خانه / ادبیات / نویسندگان / جبران خلیل جبران – Kahlil Gibran

جبران خلیل جبران – Kahlil Gibran

جبران خلیل جبران
جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران زاده بشری لبنان از نویسندگان لبنانی-آمریکایی و خالق کتاب-پیامبر- است- نابغه مشهور لبنانی- موفق ترین نویسنده و هنرمند معاصر عرب- نه تنها از پیشگامان ادبیات نوین عربی است- بلکه در جهان امروز و در ایران نیز بسیار پرآوازه و اثرگذار بوده است

زندگی جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران در ششم ژانویه‌ی سال ۱۸۸۳- در خانواده‌ای مسیحی مارونی -منسوب به مارون قدیس- که به خلیل جبران شهرت داشتند در دهکده کوهستانی سرسبزی به نام بشری در شمال لبنان در یک خانواده مسیحی مارونی به دنیا آمد. مادرش -کامله رحمه- زنی هنرمند بود که در سی سالگی- جبران را از شوهر سوم خود -خلیل جبران- به دنیا آورد. شوهرش مردی بی‌مسیولیت بود و خانواده را به گرداب تهیدستی کشاند. جبران خلیل یک برادر ناتنی به نام -پیتر- شش سال بزرگتر از خود و دو خواهر کوچکتر به نامهای -ماریانه- و -سلطانه- داشت که در همه‌ی زندگی به آنها وابسته بود.

جبران خلیل جبران در پنج سالگی به مکتب رفت و خواندن و نوشتن آموخت- او که کودکی درونگرا- رویایی و تیزبین بود گرچه در دامن فقر بزرگ می شد- مشاهده پدیده های خیره کننده طبیعت جذاب در آن منطقه سرسبز او را سرشار می کرد و اثری ژرف بر ذهن کنجکاوش می نهاد. از کشیش روستا و پدربزرگ روحانیش زبان عربی- اندیشه های دینی و انجیلی- تاریخی و سنت مسیحی را فرا گرفت- اما نشانه های هوشمندی و تامل- روح سرکش شاعرانه و میل به تصویرگری از پدیده هاو مفاهیم در او مشهود بود.

جبران خلیل جبران هشت ساله بود که پدرش به دلیل پرداخت نکردن مالیات به زندان افتاد و حکومت عثمانی- همه‌ی اموالشان را گرفت و خانواده را آواره کرد. سرانجام مادر جبران برآن شد تا با خانواده‌اش به آمریکا کوچ کند. در ۲۵ ژوین سال ۱۸۹۵- جبران در دوازده سالگی با مادر- برادر و دو خواهرش- لبنان را ترک و به ایالات متحده آمریکا رفت و در بوستون ساکن شد.پدر بدخوی جبران که در آن زمان از زندان آزاد شده بود- مخالف سفر به آمریکا بود- در نتیجه همان جا در لبنان ماند و به خانواده‌ی خود نپیوست. جبران در -بوستون- به مدرسه رفت و هوش و ذکاوت بالایی را از خود نشان داد و در دوازده سالگی- یادگیری زبان انگلیسی را آغاز کرد.

اواخر سال 1896 بود که -دینسون هاوس- بنیادگزار مرکز هنری -بوستون- به کمک یکی از دوستانش با جبران آشنا شد و از او خواست که وارد مرکز آفرینش‌های هنری او شود. ولی جبران یک سال پس از آن به زادگاه خود در لبنان بازگشت- تا دانش‌آموختگی را به زبان عربی در کشورش ادامه دهد. وی در آنجا به دبیرستان رفت و آغاز به خواندن دانش اخلاق و مذهب کرد.

