خانه / هنر / حسن اسماعیل‌ زاده – Hasan esmaeil zade

حسن اسماعیل‌ زاده – Hasan esmaeil zade

حسن اسماعیل‌ زاده
حسن اسماعیل‌ زاده

حسن اسماعیل‌ زاده یا حسن چلیپا در تهران نقاش قهوه‌خانه‌ای ایرانی بود- -نقاشی قهوه‌خانه- را می‌توان اولین تلاش برای بردن هنر ـ که قبل از این دربار‌ی محسوب می‌شد به میان مردم محسوب کرد- همچنان این نقاشی ادامه سنتی چند هزار ساله است- کاربرد عمده این نقاشی نیز در پیوند با فضا تعریف می‌شود

زندگی حسن اسماعیل‌ زاده

حسن اسماعیل‌ زاده که تخلص هنری خویش -اسماعیل‌زاده- را از نام پدر -اسماعیل- وام گرفته‌است- در سال ۱۳۰۱ در زنجان چشم به جهان گشود. لیکن پیش از به دنیا آمدن او- پدر ایشان رخت از جهان بربست. وی با مدد از استعداد خدادادی از همان اوان کودکی به دلیل شور و شوق و علاقه‌ای که به هنر نقاشی داشت- تجربه‌های نخستین نقش آفرینی را کسب کرد در کودکی همراه خانواده اش به تهران مهاجرت کرد و در سن ۸ سالکی مادر که علاقه وافر فرزند را به نقاشی دریافته بود مرحوم استاد محمد مدبر را به جهت تعلیم به او برگزید. اشتیاق بی اندازه شاگرد و تبحر استاد چنان کرد که اسماعیل‌زاده- هنرمندی خلاق و نقاشی صاحب قلم شد. وی۱۴ سال نزد استاد رمز قلم کشیدن و هنر رنگ آمیزی را آموخت- چنان‌که نقاشی‌های او خط و سبک و رنگ قلم استادش مدبر را می‌نمود. این همکاری از یک سو موجب گرایش نقاش مستعد و جوان به شیوه و شگرد استادش محمد مدبر شد واز سوی دیگرعامل رونق نقاشی‌های خیالی ساز مذهبی و شاهنامه‌ای نزد عامه مردم شد. شگفتا که او چه در دوران حیات استادمحمدمدبر و چه پس ازمرگ ایشان چنان تشابهاتی ازنظر رنگ وطرح با استاد مدبر آشکارساخت که بسیاری هنگام داوری تابلوهای آن دو درتشخیص صاحب آن دچاره حیرت و تردید می‌شدند چنان‌که امروز هم او رامدبرزنده -ثانی- نام نهادند.

حسن اسماعیل‌ زاده در میان رنگها رنگهای تلخ و تیره مانند قهوه‌ای -اکر- را بیش از رنگهای دیگر دوست دارد. در پس زمینه نقاشیهای تابلوهایش این رنگها به خوبی نمایان است. استاد حسن اسماعیل‌زاده ذاتا یک هنرمند است. زیرا جدای از یافته‌های خود از استادش آثاری که در طول زندگی. پر پرکتش خلق کرده‌است- سرشار از تنوع است. در دوران فعالیت هنری خود مجموعه‌ای غنی از آثاری را خلق کرده‌است که بیانگر هویتی ویژه از هتر نقاشی‌های ایرانی است.

ترسیم موضوع تابلوی قهوه‌خانه برای اولین باردر نقاشیهای قهوه‌خانه‌ای و توجه به صحنه‌های روزمره زندگی مردم و آداب و رسوم آن‌ها از ویژگی‌های آثار استاد اسماعیل‌زاده‌است. مانند تابلوهای قهوه‌خانه زمان قدیم- قهوه‌خانه نودانک -شمیران- عقدکنان- چاوش خوانی- حنابندان زمان قدیم. بقال کم فروش. ختنه سورون زمان قدیم. شب چله زمان قدیم و… زیرا پاسخگویی به نیازهای عاطفی درونی خود که از خصوصیات یک هنرمند واقعی است دقیقا در آثار ایشان دیده می‌شود. همچنین توجه به منظره سازی و تاثیر گیری از فضاهای مختلف. حسن اسماعیل‌زاده به طراحی اهمیت ویژه‌ای می‌دادند. طراحیهای سریع و کلی که برای شروع تابلو با قلم و رنگ یا زغال رو بوم می‌زنند بقدری زیبا و استادان است که تعجب‌برانگیز است زیرا ایشان آموزشی برای طراحی تند -اسکیس- یاکلی بینی -فضا سازی اولیه- در طراحی آنگونه که در دانشگاه‌ها آموزش داده می‌شود ندیده‌اند. با وجود این در آثار نقاشی استاد اسماعیل‌زاده دقت در طراحی درست و قابل قبول و تاکید بسیار بوده‌است و این از نکات مهم و ویژگی‌های منحصربه فردی است که در آثار این استاد دیده می‌شود.

استاد حسن اسماعیل‌ زاده تابلوهای زیادی درزمینه حماسه‌های مذهبی و ملی موضوعهای رزمی و بزمی و آداب و سنن مردم کشیده‌است. ازجمله نقاشی‌های وی خیمه گاه سید الشهد ا. جنگهای حضرت علی -ع- – آتش رفتن سیاوش- کشته شدن دیو سفید به دست رستم- بهرام و گلندام- پرده‌های درویشی- و در ارتباط با آداب و سنن مردم تابلوهایی با شب عقد کنان حنابندان. قهوه‌خانه زمان قدیم. شب یلدای زمان قدیم خواستگاری و.. طراحی کرده‌است. وی یکی از چهره‌های مطرح واز ستونهای پایدار نقاشی خیالی ساز قهوه‌خانه‌ای به حساب می‌آید. استاد اسماعیل‌زاده در زمان حیات خود با برپایی نمایشگاه‌های متعدد انفرادی شرکت درچندین نمایشگاه جمعی داخلی و خارجی نظر بسیاری از دوستداران و منتقدان هنری را به خود جلب نمود برخی از تابلوهای استاد در موزه سعدآباد-موزه رضاعباسی موزه کندلوس-موزه امام علی -ع- موزه هنرهای معاصر نگهداری می‌شود

فرزند او کاظم چلیپا نیز از هنرمندان تجسمی می‌باشد.

مرگ

این هنرمند نقاش در بهمن ماه 1385 در تهران چشم از جهان فرو بست.

 

منبع :

همشهری آنلاین

آکاایران

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

محسن یگانه

محسن یگانه – Mohsen Yeganeh

محسن یگانه خواننده پاپ- آهنگساز- تنظیم کننده و ترانه سرای موسیقی ایرانی است- محسن یگانه …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

نوزده + 6 =