خانه / نام آوران / جیمز واتسون – James Watson

جیمز واتسون – James Watson

جیمز واتسون
جیمز واتسون

جیمز واتسون با نام کامل زیست‌شناس مولکولی- زیست‌فیزیک‌دان- جانورشناس و متخصص علم ژنتیک آمریکایی است- او به همراه فرانسیس کریک و موریس ویلکینز نقشی مهم در کشف ساختار مولکولی دی‌ان‌ای بازی کرد- واتسون جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را در سال ۱۹۶۲ میلادی به همراه دو دانشمند دیگر دریافت کرد

زندگی جیمز واتسون

جیمز واتسون در ۶ آوریل ۱۹۲۸ در -ایلینوى- شیکاگو در خانواده اى بازرگان دیده به جهان گشود. پدرش اصالتى بریتانیایى داشت و مادرش از نوادگان مهاجرین اسکاتلندى بود که در اوایل سال ۱۸۴۰ به ایالات متحده مهاجرت کرده بودند.
-واتسون- دوران کودکى و نوجوانى خود را در زادگاه خود سپرى کرد و تحصیلات مقدماتى اش را نیز در همان شهر سپرى کرد. با اتمام دوره دبیرستان- او موفق به اخذ بورسیه تحصیلى از دانشگاه شیکاگو شد و در تابستان سال ۱۹۴۳ تحصیل در رشته جانورشناسى را آغاز کرد. او که از کودکى ساعت هاى متمادى به تماشاى پرندگان مى نشست- در این دوران به مقوله ژنتیک علاقه مند شد و پس از اتمام دوره لیسانس براى شرکت در دوره فوق لیسانس و نهایتا دکتراى جانورشناسى به دانشگاه ایندیانا رفت و مطالعات گسترده اى در زمینه علم ژنتیک انجام داد و در این راه از راهنمایى هاى دو استاد برجسته ژنتیک- -اچ.جى.مولر- و -تى.ام. سونبورن- و همچنین -اس.اى.لوریا- استاد ایتالیایى تبار دانشکده باکترى شناسى و میکروبیولوژیست برجسته بهره مند شد.

واتسون رساله دکتراى خود را با موضوع تاثیر اشعه ایکس بر روند تکثیر باکترى ها زیرنظر -لوریا- تهیه و تنظیم کرد و در سال ۱۹۵۰ پس از دفاع از آن موفق به اخذ مدرک دکترا با نمره ممتاز شد و بلافاصله دوره فوق دکتراى خود را در بخش تحقیقات ملى دانشگاه کپنهاگ آغاز کرد. او مدتى را در خدمت -هرمان کلکر- بیوشیمیست برجسته مشغول شد و یک سالى را نیز به همکارى با میکروبیولوژیست مشهور -اولد مالویه- گذراند. -واتسون- در این دوره مطالعاتش را بر روى تغییرات DNA ذرات ویروس هاى عفونى متمرکز کرد.
او در بهار سال ۱۹۵۱ به همراه -کلکر- به پایگاه جانورشناسى ناپل عزیمت کرد و طى حضورش در یکى از سمپوزیوم هاى علمى با -موریس ویلکینز- ملاقات کرد و براى اولین بار موضوع الگوى انکسار اشعه X در بلور DNA توجه او را جلب کرد و تحت تاثیر آن- موضوع اصلى تحقیقات خود را بر موضوع ساختار شیمیایى اسیدهاى نوکلییک و پروتیین ها متمرکز کرد و در همین راستا آزمایشگاه مجهز دانشگاه کاوندیش را به عنوان مرکز تحقیقات علمى خود برگزید.

