خانه / بزرگان تاریخ / جک کیلبی – Jack Kilby

جک کیلبی – Jack Kilby

جک کیلبی
جک کیلبی

جک کیلبی فیزیکدان آمریکایی و از برندگان جایزه نوبل در فیزیک بود او این جایزه را در سال ۲۰۰۰ برای نقشی که در ساخت مدارهای مجتمع در سال ۱۹۵۸ داشت دریافت کرد- کیلبی برای ساخت مدارهای مجتمع یا ریزتراشه- ماشین حساب و چاپگر گرمایی در یادها مانده‌است

زندگی جک کیلبی

جک کیلبی ۸ نوامبر ۱۹۲۳ در جفرسون‌سیتی- میسوری به دنیا آمد. او در کانزاس بزرگ شد و به مدرسه رفت و از دبیرستان گریت بند فارغ‌التحصیل شد. امروزه قسمت‌هایی از دبیرستان گریت بند به نام کیلبی نام نهاده شده‌است.
او در سال ۱۹۴۷ مدرک لیسانس خود را در مهندسی برق از دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین دریافت کرد جایی که او در آنجا به عنوان عضو افتخاری انجمن آکاکیا -Acacia Fraternity- پذیرفته شد. کیلبی مدرک کارشناسی ارشد خود در مهندسی برق را از دانشگاه ویسکانسین در میلواکی دریافت کرد. چندی بعد در سال ۱۹۵۰ زمانی که کیلبی در آزمایشگاه مرکزی میلواکی -Centralab- مشغول به کار بود نام این دانشگاه به دانشگاه ویسکانسین-میلواکی تغییر یافت.

کار در شرکت تگزاس اینسترومنتس

پس از فارغ‌التحصیلی در دانشگاه کار در شرکت -تگزاس اینسترومنتس- را انتخاب کرد و با پشتکار زیاد هنگامی که همکارانش در مرخصی بودند به ‌تنهایی در آزمایشگاه به اختراع مهم خود دست یافت. این در حالی بود که بیشتر از 7 هزار و 500 همکار او در این موسسه به تعطیلات تابستانی رفته بودند. کیلبی و شرکت تگزاس اینسترومنتس نخستین دریافت‌کننده پروانه انحصاری تولید ترانزیستور جدید بودند- اما -باب نویس- رقیب کیلبی- عموما به‌ عنوان کسی که امکان تولید انبوه آن را فراهم کرد- شناخته می‌شود که بعدا نیز شرکت -اینتل- را بنا نهاد.

ساخت نخستین مدار مجتمع

نخستین مدار مجتمعی که کیلبی در سال 1958 ساخت- به اندازه نصف گیره کاغذ بود . فن‌آوری‌های نوین- امکان گنجاندن تقریبا ‪ ۱۰۰‬میلیون ترانزیستور در همین حجم را فراهم کرده است. انگیزه ساخت مدار مجتمع تا حدودی از مسابقه فضایی آمریکا و اتحاد جماهیر شوروی سابق ناشی می‌شد و این اختراع باعث شد- تگزاس اینسترومنتس قرارداد تامین تراشه -راکت- موسوم به -مینتمن- -‪ -Minuteman‬را دریافت کند. هر چند کیلبی در سال ‪ ۱۹۸۳‬بازنشسته شد- با این حال همچنان مشاور اینسترومنتس باقی ماند و مجتمع پژوهشی این شرکت نیز نام او را بر خود دارد.

اظهارات پت وبر – همکار قدیمی او که در سال 1998 از مقام نایب رییس تکزاس اینسترومنتس استعفا داد:

وی در مدت همکاری با این موسسه تلاش های زیادی انجام داد و خدمات زیای در این زمینه به نام او ثبت شده است.

 

جک کیلبی
جک کیلبی

جک کیلبی- بنیانگذار علم مدرن فن‌آوری اطلاعات

وی مدتی بعد موفق شد نقش مهمی در تولید نخستین ماشین حساب الکترونیکی و کوچک جهان بازی کند. بسیاری از کارشناسان -جک کیلبی- را بنیانگذار علم مدرن فن‌آوری اطلاعات می‌دانند.

اختراعات

جک کیلبی بیشتر برای ساخت ماشین حساب و چاپگر گرمایی در یادها مانده ‌است. او همچنین به عنوان مخترع ریزتراشه شناخته می شود- ابداعی که مسیر استفاده از ریزپردازنده ها را در ابزارهای مدرن امروزی باز کرد.

ساخت نخستین ریزپردازنده جهان

اهمیت ساخت نخستین ریزپردازنده جهان به اندازه‌ای است که بسیاری کارشناسان مقام -کیلبی- را برابر با مقام مخترعان بزرگی نظیر -توماس ادیسون- برادران -رایت- و -هنری فورد- می‌دانند. پیش از اختراع مدارهای پیشرفته توسط این محقق- تجهیزات الکترونیکی از مدارهای بزرگ و قطعات شکننده‌ای نظیر لامپهای خلا شیشه‌ای استفاده می‌کردند- اما پس از ابداعات -کیلبی- علم الکترونیک دچار تغییرات پیچیده‌ای شد و به کارایی و اعتبار بسیار بیشتری دست یافت.

