خانه / نام آوران / جان هیداک – John Hejduk

جان هیداک – John Hejduk

جان هیداک
جان هیداک

جان هیداک معمار بزرگ آمریکایی بود- جان هیداک یکی از بزرگان دنیای معماری می باشد که کار های زیادی برای پیشرفت این رشته انجام داده است و ایده های مناسبی در این رشته معرفی کرده است تا معماران دیگر نیز بتوانند از این ایده ها استفاده کنند و به اهداف خود برسند- آثار او بیشتر طرح هایی نظری هستند که با اسکیس ها و نوشتارهایی آنها را بیان کرده است

زندگی جان هیداک

جان هیداک در تاریخ 19 ژوییه 1929 در نیویورک متولد شد. وی در مدرسه‌ی معماری و هنر یونین کوپر در دانشگاه سینسیناتی و کالج طراحی هاروارد تحصیل کرد و در سال ۱۹۵۳ با مدرک استادی دانشگاه ازآنجا فارغ‌التحصیل شد. در شهر محل تولد خود یعنی نیویورک در شرکت‌ها و ادارات مختلف کار کرد و با مدارس زیادی مشارکت نمود که ازجمله آن‌ها می‌توان نیویورک ۵- گروه تگزاس رنجر و … را نام برد. هیداک بیشتر مهر و موم‌های عمر خود را در آمریکا گذراند. هنرمند- معمار و مدرس برجسته بود و از او بیشتر به علت استفاده‌اش از اشکال و اشیا جذاب سخت ساز یاد می‌شود. همچنین به علت علاقه‌ی فراوان او به اشکال هندسی- ساختارها و رابطه‌ی متقابل میان آن‌ها بسیار مشهور است. جان هیداک از سال 1972 تا زمان وفاتش یعنی سال 2000 در مدرسه‌ی معماری کوپریونیون ریاست را بر عهده داشت. اگر بخواهیم توضیحات بیشتری در مورد این مدرسه معماری بزرگ بدهیم باید بگوییم که مدرسه معماری کوپریونیون که در شهر نیویورک در آمریکا واقع است در دهه‌های اخیر جزء بهترین مدارس معماری جهان شناخته شد. درواقع از یک‌جهت- حضور معماران شاخص و صاحب سبک مثل پیتر آیزنمن- برناردچومی- جان هیداک و… در عرصه آموزش در این مدرسه و از سوی دیگر موفقیت‌های چشم‌گیر فارغ‌التحصیلان آن همچون شیگروبن- توشیکوموری- دانیل لیبسکیند در جهان به‌طور هم‌زمان موجب شد که شیوه آموزش معماری این مدرسه هم‌تراز با دیگر مدارس مطرح معماری دنیا موردتوجه باشد. یکی از دلایل اهمیت سیستم آموزشی در مدرسه معماری کوپریونیون- به وقوع پیوستن اندیشه‌های جان هیداک در خصوص نحوه‌ی آموزش معماری است. جان هیداک که خود در سال ١٩۵٠ از این مدرسه معماری فارغ‌التحصیل شد از ١٩۶۴ تا ١٩٧۵ در آن به تدریس پرداخت و ازآن‌پس به مدت ٢۵ سال تا پایان عمرش -سال ٢٠٠٠– مدیر مدرسه معماری کوپرینیون بود.

