خانه / نام آوران / جورجتو جوجارو – Giorgetto Giugiaro

جورجتو جوجارو – Giorgetto Giugiaro

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

جورجتو جوجارو طراح اتومبیل ایتالیایی است- او عمدتا اتومبیل‌هایی با کاربرد روزمره یا خودروهای سوپر اسپورت طراحی می‌کند- علاوه بر طراحی اتومبیل- جوجارو برای شرکت نیکون بدنه دوربین عکاسی و برای شرکت اپل کامپیوترهای نمونه طراحی کرده‌ است

زندگی جورجتو جوجارو

جورجتو جیوجارو یکی از سرشناس‌ترین نام‌های صنعت خودرو است. نام او و استودیوی طراحی‌اش در کنار بسیاری از نام‌های ماندگار تاریخ خودروهای مدرن به چشم می‌خورد. او در سال ۱۹۹۹ به‌عنوان طراح برتر خودرو قرن بیستم انتخاب شد و در سال ۲۰۰۲ به تالار مفاخر صنعت خودروسازی پیوست.جیوجیارو علاوه بر طراحی خودرو در بخش‌های دیگر طراحی صنعتی نیز فعالیت دارد. او برای شرکت نیکون تعدادی بدنه‌ی دوربین طراحی کرده است. این طراح خوش‌ذوق ایتالیایی در طراحی معماری نیز دستی بر آتش دارد و تفرجگاه شهر پورتو سانتو استفانو را طراحی کرده است. یکی از نمونه‌کارهای جالب او و استودیوی طراحی‌اش- پاستای Marille است.جیوجیارو ابتدا در استودیوهای برتونه -Bertone- و شیا -Ghia- مشغول به فعالیت بود. او پس از هشت سال کار کردن در شرکت‌های دیگر- استودیوی خودش را با نام ایتال‌دیزاین جیوجیارو -Italdesign Giugiaro- تاسیس کرد. جیوجیارو تا سال ۲۰۱۵ در این مرکز طراحی مشغول به کار بود تا این‌که در این سال- شرکت آیودی تمام سهام آن را خریداری کرد و این طراح مشهور نیز از پست خود استعفا داد.

تولد و تحصیل

جورجتو جوجارو در هفتم آگوست سال ۱۹۳۸ در شهر گارسیوی ایتالیا متولد شد. خانواده‌ی او نسل در نسل هنرمند بودند. پدرش- ماریو جیوجیارو یک نقاش بود و پدربزرگش نیز به‌عنوان نقاش کلیسا فعالیت می‌کرد. پدر او از همان کودکی جورجتو را به نقاشی تشویق می‌کرد. البته شرایط سخت زندگی هنرمندان و درآمد پایین باعث شده بود که این کودک ایتالیایی به دنبال شغلی با درآمد بیشتر باشد. یکی از استادان جورجتو به او پیشنهاد کرد به دنبال شغلی باشد که با استفاده از هنر نقاشی- بتوان درآمد خوبی از آن کسب کرد.
جورجتو در یک خانواده هنرمند به دنیا آمد.
جورجتو اولین شغلش را در سن ۱۷ سالگی شروع کرد. او که با وجود نصیحت معلمش هنوز با علاقه‌ی بسیار به دنبال هنر نقاشی بود- در این سن به استخدام شرکت فیات درآمد. شانس استخدام جورجتو زمانی بود که یکی از مدیران فیات به نام دانته جیاکوزا آثار او را در یکی از نمایشگاه‌های مدرسه مشاهده کرد. دانته از همان آثار ابتدایی متوجه استعداد بالای این طراح نوجوان شد و او را به کار در مرکز طراحی فیات دعوت کرد. شرکت فیات در آن زمان بسیار بزرگ بود و پیشرفت در آن برای این طراح جوان دشوار. او در سال ۱۹۵۹ فیات را ترک کرد.

