خانه / ادبیات / شاعران / دانیل واروژان – Daniel Varoujan

دانیل واروژان – Daniel Varoujan

دانیل واروژان
دانیل واروژان

دانیل واروژان با نام اصلی دانیل چپوگکیاریان شاعر بنام ارمنی که در نسل‌کشی ارمنی‌ها توسط دولت عثمانی در سال ۱۹۱۵ -میلادی- به قتل رسید- واروژان از اساطیر ارمنی و یونان باستان برای سرودن حماسه ملی- تاریخی به طرز استادانه و شاعرانه‌ای سود جسته است

زندگی دانیل واروژان

دانیل واروژان در ۲۰ آوریل ۱۸۸۴ میلادی در روستای -برگنیک- از توابع سباستیا- متولد شد. هنگام قتل‌عام ارمنیان در سال ۱۸۹۶ میلادی با مادرش به شهر استانبول نقل مکان کرد و پس از اتمام تحصیلات خود در سال ۱۹۰۲م به شهر ونیز رفت و در کالج موراد-رافایلیان واقع در صومعه ارمنی جزیره سن لازار پذیرفته شد. توسط استادان زبان این آموزشگاه با تاریخ ادبیات کلاسیک ایتالیا و آثار دانته آلیگیری آشنا شد و همین آشنایی در آینده ادبی وی تاثیر ژرفی برجا نهاد.

واروژان در سال ۱۹۰۵ میلادی به کشور بلژیک رفت و در رشته علوم سیاسی و اجتماعی دانشگاه شهر خنت به تحصیل پرداخت و اقدام به تحقیق در رشته‌های ادبیات- فلسفه- تاریخ و اقتصاد کرد. در سال ۱۹۰۹ میلادی از دانشگاه خنت فارغ‌التحصیل شد و از طریق ونیز به استانبول بازگشت و دو اثر -آوازهای بتکده- و -خاطرات ونیز-آتن- را منتشر ساخت.

واروژان به استانبول نقل مکان می‌کند و به کمک چند تن از نویسندگان و روشنفکران ارمنی استانبول- انجمن نویسندگان ارمنی استانبول را بنیان نهاد. در سال ۱۹۱۳ میلادی -سالنامه -ناواسارت- را منتشر کرد و جلسات گفت و شنود ادبی برپا نمود که نقش مهمی در ترقی جامعه ادبی اوایل سده بیستم در ارمنستان غربی داشت.

نخستین مجموعه شعر واروژان با عنوان -هراس‌ها- در سال ۱۹۰۶ میلادی منتشر شد. در همین سال دومین مجموعه شعر وی با نام -قلب ملت- به چاپ رسید- و در سال ۱۹۱۴ میلادی -آواز نان- را انتشار داد.

دانیل واروژان
دانیل واروژان

افکار و سبک شعری دانیل واروژان

واروژان در شعرهایش به موازات دفاع از حق حیات مستقل و آزاد ارمنیان ارمنستان غربی و کوبیدن بی‌امان جنایتکاران و جلادان که زندگی را از انسان‌های بی گناه دریغ می‌ورزند. به دفاع از حقوق انسان‌های زحمتکش و رنجدیده که دسترنج و حاصل عرق جبینشان به غارت می‌رود- برخاست و با زبانی اگر چه پیچیده و دشوار اما غنی و صیقل دیده و با تصویری زنده و ملموس زندگی سراسر رنج و درد وتلاش و محرومیت آنان را تصویر کرد.

در شعر واروژان نیز مانند شعر سیامانتو- نسل‌کشی ارمنی‌ها تاثیر ژرف و تعیین کننده‌ای بر جا نهاده است و شاعر دربدری و تبعید دفاع و مبارزه و فروپاشیدن خون هم میهنانش را با تمام دردناکی و شکوهش سروده است.

واروژان از اساطیر ارمنی و یونان باستان برای سرودن حماسه ملی- تاریخی به طرز استادانه و شاعرانه‌ای سود جسته است.

مرگ

واروژان به مانند سیامانتو قربانی نسل‌کشی شد و پس از شکنجه و آزار بسیار در ۲۶ اوت ۱۹۱۵ میلادی -31 سالگی- به قتل رسید.

دانیل واروژان
دانیل واروژان

شعری از دانیل واروژان به نام -گل‌ها-

ای گل‌ها- گل‌های لطیف از کدام گلدان مقدس افتاده‌اید اینگونه؟
ستارگانی هستید- فرود آمده از دشت‌های آبی رنگ و افسون شده با آوازهای بلبلان
دیروز من به چشم خود دیدم- محبوب همسایه‌ام از شما دسته‌ای بربست و بر روی سینه اش بنهاد
اینک شما در زیر نگاه‌های او زندگی می‌کنید و از چشمانش قلب و رازهایش را می‌نوشید
اینک برای شما پیامی دارم من چشمانتان- بگذار در سینه اش
ژرفا ژرف غرقه شوند تا آنکه به من خبر آورند در قلبش
کنار واژه عشق نام که بنگاشته است.

 

منبع :

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

ژازه طباطبایی

ژازه طباطبایی – Jazeh Tabatabai

ژازه طباطبایی نقاش- مجسمه‌ساز- شاعر و نمایش‌نامه‌نویس ایرانی بود- او -نگارخانه هنر جدید- را که …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

1 × 3 =