خانه / ادبیات / نویسندگان / دانیل استیل – Danielle Steel

دانیل استیل – Danielle Steel

دانیل استیل
دانیل استیل

دانیل استیل با نام کامل دانیل فرنانده دومینیک شولین-استیل رمان‌نویسی آمریکایی است که در حال حاضر با فروش بیش از 800 میلیون نسخه- پرفروش‌ترین نویسنده در قید حیات و چهارمین نویسنده پرفروش تمام دوران است- کتاب‌های او به 28 زبان دنیا ترجمه شده‌اند- و 22 اقتباس تلویزونی از آثار وی برگرفته شده که دو تا از آن‌ها نامزد جایزه گلدن گلوب شدند

زندگی دانیل استیل

دانیل استیل نویسنده داستان‌های پر فروش و پر خواننده- متولد 14 اوت 1947- است. او اکنون 57 ساله و بسیار پرکار می باشد اتفاق افتاده که وی در طول یک سال سه رمان منتشر کند! استیل علاوه بر نوشتن رمان برای مردم دنیا- عقاید بشر دوستانه دارد- دو بنیاد خیریه تاسیس و اداره می‌کند که یکی را به افتخار پسر مرحوم خود نیک‌ترینا- نام نهاده است. هدف این بنیاد- کمک به کودکان بیمار و بیماران روانی می‌باشد. دانیل استیل پس از فراغت از تحصیل از دانشگاه‌های نیویورک و اروپا خیلی سریع به حرفه ادبی روی آورد و تا کنون در زمینه کاری خود بسیار سخت کوشیده است. استیل- اولین رمان خود را در سن 20 سالگی منتشر کرد.

از عجایب نوشتاری وی- این است که همزمان روی چند کتاب کار می‌کند- درباره یک داستان تحقیق می کند- دیگری را می‌نویسد و سومین کتاب را در حال تمرین و پلات دارد. او از 18 ساعت تا 24 ساعت می‌نویسد. از عجایب دیگر او در دوران رایانه و اینترنت این است که هنوز از ماشین تحریر دستی و مکانیکی سال 1946 بهره می‌گیرد. او عاشق بچه‌هاست و تنها نویسنده‌ای می‌باشد که این همه بچه دور و بر خود جمع کرده است. لازم به توضیح می‌باشد که استیل- 9 کودک را بزرگ کرده و می‌کند. وی شوهر دوست و نویسنده زنی است که همسر و خانواده را بسیار دوست دارد به رغم شهرت و پول- خانواده و کانون آن را گرم نگاه داشته است. در حال حاضر استیل با همسر سوم خود زندگی می‌کند. موضوعات و داستان‌هایی که دانیل استیل از زندگی روزمره واقعی مردم انتخاب کرد موجب شد تا در عرصه جهانی مورد استقبال مردم قرار گیرند. او داستان‌های خود را به گونه‌ای روایت می‌کند که خواننده را تحت تاثیر قرار دهد. مضامین رمان‌های دانیل استیل درباره بیماری- آدم ربایی- خودکشی- مرگ- جدایی- طلاق- ازدواج- فرزند خواندگی- سرطان- جنگ و خیانت می‌باشد.

دانیل استیل
دانیل استیل

او گاهی هم به سیاست پرداخته و رویدادهای تاریخی را در کالبد رمان نوشته است. خود او درباره خود و آثارش گفته است: -یک کتاب- با یک اندیشه- یک ایده- یک شخصیت و با یک اتفاق شروع می‌شود و من به صورت عمیق درباره آن فکر می‌کنم. هفته‌ها و ماه‌ها این یک مرحله طولانی است. یادداشت بر می‌دارم و صحنه‌ها را می‌نویسم- من در این دنیا غرق می‌شوم. ایده‌ها همیشه از دل یکدیگر می‌جوشند و این دنیا کم‌کم شکل می‌گیرد. شخصیت‌ها واقعی می‌شوند و ناگهان من خود را در حاشیه یک درام می‌بینم.- در جای دیگری نیز گفته است: -کار مداوم نویسندگی و اداره خانه و خانواده در کنار هم کار دشواری است. سعی می‌کنم کمتر بخوابم- دوست دارم بیشتر وقت خود را با بچه‌هایم سپری کنم. روزها در کنار آنها و با آنها هستم و شب‌ها می‌نویسم.- دانیل استیل فرزند یک پدر آلمانی مهاجر به آمریکا و یک مادر پرتغالی مهاجر به آمریکا است. او در حال حاضر به هشت زبان مسلط می‌باشد. وی بزرگترین نویسنده عصر جدید آمریکاست و منتقدان ادبی همواره او را ستایش نموده و رمان‌های او را تعریف کرده‌اند. آثار او آرمان گرایی را تبلیغ می‌کند. تا کنون بیش از 560 میلیون نسخه از کتاب‌های وی در سراسر دنیا به فروش رفته است. به گونه‌ای که افراد زیادی در 47 کشور با 28 زبان مختلف آثار او را می‌خوانند. استیل تا کنون 66 جلد کتاب منتشر کرده است که همه رمان هستند. به عبارتی این نویسنده- مجموعه داستان و داستان کوتاه ندارد.

