خانه / نام آوران / جاکوب زوما – Jacob Zuma

جاکوب زوما – Jacob Zuma

جاکوب زوما
جاکوب زوما

جاکوب زوما با نام کامل جاکوب جیدیلییلیکزا زوما سیاست‌مدار اهل آفریقای جنوبی و رییس کنونی کنگره ملی آفریقا و رییس‌جمهور کنونی آفریقای جنوبی است- جاکوب به شدت تحت تاثیر برادر بزرگتر خود که عضو ANC -کنگره ملی افریقا- بود- قرار داشت- در نتیجه در 17 سالگی وارد عرصه فعالیت‌های سیاسی شد

زندگی جاکوب زوما

جاکوب زوما در تاریخ 12 آوریل 1942 در -اینکاندلا- کوا زولو – ناتال واقع در آفریقای جنوبی متولد شد. پدرش در پایان جنگ جهانی دوم درگذشت و مادرش به عنوان کارگر در شهر دوربان مشغول به کار شد. وی دوران کودکیش را در زولولند و محلات حاشیه‌ ای دوربان سپری کرد. او از سن 15 سالگی برای کمک به مادرش سر کار رفت و به دلیل پاره‌ای از محرومیت‌های اقتصادی از آموزش در مدرسه بهره‌ چندانی نبرد. او از سال 1999 تا سال 2005 معاون ریاست جمهوری آفریقای جنوبی بود. در سال 2005- شابیر شایک مشاور اقتصادی زوما به فساد مالی و جعل اسناد متهم شد- در پی این رسوایی مالی جاکوب زوما نیز از سمت معاونت رییس جمهوری برکنار شد. زوما در مقام برجسته ترین سیاستمدار عضو حزب کنگره ملی زولوی آفریقا و یکی از رهبران موسسات چپ گرای این حزب- حتی پس از برکناری خود محبوبیت بسیاری را در جامعه آفریقای جنوبی کسب کرد و این محبوبیت سبب شد در 18 دسامبر سال 2007 ریاست حزب کنگره ملی آفریقا به وی تفویض شود. در تاریخ 6 مه 2009 میلادی- جاکوب زوما- رهبر حزب کنگره ملی آفریقا -ای‌ان‌سی- رسما به عنوان رییس‌جمهور آفریقای جنوبی توسط اعضای پارلمان این کشور انتخاب شد. رای‌گیری در پارلمان پس از آن صورت گرفت که حزب ای‌ان‌سی- در انتخابات سراسری با پیروزی چشم‌گیری روبرو شد. اواخر ژوین سال 2014- حزب حاکم کنگره ملی آفریقای جنوبی که در انتخابات ملی این کشور در 7 می سال 2014- افزون بر 62 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود- زوما را به عنوان رییس جمهور کشور انتخاب کرد. نخستین دوره ریاست جمهوری زوما- پرفراز و نشیب بود و بابت ادعاهای مطرح شده در خصوص فساد- نرخ بالای بیکاری در کشور و ضعف خدمات دولتی مورد انتقاد قرار گرفت.

خانواده و همسران

5 همسر و 20 فرزند حاصل از این ازدواج ها از نکات جالب زندگی جاکوب زوما به شمار می آید که مورد توجه دولتمردان دیگر کشورها و رسانه های مختلف قرار گرفته است. زوما با اولین همسر خود به نام -سزاکله خومالو- در سال 1973 ازدواج کرد که تا سال 2014 در منزلش در ناتال زندگی می کرد. این رییس جمهور خوش مشرب دومین همسرش -دلامینی زوما- را در سال 1998 گرفت- که وی در سال 2014 یکی از سیاستمداران کابینه زوما بود. جاکوب در سال 2000 همسر سوم و در سال 2008 همسر چهارم را به شناسنامه خود افزود که برای این دو ازدواج جشنی با شکوه را در سراسر کشور برپا کرد. این رییس جمهور آفریقایی همچنین در سال 2013 پنجمین همسرش را به عقد خود در آورد تا بتواند رکوردار رییس جمهور 5 همسری در جهان باشد. زوما در سفرهای مختلف خود هر بار یکی از همسرانش را به همراه می برد- همسر چهارم وی که هنگام ازدواج 33 سال داشت در سفر وی- در نشست گروه 20 در روسیه همراه وی بود. در سفر زوما به انگلستان -سوبکا مادیما زوما- همسر پنچم او همراهش بود.

