزادی و عبور از میان دیوار چین و پرواز در ‏هوا بوده و همچنین تعدادی از تماشاچیان را در جایشان غیب نموده و در جایی دیگر که آنها تصورش را نمیکردند ‏ظاهر نموده است.

ولی وی شخصآ روشی بنام کار درمانی را که در بیش از۱۱۰۰ بیمارستان در بیش از ‏‏۳۰ کشور در مورد معلولین انجام داده است و توانسته اعتماد به نفس آنها بالا ببرد- بیشتر احساس رضایت دارد.
دیوید کاپرفیلد جوایز بی شماری دریافت نموده است و همچنین لقب شوالیه از دولت فرانسه و دکترای افتخاری از ‏دانشگاه فوردهام.‏

دیوید کاپر فیلد به عنوان تردست بزرگ زمانه شناخته شده است و این موضوعی است که هم طرفداران و هم منتقدانش به ان اذعان دارند او با اجرای برنامه های مختلف در شبکه های تلویزیونی و جهانی و نیز کشور های مختلف نگاه دنیا را به شعبده بازی تغییر داده و تحسین بسیاری را بر انگیخته .

یکی از ویژگی های بارز او این است که شعبده بازی های قدیمی را به سبکی مدرن و جالب عرضه میکند و تمام کسانی که شاهد نمایش های او هستند دید بهتر و هیجان انگیز تری به شعبده بازی های او دارند علی رغم آن چه که بیشتر مردم تصور میکنند قدرت تاثیر گذاری اش تا حد بسیار زیادی خارج از حیطه جادو و جادو گری است . دیوید خود بر این باور است که تعدادی از کارگردان های سرشناس در عرصه سینما از جمله ارسن ولز – اسپیلبرگ و فرانسیس فورد کاپولا الهام بخش او در چگونگی جلب احساسات و عواطف طرفدارانش هستند.

کاپرفیلد رمز موفقیتش را در تمرین مداوم و مستمر میداند و عمیقا به کسانی که علاقه مند به زندگی در سایه هنر جادو هستند چنین توصیه میکند -تمرین کنید – تمرین کنید – تمرین کنید و بدانید که غیر ممکن وجود ندارد.

دیوید بدون کمک دوربین یا جلوه های ویژه دست به کارهای اعجاب انگیز میزد و همه تماشاچیان را به شدت متحیر میکرد . این برنامه ها در بیش از ۴۰ کشور اجرا شد و تا جایی پیش رفت که در حال حاضر بینندگان کارهای حیرت آور او به بیش از ۴ میلیار نفر میرسد.

او شعبده بازیهای قدیمی را به سبک مدرن و جدید و جالبی عرضه کرد و موجب شد تا مردم دنیا- به این نمایشها با دید بهتر و هیجان‌انگیزتری نگاه کنند. دیوید کاپرفیلد جوایز بسیاری نیز دریافت نموده و موفق به کسب لقب شوالیه از دولت فرانسه و دکترای افتخاری از دانشگاه فوردهام شده است. همچنین در موزه مادام توسو در لندن که مجسمه مومی اشخاص مشهور را قرار می‌دهند- مجسمه مومی وی هم اضافه گردیده‌است. در ۴ کشور هم تصویرش را بعنوان یادبود بر روی تمبر چاپ کرده‌اند.

در آمد او فقط در سال ۲۰۰۳ بالغ بر ۵۷ میلیون دلار بوده و از نظر درآمد در دنیا نفر دهم می‌باشد.

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد

اهدای جوایز ویژه

تلفیق شعبده‌بازی سبک قدیم و جدید و تیزهوشی وی در ارایه آثاری کاملا متفاوت- نه تنها مخاطبانش را شیفته کرد که جوایز مادی و معنوی فراوانی نیز برایش به ارمغان آورد.
وی 38 بار نامزد کسب جایزه -امی- -Emmy Award- شد که یک جایزه امریکایی برای تولید برنامه تلویزیونی -معادل اسکار- است. لقب -سلطان شعبده- یا -شعبده‌باز قرن- از سوی انجمن شعبده‌بازان امریکا- و عنوان -اسطوره زنده- توسط کتابخانه ملی کنگره امریکا جزو مهم‌ترین افتخارات وی هستند. کاپرفیلد نخستین شعبده‌بازی است که ستاره‌ای اختصاصی در -پیاده‌روی شهرت هالیوود- به نامش نقش بسته است. دریافت نشان شوالیه ملی لیاقت از کشور فرانسه- اهدای عنوان بهترین شعبده‌باز سال 1980 و 1987 میلادی از آکادمی هنر تردستی و ثبت 11 رکورد جهانی در کتاب گینس از دیگر افتخارهای این اعجوبه هنر تردستی جهان به شمار می‌روند. از طرف مجله فوربس- دیوید در سال 2009 میلادی در فهرست 100 ستاره مشهور و ثروتمند با درآمد سالانه 30 میلیون دلار قرار گرفت. دریافت دکترای افتخاری از دانشگاه فورهام نیویورک رویداد دیگری در کتاب افتخارات دیوید بود.