این اکتشاف وی که ترانزیستورها را می‌توان در یک قالب منفرد سیلیکونی گنجاند- راه ساخت پیشرفته‌ترین مدارهای الکترونیکی مانند رایانه‌های شخصی- تلفن‌های همراه و اجاق‌های مایکرویو را هموار کرد. اختراع مدارهای مجتمع- بذر ایجاد صنعتی سودمند را پاشید .

کیلبی در تالار مشاهیر مخترعان ملی

کیلبی – بیش از ‪ ۶۰‬پروانه انحصاری را به نام خود ثبت کرده – دارنده -نشان ملی علوم- آمریکا است و به جمع -تالار مشاهیر مخترعان ملی- این کشور هم راه یافته است.

جک کیلبی
جک کیلبی

کسب جایزه ی نوبل

این فیزیکدان آمریکایی -از برندگان جایزه نوبل درفیزیک بود. او این جایزه را در سال ۲۰۰۰ برای نقشی که در ساخت مدارهای مجتمع در سال ۱۹۵۸ داشت دریافت کرد. او هنگامی که در تگزاس اینسترومنتس کار می‌کرد به همراه رابرت نویس برای اولین بار دست به ساخت تراشه زد- برای همین او و رابرت نویس با هم جایزه نوبل را دریافت کردند.

کیلیپی- چهره سرشناس قرن بیستم

کیلبی در کنار افرادی مانند -هنری فورد- پایه گذار کمپانی اتومبیل سازی فورد و -برادران رایت- -مخترعان هواپیما از چهره های سرشناس قرن بیستم به شمار می رود.

تحصیلات و مدارک علمی

– مدرک لیسانس مهندسی برق از دانشگاه ایلینوی در اوربانا شامپاین
– کارشناسی ارشد مهندسی برق از دانشگاه ویسکانسین در میلواکی
– دارای مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه‌های :متودیست جنوبی- میامی -فلوریدا- ایلینوی در اوربانا شامپاین-ویسکانسین-مدیسن- ییل و موسسه فناوری روچستر

مسیولیت و مقام ها

عضو افتخاری انجمن آکاکیا
یکی از اعضای آکادمی ملی مهندسی -NAE-

جک کیلبی
جک کیلبی

افتخارات

– برگزیده شدن به عنوان عضو پیوسته آی‌تریپل‌ای در سال ۱۹۶۶
– دریافت جایزه IEEE دیوید سرنوف در سال ۱۹۶۶
– دریافت جایزه نوبل فیزیک در سال 2000
– دریافت کننده مشترک جایزه IEEE کلدو برونتی
– دریافت نشان سده IEEE در سال ۱۹۸۴
– نشان افتخار IEEE در سال ۱۹۸۶
– دریافت کننده مشترک نشان استوارت بالانتین موسسه فرانکلین در سال ۱۹۶۶
– در سال‌های ۱۹۸۲ و ۱۹۸۹ انجمن مهندسان مکانیک آمریکا -ASME- به او نشان هالی -Holley Medal- را داد.
– جایزه Vladimir K. Zworykin آکادمی سال ۱۹۷۵
– دریافت کننده مشترک نخستین جایزه چارلز استارک دراپر آکادمی ملی مهندسی در ۱۹۸۹
– در سال ۱۹۸۰ به افتخار او بنیان جایزه کیلبی تاسیس شد.
– دریافت بالاترین نشان افتخار ملی در دانش و مهندسی: نشان ملی افتخار در دانش در سال ۱۹۶۹ و نشان ملی افتخار در فن‌آوری در سال ۱۹۹۰
– در سال ۱۹۸۲ به تالار مشاهیر مخترعین ملی راه یافت.
– جایزه معتبر کیوتو از سوی بنگاه ایناموری در سال ۱۹۹۳
– در سال ۱۹۹۹ – دو جایزه واشینگتون از سوی جامعه غربی مهندسین و اتا کاپا نو ولادیمیر کاراپتوف
– دارای مدرک دکترای افتخاری از دانشگاه‌های :متودیست جنوبی- میامی -فلوریدا- ایلینوی در اوربانا شامپاین-ویسکانسین-مدیسن- ییل و موسسه فناوری روچستر

مرگ جک کیلبی

جک کیلبی در بیستم ژوین سال 2005 در دالاس بر اثر بیماری سرطان درگذشت.

 

منبع :

سیتی بمب

ویکی پدیا

همشهری آنلاین

مطلب پیشنهادی

میرفندرسکی

میرفندرسکی – Mir Fendereski

میرفندرسکی با نام اصلی مولانا ابوالقاسم بن ابوطالب میرحسینی فندرسکی حکیم و دانشمند دوره صفوی …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

دو × 2 =