پیوستن به کنگره ملی آفریقا

جاکوب به شدت تحت تاثیر برادر بزرگتر خود که عضو ANC -کنگره ملی افریقا- بود- قرار داشت- در نتیجه در 17 سالگی وارد عرصه فعالیت‌های سیاسی شد و در سال 1959 به کنگره ملی آفریقا پیوست. او پس از ممنوعیت فعالیت سیاسی کنگره ملی آفریقا همچنان فعالانه در این حزب به کار سیاسی پرداخت. در سال 1963 و هنگامی که در حال خروج از کشور بود به همراه 45 نفر دیگر توسط نیرو‌های پلیس دولت -آپارتاید–حکومت تبعیض نژادی در آفریقای جنوبی- بازداشت شد. او در دادگاه متهم به توطیه علیه دولت شده و به 10 سال زندان محکوم گردید- زوما دوران حبس خود را در جزیره روبن سپری کرد. پس از آزادی از زندان- جاکوب به مقاومت داخلی علیه رژیم آپارتاید پیوست و با آن‌ها همکاری گسترده‌ای داشت.

فعالیت های سیاسی

زوما به عنوان یکی از عناصر کلیدی در برپایی مجدد هسته‌های مقاومت زیر زمینی در استان کوازولو – ناتال در فاصله سال‌های 1973 تا 1975- نقش عمده‌ای ایفا کرد. عضویت در کمیته اجرایی حزب کنگره ملی آفریقا او در سال 1975 آفریقای جنوبی را ترک و 12 سال بعد را ابتدا در سوییس و سپس در موزامبیک مستقر شد. او در این سال‌ها ارتباط گسترده‌ای با جوانان تبعیدی که هسته اصلی قیام سویتو را تشکیل دادند- بر قرار کرد. جاکوب در تعداد زیادی از کشور‌های آفریقایی زندگی کرد و در همه این کشور‌ها فعالانه برای حزب کنگره ملی آفریقا به فعالیت ‌پرداخت- او در سال 1977 به عضویت کمیته اجرایی حزب کنگره ملی آفریقا درآمد. ریاست حزب کنگره ملی آفریقا شاخه موزامبیک زوما همچنین مقام معاون رییس حزب کنگره ملی آفریقا شاخه موزامبیک را عهده دار بود. او پس از امضای توافقنامه -انکوماتی- میان دولت‌های موزامبیک و آفریقای جنوبی در سال 1984 به مقام ریاست حزب کنگره ملی آفریقا شاخه موزامبیک رسید. او یکی از معدود افرادی بود که برای ادامه سازماندهی فعالیت حزب در موزامبیک ماند و در این زمان چندین بار به آفریقای جنوبی سفر کرد. ریاست ساختار‌های مقاومت زیر زمینی در پی فشار‌های وارده از سوی دولت آپارتاید- در سال 1987 دولت موزامبیک زوما را وادار به خروج از این کشور کرد. او سپس به دفتر اصلی حزب کنگره ملی آفریقا در لوساکا واقع در زامبیا رفت و در آنجا به ریاست ساختار‌های مقاومت زیر زمینی برگزیده شد و مدت کوتاهی پس از آن نیز به ریاست بخش اطلاعاتی حزب- در زامبیا منصوب شد. تلاش برای بازگشت تبعیدی‌ها و آزادی زندانیان سیاسی زوما همچنین پس از تشکیل شورای سیاسی – نظامی حزب کنگره ملی آفریقا در نیمه دهه 1980 در این شورا به فعالیت پرداخت. پس از رفع ممنوعیت فعالیت‌های سیاسی کنگره ملی آقریقا- زوما از جمله اولین رهبران این حزب بود که به منظور آغاز مذاکرات با حکومت تبعیض نژادی به ریاست -اف . دبلیو دکلرک- به آفریقای جنوبی بازگشت- این مذاکرات تصمیمات مهمی را در زمینه بازگشت تبعیدی‌ها و آزادی زندانیان سیاسی در پی داشت. تلاش در جهت برقراری صلح میان احزاب کنگره ملی آفریقا و حزب آزادیبخش اینکاتا زوما در اولین دور انتخابات محلی حزب کنگره ملی آفریقا در منطقه کوازولو – ناتال- به ریاست منطقه جنوبی ناتال برگزیده شد. او در این زمان نقش عمده‌ای را در مبارزه با خشونت در این منطقه ایفا کرد. در نتیجه فعالیت‌های زوما در این منطقه- توافقنامه‌های متعددی در زمینه صلح میان احزاب کنگره ملی آفریقا و حزب آزادیبخش اینکاتا امضا شد. معاون دبیرکل حزب کنگره ملی آقریقا در سال 1991 و در جریان اولین کنفرانس حزب کنگره ملی آقریقا در آفریقای جنوبی که پس از رفع ممنوعیت فعالیت سیاسی در این کشور برگزار شد- زوما به عنوان معاون دبیرکل این حزب برگزیده شد. معاون رییس جمهور آفریقای جنوبی زوما در سال 1997 به سمت معاون رییس حزب کنگره ملی آفریقا انتخاب شد و در ژوین سال 1999 به سمت معاون اجرایی رییس جمهوری آفریقای جنوبی برگزیده شد. در سال 2005- شابیر شایک مشاور اقتصادی زوما به فساد مالی و جعل اسناد متهم شد- در پی این رسوایی مالی جاکوب زوما نیز از سمت معاونت رییس جمهوری برکنار شد. ریاست حزب کنگره ملی آفریقا زوما در مقام برجسته ترین سیاستمدار عضو حزب کنگره ملی زولوی آفریقا و یکی از رهبران موسسات چپ گرای این حزب- حتی پس از برکناری خود محبوبیت بسیاری را در جامعه آفریقای جنوبی کسب کرد. این محبوبیت سبب شد در تاریخ 18 دسامبر 2007 ریاست حزب کنگره ملی آفریقا به وی تفویض شود.

