خانه / دسته‌بندی نشده / جی ‌میل – Gmail google

جی ‌میل – Gmail google

جی ‌میل
جی ‌میل

جی ‌میل- یکی از سرویس‌های رایگان است که به کاربران فضای رایگان جهت ایمیل ارایه می‌دهد- نسخه آزمایشی گوگل در ۱ آوریل ۲۰۰۴ ارایه شد- به این صورت که هر کاربر می‌توانست با دریافت دعوت‌نامه از کاربری دیگر که دارای حساب جی ‌میل بود دارای حساب ایمیل شود و از خدمات آن استفاده کند

تاریخچه جی ‌میل

وقتی در اول آوریل سال 2004 – سیزدهم فروردین سال 83 – – روزنامه‌ها و سایت‌های مختلف- خبر از سرویس ایمیل شرکت گوگل دادند- بسیاری از کارشناسان و صاحبنظران با دیده شک و تردید به آن نگاه کردند. عنوان خبر این بود: گوگل سرویس ایمیل جدیدی را ارایه می‌کند که فضایی معادل یک گیگابایت را به رایگان در ‏اختیار کاربر قرار می‌دهد. ‏
بسیاری آن را چیزی بیشتر از یک دروغ اول آوریل نمی‌دانستند. با توجه به سابقه شرکت گوگل در ساختن دروغ‌های اول آوریل – شک به این موضوع بیشتر می‌شد- اما خبر واقعیت داشت .
مدیر محصولات گوگل در همان زمان در مصاحبه‌ای که با بی‌بی‌سی انجام داد و اعلام کرد که محصول جدید گوگل – کاملا جدی است.

بیش از همه – مدیران سرویس‌های ایمیل یاهو و Hotmail دچار شگفتگی و نگرانی شدند. آنها دیگر مجبور بودند برای ادامه بقا – دست به تحولاتی جدی بزنند. مسلما دیگر سرویس 4 مگابایتی یاهو – نمی‌توانست کاربران را راضی نگه دارد. یاهو چندی بعد اعلام کرد که سرویس ایمیل خود را 100 مگابایتی خواهد کرد.
در میان بهت کاربران و شرکت‌های رقیب- گوگل ارایه نسخه ‏بتا‏ و آزماشی ‏جی‌میل‏ را ‏آغاز کرد. مرحله آزمایشی جی‌میل از 21 مارس سال 2004 شروع شد – در این مرحله گوگل هزار کارمند شرکت – دوستانشان و اعضای خانواده آنها را دعوت کرد تا سرویس ایمیل جدید را تست کنند. از 25 آوریل همان سال – اعضای فعال سرویس وبلاگ‌نویسی Blogger هم فرصت آن را یافتند که از جی‌میل استفاده کنند.

در ابتکاری جالب توسط گوگل- به تمام افراد عضو در ‏Gmail‏ دو عدد دعوت‌نامه سفید تعلق گرفت که البته بعدها تعداد دعوت‌نامه‌های هر فرد افزایش پیدا کرد – از این ‏طریق افراد عضو می‌توانستند دو نفر از دوستان خود را نیز به ثبت‌نام در ‏Gmail‏ دعوت کنند. ارزش این دعوت ‏نامه‌ها به حدی رسید که برخی به خرید و فروش آنها در سایت‌های حراجی مانند ‏eBay‏ پرداختند به ‏طوری که خرید و فروش دعوتنامه‌های جیی‌میل به تجارت پر سودی تبدیل شد. به عنوان مثال در یک مورد – یک ‏دعوت‌نامه جی‌میل در سایت ‏eBay‏ به قیمت 202 دلار فروخته شد.‏
برخی هم هدیه کردن دعوت‌نامه جی ‌میل را مشروط به بازدید منظم از وبلاگشان و گذاشتن کامنت‌ و یا عضویت در انجمن‌های اینترنتی و مشارکت فعال در آن کردند.
سایت‌هایی هم برای اشتراک دعوت‌نامه‌های جی‌میل برپا شد – GmailSwap یکی از مشهورترین این سایت‌ها بود – بسیاری از کاربران ایرانی از طریق همین سایت عضو جی‌میل شدند.
گوگل به تدریج تعداد دعوت‌نامه های اختصاص یافته به هر کاربر را افزایش داد- به طوری که در سال 2005 – هر کاربر 50 دعوت‌نامه برای ارسال در اختیار داشت – بعدها به هر کار 100 دعوت‌نامه داده شد.
جالب است بدانید که آدرس دامنه gmail.com تا قبل از خریداری شدن به وسیه گوگل – یک سرویس ایمیل متعلق به سایت کمیک استریپ شخصیت محبوب کارتونی کودکان یعنی گارفیلد بود.
سایت گارفیلد بعد از فروختن این دومین به گوگل – سرویس ایمیلش را به آدرس e-garfield.com منتقل کرد.
در 22 ژوین سال 2005 – آدرس اینترنتی جی‌میل از http://gmail.google.com/gmail به http://mail.google.com/mail تغییر پیدا کرد.
در 4 آوریل 2006 – جی‌میل و سرویس تقویم گوگل یکپارچه شدند.
در 28 ژانویه 2007 – سرویس اسناد و صفحات گسترده گوگل با جی‌میل ادغام شد و جی‌میل این امکان را فراهم آورد که مستقیما فایل‌های ورد پیوست شده را بتوان در داخل مرورگر مشاهده کرد.
در 8 فوریه 2007 – سرانجام امکان ثبت‌نام مستقیم برای عموم بدون دعوت‌نامه فراهم شد.