رمان‌های: انعکاس- شانس دوم- تاوان- بندرگاه امن- سفر- جانی انجل- کلبه- طلوع خورشید- بوسه- عقاب تنها- جشن عروسی در دنیا و در کشور ما جزو آثار پر فروش دانیل استیل بوده‌اند. رمان‌های وی از سال 1981 وقتی 39 ساله بود در لیست پر فروش‌ها قرار گرفتند و این روند ادامه یافت. بنا به تعبیری همه خوانندگان منتظر هستند که آخرین کتاب او کی و چگونه وارد بازار نشر می‌شود. تا کنون 22 کتاب داستان دانیل استیل موضوع فیلم‌های تلویزیونی قرار گرفته‌اند. تله فیلم -جواهرات- که سریال 4 ساعته بود- برنده جایزه معتبر گلدن گلاب شد. گفتنی است این جایزه قبل از اسکار اهدا می‌شود. همچنین خانم استیل یک کتاب شعر دارد که اشعار جوانی اوست. خاطر نشان می‌گردد- استیل در سال 2002 برای یک عمر فعالیت در عرصه‌های فرهنگ و ادبی دنیا- از سوی دولت فرانسه عنوان -شوالیه- هنر و ادبیات را دریافت کرد. در ضمن کتاب مستند گونه -نور روشن او- که درباره پسر مرحومش نوشت در سال 1998 چاپ و منتشر شد. در دنیای ادبیات زنان نویسنده کم نیستند. به عنوان مثال -مارکارت میچل- تنها با یک کتاب که فیلم شورانگیزی از آن ساخته شد به نام -بر باد رفته- به اندازه دانیل استیل معروف است. خانم هریت پیچراستو هم به خاطر رمان -کلبه عمو تم- شهرت و معروفیت دارد. نام اصلی دانیل استیل- دانیل فرنانده شویلین است که برای راحتی تلفظ- زیر نوشته‌هایش دانیل استیل امضا می‌کند. لازم به ذکر می‌باشد: هر ماهه آمار پر فروش کتاب‌های داستان در آمریکا اعلام می‌شود. در همین رابطه یکی از کتاب‌های استیل 381 هفته متوالی در راس کتاب‌های پر فروش داستانی بود که این پدیده در رکوردهای گیتس ثبت شده است.

در سال 1997 اتفاق تلخی برای استیل به وقوع پیوست. وی در این سال پسر 19 ساله‌اش که از موقع تولد درگیر یک نوع بیماری مغزی بود را از دست داد. این مرگ بر زندگی و روان مادر تاثیر شگرفی گذاشت. در واقع مشکل کتاب‌های استیل- سوژه‌هایش نیستند. این سوژه‌ها همان اتفاق‌هایی هستند که به طور واقعی در زندگی همه آدم‌ها می‌افتند. مثل مدرسه رفتن- بزرگ شدن- عشق- ازدواج- بیماری و … اگر به کار نویسنده‌ها دقیق شویم- در می‌یابیم که همه از سوژه‌های گوناگون بهره‌ گرفته‌اند. در سالهای اخیر آثار بسیاری از نویسندگان خارجی به ویژه گابریل گارسیا مارکز و دانیل استیل ترجمه و به بازار نشر کشور سرازیر شده است. عمده آثار دانیل استیل حکم پاورقی‌های نشریات عامه‌گرا را دارند. پاورقی نویسی شاخه‌ای از ادبیات است که خصلت سرگرم کنندگی و کشش داستانی‌اش برجسته‌تر از دیگر عناصر داستان نویسی می‌باشد. طرح رمان متکی بر ایجاد پرسش و جستجوی چراها و روابط علت و معلولی است. با خواندن رمان‌هایی که با چهارچوب پاورقی نگاشته نشده‌اند از خود می‌پرسیم این واقعه چرا روی داد؟ خواننده رمان عامه پسند بیش از آنکه در بند درک علت وقایع باشد- نگران دانستن بقیه ماجرا می‌باشد. به همین دلیل- چندان عجیب نیست که در چنین رمان‌هایی سر هر بزنگاهی با حادثه تکان دهنده‌ای روبرو شویم که مبنایی جز اشتباه یا تصادف ندارد.