 

جاکوب زوما
جاکوب زوما

 

دوره اول ریاست جمهوری و اتهامات وارده

تا انتخابات ریاست جمهوری سال 2009 میلادی آفریقای جنوبی زمان زیادی باقی مانده بود- اما ظهور نامزدی نامتعارف برای این انتخابات آن را به سوژه اول رسانه های جنوب آفریقا تبدیل کرد. جاکوب زوما از زمان اخراجش از پست معاونت ریاست جمهوری در سال 2005 میلادی به اتهام فساد اخلاقی- همیشه درگیر پرونده های فساد مالی بود. اگرچه دادگاه او را از اتهام فساد اخلاقی تبریه کرد لیکن پرونده رشوه گیری او در یکی از خریدهای تسلیحاتی کماکان در دست بررسی بود. با وجود چنین پیشینه ای- زومای 65 ساله تنها چهره سیاسی در آفریقای جنوبی بود که برای جانشینی -تامبو امبکی- رییس جمهور آفریقای جنوبی اعلام آمادگی کرد. دوره ریاست جمهوری امبکی در سال 2009 میلادی پایان یافت و طبق قانون او نمی توانست برای سومین دوره متوالی نامزد راهیابی به کاخ ریاست جمهوری شود. امبکی رییس حزب حاکم کنگره ملی آفریقا -ANC- نیز بود و با توجه به این که دوره ریاست جمهوری او در سالهای پایانی قرار داشت- در مجمع عمومی حزب- که در دسامبر 2007 برگزار شد- صندلی خود را به جاکوب تحویل داد. در چنین شرایطی به ریاست جمهوری رسیدن زوما چیزی نبود که کسی درباره اش تردید داشته باشد و همین موضوع باعث شد که جاکوب به سوژه روز آفریقای جنوبی تبدیل شود. اما سرانجام در تاریخ 6 مه 2009 میلادی- جاکوب زوما- به عنوان رهبر حزب کنگره ملی آفریقا- توسط اعضای پارلمان آفریقای جنوبی رسما به عنوان رییس‌جمهور این کشور انتخاب شد. رای‌گیری در پارلمان پس از آن صورت گرفت که حزب ای‌ان‌سی- در انتخابات سراسری با پیروزی چشم‌گیری روبرو شده بود. نخستین دوره ریاست جمهوری زوما- پرفراز و نشیب بود و بابت ادعاهای مطرح شده در خصوص فساد- نرخ بالای بیکاری در کشور و ضعف خدمات دولتی مورد انتقاد قرار گرفت و پرونده اتهامات علیه رییس جمهوری آفریقای جنوبی همچنان در سیستم قضایی این کشور باز بود- اقدامی که می‌توانست ضربه‌ای جدی بر دولت این کشور باشد. علاوه بر این اتهامات- پرونده رسوایی شنود مکالمات نیز در جریان کمپین انتخابات 2009 وجود داشت- اما هیچ وقت متن آن منتشر نشد و همین مساله مشکلات زیادی را به همراه داشت.