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

استودیوهای طراحی

پس از ترک فیات- جورجتوی جوان به‌عنوان مدیر طراحی استودیو برتونه -Bertone- استخدام شد. طراحی در استودیو برتونه- به‌عنوان دوران طلایی کاری جورجتو شناخته می‌شود. استعداد طراحی او در مدت ۶ سالی که در برتونه مشغول به فعالیت بود- به بلوغ رسید. جورجانو در این مدت خودروهای ماندگاری همچون آلفا رومیو 200- فراری 250GT- استون مارتین DBG GT- آلفا رومیو 2600 و مازراتی GT 5000 را طراحی کرد.پس از برتونه- نوبت به استودیو طراحی جیا -Ghia- رسید که جورجانو در سال ۱۹۵۶ به‌عنوان مدیر دفتر طراحی آن مشغول به کار شد. طراحی‌های او در این دوران تحسین کارشناسان و منتقدین طراحی صنعتی را به همراه داشت. از طراحی‌های به‌یادماندنی او در جیا می‌توان به مدل‌های Pampero و Mangusta از شرکت De Tomaso اشاره کرد. شرکت فیات نیز از دیگر مشتریان طراحی‌های جیوجیارو بود و طراحی مدل Venessa را به او سپرد. از دیگر طراحی‌های جیوجیارو در این زمان- می‌توان به مازراتی گیبلی اشاره کرد.

ایتال دیزاین

این طراح ایتالیایی در فوریه‌ی سال ۱۹۶۷ استودیوی جیا را ترک کرد و استودیوی شخصی خودش را با نام Italdesign -نام کامل Studi Italiani Realizzazione Prototipi S.p.A- در مونکالیری ایتالیا تاسیس کرد. البته همکاری او با جیا به‌طور کامل قطع نشد و هنوز به‌عنوان طراح آزاد برای این استودیو فعالیت می‌کرد. رونمایی عمومی از طراحی‌های استودیوی جدید در سال ۱۹۶۸ و نمایشگاه خودروی تورین انجام شد. ایتال دیزاین در این نمایشگاه از نمونه‌ی اولیه‌ی طراحی با نام Bizzarrini Manta رونمایی کرد.نمونه‌ی اولیه‌ای که ایتال دیزان و جیوجیارو به نمایش گذاشتند- دورانی در طراحی خودرو شروع کرد که در تاریخ به‌عنوان -کاغذ تاشده- از آن یاد می‌شود. خودرو‌هایی که در این دوران و عموما در دهه‌ی ۱۹۷۰ طراحی شدند- از طراحی‌هایی با لبه‌های تیز برخوردار بودند. از نمونه‌های شاخص این دوران می‌توان به لوتوس اسپریت و نمونه‌های مختلف لامبورگینی اشاره کرد.

یتال دیزاین در سال‌های بعدی فعالیت- سفارشات متعددی برای شرکت‌های بزرگ خودروسازی انجام می‌داد. شرکت‌های بزرگی همچون سوزوکی- آلفارومیو- فولکس‌واگن- پورشه- مازراتی- آیودی- هیوندای- بی‌ام‌و و لامبورگینی از مشتریان شرکت جیوجیارو بودند.

ایتال دیزاین در سال ۲۰۱۵ به‌طور کامل به آیودی فروخته شد.
پس از کسب شهرت در صنعت خودروسازی- استودیو‌ی ایتال دیزاین و مدیرش تصمیم گرفتند که در حوزه‌های دیگر نیز وارد شوند. آن‌ها طراحی بدنه‌ی دوربین- تلفن- تجهیزات الکترونیکی- ماشین‌های تشخیص هویت- ساعت- لوازم آرایشی و کامپیوتر را نیز به پروژه‌های خود اضافه کردند. در نهم آگوست سال ۲۰۱۰- هولدینگ لامبورگینی که به‌عنوان زیرمجموعه‌ای از آیودی فعالیت می‌کند- ۹۰.۱ درصد از سهام این شرکت را خریداری کرد. همراه با فروش سهام- امتیاز برند و پتنت‌ها نیز به لامبورگینی اهدا شد. در ۲۸ ژوین سال ۲۰۱۵- شرکت آیودی بقیه‌ی سهام ایتال دیزاین را نیز خریداری کرد و جورجتو جیوجیارو از این شرکت استعفا داد.
خودروهای طراحی‌شده توسط جورجتو جیوجیارو
همان‌طور که پیش از این گفته شد- نام جیوجیارو با بسیاری از شرکت‌های بزرگ خودروسازی و محصلات پرچم‌دار آن‌ها گره خورده است. در ادامه به معرفی برخی از به‌یادماندنی‌ترین طراحی‌های این طراح ایتالیایی در صنعت خودرو می‌پردازیم.