وی تحقیقات و آموزش‌های خود را با تمرکز بر مسیله‌ی مکعبات- پلکاه‌ها و اشکال قوت داد و با دریافت کمک‌هزینه از بنیاد گراهام در سال ۱۹۶۷ تحقیقات خود را گسترش داد. درواقع- بررسی و فضاسازی مدرن هیداک بسیار متاثر از فرانک لوید رایت و لودینگ می ان بود و درنتیجه او را از علایقش که از متولوژی و روح‌گرایی تاثیر می‌گرفت و نهایت ذات شاعرانه‌اش را به تصویر می‌کشید- دور ساخت. رابطه‌ی بین شکل‌های هیداک و دنیای اطراف- موضوعی جنجالی است و سوالاتی را مشابه با آنچه در رابطه با اولین ساخته‌های پیترآیزنمن به ذهنمان خطور کرد- یادآور می‌شود. ساخته‌های وی در سال ۱۹۸۰ ظهور یافتند- و ازجمله‌ی آن‌ها می‌توان ماسک مدوسای در برزیل- برج کروزبزگ در برلین- خانه‌ی دو برادر در تگل هاربور برلین و … را نام برد. تحقیقات و آثار متنوعی در مورد هیداک توسط نظریه‌پردازان و محققان هم‌عصرش ازجمله کا مایکل های- مارک لیندر- آرای سومول و رناتا هیداک منتشر شد.

 

جان هیداک
جان هیداک

از القابی که منتقدین معماری به هیداک نسبت می‌دادند معمار-پژوهشگر و معمار- معلم بود- چون عقیده داشتند که نه‌تنها پایه‌گذار سیستم آموزش معماری در این مدرسه بوده بلکه افکار- عقاید و تالیفاتش بر آموزش معماری در کل آمریکا تاثیر قابل‌توجهی داشته است. در کتابی به نام پنج معمار که در سال 1972 منتشر شد کارهای هیداک به همراه کارهای پیترآیزنمن- مایکل گریوز- چارلز گواتمی و ریچارد مایر به ویراستاری کالین رو معرفی شد و همین امر باعث شد آن‌ها به پنج معمار نیویورکی -یا- سفیدها شهرت یابند که به خاطر شیفتگی آن‌ها به فرم محض بود. در دهه ۱۹۶۰ تقریبا با شروع معماری پست‌مدرن بود که جنکز آن را به‌عنوان لیت مدرنیسم -آخر مدرنیسم- یادکرده است که بیشتر ساختمان‌های مکعب شکل این معماران جوان به رنگ سفید و جلد کتاب آن‌ها نیز به رنگ سفید بود به همین دلیل سبک معماری آن‌ها به نام پست‌مدرن سفید نام‌گذاری شد.

جان هیداک یکی از بزرگان دنیای معماری می باشد که کار های زیادی برای پیشرفت این رشته انجام داده است و ایده های مناسبی در این رشته معرفی کرده است تا معماران دیگر نیز بتوانند از این ایده ها استفاده کنند و به اهداف خود برسند . جان هیداک در طول فعالیت خود در عرصه معماری آثار زیبایی از خود ر جای گذاشت و توانست نام خود را با این آثار جهان کند و امروزه تمامی دانشجویان رشته معماری در همه جای جهان با نام وی آشنا باشند و آثار وی را به عنوان ییک از بهترین نمونه های معماری در نظر داشته باشند .

از مهم ترین آثار جان هیداک میتوان به خانه آجری اشاره کرد که تمام معماران و دانشجویان رشته معماری با این سازه آشنا هستند و بخاطر ویژگی های این خانه از آن به عنوان یکی از بهترین سازه های دنیا معماری با خلاقیت و رعایت اصول مهندسی یاد میکنند . این معمار آمریکایی با داشتن مجموعه ایده ها و تخصص در کار معماری و بنا های معروف خود در دنیای معماری از محبوبیت زیادی برخوردار است .

تصاویر برخی از کارهای جان هیداک

جان هیداک
جان هیداک

 

جان هیداک
جان هیداک

 

جان هیداک
جان هیداک

 

جان هیداک
جان هیداک

 

منبع :

آرچ پروژه

معماری

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

کیچیرو تویودا

کیچیرو تویودا – Kiichiro Toyoda

کیچیرو تویودا تاجر و کارآفرین ژاپنی است که بزرگ‌ترین شرکت خودروسازی جهان یعنی تویوتا را …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

چهارده + شانزده =