اندکى بعد واتسون با دانشمند دیگرى به نام -فرانسیس کریک- آشنا شد که از قضا او نیز علاقه شدیدى به کشف ساختار DNA داشت. بدین ترتیب همکارى این دو آغاز شد و پس از چندى براساس شواهد تجربى و همچنین آزمایش هاى متعدد براى مطالعه ساختار زنجیره اى پلى نوکلیوتید ها توانستند ساختار اولیه DNA را بیابند که به عنوان گام نخستین موفقیت آمیز نبود. اما تلاش دوم این دو دانشمند که بیش از پیش بر شواهد تجربى استوار بود توانست نظر دانشمندان معاصر را به خود جلب کند که خبر از ساختار مارپیچى DNA مى داد.
ماجرا از این قرار بود که واتسون 24 ساله اهل شیکاگو و کریک 36 ساله اهل نورتامپتون انگلستان با خوشحالی مفرد از در آزمایشگاه کاوندیش دانشگاه کمبریج خارج شدند و با هیجان شدید به گفتگو پرداختند. وقتی دیگر دانشجویان از آنها پرسیدند که مسیله چیست- کریک با استفاده از چند کلمه گفت: -ما راز زندگی را کشف کردیم-.
در پایان آن روز در سال 1953 دو دانشمند ناشناخته- شکل دو رشته ای دواوکسی ریبونوکلوییک یا همان DNA خودمان را کشف کرده بودند که در داخل آن مارپیچ ها- بسیاری از رموز همچون: وراثت- بیماری-کهنسالی و در انسانها هوش و ذکاوت و حافظه نیز نهفته است. البته کسی از آن دانشجویان فکر نمی کرد که آن دو بتوانند به صورت مشترک با موریس ویکینز جایزه نوبل سال 1962 را کسب نمایند.

واتسون به طور همزمان بر روى ساختار تى ام وى -TMV- با بهره گیرى از تکنیک هاى شکست -انکسار- اشعه X آزمایشات متعددى انجام داد با این هدف که آیا ساختار شیمیایى آنها نیز صورتى مارپیچى دارد یا خیر که در ژوین ۱۹۵۲ پس از تحقیقات بسیار عاقبت مشخص شد که ویروس نیز ساختارى مارپیچى دارد. واتسون از سال ۱۹۵۳ به مدت ۲ سال در انستیتو تکنولوژى دانشگاه کالیفرنیا به عنوان مسیول تحقیقات بیولوژى دانشکده مشغول به کار شد و در کنار -الکساندر ویچ- تحقیقات مبسوطى را در زمینه RNA به انجام رساندند. او سپس به -کاوندیش- بازگشت و در خلال یک سال حضورش- مقالات علمى متعددى را در زمینه اصول عمومى ساختار ویروس منتشر کرد.
اوایل سال ۱۹۵۶ بود که واتسون به عنوان عضو هیات علمى دانشکده زیست شناسى دانشگاه هاروارد برگزیده شد و طى سه سال موفق شد به مقام استادى در این دانشگاه نایل آید. او در این دوران تمام هم و غم خود را بر یافتن نقش RNA در سنتز پروتیین صرف کرد.

او در طول عمر علمى خود افتخارات بسیارى را از آن خود کرد که -به غیر از نوبل که به آن اشاره شد- مى توان به جایزه -جان کالین وارن- جایزه -الى لیلى- در زمینه بیوشیمى اشاره کرد. او هیچ گاه ازدواج نکرد و همیشه اوقات فراغت خود را به پیاده روى و تماشاى پرندگان گذراند.

