خانه / دسته‌بندی نشده / جان هرشل – John Herschel

جان هرشل – John Herschel

جان هرشل
جان هرشل

جان هرشل با نام کامل سر جان فردریک ویلیام هرشل ریاضیدان- ستاره‌شناس- شیمیدان- عکاس و مخترع تجربی بود- او چند سال نیز در کار گیاه‌شناسی فعالیت داشت – جان خدمات زیادی به علم عکاسی عرضه داشته و بررسی کوررنگی و تاثیر شیمیایی پرتو فرابنفش از کارهای اوست

زندگی جان هرشل

جان هرشل در ۷ مارس ۱۷۹۲ در شهر اسلاف- برکشایر- بدنیا می آید جان پسر ماری بالدوین و منجم سرشناس- فردریک ویلیام هرشل- و پدر ۱۲ فرزند بود.
وی با پی گرفتن راه پدر در زمینه ستاره شناسی با تلسکوپ ۱۸ اینچی خود از سال ۱۸۳۴ تا ۱۸۳۸ در آسمان آفریقای جنوبی در جستجوی سحابی ها بود که موفق به ثبت ۱۶۸۹ جرم جدید در این دوره چهار ساله شد.
جان هرشل همچنین بانی استفاده از سیستم روزشمار ژولیوسی نیز می باشد- این سیستم نوعی سیستم گاه شماری ایست که در سال ۱۹۵۷ نیز اصلاح شد- در کارنامه رصدی این منجم ثبت هفت ماه -قمر- مشتری و چهار ماه اورانوس دیده می شود.
وی در نهایت لیست اجرام ثبت شده خود و پدرش را به کمک خواهرش کارولین هرشل در کتابی به نام -General Catalogue of Nebulae and Clusters – به چاپ رسانید. بعدها این کتاب پایه کاتالوگ عمومی امروزی NGC قرار گرفت که شامل ۷۸۴۰ جرم می شود.
وی علاوه بر علم ستاره شناسی در عکاسی و شیمی هم سرآمد بود و بررسی کوررنگی در عکاسی و تاثیر شیمیایی اشعه ماورا بنفش در لیست کارهای اوست- جان پس از ۷۹ سال در گذشت.

سالشمار زندگی جان هرشل

1809
در دانشگاه کمبریج به مطالعه ریاضیات وفیزیک می پردازد.

1812
به همراه چارلز بابیج -1871 ـ 1792- انجمن ریاضیات تحلیلی را تشکیل می دهد. بابیج ریاضیدان و مخترع اولین رایانه است که روشهای جدید حساب را اریه کرد. -علم حساب شاخه ای از ریاضیات است که به تجزیه کمیت های متغیر می پردازد-.

1813
به عضویت انجمن سلطنتی در می آید.

1816
همراه پدرش شب هنگام به مشاهده آسمان می پردازد.

1821
بخاطر کارش در زمینه ریاضیات موفق به دریافت جایزه -کوپلی- از انجمن سلطنتی می شود.

1824
در این سال دبیر اجمن سلطنتی می شود.

1827
رییس انجمن سلطنتی ستاره شناسی می شود.

1831
نشان شوالیه ای دریافت می کند.

38 ـ 1834
در طول این مدت ستارگان نیمکره جنوبی قابل رویت در آفریقای جنوبی را ثبت می کند. او تا سال 1838 حدود 1707 سحابی و خوشه آسمانی را فهرست می کند. همچنین تعداد 2102 ستاره مزدوج را ثبت می کند و در 3000 منطقه آسمانی و نیز شمارش ستاره ها را انجام می دهد. موقع بازگشت لقب بارونت دریافت می کند.

1839
برای بار دوم رییس انجمن سلطنتی ستاره شناسی می شود.

44 ـ 1839
آزمایشات زیادی انجام می دهد که اکثر آنها تاثیر بسزایی در توسعه علم و عکسبرداری دارند. همچنین دوست و همکار ویلیام هنری فاکس تالبوت -77 ـ 1800- ـ مخترع عکسبرداری به شیوه نوین ـ می شود.

1840
مطالبی پیرامون تشعشع مادون قرمز منتشر می سازد و عکس برداری حرارتی را برای اولین بار معرفی می کند. -نوعی تصویر که برای تهیه آن به جای نور از تشعشع مادون قرمز استفاده می شود-

1847
در این سال کتاب -نتایج مشاهدات ستاره شناسی- را منتشر می کند و بخاطر موفقیت علمی اش برای دومین بار مدال-کوپلی- انجمن سلطنتی را دریافت می کند. همچنین برای باز سوم رییس انجمن سلطنتی ستاره شناسی می شود.

1848
کتاب -چهار چوب ستاره شناسی- را به چاپ می رساند که در دهه های متوالی به عنوان کتاب درسی مورد استفاده قرار می گیرد.

56 ـ 1850
به عنوان استاد در دانشگاه -مینت- خدمت می کند.

1871
جان هرشل در 11 ماه مه در شهر -هاوخرست- از نواحی کنت از دنیا می رود.

 

منبع :

نجوم

دانشنامه رشد

ویکی پدیا

مطلب پیشنهادی

آماندا سیفرید

آماندا سیفرید – Amanda Seyfried

آماندا سیفرید بازیگر و خواننده آمریکایی است- بازی در فیلم تلویزیونی به نام -همه فرزندان …

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

19 − 14 =