خانه / روانشناسی / جیمز جی گیبسون – James J Gibson

جیمز جی گیبسون – James J Gibson

جیمز جی گیبسون
جیمز جی گیبسون

جیمز جی گیبسون – یک دانشمند در زمینه روان‌شناسی آزمایشی و بینایی اهل ایالات متحده آمریکا بود- نظریه پردازی گیبسون نطفه ی اصلی در روانشناسی محیط بوده و زمینه ای در توسعه و گسترش بیش از پیش در نظر داشتن فعالیت به عنوان روابط تعاملی بین فاعل و دیگر عوامل و سیستم های فیزیکی میباشد

زندگی جیمز جی گیبسون

جیمز جی. گیبسون ۲۷ ژانویه ۱۹۰۴ در مک کانسویل – اوهایو در حوزه غرب میانه آمریکا رشد کرد. پدر او توماس یک نقشه‌بردار- شرکت راه‌آهن و مادرش گرتورد- تا قبل از ازدواج آموزگار بود.

جیمز -جیمی- دو برادر کوچک‌تر به نام‌های توماس و ویلیام داشت. او آموزش دانشگاهی‌اش را در دانشگاه فورت وسترن شروع و سپس یک سال به دانشگاه پرینستون جایی که تحت نفوذ ادوین بی هولت رفتارگرا بود رفت و زیر نظر روانشناسی هربرت . اس .لنگفلد قرار گرفت. او طرفدار بر قدرت نظریه هشیاری در فعالیت‌های حرکتی – قدم زدن- چرخیدن- بالا رفتن- بود و معتقد بود که هشیاری مستقل از سایر فعالیت‌ها نمی‌تواند موردمطالعه قرار گیرد.

جیمز جی گیبسون
جیمز جی گیبسون

در سال 1928 رساله دکترای خود را در پرینستون به پایان رساند. رساله تحقیقی او به موضوعی که به‌وسیله روانشناسان گشتالت اظهارشده بود- پرداخت. مثلا ورتهایمر که روی حافظه برای مجموعه اشکال بینایی و تغییر هم‌زمان خاطرات به ساختمان‌های کوچک‌تر بر اساس اصل سازمان ادراکی گشتالت توجه کرده بود- او نشان داد که این موضوع اهمیت ندارد و یادگیری قطعا مهم‌تر است. بس از اتمام رساله دکترایش به کالج اسمیت رفت تا شروع اولین قرارداد علمی‌اش را آغاز کند- و زمانی که در آنجا بود به ترجمه کتاب انگلیسی کورت کافکا به نام اصول روانشناسی گشتالت روبرو شد که به‌شدت تحت تاثیر آن قرار گرفت. او با یکی از دانشجویان در کالج اسمیت به نام جک که در دوره آزمایشگاهی تحصیل می‌کرد- ازدواج کرد که بعدها جکی از بانفوذترین و نزدیک‌ترین همکاران او شد. آن‌ها صاحب دو فرزند به نام‌های جیمز جروم و ژان شدند.

نفوذ تفکر گشتالت در اثبات اثر -القای مورب- گیبسون نمایان است. طی جنگ جهانی دوم- گیبسون بخش بررسی روان‌شناختی را برای برنامه روان‌شناسی هوانوردی نیروی هوایی ارتش اداره کرد. در این بخش روش تازه‌ای از آزمون‌سازی را برای انتخاب خلبانان اجرا کرد- آن‌ها از تصاویر متحرک برای ارایه مطالب آزمون استفاده کردند. هنگام کار روی این آزمون‌ها متوجه شدند که تصاویر متحرک نسبت به تصاویر ثابت اطلاعات بیشتری عرضه می‌کنند. وی پس از جنگ به کالج اسمیت بازگشت اما بعد به کرنل رفت و تا پایان فعالیت حرفه‌ای‌اش آنجا ماند.

در کتاب -ادراک جهان دیداری- -1950- – نظریه میدان- خود را از ادراک فضایی ارایه کرد.

 

جیمز جی گیبسون
جیمز جی گیبسون

نظریه می‌گوید شیب بافت میدان به شیب شبکیه وابسته است و این پایه‌ی حسی برای ادراک عمق و فضاست- به‌بیان‌دیگر شبکیه چشم به بافت‌های متفاوت محیطی حساس است و در این اطلاعات بافتی برای برآورد مسافت و فضا استفاده می‌کند. وی از نظریه‌اش راضی بود و چنین اندیشید که آن دسته از نظریه‌های ادراک دیداری که روی روشی که چشم و مغز به نور پاسخ می‌دهند متمرکزند- در سطحی نامناسب فرمول‌بندی شده‌اند. رشته جدیدی که وی آن را -اپتیک بوم‌شناختی – نامید- موردنیاز بود. در اپتیک بوم‌شناختی اطلاعات نورشناسی از سطح مناسب برای درک دیدن مطالعه می‌شود. کاربرد این عبارت این است که یک نظریه مناسب ادراک دیداری باید تحلیلی از دید و حرکت ارگانیسم در محیطش ارایه دهد. حیوانات حرکت می‌کنند- آن‌ها ارگانیسم‌های ساکن نیستند که منفعلانه به تاثیر نور بر ابزارهای حسی دیداری نشان پاسخ دهند. درواقع آن‌ها اغلب برای بهتر دیدن اجسام موقعیت خود را تغییر می‌دهند. بنابراین یک نظریه ادراک دیداری باید نقشی برای حرکت ارگانیسم در نظر بگیرد. نظریه جدید ادراکی دیداری وی و فرمول‌بندی رشته جدید اپتیک بوم‌شناختی در کتاب بعدی‌اش – حواسی که سیستم‌های ادراکی محسوب می‌شوند -1966- ارایه شد.

 

منبع :

آلاچیق روان

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

فریتس پرل

فریتس پرل – Fritz Perls

فریتس پرل با نام کامل فردریش -فردریک- سالومون پرلز – معروف به فریتس پرل- روان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

9 − یک =