درخواست حزب مخالف دولت از زوما برای کناره گیری از قدرت

اوایل رسامبر سال 2012- حزب اصلی مخالف دولت آفریقای جنوبی از جاکوب زوما رییس جمهور وقت این کشور خواست تا زمان اعلام نتایج تحقیقات درباره اتهامات مالی وی از مقامش کناره گیری کند. درخواست حزب مخالف اتحاد دمکراتیک پس از انتشار گزارشی در روزنامه -میل گاردین- چاپ آفریقای جنوبی- مطرح شده بود. نوشته این روزنامه بر اساس گزارش 500 صفحه ای بود که از سوی شرکت مالی بین المللی در ارتباط با پرونده فساد مالی جاکوب زوما برای ارایه به دادگاه تهیه شده بود. این گزارش هم چنین به اتهامات فساد مالی وی در سال 2006 اشاره داشت. در آن زمان بعد از انتخاب جاکوب زوما به رهبری حزب حاکم آفریقای جنوبی و متعاقب آن انتخاب وی به ریاست جمهوری کشور- رسیدگی به پرونده وی از سوی دادستانی متوقف شد. درآن زمان احزاب مخالف مدعی شده بودند که این اقدام- غیرقانونی و تحت تاثیر حزب حاکم کنگره ملی آفریقا انجام شده تا جاکوب زوما را به مسند قدرت برساند. حزب حاکم هیچ وقت به طور صریح- واکنشی به اتهامات وارده به رهبر این حزب نشان نداد. بااین همه- ناظران انتشار گزارش روزنامه میل گاردین در آستانه کنگره سالانه حزب حاکم را شوک جدی به جاکوب زوما و حامیان وی تلقی کردند.

انتخاب مجدد به عنوان رهبر حزب کنگره ملی آفریقا

اتهامات مالی وارده به جاکوب زوما در شرایطی مطرح شد که می توانست سرنوشت سیاسی وی برای انتخاب دوباره به رهبری حزب را تحت تاثیر قرار دهد. با این همه- نتایج رای گیری درون حزبی در ایالت های آفریقای جنوبی- از موفقیت زوما حکایت می کرد. در حالی که شش ایالت- جاکوب را برای کسب مقام رهبری جدید حزب نامزد کردند- سه ایالت کیپ غربی- لیمپوپو limpopo و گاتونگ Gauteng معاون رییس جمهوری یعنی -کگالیما موتلانته- را به عنوان نامزد معرفی کردند. از میان سه شاخه حزب حاکم- شاخه جوانان و شاخه مبارزان کهنه کار علیه نژادپرستی از جاکوب زوما حمایت می کردند- اما شاخه زنان حزب حاکم- موتلانته را نامزد رهبری حزب معرفی کردند. از دید آگاهان- حمایت شش ایالت و دو شاخه حزب حاکم برای تضمین انتخاب جاکوب زوما برای رهبری حزب کافی بود. در مدتی که از فروپاشی نظام تبعیض نژادی درآفریقای جنوبی می گذشت- حزب کنگره ملی آفریقا با سابقه درخشان مبارزه با نژآدپرستی در انتخابات سراسری پیروز شد و نامزد آن عهده دار مقام ریاست جمهوری شد. سرانجام اواخر دسامبر سال 2012 میلادی- پنجاه وسومین کنفرانس انتخاب رهبر جدید حزب- با حضور حدود 4500 عضو در دانشگاه -فری استیت- در شهرمانگونگ -بلوفونتن- پایتخت قضایی آفریقای جنوبی با هدف انتخاب شش مقام ارشد حزبی از جمله رهبر و دبیرکل این حزب و نیز تبیین سیاست های کلان حزبی در حوزه های مختلف از جمله حوزه های اقتصادی و اجتماعی برگزار- و جاکوب زوما با کسب 2983 رای از مجموع 3977 رای ماخوذه- از سوی اعضای این حزب بار دیگر به عنوان رهبر- انتخاب شد. زوما با پیروزی در انتخابات رهبری این حزب- می توانست در انتخابات سراسری آفریقای جنوبی در سال 2014 میلادی که در جریان آن رییس جمهور جدید این کشور نیز انتخاب می شد- شرکت کند.

