خانه / دسته‌بندی نشده / جیک جیلنهال – Jake Gyllenhaal

جیک جیلنهال – Jake Gyllenhaal

جیک جیلنهال
جیک جیلنهال

جیک جیلنهال با نام کامل جیکوب بنجامین جیک جیلنهال یک هنرپیشه آمریکایی است- او که یک سنبل جنسی بین‌المللی است- در سال ۲۰۰۶ به انتخاب مجله پیپل- جزو ۵۰ نفر برتر زیبایی انتخاب شد- همچنین در این مجله به عنوان جذاب‌ترین مرد مجرد دنیا هم انتخاب شد- در مجله گای ویزرد در میان ۱۰۰ بازیگر مردی که نقش همجنس‌گراها را بازی کردند- او نفر اول شد

زندگی جیک جیلنهال

جیک جیلنهال در ۱۹ دسامبر ۱۹۸۰ لس آنجلس کالیفرنیا به دنیا آمد. او یک خواهر بازیگر به نام مگی جیلنهال دارد . پدرش ستیون جیلنهال کارگردان و مادرش نایومی فومر فیلم نامه نویس است . پدرش یک اصیل‌زاده سویدی و متعلق به خانواده اشراف‌زاده جیلنهال است. مادرش یک یهودی اهل نیویورک است. جیک عنوان کرده که خودش را بیشتر از هر چیز یک یهودی می‌داند. والدین او سعی داشتند به او یاد بدهند که روی پاهای خودش بایستد و اصرار می‌کردند که شغلی نیمه‌وقت در تابستان داشته باشد بنابراین او شغل‌هایی از قبیل نجات غریق و گارسون رستوران را تجربه کرده‌است.

در دوران کودکی- جیلنهال به علت موقعیت خانواده‌اش- علاقه زیادی به ساخت فیلم داشت. جیلنهال نخستین تجربه بازیگری اش را در 10 سالگی آزمود اما نقش کوچکی داشت. کمی بعد در 12 سالگی در دومین فیلم به کارگردانی پدرش با عنوان -یک زن خطرناک- به همراه خواهرش مگی نیز ایفای نقش کرد اما در سومین فیلم- -آسمان اکتبر- به کارگردانی -جو جانستن- بود که توانست نقشه اصلی را به چنگ بیاورد و به اردوگاه بازیگران حرفه ای بپیوندد. جیلنهال شروع آرام و پیوسته ای داشته و برخلاف برخی زا بازیگران آمریکایی که در کودکی یا نوجوانی اندکی درخشیدند و به زودی ستاره بخت شان رو به افول گذاشت- رفتار نکرد- البته نمی توان هویت هنری خانواده اش و تاثیر آن را در سلوک بازیگری او انکار کرد.

جیلنهال در فاصله 2001 تا 2005- نه فیلم بزی کرد که دو قله و اوج را می توان در کارنامه بازیگری او تشخیص داد اولی فیلم -دنی دارکو- -2001- به کارگردانی -ریچارد کلی- با فیلم نامه ای حساب شده که از لحاظ تجاری ناموفق بود اما بازی جیلنهال در این درام علمی تخیل چشم منتقدان را گرفت و او را به سوی یک فیلم مهم دیگر -کوهستان بروکبک- -2005- ساخته -آنگ لی- هدایت کرد. هم بازی جیلنهال -هیث لجر- بود- که در فیلم -شوالیه تاریکی- بازی پیچیده ای ارایه داده بود- فیلم -آنگ لی- روایت عشق دو کابوی را تصویر می کرد که پس از 20 سال با مرگ جیلنهال ناکام ماند. فیلم نامتعارف لی- هم جیلنهال و هم لجر را به سمت ستاره شدن شتاب داد اما جر- پس از بازی در فیلم کریستوفر نولان -شوالیه تاریکی- در 2008 خودکشی کرد و در میانه راه ماند.

کوهستان بروکبک جایزه شیر طلایی ونیز و چهار جایزه گلدن گلوب و چهار جایزه اسکار و جایزه بفتا را برد و جیلنهال در رقابت با جورج کلونی گوی سبقت را ربود. جیلنهال ولی توانست جایزه بزرگ مرد مکمل مرد بفتا را به چنگ بیاورد.

جیلنهال در 2007 روی دیگر سکه بازیگری اش را نشان داد. دیوید فینچر برای بازی در فیلم -زودیاک- از جیلنهال دعوت کرد. فیلمی که به پیچیده ترین پرونده جنایی آمریکا می پردازد و درباره یک قاتل زنجیره ای با نام مستعار زودیاک است. جیلنهال در مقام یک کارتونیست و روزنامه نگار تمام زنگی اش را رها می کند تا هویت واقعی زودیاک را برملا کند- حتی زندگی زناشویی اش تا مرز فروپاشی پیش می رود.