درآمدهای ستاره شعبده‌بازی

-دیوید کاپرفیلد- بیش از 40 میلیون بلیت به واسطه اجرای نمایش‌های زنده‌اش فروخته و توانسته بیش از 3 میلیارد دلار فروش داشته باشد. این رقم حتی از درآمد -مایکل جکسون- خواننده مشهور امریکایی نیز بیشتر است.
وی رکورد پردرآمدترین- پرتماشاچی‌ترین و سرگرم کننده‌ترین فرد را در گینس به نام خود ثبت کرده است.
دیوید فقط در سال 2012 میلادی 150 میلیون دلار به واسطه نمایش‌های هیجان‌انگیزش درآمد کسب کرده بود.

افشای اسرار شعبده بازی دیوید کاپرفیلد

ترفند به دو نیم شدن بدن کاپرفیلد با گیوتین

چرخش تیغه‌های بران گیوتین متحرک از یک سو و تابوتی که دیوید کاپرفیلد در آن به زنجیر بسته شده بود از سوی دیگر- نفس میلیون‌ها تماشاگر تلویزیونی را در سینه‌هایشان حبس کرد. طبق برنامه‌ زمانبندی شده- گیوتین لحظه به لحظه به دیوید نزدیک‌تر می‌شد. سلطان صحنه‌های تردستی در تابوت فلزی برای مرگ و زندگی تلاش می‌کرد تا اینکه لحظه موعود فرا رسید و این بار در میان بهت و فریاد وحشت تماشاگران بدن شعبده‌باز از وسط نصف شد.
در صحنه بعدی بینندگان برنامه زنده با صحنه عجیبی روبه‌رو شدند. با اینکه تابوت به دو نیم شده بود- اما پاهای دیوید در سوی دیگر به فرمانش تکان می‌خوردند. در طرف دیگر نیز نیم‌تنه شعبده‌باز در حرکت بود.

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد

راز شعبده‌باز

همه ما فقط ظاهر ماجرا را می‌دیدیم- اما دیوید بعدها این راز بزرگ را با مهارتی خاص فاش کرد. ارتفاع 45 سانتیمتری تابوت کافی بود تا همکار دیوید کاپرفیلد در بخش دیگر تابوت پنهان شود. در واقع این نمایش دو بازیگر داشت- در یک سو کاپرفیلد روی زانوهایش خم شده بود و تابوت فقط نیم تنه قطع شده وی را نشان می‌داد- در سوی دیگر نیز همکارش روی کمر خوابیده و پاهایش را تکان می‌داد.

جسد متحرک

راه رفتن مرد دو تکه شده -با پاهایی جدا از تنه- تردستی هولناک دیگر دیوید کاپرفیلد بود.
این بار دیوید با پیکری دو تکه و کاملا جدا از یکدیگر در محافل عمومی ظاهر شد و همه را وحشت زده کرد. وی با اینکه از کمر کاملا به دو نیم شده بود با لبخند در میان چشمان حیرت‌زده طرفدارانش قدم زد.

افشای معما

به تازگی شلوارهایی طراحی شده که با پوششی فلزی در قسمت نیم‌تنه- شعبده‌بازان را قادر به اجرای نمایش‌های اعجاب‌انگیز می‌کند. دیوید با خم کردن زانوها و متمایل کردن کمرش به سمت راست به همراه پیراهنی گشاد و دوختی کاملا متفاوت خود را با تنه‌ای جدا شده به نمایش گذاشت.
این بار نیز هنر جادویی و خطای چشم به همراه هوشمندی در تردستی شگفتی جدیدی را به نمایش گذاشته بود.

