خانه / نام آوران / داگلاس انگلبارت – Douglas Engelbart

داگلاس انگلبارت – Douglas Engelbart

داگلاس انگلبارت
داگلاس انگلبارت

داگلاس انگلبارت با نام کامل داگلاس کارل انگلبارت مخترع آمریکایی و از پیشگامان علوم رایانه و اینترنت بود- او به دلیل کارهای خود در رابطه با چالش‌های تعامل انسان و رایانه شناخته شده‌است- که نتیجه آن اختراع موشواره- توسعه ابرمتن- شبکه‌های رایانه‌ای و پیش‌سازهای واسط گرافیکی کاربر بوده‌است

زندگی داگلاس انگلبارت

داگلاس انگلبارت در ۳۰ ژانویه ۱۹۲۵ در 30 ژانویه 1925 در شهر پورتلند ایالت -ارگان- متولد شد. اجداد آلمانی و سویدی داگلاس به آمریکا مهاجرت کرده بودند. وی در رشته مهندسی برق ادامه تحصیل داد و موفق شد یا اختراع ماوس شهرت پیدا کند

داگلاس در سال 1942 موفق شد دوره دبیرستان خود را به پایان برساند سپس به کالج ایالتی -ارگان- رفت- اما چندی بعد برای خدمت در نیروی دریایی در اواخر جنگ جهانی به ارتش پیوست و حدود دو سال در -فیلیپین- به عنوان تکنسین رادار خدمت کرد. بعد از دوران خدمت در ارتش به دانشگاه -ارگان- بازگشت و دوره‌ کارشناسی خود را در رشته مهندسی برق در سال 1948 به پایان رساند. بعد از پایان دوره‌ کارشناسی به استخدام کمیته‌ رایزنی ملی هوانوردی آمریکا درآمد و در آنجا به تحقیق در خصوص نگهداری تونل‌های باد پرداخت. در سال 1951 داگلاس از کارش استعفا داد تا تحصیلات خود را ادامه دهد و وارد دوره‌ دکترا در دانشگاه -برکلی- شود.

اختراع ماوس

آنچه باعث شهرت داگلاس انگلبارت شد اختراعی بود که وی در سال 1970 به نام خود تحت عنوان Computer Mouse ثبت کرد- دستگاهی بسیار کاربردی که در زمان ورود گسترش نرم افزارهایی با رابط کاربری استفاده از آن به اوج رسید. موشواره – موشی یا ماوس یکی از تجهیزات سخت‌افزاری رایانه به حساب می‌آید که همانند صفحه کلید یک واسط کاربری سخت افزاری است. در نرم‌افزارهای کنونی ماوس‌ها بخش عمده‌ای از وظایف کنترلی را برعهده دارند.

داگلاس انگلبارت
داگلاس انگلبارت

اهمیت و کاربرد ماوس

داگلاس در اواسط دهه 1960 میلادی طرح خود برای ماوس‌ را نهایی کرد و در تاریخ 21 ژوین سال 1967 درخواست ثبت آن را ارایه کرد و حدود 3 سال بعد یعنی در تاریخ 17 نووامبر سال 1970 حق ثبت اختراع ماوس یا موشواره به نام داگلاس انگلبارت به ثبت رسید.هرچند که اختراع وی تا حدود 20 سال بعد آن چنان مورد توجه قرار نگرفت- اما از اواسط دهه 80 میلادی به مرور و با روی کار آمدن نرم افزارهایی با رابط کاربری به مرور این اختراع جایگاه خود را پیدا کرد و حال کار به جایی رسیده است که تصور استفاده از کامپیوترها بدون بکارگیری ماوس کمی غیر معمول است.

دستاوردهای علمی دیگر

داگلاس انگلبرت در کنار اختراع ماوس دستاوردهای دیگری نیز در حوزه علوم رایانه نظیر ابرمتن‌ها- نرم‌افزارهای تعاملی و غیره از خود برجای گذاشته است.

درگذشت

داگلاس انگلبارت در تاریخ 2 جولای سال 2013 و در 88 سالگی دیده از جهان فروبست.

 

منبع :

پرسن گرام

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

3 − 1 =