بیزارینی مانتا

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

این خودروی مفهومی که اولین تجربه‌ی کاری ایتال دیزاین بود- توجه کارشناسان طراحی خودرو را به سمت جیوجیارو جذب کرد. طراحی خارجی این خودرو بسیار مدرن بود و در طراحی داخلی آن از سه صندلی برای سرنشینان استفاده شده بود. این نوع از طراحی داخلی جزو اولین تجربه‌ها در صنعت خودروسازی بود و نمونه‌ی اولیه‌ی فراری 365 را می‌توان پیشگام آن نامید.رونمایی از نمونه‌ی اولیه‌ی مانتا در نمایشگاه تورین- تحسین منتقدان را به همراه داشت. آن‌ها این خودرو را ستاره‌ی نمایشگاه نامیدند. طراحی کامپکت خودرو و استفاده از سه صندلی برای راننده و سرنشینان- از هنرهای جیوجیارو در طراحی این خودروی مفهومی بود. پس از نمایشگاه- این خودروی مفهومی یک تور جهانی را طی کرد. ایتال دیزاین و بیزارینی آن را در نمایشگاه سال ۱۹۶۹ لس‌آنجلس نیز به نمایش گذاشتند.

فولکس واگن گلف MK1

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

این محصول یکی از مشهورترین خودروهای شرکت عظیم فولکس واگن شد. تمامی فعالان و تاریخ‌نویسان صنعت خودرو- MK1 را می‌شناسند. این محصول که طراحی کاغذ تاشده در آن نیز استفاده شد- بیش از ۶.۸ میلیون فروش در سرتاسر جهان داشت.

د لورین DMC12

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

یکی از بلندپروازانه‌ترین طراحی های ایتال دیزاین برای شرکت د لورین انجام شد. درب‌های این خودرو مانند بال از کنار باز می‌شدند و طراحی آن پس از گذشت سال‌ها هنوز آینده‌نگرانه به نظر می‌رسد. از این خودرو در سری فیلم‌های علمی تخیلی بازگشت به آینده استفاده شد.

ب‌ام‌و M1

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

یکی از خودروهای اسپرت و به‌یادماندنی جیوجیارو که برای مسابقات خودرورانی طراحی شد- بی‌ام‌و M1 بود. این خودرو با طراحی خاصش در مسابقات خودرورانی شرکت کرد و تنها ۴۵۰ عدد از آن ساخته شد.

لوتوس اسپریت S1

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

این خودرو در فیلم‌های 007 راجر مور استفاده شد. طراحی مدرن آن به قدری جذاب و مبتکرانه بود که تا دو نسل بعد- هنوز از مفهوم آن در طراحی خودروهای اسپرت استفاده می‌شد.

سوبارو SVX

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

شرکت ژاپنی سوبارو که بیشتر به خاطر مهندسی عالی شناخته می‌شد- برای طراحی خودروی اسپرت به طراح ایتالیایی مراجعه کرد. طراحی کوپه دودر این محصول به‌قدری برای ژاپنی‌ها جذاب بود که آن را به تولید انبوه رساندند.

آلفا رومیو بررا

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

جیوجیارو طراحی‌های زیادی برای آلفا رومیو انجام داد و بسیاری از خودروهای میانه‌ی دهه‌ی ۲۰۰۰ این شرکت- مدیون این اسطوره‌ی طراحی است. Brera یکی از این محصولات بود که با طراحی دو درب به آلفا رومیو تحویل داده شد. اگرچه این خودرو در رانندگی قدرت زیادی نداشت اما طراحی آن تحسین کارشناسان را برانگیخت.

فیات پاندا MK1

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

فیات هم مانند آلفا رومیو بسیاری از طراحی‌های خود را مدیون جیوجیارو است. خودروی پاندا با طراحی جعبه‌ای با استقبال زیادی روبرو شد و ۴.۵ میلیون دستگاه از آن در طول عمرش به فروش رفت. هنوز هم در برخی شهرهای ایتالیا آثاری از این خودروی کلاسیک دیده می‌شود

مازراتی بورا

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

یکی دیگر از خودروهای جیوجیارو با طراحی اسپرت و لبه‌های تیز دهه‌ی ۷۰- برای شرکت مازراتی طراحی شد. این خودرو در خلال سال‌های ۱۹۷۱ تا ۱۹۷۸ تولید شد. بسیاری از کارشناسان- بورا را پایه و بنیان طراحی‌های بعدی مازراتی می‌دانند. مازراتی مراک نسل بعدی این خودرو بود که جیوجیارو در طراحی آن از خطوط نرم‌تری استفاده کرد.

