خانه / فلسفه / جوزف استیگلیتز – Joseph Stiglitz

جوزف استیگلیتز – Joseph Stiglitz

جوزف استیگلیتز
جوزف استیگلیتز

جوزف استیگلیتز با نام کامل جوزف یوجین استیگلیتز اقتصاددان معاصر آمریکایی است- وی برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱ گردید- وی همچنین از مشهورترین نمایندگان مکتب اقتصاد کینزی نو می‌باشد- وی شهرتش را به خصوص بعد از انتقادهای شدیداش از صندوق بین‌المللی پول و بانک جهانی به دست آورد

زندگی جوزف استیگلیتز

جوزف استیگلیتز در ۹ فوریهٔ ۱۹۴۳ در گری- ایندیانا متولد شد.

دوران زندگی

جوزف استیگلیتز- از مشهورترین اقتصاددانان معاصر جهان محسوب می شود. شهرتش بیشتر به انتقادهای تندش از توصیه های صندوق بین المللی پول و بانک جهانی -موسوم به سیاست های تعدیل اقتصادی یا اجماع واشنگتنی- برمی گردد.

فعالیتهای جوزف استیگلیتز

در سال1997 به ریاست اقتصاددانان بانک جهانی برگزیده شد و اندکی بعد فهمید توصیه های یکسان این بانک به کشورهای جهان سوم بدون در نظر گرفتن اقتضایات ساختاری و نهادی این کشورها نه تنها آنها را به توسعه اقتصادی نرسانده -بلکه مشکلات این کشورها را حادتر هم کرده است. انتقادهایش از عملکرد بانک جهانی به تدریج از سال 1998 شروع شد و چنان محکم و موثر بود که در سال 2000 میلادی منجر به عزل و اخراجش از این نهاد مالی بین المللی گردید. از سال 2000 به دانشگاه بازگشت و به تحقیق روی تخصص خود یعنی نقش اطلاعات در اقتصاد و نیز موضوعاتی که تازه به آنها علاقمند شده -جهانی شدن و توسعه اقتصادی در جهان سوم- پرداخت. کتابهای جهانی شدن و مسایل آن و پیشگامان توسعه- آینده در چشم انداز -به همراه جرالد می‏یر- از وی به زبان فارسی ترجمه شده و در بازار کتاب موجود است. وی از مشهور ترین نمایندگان مکتب نیو کنزیسم می‌باشد. در فعالیت های اقتصادی اش از مینارد جان کینز و رابرت سولو تاثیرات زیادی گرفته و همچنین بر دو اقتصاددان مشهور پل گراکمن و جیسون فرمن تاثیرات بسیاری نهاده است.

ویدیو کنفرانس:

پرفسور استیگلیتز روز شانزدهم دی سال 86 به طور ویدیو کنفرانس برای حاضران در همایش جهانی شدن- خصوصی سازی و عدالت اقتصادی در تهران سخنرانی کرد. این همایش به همت دکتر محمد نهاوندیان -رییس اتاق بازرگانی و رییس معزول مرکز مطالعات جهانی شدن- از شانزدهم تا هجدهم دی ماه 86 در مرکز همایشهای صدا و سیما برگزار شد.

زندگی شخصی:

وی متاهل و نام همسرش Anya Schiffrin می باشد.

تحصیلات و مدارک علمی:

تحصیل در کالچ آمهرست و موسسه فناوری ماساچوست

مسیولیت و مقام ها:

رییس اقتصاددانان بانک جهانی نماینده مکتب نیو کنزیسم

افتخارات:

برنده جایزه نوبل اقتصاد در سال ۲۰۰۱

آثار جوزف استیگلیتز

سقوط آزاد: امریکا- بازارهای آزاد- و غرق شدن اقتصاد جهانی -2010-جنگ سه تریلیون دلاری: هزینه های واقعی جنگ عراق -2008-ثبات با رشد اقتصاد کلان- آزادسازی و توسعه -2006-جهانی شدن -2006-تجارت منصفانه برای همه -2005-پارادایم جدید اقتصاد پولی -2004-خروش دهه نود: تاریخ جدید دهه مرفه ترین های جهان -2003-جهانی شدن و نارضایتی های آن -2002- سوسیالیسم کجاست.

نقل قول و خاطرات:

قسمتی از سخنرانی پرفسور جوزف استیگلیتز در همایش: از فرصتی که در اختیار من قرار دادید متشکرم. ایران رشد اقتصادی سریعی را خصوصا در میان افراد جوان و میزان پس انداز بالایی را داشته است. علاوه بر این فاکتورها مهمترین مسیله افزایش بهای نفت بوده- و می توان گفت که نفت مهمترین بخش اقتصادی ایران است. همچنین میزان تولید ناخالص داخلی بیش از 20% است. از سال 2003 بهای نفت از 23 دلار در هر بشکه به 100 دلار در هر بشکه رسیده است. با توجه به نسبت نفت و تولید ناخالص داخلی و میزان افزایش بهای نفت انتظار می رفت که میزان GDP یعنی تولید ناخالص داخلی رشد بیشتری را داشته باشد. علاوه بر این میزان افراد جوان کشور و نیروی کار- چالش های زیادی را برای ایران جهت ایجاد مشاغل جدید ایجاد می کند-ولی ایران آن مقدار که انتظار می رفته نتوانسته در این زمینه موفق باشد. سوال این است که ایران چه باید بکند تا بتواند عملکرد اقتصادی خود را ارتقاء و افزایش دهد و بتواند با توجه به افزایش قیمت نفت- نیروی کار جوان و میزان بالای پس انداز به آنچه که انتظار می رود دست یابد.

مشکلاتی که ایران با آن مواجه است مشابه بسیاری از کشورهای دیگر در اقصی نقاط جهان است. از کشورهایی که دارای ذخایر طبیعی غنی هستند- انتظار می رود که بتوانند خیلی سریع رشد کنند-ولی در حقیقت نتوانسته اند به این رشد دست یابند. مشکل کشورهایی که دارای منابع طبیعی غنی می باشند این است نتوانسته اند به خوبی از چنین موارد و فرصتهایی استفاده نمایند و تقریبا می توان گفت کشورهای فقیری محسوب می شوند. در رابطه با برخی فاکتورهایی که منجر به ایجاد چنین مشکلاتی در دنیا می شوند می خواهم بر این موضوع تاکید کنم که روشی که ما برای اندازه گیری موفقیت به کار می بریم بسیار وسیع است که فایده چندانی هم ندارد .چرا که آنچه ما اندازه گیری می کنیم در واقع چیزی است که انجام می دهیم.اگر به GDP نگاه کنیم و ببینیم که میزان آن خوب است فکر می کنیم که موفق هستیم و به دنبال اصلاح مشکلات نمی رویم-ولی در واقع GDP روش درستی برای اندازه گیری میزان واقعی موفقیت نیست و این باعث عقب ماندن ما می شود . اگر چه ایران موفقیت های زیادی را از سال 1990 داشته به نظر می رسد که میزان GDP پایین مشکلاتی را ایجاد کرده است…

 

منبع :

سیتی بمب

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

عبدالجواد فلاطوری

عبدالجواد فلاطوری – Abdoldjavad Falaturi

عبدالجواد فلاطوری پژوهشگر ایرانی حوزه فلسفه بود- وی بنیان‌گذار کتابخانه شیعی در دانشگاه کلن آلمان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − چهارده =