غیب کردن مجسمه آزادی در امریکا

-دیوید- جوان این بار دست به شگفتی دیگری زد و در اقدامی باورنکردنی مجسمه آزادی در بندر نیویورک را از نظرها پنهان کرد. تصور این شعبده‌بازی هیجان‌انگیز در دهه 1970 تا 1980 میلادی نیز در نوع خود بی‌نظیر بود. اما چگونه دیوید با این نمایش شگفتی‌ساز شد؟
تکنیک نورپردازی و استفاده از دو مجسمه مهم‌ترین اقدام کاپرفیلد در این نمایش بود. وی ابتدا از دو مجسمه استفاده کرد تا هنگامی که پرده عریض در برابر مجسمه اصلی ظاهر شود- این ترفند باعث شد وی در پشت صحنه بتواند با ایجاد ستونی حایل همه نگاه‌ها را به مجسمه دوم معطوف کند. از سوی دیگر-کور رنگی در شب- وی را در اجرای این جادوی بزرگ یاری کرده بود اما مهم‌ترین بخش این نمایش زمان پخش آن بود- دیوید به خوبی می‌دانست که اگر در روز این نمایش را اجرا کند راز ترفندش فاش خواهد شد.

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد – غیب کردن مجسمه آزادی

عبور از دیوار چین

چشمان همه مخاطبان فقط به حرکات پشت جعبه‌ای معطوف شد که کاپرفیلد در آن پنهان شده بود. این بار دیوید زیر جعبه محفظه‌ای قرار داده بود تا هنگام نورپردازی و وقفه‌ای کوتاه جایش را با همکارش عوض کند.
درواقع دیوید تنها هنرش پنهان شدن در قسمت پایین جعبه در یک طرف دیوار و ظهور در سوی دیگر بود. از دیگر ترفندهای این نمایش می‌توان به هنر نورپردازی و استفاده از در مخفی جعبه جادویی کاپرفیلد اشاره کرد- هنگامی که دیوید به زیر جعبه می‌رود- همکار دومش در قسمت تاریک گوشه جعبه قرار می‌گیرد و با استفاده از زاویه تابش نور شگفتی می‌آفریند.

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد – عبور از دیوار چین

راز پرواز دیوید در آسمان

شگفت‌انگیزترین حقه دیوید پرواز وی در آسمان بود که بسیاری از مخاطبان و طرفداران شعبده‌بازی را متحیر کرد. اما واقعا وی بدون هیچ‌گونه وسیله‌ای قادر به پرواز بود؟
در واقع دیوید برای پرواز از طناب‌های نامریی با ضخامت یک میلیمتری استفاده کرد. نکته قابل توجه وجود جرثقیلی بود که حدود 700 متر دورتر از وی در مکانی نامعلوم قرار داشت. بدین‌ترتیب با استفاده از زاویه دوربین همه مجذوب نحوه بلند شدن وی از روی زمین و رفتن او به آسمان شدند- غافل از اینکه جرثقیل غول‌پیکر وی را بالا می‌کشید.

دستاوردها

لقب -پادشاه شعبده- و -شعبده‌باز قرن- از انجمن شعبده‌بازان آمریکا.
نامزد ۳۸ جایزه امی و برند ۲۱ عدد از آن.
لقب -اسطوره زنده- توسط کتابخانه کنگره.
اولین شعبده‌بازی که در پیاده‌روی شهرت هالیوود ستاره‌ای به نامش ثبت شد.
دریافت نشان شوالیه ملی لیاقت از دولت فرانسه.
بهترین شعبده‌باز سال ۱۹۸۰ و ۱۹۸۷ از طرف آکادمی هنر تردستی.
جزء ۱۰۰ ستاره مشهور قدرتمند سال ۲۰۰۹ به انتخاب مجله فوربس با درآمد ۳۰ میلیون دلار در همان سال.
ثبت ۱۱ رکورد جهانی در کتاب گینس.

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد و همسرش

 

دیوید کاپرفیلد
دیوید کاپرفیلد

 

منبع :

بیتوته

پارسینه

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آراپیک باغداساریان

آراپیک باغداساریان – Arapic Baghdasariyan

آراپیک باغداساریان کاریکاتوریست- طراح گرافیک- کارگردان و مترجم ایرانی بود -آراپیک در اواخر عمر کوتاه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

20 − دوازده =