 

جاکوب زوما
جاکوب زوما

دوره دوم ریاست جمهوری زوما

اواخر ژوین سال 2014- حزب حاکم کنگره ملی آفریقای جنوبی که در انتخابات ملی این کشور در 7 می سال 2014- افزون بر 62 درصد آرا را به خود اختصاص داده بود- زوما را به عنوان رییس جمهور کشور انتخاب کرد. دوره دوم ریاست جمهوری جاکوب زوما تقریبا همانند دور نخست پر تنش بود- چرا که اتهامات فساد و اختلاس مالی علیه وی که کمی پیش از انتخابات 2009 لغو- و پیگیری شد و بازبینی قضایی درباره این مساله که ممکن بود تا پایان سال 2014 میلادی ادامه یابد باعث می شد تا زوما با مشکلاتی مواجه شود. حزب حاکم کنگره ملی آفریقای جنوبی که در انتخابات ملی این کشور درتاریخ 7 مه 2014- افزون بر 62 درصد آرا را به خود اختصاص داد- زوما را به عنوان رییس جمهوری کشور انتخاب- و نمایندگان پارلمانی این کشور برای یک دوره پنج ساله وی را به عنوان رییس جمهور معرفی کردند و او در 72 سالگی به عنوان رییس جمهور آفریقای جنوبی سوگند یاد کرد در حالیکه احزاب مخالف- نامزدی در مقابل وی معرفی نکرده بودند. موگونگ موگونگ- رییس دیوان قانون اساسی آفریقای جنوبی به مناسبت گشایش مجمع ملی اعلام کرد: -من انتخاب جاکوب زوما را به عنوان رییس جمهور اعلام می کنم-. جاکوب که برای دومین دوره- تصدی منصب ریاست جمهوری در آفریقای جنوبی را به عهده گرفت- با وعده قدرت و اختیارات بیشتر برای سیاه پوستان و افزایش نقش اقتصادی دولت- دوره ریاست جمهوری خود را سرآغاز مرحله دوم انتقال از نظام نابرابری نژادی به یک جامعه دمکراتیک ملی خواند. وی همچنین رشد اقتصادی کشور و بهبود عملکرد و افزایش پاسخگویی دولتش را وعده داد. در تاریخ 24 مه 2014 سران دولت ها و کشورهای سراسر آفریقا از جمله -رابرت موگابه- از زیمبابوه و -گودلاک جاناتان- از نیجریه در مراسم تحلیف رییس جمهوری جدید آفریقای جنوبی شرکت داشتند. جاکوب یک روز بعد از مراسم تحلیف کابینه خود را معرفی کرد. پیام تبریک بشار اسد -بشار اسد- رییس جمهور سوریه در پیامی به-جاکوب زوما- رییس جمهور آفریقای جنوبی با تبریک روز ملی این کشور از طرف جمهوری عربی سوریه و ملت این کشور- برای دولت وملت آفریقای جنوبی آرزوی موفقیت کرد. وی همچنین در پیام خود به جاکوب زوما-آفریقای جنوبی را دوست سوریه برشمرد.

 

منبع :

پرسن گرام

همشهری آنلاین

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

10 + 3 =