این سرویس اولین سرویس ایمیلی در دنیا بود که یک گیگابایت فضا به کاربرانش می‌داد- و همچنین اولین سرویسی بود که همه نامه‌هایی که بین دو شخص رد و بدل می‌شد را به صورت قطاری و پشت سر -Thread- هم نشان می‌داد -مانند نوشته‌های داخل یک فوروم- از تاریخ ۲۸ آوریل ۲۰۱۲ جی‌میل ۱۰۲۴۰ مگابایت فضا -که قبلا ۷۴۰۰ مگابایت بود- به کاربرانش داد- و کاربران با پرداخت سالانه ۰٫۲۵ دلار به ازای هر گیگابایت- قادرند این فضا را به ۲۰ گیگابایت تا ۱۶ ترابایت افزایش دهند. به علاوه برنامه‌نویسان- جی‌میل را به واسطه پیشگام بودن آن در استفاده از ای‌جکس- که تکنیکی در برنامه‌نویسی است که به کاربران اجازه می‌دهد که محتویات یک صفحه وب را بدون دوباره نوسازی آن -Refresh- مشاهده کنند- می‌شناسند. یکی از انتقادهایی که از جی‌میل شده‌است- پتانسیل قوی آن برای افشای داده‌های کاربر است- و این خطری است که احتمال می‌رود این داده‌ها با بسیاری از برنامه‌های وب آنلاین ارتباط داده شده شوند. استیو بالمر -مدیرعامل مایکروسافت- لیز فیگروا- مارک راش و ویراستاران گوگل واچ به این موضوع عقیده دارند- در حالی که گوگل ادعا می‌کند که نامه‌هایی که با جی‌میل فرستاده می‌شوند هیچ‌گاه توسط شخصی دیگر خوانده نمی‌شوند.

جی ‌میل
جی ‌میل

امکان گپ

جی ‌میل با استفاده از ابزارهای برنامه‌نویسی آژاکس و جاوااسکریپت امکان گفتگوی فوری با افراد درون لیست ارتباطی کاربر را فراهم کرده‌است. این گفتگو در داخل همان پنجره مرورگر می‌تواند صورت گیرد. در واقع توانسته امکانات پیام‌رسان فوری را به صفحه وب میل منتقل کند. به تازگی جی ‌میل امکان گپ گروهی و همچنین گپ با کاربران ای‌اال را نیز فراهم کرده‌است.

فهرست تماس‌ها

گوگل در سرویس ایمیل خود تغییری صورت داده‌است که امکان کنترل فهرست تماس‌ها را برای کاربرانش فراهم می‌کند. پیش از این جیمیل نشانی تمامی آدرس‌های ایمیل جدید را به صورت خودکار به فهرست تماس‌های کاربر افزوده می‌کرد. این کار به به آدرس‌های ایمیل اجازه می‌داد که به هنگام نوشته شدن یک پیام جدید به صورت خودکار کامل شده و کاربران را از به خاطر سپردن آن‌ها یا جستجو در فهرست تماسهایشان آسوده می‌کرد. گوگل اکنون دسته جدیدی به نام تماس‌های پیشنهادی ایجاد کرده‌است که در قسمت -My Contacts- قرار می‌گیرد و آدرس ایمیل ارسال کنندگان ایمیل در تماس پیشنهادی قرار می‌گیرد. کاربران می‌توانند به جی ‌میل اجازه دهند تا این آدرس‌ها را به صورت خودکار به فهرست تماسهای اصلی‌شان ارسال کنند.

مشکل فنی

گوگل در تاریخ ۱ مارس ۲۰۱۱ اعلام داشت که حال بررسی یک مشکل نفوذ پذیری در سرویس جی میل می‌باشد که ایمیل‌ها- الحاقات و گفتگوهای گوگل کاربران را حذف می‌کند. این باگ برخی از حساب‌های کاربران را ریست می‌کند و یک پیام خوشامد را به آنها نمایش می‌دهد. به گفته گوگل این باگ تنها بر کمتر از ۰٫۰۸ درصد کل کاربران گوگل اثر گذاشته‌است- اما این مقدار برابر ۱۵۰۰۰۰ حساب کاربری است که عدد کوچکی نمی‌باشد. گوگل اعلام کرد کابران تاثیر پذیرفته از این باگ- موقتا امکان ورود به حساب خود را ندارند. برای آندسته‌ای که بخشی از داده‌های خود را از دست داده‌اند- تیم مهندسان گوگل در حال کار و بازیابی و ذخیره مجدد آن داده‌ها می‌باشند.

 

منبع :

راسخون

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

17 + 18 =