جبران خلیل جبران
جبران خلیل جبران

جبران در آمریکا به نگارگری پرداخت و در سال ۱۹۰۸ وارد فرهنگستان هنرهای عالی در پاریس شد و به مدت سه سال زیر نظر تندیسگر سرشناس- -اگوست رودن- درس خواند. رودن برای جبران- آینده‌ی درخشان و تابناکی را پیش‌بینی نمود. زنان دیگری نیز در آینده وارد زندگی جبران شدند که از همه مهمتر- ‌می‌توان به خانم -مری هسکل- و -شارلوت تیلر- اشاره نمود. این دو زن- بویژه خانم -هسکل- شاید بیشترین کارآیی را در زندگی فرهنگی- هنری و حتی اقتصادی جبران داشته‌اند.

جبران در سال ۱۸۹۸ وارد بیروت شد و به -مدرسه الحکمه- رفت. وی در این دوره- کتاب مقدس را به زبان عربی خواند و با دوستش -یوسف حواییک– نشریه‌ای به نام -المناره- منتشر کرد که حاوی نوشته‌های آن دو و نقاشی‌های جبران بود.
وی در نوزده سالگی- دوباره راهی -بوستون- شد و پیوند عاطفی شدیدی با یک دختر سراینده به نام -ژوزفین پی بادی- که دارایی سرشاری از ذوق و فرهنگ داشت- پیدا کرد- ولی در همان زمان بود که مادر- خواهر و برادر ناتنی‌اش بر اثر بیماری سل از دنیا رفتند.

-ماری هسکل- مدیر مدارس بوستون بود که مسیولیت پشتیبانی از جبران را پذیرفت و او را دوباره راهی مدرسه کرد. جبران از همان زمان نوجوانی- به میدان هنر و شعر و نویسندگی گام نهاد. در پانزده سالگی- مدیر گاهنامه‌ی -الحقیقه- شد و در شانزده سالگی- نخستین سروده‌ی او در روزنامه‌ی -جبل- به چاپ رسید و در هفده سالگی- چهره‌ی بزرگانی چون -عطار- و -ابن سینا- و -ابن خلدون- و برخی دیگر از حکما و نویسندگان پیشین را نقش کرد. او پس از پایان دانش آموختگی رسمی خود- برای تکمیل هنر نقاشی به پاریس رفت و طی دو سال سکونت در فرانسه- افزون بر آشنایی با مکتب‌های گوناگون هنر نقاشی- کتابی با عنوان -الارواح المتمرده- -روان‌های سرکش- نوشت و در -بیروت- به چاپ رساند.

جبران در سال 1905- چکیده‌ای از نوشتارهای خود را در مورد موسیقی در روزنامه -المهاجیر- چاپ کرد. پس از آن- مجموعه‌ای از سروده‌های خود را در کتابی عربی زبان با عنوان -گریه- خنده و توفان ها- منتشر نمود که این کتاب به تازگی با نام -رویا -منظره- توفان و محبوب- به زبان انگلیسی برگردان شده است.

در سال 1906- جبران- کتاب -spirit Brides- خود را که دربرگیرنده‌ی داستانهای کوتاه بود- به چاپ رساند و یک سال پس از آن- دومین سری از همین مجموعه را با عنوان -spirits Rebellious- در دسترس خوانندگانش قرار داد. او که در این زمان در پاریس سرگرم یادگیری نقاشی بود- پس از چند سال آموزش در فرانسه- دوباره به بوستون سفر کرد.
جبران خلیل جبران در سی و پنج سالگی- نخستین کتاب انگلیسی زبان خود را به پایان رساند و با نام -مرد دیوانه- در دسترس جانبداران خود نهاد.

زمانی که اخبار ناگوار از مرگ خواهر و برادر جوان و بیماری مادر به او رسید- به میهن بازگشت و پس از دو سال سکونت در میهن- باز سفری به پاریس کرد تا از هنرمندان آن سرزمین- بویژه -رودن– لطایف فنون صورتگری را بیاموزد. -رودن– که سروده و نقاشی را در جبران به کمال یافت- او را با -ویلیام بلیک- سراینده و نقاش انگلیس در قرن هجدهم بیشتر آشنا کرد و نام -ویلیام بلیک قرن- را بر جبران خلیل جبران نهاد.