نویسنده ای احساساتی که وقتی می‌خواهد درباره یکی از کتاب هایش حرف بزند- بدش نمی‌آید در قبال دیالوگ های عاشقانه چند قطره اشک هم بریزد. او مکس و مارتا را بر اساس نیاز زندگی بچه ها نوشت. نیازهایی مثل ورود یک بچه تازه به زندگی- مدرسه جدید- والدین جدید و هر چیزی که می‌تواند زندگی یک کودک را تحت الشعاع قرار دهد. از آنجا که نویسنده مورد نظر- به مسایلی از این دست بها می‌دهد- پس از مکس و مارتا- فردی را می‌نویسد. کتاب های فردی- موقعیت محور هستند و برگرفته از موقعیت های واقعی زندگی بچه ها مثل رفتن نزد دکتر یا نخستین شبی را که بیرون منزل تا پاسی از شب به خوش گذرانی می‌پردازند. البته وی دو کتاب غیرداستانی هم دارد به نام -بچه دارشدن- و -چراغ های روشن او- که دومی‌ درباره زندگی و مرگ پسرش نیکولاس تریناست. این کتاب مدت ها در صدر فروش کتاب های غیرداستانی قرارداشت.

دانیل استیل
دانیل استیل

شاید کمتر نویسنده ای را چون او بتوان یافت که آثارش اینگونه با اقبال عمومی‌ کارگردانان تلویزیونی مواجه شده باشد. از 21 رمان او تا کنون برای ساخت سریال های تلویزیونی آمریکا استفاده شده است. همچنین اشاره به این نکته نیز خالی از لطف نیست که وی توانست در سال 2002 نشان ارزشمند و ملی ادبیات فرانسه- شوالیه- را از آن خود کند. وی که در سان‌فرانسیسکو زندگی می‌کند- چند ماه از سال را در فرانسه می‌گذراند و بسیار هم محبوب است. ضمنا یک گالری هم در سان‌فرانسیسکو دارد که آثار هنرمندان جویای نام را در آن به نمایش می‌گذارد. اما یک رکورد منحصر به فرد دیگر‌- وی تنها نویسنده زن آمریکایی است که تا کنون بیش از 550 میلیون نسخه از کتاب‌هایش در سراسر جهان- فروش رفته است. اگر آمار کشور هایی چون ایران -که قانون کپی رایت را به رسمیت نمی‌شناسد- را هم در نظر بگیریم شاید این رقم از آنچه هست- کهکشانی تر شود. اصولا نوشتن رمان های او- وقت زیادی را نمی‌گیرد. خودش در این باره می‌گوید: – وقتی شروع می‌کنم به نوشتن که هم سوژه کاملا در ذهنم رشد کرده باشد و هم واژه ها را در اختیار گرفته باشم. برای همین- نوشتن هر رمان دو تا سه ماه طول می‌کشد.- بی سبب نیست که او تاکنون بیش از یکصد رمان نوشته و اگر همین طور پیش رود نویسنده 65 ساله ما اگر سن اش به 80 سالگی برسد- بعید نیست رکورد 300 رمان را از خود بر جای بگذارد.

نکته جالب دیگر زندگی دانیل استیل- علاقه اش به مسافرت است. تا جایی که تقریبا نامش حداقل یکباردر فهرست مسافران تمام هتل های درجه یک آمریکا ثبت شده است. او که تاکنون 5 مرتبه ازدواج کرده- در حال حاضر به تنهایی گذران‌ زندگی می‌کند. کلود اریک لازارد- دنی زولگدر- ویلیام تاث- جان ترینا و تام پرکینز- همسران این خانم نویسنده بوده اند. در 1946 – المپیک تایپیست ها برگزار شد. در آن سال یک نفر توانست 20 ساعت متمادی را به تایپ کردن بی وقفه بپردازد. درباره استیل می‌گویند- اگر این المپیک امروز هم برگزار می‌شد- از آنجا که او بسیار پر کار است- می‌توانست نشان طلای این المپیک را به خود اختصاص دهد. این شوخی مطبوعات آمریکا با دانیل استیل است.

افتخارات دانیل استیل

– دانیل استیل بیش از ۸۰ رمان نوشته‌است.
– کتابهای او بیش از ۵۸۰ میلیون نسخه فروش داشته‌است.
– او توانسته رکوردی در کتاب رکوردهای گینس ثبت کند.
– استیل در دهه ۹۰ هم جز فعال‌ترین نویسندگان امریکایی شناخته شده‌است.

کتاب های دانیل استیل

بازی قدرت-1396- مترجم: پرهام دارابی- انتشارات پرسمان
پیمان عشق
حالا و همیشه
پیمان
لحظه های طلایی
فصل اشتیاق
پایان تابستان
انگشتر
پالومینو
عشق دوباره
گذرگاه
یک غریبه کامل
خانه ترستون
دایره کامل
آلبوم خانوادگی
زویا
پدر
تپه عشق
جواهرات
هدیه
روح
راه دراز خانه
من و کلون
دان عزیز
خانه خیابان امید
سفر
کلبه
گمشده
دومین شانس
باج
دوخواهر
بندر امن
بازتاب

 

منبع :

سیمرغ

رمان خونه

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 4 =