جیلنهال در این فیلم توانست لایه پیچیده روایی فیلم را در بازی اش لحاظ و درونی کند- او از سویی یک هنرمند با روحیه ای شکننده و از طرف دیگر یک کارآگاه خودخوانده است که پی گیری فوق العاده ای برای کشف هویت راستین قاتل دارد و از حیث دیگر پدر و نیز شوهری است که کم کم از زندگی شخصی و عاطفی اش جدا می شد و از سوی همسرش به بی مسوولیتی در قبال خانواده اش متهم می شود.

این فیلم و توجه منتقدان به آن- به زودی جیلنهال را به سوی نقش هایی هدایت کرد که از لحاظ روان شناختی پیچیدگی بیش تری داشتند و ظرفی بالاتری را از بازیگری طلب می کردند.

در 2009 جیلنهال در فیلمی هم بازی توبی مگوایر و ناتالی پورتمن و سام شپارد شد که یک دارم ضد جنگ را از منظری خاطره انگیز و شکننده روایت می کند. -برادرها- ساخته جیم شریدان حکایت دو برادر سام -مگوایر- و تامی -جیلنهال- است که سام برای جنگ در افغانستان خانواده اش را به تامی که تازه از زندان آزاد شده می سپارد و هلی کوپتر سام در افغانستان سقوط می کند و او به دست نیروهای شورشی افغان می افتد و به اشتباه خبر مرگ سام را به زنش گریس -پورتمن- می دهند و رابطه تامی و گریس به خیال این که سام کشته شده- رو به گرمی می گذارد تا این که خبر آزادی و بازگشت سام به گریس می رسد.

این فیلم بار تعلیقی را به دوش می کشد که در غیاب فرساینده مگوایر و حضور پررنگ جیلنهال در یک درام تنش آمیز خانوادگی کلید می خورد و نشان می دهد که فینچر در دعوت از جیلنهال در یک تریلر رازآمیز روان شناختی کاملا برحق بوده چرا که کارگردان کهنه کاری چون شریدان بلافاصله جیلنهال را به یک نقش دقیق و ظریف در یک درام روان شناختی پرحادثه و ماجرا وصل کرده است.
جیلنهال دقیقا در فیلم شریدان نقش شکننده یک میانجی عاطفی را در سه یا دقیق تر چهار سو دارد- یک سو رابطه با گریس و یک سوی دیگر رابطه با سام هم قبل از اسارت و هم بعد از آن- و باز یک سوی دیگر رابطه پدر- عمو با دختران سام و گریس. جیم شریدان همان کارگردانی است که در فیلم های -پای چپ من- -1989- و -به نام پدر- -1993- بازی های درخشانی از دنیل لی لوییس گرفت.

 

جیک جیلنهال
جیک جیلنهال

سلوک حرفه ای جیلنهال در همکاری با دنی ویلنوو- کارگردان کانادایی- فرانسوی جهش دیگری به کارش داد و یک دوگانه مهیج -زندانی ها- و -دشمن- هر دو در 2013 را در کارنامه جیلنهال رقم زد. جیلنهال در -زندانی ها- به همراه هیو جکمن بار دیگر به شیوه ای متفاوت -زودیاک- را تداعی می کند. جیلنهال در نقش پلیس خسته و پی گیری که در پی رسیدگی به یک پرونده بچه دزدی است- با جکمن در نقش پدر یکی از همان بچه های ربوده شده که مرد سرسخت و رنج دیده ای است وارد تعامل می شود و خصیصه پی گیری وسواس گونه هردوشان- این دو مرد متفاوت را به هم پیوند می دهد.

این فیلم شاید غنای فیلم های فینچر و شریدان را نداشته باشد اما ترکیب خوبی از بازی جیلنهال و جکمن را در یک دارم پرماجرا نشان می دهد- آن هم -هیو جکمن-ی که احتمالا در سلسله فیلم های -ایکس من- به کلیشه لوگان- ولورین بدل می شد.

فیلم -دشمن- هم در کارنامه جیلنهال و هم در کارنامه ویلنوو یک پرش بلند است که بازیگر اصلی اش جیلنهال را در نقش دو همزاد بی اطلاع از وجود یک دیگر- یک بازیگر -آنتونی کلر- و یک مدرس دانشگاه -آدام بل– در برابر هم قرار می دهد که یک تراژدی را رقم بزند- در حالی که بل یک مرد روان گسیخته و به شدت خودنگر است- در مقابل کلر- مردی حریص و برون گراست که مشخصات فیزیک شان با هم مو نمی زند حتی زخم های بدن شان.