فعالیت سیاسی جیمز واتسون

واتسون در دوره فعالیت خود به عنوان استاد در هاروارد در اعتراضات سیاسی گوناگونی شرکت کرد.
جنگ ویتنام: در کنار ۱۲ عضو هییت علمی دانشکده زیست‌شناسی بیوشیمیایی و مولکولی از جمله یک برنده دیگر نوبل قطعنامه‌ای برای بازگردانی فوری نیروی‌های ایالات متحده از ویتنام را صادر کرد.
گسترش سلاح هسته‌ای و محیط زیست گرایی: او در ۱۹۷۵ و در سی‌امین سالگرد بمباران اتمی هیروشیما همراه بیش از ۲۰۰۰ دانشمند و مهندس- علیه گسترش سلاح هسته‌ای بخاطر عدم وجود راه‌حلی نهایی برای دفع زباله‌های هسته‌ای و نیز ناکافی بودن پروسه‌های امنیتی علیه سرقت تروریستی پلوتونیوم تولیدشده و پی‌آمد آن به خطر افتادن آزادی آمریکایی و امنیت بین‌المللی- به پرزیدنت فورد نامه نوشتند.
واتسون در سال۲۰۰۷ گفته: -به مخالفی برای جناح چپ تبدیل شدم زیرا آنها ژنتیک را دوست ندارند- زیرا ژنتیک تایید می‌کند که گاهی در زندگی ما شکست می‌خوریم چون ژنهای بدی داریم. آنها می‌خواهند دلیل همه شکست‌ها در زندگی را ناشی از سیستمی شیطانی قلمداد کنند-

 

جیمز واتسون
جیمز واتسون

دریافت جایزه نوبل

در سال 1962 جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی را به همراه دو دانشمند دیگر به نامهای فرانسیس کریک و موریس ویلکینز دریافت کرد.
کتابی که جیمز واتسون در سال ۱۹۶۸ میلادی- به عنوان روایتی شخصی از ماجرای کشف ساختار دی ‌ان ‌ای نوشت و یکی از پرفروش‌ترین کتابهای علمی شد- اعتراض بسیاری- از جمله کریک و ویلکینز را برانگیخت. آنها معتقد بودند که واتسون تصویری مخدوش از یک فرآیند علمی ارایه کرده و غیر از خودش- از همه تصویری منفی نشان داده است. تا پیش از چاپ این کتاب تقریبا کسی روزالیند فرانکلین را نمی‌شناخت- اما به گفته ویلکینز- واتسون- فرانکلین را از همه منفی‌تر تصویر کرده بود: زنی غیرقابل تحمل که همه از او می‌ترسیدند.
گفته شده که جیمز واتسون و فرانسیس کریک از یک نسخه قبل از چاپ تحقیقات فرانکلین استفاده کردند تا به چگونگی ساختار DNA برسند.
روزالیند- سال ۱۹۵۸ در سن ۳۸ سالگی بر اثر سرطان جان سپرد. چهار سال بعد کریک- واتسون و ویلکینز به دریافت جایزه نوبل نایل آمدند. بعدها تحقیقات مختلفی نقش بسزای فرانکلین را در کشف DNA و کنار گذاشته شدن ناحق نام او به اثبات رساند.

زندگی شخصی

وی متاهل و نام همسرش الیزابت واتسون می باشد. یکی از پسران جیمز واتسون مبتلا به شیزوفرنی است و او در اظهار نظری- از علاقمندی خود برای پیدا کردن ژن های مرتبط با شیزوفرنی و تست هایی برای تشخیص زودهنگام شیزوفرنی گفته است. او گفته است که در صورتی که از شیزوفرنیک بودن پسرش اطلاع می داشت – او را سقط می کرد – چون شاهد رنج و عذابی است که او متحمل می شود.

تحصیلات و مدارک علمی

لیسانس رشته جانورشناسی در دانشگاه شیکاگو
فوق لیسانس و دکترای جانورشناسی در دانشگاه ایندیانا
فوق دکترا در بخش تحقیقات ملی دانشگاه کپنهاگ

افتخارات

جایزه نوبل فیزیولوژی و پزشکی -۱۹۶۲-
مدال کاپلی -۱۹۹۳-
نشان ملی علوم زیستی -۱۹۹۷-

آثار جیمز واتسون

مارپیچ دوگانه

نقل قول و خاطرات

واتسون: -به مخالف جناح چپ تبدیل شدم- زیرا آنها ژنتیک را دوست ندارند- زیرا ژنتیک تایید می‌کند که گاهی در زندگی ما شکست می‌خوریم- زیرا ژنهای بدی داریم. آنها همه شکستها در زندگی را ناشی از سیستم شیطانی می دانند-.

 

منبع :

اکاایران

سیتی تومب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

شش + 4 =