جبران خلیل جبران در این سفر- با بزرگانی چون -روستاند- -دبوسی- و -مترلینگ- آشنا شد و از ذوق و اندیشه‌ی آنان- بهره‌های فراوان برد .جبران در سال ۱۹۱۰- بار دیگر به آمریکا رفت و در نیویورک در خیابان دهم دفتری را بنا نهاد کرد که سالها مکان گردهمایی نویسندگان و سرایندگان و هنرمندان عرب و دوستان و شیفتگان آمریکایی او بود. بهترین و پخته ‌ترین سروده‌ها و نقاشی‌های او در این دوران بیست و یک ساله‌ی سکونت در آمریکا شکل گرفت و به صورت کتابها و نمایشگاههای گوناگون به جهانیان نمایش داده شد و جبران را در زمانی کوتاه به اوج نام‌آوری رساند.

وی در این سال- گنجینه‌ی -آن سوی خیال- را منتشر کرد. -بالهای شکسته– تنها داستان بلند او در مورد عشق- در سال 1912 در نیویورک به زبان عربی چاپ شد.
با وجود همه‌ی این نوشته‌ها و تلاش‌‌های هنری- هنوز موقعیت جبران به عنوان یک نویسنده در جامعه پابرجا نشده بود- تا اینکه در سال 1923 با انتشار کتاب -پیامبر- و پیشباز فراوانی که در سراسر دنیا از این کار شد- او موقعیت هنری خود را بر جای داشت. در همین سال بود که -مری هسکل- – زنی که جبران- رابطه‌ی عاطفی ژرفی با او داشت – به -جورجیای- آمریکا سفر کرد تا به طور کامل- از زندگی جبران بیرون رود. دیگر نام جبران خلیل جبران برای همه‌ی مردم دنیا شناخته شده بود و او همچنان به نویسندگی خود ادامه می‌داد.

جبران خلیل جبران
جبران خلیل جبران

آثار جبران خلیل جبران
از جبران خلیل جبران رویهم رفته شانزده کتاب به زبانهای عربی و انگلیسی بر جا مانده ‌است که به ترتیب سال انتشار بر این پایه ‌اند :

الف – به زبان عربی:
۱. موسیقی -۱۹۰۵م.-
۲. عروسان دشت -۱۹۰۶م.-
۳. ارواح سرکش -۱۹۰۸م.-
۴. اشک و لبخند
۵. بالهای شکسته
۶. کاروانها و توفانها
۷. نوگفته‌ها و نکته‌ها

ب – به زبان انگلیسی:
۸. دیوانه
۹. نامه‌ها
۱۰. ماسه و کف
۱۱. پیشتاز
۱۲. خدایان زمین
۱۳. سرگردان
۱۴. مسیح- فرزند انسان
۱۵. پیامبر
۱۶. باغ پیامبر

در سال ۱۹۳۱- ندایی آسمانی جبران را به بازگشت فراخواند. سفینه‌ای از جهان غیب در رسید و جان شیفته‌ی او را در ساحل جدایی در برگرفت و جسم شریفش را نیز که تنگ‌چشمان دور از مسیح- شایسته‌ی دفن در جوار کلیسا نمی‌دیدند- بنابر وصیت جبران- سفینه‌ی دیگری به زادگاهش بازآورد و به خاک -البشری- دوست داشتنی‌‌اش سپرد.

مرگ جبران خلیل جبران

جبران خلیل جبران در سال ۱۹۳۱ به علت سیروز کبدی درگذشت.

 

منبع :

آسمونی

بیتوته

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

خسرو شاهانی

خسرو شاهانی – Khosrow Shahani

خسرو شاهانی طنزنویس- داستان‌نویس و خبرنگاری بود که با نشریاتی همچون توفیق- فکاهیون- گل آقا …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

4 × 2 =