لامبورگینی کالا

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

این خودرو با نام ایتال دیزان کالا نیز شناخته می‌شود. این خودروی مفهومی برای اولین بار در نمایشگاه سال ۱۹۹۵ جنوا به نمایش در آمد. کالا که کاملا قابل رانندگی بود- هیچ‌گاه به تولید انبوه نرسید. قرار بود این خودرو جایگزین لامبورگینی جالپا شود که در سال ۱۹۸۸ از خط تولید این شرکت خارج شد- اما فروش لامبورگینی توسط کرایسلر به مگاتک و سپس فولکس واگن- تولید این طراحی مفهومی را با تاخیر مواجه کرد. در نهایت به جای کالا- گالاردو جایگزین Jalpa شد.

مازراتی اسپایدر

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

یکی دیگر از محصولات مازراتی که توسط جیوجیارو طراحی شد- اسپایدر نام داشت که همراه با مدل کوپه عرضه شد. این خودرو در خلال سال‌های ۲۰۰۱ تا ۲۰۰۷ تولید شد و سپس با مدل گرن‌توریزمو جایگزین شد. اسپایدر برای اولین بار در نمایشگاه خودروی فرانکفورت و در سال ۲۰۰۱ معرفی شد.
دیگر محصولات طراحی‌شده توسط جورجتو جیوجیارو
جیوجیارو علاوه بر طراحی خودرو- شرکت خود یعنی ایتال دیزاین را وارد زمینه‌های دیگری از طراحی نیز کرد. آن‌ها محصولات متنوعی از تجهیزات الکترونیکی تا اسلحه طراحی کردند که در ادامه به بررسی برخی از آن‌ها می‌پردازیم.

دوربین نیکون

طراح ایتالیایی از زمانی که نیکون هنوز به نام Nippon Kogaku فعالیت می‌کرد- برای این شرکت طراحی‌هایی انجام داده بود. دوربین ۳۵ میلی‌متری EM یکی از اولین طراحی‌های جیوجیارو برای شرکت ژاپنی بود. این دوربین SLR در سال‌های ۱۹۷۲ تا ۱۹۸۴ تولید شد. از دیگر محصولاتی که نیکون به جیوجیارو سفارش داد می‌توان به سری F و تعدادی از دوربین‌های دیجیتال سری D اشاره کرد. آخرین طراحی جیوجیارو برای نیکون- دوربین D800 است که در سال ۲۰۱۲ تولید شد. این دوربین جایزه‌ی طلای عکسبرداری دیجیتال را به خود اختصاص داده است.

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

سلاح گرم

ایتال دیزان و جیوجیارو در طراحی اسلحه نیز سابقه‌ی قابل تاملی دارند. شرکت ایتالیایی Beretta یکی از مشتریان اصلی آن‌ها بود. مسلسل نیمه اتوماتیک Cx4 یکی از طراحی‌های جیوجیارو برای برتا است. اسلحه‌ی کمری برتا U22 Neos نیز یکی دیگر از طراحی‌های این شرکت است که توسط شعبه‌ی آمریکای برتا از سال ۲۰۰۲ تولید می‌شود. جیوجیارو یک شاتگان نیز برای برتا طراحی کرد که تحت نام Xcel Trap به بازار عرضه شد.

موتورسیکلت

کمتر طراح خودروی را می‌توان پیدا کرد که دستی در طراحی موتورسیکلت نداشته باشد. جیوجیارو نیز تعدادی موتورسیکلت در سابقه‌ی خود دارد که برای شرکت‌هایی همچون دوکاتی و سوزوکی طراحی شده‌اند. Ducati 860 GT یکی از این محصولات است که در سال‌های ۱۹۷۴ و ۱۹۷۵ تولید می‌شد. موتورسیکلت ۵۰۰ سی‌سی پنج دنده‌ی RE5 نیز از سفارشات سوزوکی برای ایتال دیزاین است که در میان سال‌های ۱۹۷۴ تا ۱۹۷۶ تولید می‌شد.علاوه بر موارد گفته‌شده- این اسطوره‌ی طراحی در ساخت محصولات دیگری همچون قطار مسافربری- تراکتور و ساعت نیز نقش داشته است. شرکت‌های سیکو و دویتس فار از مشتریان جیوجیارو در این بخش بوده‌اند.

جورجتو جوجارو
جورجتو جوجارو

زندگی شخصی

جیوجیارو در سال ۱۹۶۳ با ماریا ترسا سرا ازدواج کرد و ثمره‌ی ازدواج آن‌ها دو فرزند است. فابریتزیو و لارا جیوجیارو- فرزندان این زوج ایتالیایی هستند. فابریتزیو به همراه پدرش یکی از سهامداران ایتال دیزاین بود که سهام خود را به آیودی فروخت.

 

منبع :

تکنومون

زومیت

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

5 × سه =