خانه / ادبیات / نویسندگان / جنت وینترسون – Jeanette Winterson

جنت وینترسون – Jeanette Winterson

جنت وینترسون – داستان‌نویس بریتانیایی است – رمان‌های وینترسون دل‌مشغول کشف مرزهای جهان فیزیکی و تخیل و هویت‌های جنسی‌اند که برنده جوایز ادبی متعددی شده‌اند

زندگینامه جنت وینترسون

جنت وینترسون ۲۷ اوت ۱۹۵۹ در منچستر زاده شد و در ۲۱ ژانویه ۱۹۶۰ به فرزندخواندگی خانواده‌ای بسیار مذهبی از طبقه کارگر پذیرفته شد. در ۱۶ سالگی به دلیل گرایش همجنس‌خواهانه‌اش خانه را ترک گفت. او مشاغل مختلفی نظیر بستنی‌فروشی دوره‌گرد- کار در بیمارستان روانی و تزیین اجساد برای تدفین را تجربه کرد. او فوق‌لیسانس خود را در رشته زبان انگلیسی در ۱۹۸۱ از دانشگاه آکسفورد گرفت.
او خانه‌ای متروکه در شرق لندن خریداری کرده‌است و آن را به محل فروش مواد غذایی ارگانیک تبدیل کرده‌است.

زندگی شخصی

در سال ۲۰۰۲- وینترسون به رابطه دوازده‌ساله خود با پگی رینولدز- مجری شبکه رادیویی بی‌بی‌سی خاتمه داد. از آن زمان به بعد او با کارگردان تیاتر- دبرا وارنر و سوزی ابراچ روان درمانگر رابطه دارد. رمان او -اشتیاق- ملهم از رابطه عاشقانه او با پت کاواناگ- کارگزار ادبی او است.

جنت وینترسون
جنت وینترسون

نویسندگی و سبک

پس از نقل مکان به لندن- اولین رمان وینترسون -پرتقال تنها میوه نیست- در سال ۱۹۸۵ برنده جایزه ویتبرد برای -اولین رمان- شد. در سال ۱۹۸۷ کتاب -اشتیاق- را نوشت- داستانی تخیلی و روان‌شناختی درباره دو جوان که سعی می‌کنند اشتیاق گذشته خود را دوباره زنده کنند. یکی به هییت آشپز ناپلیون در جنگ و دیگری زن جوانی در فضای تاریک و فریبنده ونیز- با این اثر او به زمره نویسندگان حرفه‌ای و تمام‌وقت پیوست. وینترسون کتاب جنس گیلاسرا در سال ۱۹۸۹ به رشته تحریر درآورد که کاری تجربی و رمزآلود است. در این اثر با دو شخصیت کلیدی -زن-سگی- و -جردن- و زندگی تخیلی و فراواقعی آن‌ها در قرن ۱۶ میلادی روبه‌رو هستیم. -چرا خوشبخت بود وقتی می‌شود معمولی بود- که از سوی خوانندگان مورد استقبال قرار گرفت- روایت زندگی تعدادی از فعالان حقوق زن است که در پی یافتن هویت انسانی و موجودیت خود در جامعه هستند.
رمان‌های وینترسون دل‌مشغول کشف مرزهای جهان فیزیکی و تخیل و هویت‌های جنسی‌اند که برنده جوایز ادبی متعددی شده‌اند.

کتاب‌شناسی جنت وینترسون

– پرتقال تنها میوه نیست -۱۹۸۵-
– اشتیاق -۱۹۸۷-
– جنس گیلاس -۱۹۸۹-
– تن‌نوشته -۱۹۹۲-
– عینیت‌های هنر- هنرها و دروغ‌ها -۱۹۹۵-
– تقارن -۱۹۹۷-
جهان و دیگر دنیاها -۱۹۹۸-
– پاور بوک -۲۰۰۰-
– پادشاه کاپری -۲۰۰۳-
– خدایان سنگی
– نبرد خورشید-۲۰۰۹-
– چرا خوشبخت بود وقتی می‌شود معمولی بود-۲۰۱۱-

ترجمه به فارسی

آزادی فقط برای یک شب -The Power Book-رمان- تینا حمیدی- نشر قطره- ۱۳۸۳
جنس گیلاس – Sexing the Cherry- -رمان- تینا حمیدی- نشر قطره- ۱۳۸۲
فانوس دریایی – Lightousekeeping-نمایش‌نامه- کیوان عبیدی آشتیانی- نشر قطره- ۱۳۸۸
پادشاه کاپری – The King of Capri-داستان کودک- تینا حمیدی- نشر قطره- ۱۳۸۴

 

جنت وینترسون
جنت وینترسون

جوایز جنت وینترسون

در سال ۲۰۱۲ کتاب -چرا خوشبخت بود وقتی می‌شود معمولی بود- اثر جنت وینترسون نخستین جایزه بهترین رمان -ماری کلر- در حوزه ادبیات زنان را کسب کرد و به این ترتیب وینترسون برنده نخستین جایزه بهترین رمان -ماری کلر- لقب گرفت- جایزه‌ای که از سال ۲۰۱۲ به بعد هر سال از سوی ماهنامه -ماری کلر- برای تجلیل از آثار برتر نویسندگان فرانسوی و غیرفرانسوی در حوزه ادبیات زنان اهدا می‌شود. با در نظر گرفتن دو جایزه بهترین رمان اول و بهترین رمان احساسی- جایزه بهترین رمان ماهنامه -ماری کلر- سومین جایزه ادبی اهدایی از سوی این مجله فرهنگی در فرانسه به شمار می‌رود.

-جذبه- اثر دلفین برتولن -نشر جی. سی لته- و -مانیفست دوره‌گردی- اثر بلانش دو ریشمون -نشر پلون- دو رقیب اصلی رمان تازه جنت وینترسون برای کسب جایزه به شمار می‌آمدند. این در حالی است که ۲۰ اثر برگزیده در جمع نامزدهای نخستین جایزه رمان -ماری کلر- در سال ۲۰۱۲ قرار گرفته بودند.

 

منبع :

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 + 8 =