بازی جیلنهال چندان دقیق و جزیی انگارانه است که مخاطب می پذیرد که این دو یک بازیگر نیستند بلکه کاملا دو بازیگر مجزایند و این خصیصه بازی جیلنهال درام پیچیده ویلنوو را به ظرافت پیش می برد.

جیک جیلنهال حضور هوش مندانه و صعود مبتکرانه ای در سینمای آمریکا داشته است. او پیوسته و بسیار آرام به حیطه نقش های ظریف و پیچیده نزدیک شده تا بتواند این نقش ها را از آن خود کند بی آن که در نقش هایش کیشه و تلف شود. بازی او در فیلم -شبگرد- ساخته دن گیلروی در 2014 ثابت می کند که جیلنهال می تواند بی آن که در ژست های یک تیپ فرو برود- به یک کاراکتر خلاق تبدیل شود و نقش های کاملا متفاوتی را بپذیرد. اخیرا و تا به امروز که این متن نوشته می شود- نگاه منتقدان به فیلم -چپ دست- که جیلنهال نقش یک بوکسور ازپا افتاده و مساله دار را ایفا می کند جلب شده است و خلاصه سلوک جذاب و یکه جیلنهال است که رو به پیش دارد.

خانواده و روابط دیگر

او فرزند یک کارگردان و نمایش‌نامه‌نویس است. خواهرش بازیگر است و در حال حاضر با پیتر سارسگارد که در فیلم‌های جارهد و تسلیم کنار جیلنهال ظاهر شده- ازدواج کرده. در دسامبر ۲۰۰۶ او و خواهرش که به یک رستوران در کالیفرنیا برای تعطیلات رفته بودند- گرفتار آتش‌سوزی شدند که خوشبختانه از لژ خانوادگی آن توانستند فرار کنند. خواهر زاده او- رامونا سارسگارد- ۳ اکتبر ۲۰۰۶ به دنیا آمد. پدر خوانده و مادر خوانده او دو زوج همجنس‌گرا هستند و جیلنهال بارها این را تاکید کرده. خود جیلنهال پدرخوانده ماتیلدا رز لجر متولد ۲۸ اکتبر ۲۰۰۵- دختر هیت لجر و میشل ویلیامز که هر دو همبازی اش در کوهستان بروکبک بوده‌اند- است.
او از سال ۲۰۰۲ دو سال با کیرستن دانست بازیگر نقش دختر مرد عنکبوتی نامزد بود. او سپس با ریس ویدرسپون نامزد کرد. البته مطبوعات از سال ۲۰۰۷ حدس می‌زدند که این دو با هم اند که ریس در مصاحبه‌ای در ۲۰۰۸ نامزدی‌اش را عنوان کرد. آنها سال بعد از هم جدا شدند. او در اواخر ۲۰۱۰ با خواننده معروف تیلور سوییفت نامزد شد ولی در اولین روزهای سال ۲۰۱۱ از هم جدا شدند.

سیاست و سایر علایق

او یک فعال سیاسی است. او یک پیام بازرگانی با خواهرش در سال ۲۰۰۴ تولید کرد که با هم به دانشگاه کالیفرنیا رفتند و دانشجویان را به رای دادن تشویق کردند. او از نامزد دموکرات جان کری حمایت کرد. گرچه بعدها گفت: -اینکه بازیگرها درباره سیاست صحبت می‌کنند مرا ناراحت می‌کند. من سیاسی هستم و سعی می‌کنم نقش‌هایی انتخاب کنم که سیاسی باشند. من تلاش می‌کنم چیزهایی را بیان کنم که انجام می‌دهم- درست یا غلط- بازیگران جوان این قدرت را دارند.- در مصاحبه‌ای برای فیلم تسلیم عنوان کرد: -دوران بدیه وقتی سیاستمدارها بازیگرند و بازیگران سیاستمدار.- او از حافظان محیط زیست است و دوره‌ای زباله‌هایش را برای بازیافت می‌فرستد. همچنین در مصاحبه‌ای عنوان کرد که سالیانه ۴۰۰ دلار برای درختکاری هزینه می‌کند.
او از کار با چوب و آشپزی لذت می‌برد همچنین می‌گوید: -من یک بودایی آتیشی نیستم ولی ساعتی از روز را به تمرکز اختصاص می‌دهم و این کار- رمز به آرامش رسیدن است.-

جیک جیلنهال
جیک جیلنهال

جوایز وافتخارات

برنده بفتای بهترین بازیگر نقش مکمل مرد برای فیلم کوهستان بروکبک در سال ۲۰۰۵

مهمترین فیلم های جلینهال :

Prince of Persia: The Sands of Time

Zodiac

BrokebackMountain

The Day After Tomorrow

The Good Girl

Brothers

Rendition

Jarhead

Donnie Darko

 

منبع :

پرشین وی

مووی مگ

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

16 − پانزده =